vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

534 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, camber

Twitter

Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 22:17 »
Πιστεύω πως για να ψηφίσει κάποιος θα πρέπει να τους έχει τουλάχιστον δοκιμάσει όλους. Αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούμε να εκφέρουμε την υποκειμενική μας έστω γνώμη. Ως εκ τούτου δεν θα ψηφίσω, γιατί θεωρώ πως η ψήφος μου δεν έχει καμία αξία αφού από την λίστα είχα/έχω μόνο τους δύο.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 22:39 »

Η δε eviva έχει τραχύ άτμισμα (teo77)

Δημητρη   ατμιζωντας μεσα  στη μερα και φαινο και εβιβα
διαπιστωσα οτι το φαινομενο εχει πιο βελουδινο ατμισμα,
γι αυτο το λογο θεωρησα οτι κατα τα δικα μου ατμιστικα κριτηρια
ο δευτερος ατμο εχει πραγματικα βελουδινο και πιο smooth ατμισμα
και αυτο φυσικα με αξονα οτι στην πλειοψηφια τα υγρα μου ειναι 50\50 και 6-9νικοτινη
α.
ετσι δεν μπορω να θεωρησω βελουδινο το ατμισμα του ενος απ τη στιγμη που μονο απο τον αλλο το αντιλαμβανομαι.

φιλικα παντα χωρις κανενα λογο αντιπαραθεσης με κανενα συνατμιστη και για κανενα λογο
 και με υποκειμενικες διαπιστωσεις φυσικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2015, 22:46 από teo77 »

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 22:44 »
Ότι λέμε είναι πρωτίστως υποκειμενικό εδώ μέσα. ;)


Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 22:59 »
Πολύ χαίρομαι που γίνεται ωραία κουβέντα εν γένει και πολύ ευχαριστώ τους συνατμιστές που προσπαθούν να με βοηθήσουν προσωπικά. Ο συνδυασμός που ψάχνω είναι ο εξής: Καλή απόδοση έντονων -κυρίως μη καπνικών- γεύσεων με  εύκολο στήσιμο, βελούδινο, πηχτό ντουμάνι με σφιχτή τσιγαρίσια τζούρα και γρήγορο γέμισμα που να μη χρειάζεται εργαλείο (σε αντίθεση με KFL+ για παράδειγμα) και (ει δυνατόν) χωρίς να βγάλω τη βάση (μωρέ μπράβο μου, μόνο το χτύπημα άφησα απ'εξω!). Δε με ενδιαφέρει το μέγεθος (κλισέ, αλλά εδώ ισχύει  :tongue_smilie: )

Το τί θέλω εγώ πάντως είναι το ένα κομμάτι, το άλλο είναι αυτό:
  Άψογα !
Δέκα απαντήσεις, δεκαπέντε γνώμες  :)) .

Πολύ ενδιαφέρον  :thumpup:

Λέω να βγάλουμε τον Apollo από τη λίστα, μιας και είναι ντρίπερ και αδικεί τους άλλους σε θέμα γεύσης -όπως σωστά λέει ο knight77. Τη Σοφία δεν την είχα στα υπόψη, μάλλον λόγω της μικρής ατμιστικής μου ηλικίας.

Mankar72, ακόμα και όσοι δεν ψηφίζουν, καλό είναι να λένε μια γνώμη για ό,τι έχουν δοκιμάσει - με κάποιο σκεπτικό κατέληξαν να αγοράσουν τον Χ ή να μην αγοράσουν καθόλου.


Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 23:01 »
Έχω την εντύπωση σχετικά με την ψηφοφορία ότι το θέμα είναι εκτός θέματος.
Η σύγκριση των ατμοποιητών είναι υποκειμενική (σα να δίνω για σύγκριση διαφορετικά ή ίδια μοντέλα αυτοκινήτων και να ζητάω ποιο είναι το καλύτερο).
Καλύτερος ατμοποιητής σε σχέση με τι; Με χτύπημα; Με γεύση; Με τιμή; Με ευκολία στησίματος;
Ποιος έχει όλους αυτούς τους ατμοποιητές για να συγκρίνει τα υπέρ και τα κατά;
Μήπως το ερώτημα απευθύνεται σε reviewers;


Κι άντε να πω εγώ ποιους έχω στην κατοχή μου. Θα είμαι αντικειμενικός όταν δεν έχω δοκιμάσει τους υπόλοιπους;
Άντε και είπα τη γνώμη μου, τι έγινε; Βοήθησα κάποιον;
Και οι υπόλοιποι ατμοποιητές που δεν υπάρχουν στη λίστα;


Όποιος έχει όλους αυτούς στα χέρια του τότε αυτός μπορεί να έχει άποψη.
Να καθίσω και να συγκρίνω τους 2 που έχω εγώ στα χέρια μου;


Υ.Γ. Δεν ξέρω αν στο κείμενο φαίνεται να υπάρχει αυστηρό ύφος (δεν ήταν πρόθεσή μου) αλλά πιστεύω υπάρχει καλύτερος τρόπος να επιλέξει κάποιος ατμοποιητή (εξαιρούνται όσοι μένουν επαρχία).

Μια βόλτα στα μαγαζιά είναι αρκετή για να καλύψει το δικό σου αλάθητο κριτήριο ή ότι είναι πιο κοντά στα γούστα σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2015, 23:23 από testament »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 23:22 »
Mankar72, ακόμα και όσοι δεν ψηφίζουν, καλό είναι να λένε μια γνώμη για ό,τι έχουν δοκιμάσει - με κάποιο σκεπτικό κατέληξαν να αγοράσουν τον Χ ή να μην αγοράσουν καθόλου.


IreneS καταρχάς αναφορικά με την ψηφοφορία πιστεύω πως τα αποτελέσματα της δεν έχουν κάποια αξία, διότι όπως έγραψα, για να επιλέξει κάποιος έναν άτμο μεταξύ αυτών που "διαγωνίζονται" θα πρέπει τουλάχιστον να τους έχει ατμίσει, αν όχι όλους, τους περισσότερους. Το να ψηφίσω εγώ τον έναν από τους δύο που έτυχε να έχω, δε νομίζω ότι προσφέρει κάτι και σίγουρα αλλοιώνει την αξία της ψηφοφορίας.


Όσον αφορά τις επιλογές μου οι δύο Ελληνικοί άτμο που έχω δουλέψει είναι ο EVIVA και ο Phenomenon. Είναι και οι δύο εξαιρετικοί ατμοποιητές. Το σκεπτικό αγοράς τους ήταν οι καλές κριτικές στο Φόρουμ, η τιμή τους (είναι από τους φθηνότερους της κατηγορίας), αλλά πάνω απ'όλα το κλικ που σου κάνει κάτι χωρίς να μπορείς οπωσδήποτε να το προσδιορίσεις. 

Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 23:25 »
Εγω απο τους φημισμενους εναν αγορασα οποτε μονο για αυτον μπορω να μιλησω και για κανεναν αλλον.cloudeone ειναι αυτος και ειμαι  ιδιαιτερα χαρουμενος σαν κατοχος του.τα περισσοτερα ηδη τα εχουν πει αλλοι φιλοι οποτε...


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος its

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 23:33 »
Έχω στην κατοχή μου 4 από την λίστα.
Eviva
Cloud
Sofia
Diver
Ψήφισα Εβιβα για την απαράμιλλη γεύση του  (με κεραμικο) & γιατί δεν με πρόδωσε ποτέ. Ήταν εκεί οπότε τον ήθελα πάντα σταθερος, απλος και αξιοπιστος, χωρις γκρίνιες χώρις χάσιμο χρόνου χωρίς δάκρυα.  ;D Αυτή βέβαια είναι η δική μου υποκειμενική άποψη .

* και μην ξεχάσω την επέκτασσιμοτητα του από τανκατο σε ντριπιν και τουμπαλιν με λίγα έξτρα χρήματα

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 23:57 »
Δεν υπαρχει περιπτωση να ψηφίσεις έναν ατμοποιητή από αυτή την λίστα και να μην έχεις αδικήσει τουλάχιστον αλλους δυο με παρόμοια ή και διαφορετικα χαρακτηριστικα αλλα εξισου καλη αποδοση.
Εχω δουλέψει Σοφια, calix και phenomenon, ολοι στην αρχη ειχαν τις παραξενιες τους, ωσπου τα βρήκαμε και εχω να πω τα καλύτερα..
Eviva Ο επόμενος στοχος
Cloud Μπορεί κάποτε να συναντηθούμε
Alpha δείχνει ενδιαφερον αλλα χωρις να ξερω γιατι δεν με ιντριγκαρει
Τηλέμαχος παίζει για μεθεπόμενος στοχος
diver νομίζω ότι περασα το αγροτικο μου με την Σοφια....

Με αυτά και όχι ευκολα ψήφισα το φαινομενο που συγκυριακά χρησιμοποιω πολύ περισσότερο τωρα αδικώντας τον calix που εχω αφήσει και τον eviva που εχω δοκιμασει απλα, αλλά δεν κατέχω ακομη...



 

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 00:07 »
Να συμφωνησω για το υποκειμενικο των επιλογων και για το οτι ολοι ειναι ανωτατου επιπεδου. Να προσθεσω συγκεκριμενα για τον alpha οτι αδικειται γιατι σαν νεος ατμοποιητης τον εχουν πολυ λιγοι οποτε λογικο ειναι να μη παρει πολλες ψηφους, οπως πχ. ο eviva ή ο Τηλεμαχος που ειναι πολυ καιρο στην αγορα.

Αποσυνδεδεμένος hellsrose

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 00:30 »
Απλα ΣΟΦΙΑ με κεραμικο !!!


Οσο δυστροπη ειναι τοσο απολαυση ειναι...ουτως ή αλλως ειναι η μονη γκομενα απ ολους τους ατμο που εβαλες,
τυχαιο?...

Αποσυνδεδεμένος crab21

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 00:30 »
Ένας τρόπος αποτίμησης των ατμοποιητών είναι να μπούμε στα νήματα τους και να μετρήσουμε θετικές και αρνητικές γνώμες ώστε να βγάλουμε για τον καθένα ποσοστά αλλά αυτό προϋποθέτει τρελό κάψιμο  :)

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 12:26 »
Αγαπητοί συνατμιστές, η ψηφοφορία προστέθηκε πιο πολύ για την πλάκα του πράγματος και για μια ιδέα στατιστικών -γι' αυτό και πρόσεξα πολύ πώς θα διατυπώσω το ερώτημα. Προφανώς και όλα είναι υποκειμενικά, δε θα βρούμε εδώ το Άγιο δισκοπότηρο του ατμίσματος. Παίρνουμε μια ιδέα όμως και, προσωπικά, με βοηθάει περισσότερο η άποψη έμπειρων ατμιστών που έχουν περάσει ώρες προσπαθώντας να στήσουν έναν ατμοποιητή, από τα 5 λεπτά δικής μου εμπειρίας σε ένα κατάστημα, ειδικά όταν πρόκειται για αγορές τέτοιου κόστους και που οι διαφορές τους κρίνονται στις λεπτομέρειες.

Απ: Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 12:38 »

Κι άντε να πω εγώ ποιους έχω στην κατοχή μου. Θα είμαι αντικειμενικός όταν δεν έχω δοκιμάσει τους υπόλοιπους;
Άντε και είπα τη γνώμη μου, τι έγινε; Βοήθησα κάποιον;
...
Μια βόλτα στα μαγαζιά είναι αρκετή για να καλύψει το δικό σου αλάθητο κριτήριο ή ότι είναι πιο κοντά στα γούστα σου.

Αυτό που θα βοηθήσει, μιλώντας για τον εαυτό μου - αλλά φαντάζομαι και άλλους που ίσως ψάχνονται, είναι να πει κάποιος, εκτός από τα καλά και τα σημεία εκείνα που δυσκολεύτηκε ή τυχόν σοβαρά προβλήματα που είχε με κάποιον ατμοποιητή.

Στη γεύση ναι, στο ντουμάνι ναι, αλλά στην εμπειρία χρήσης, όσες βόλτες και να κάνεις από κατάστημα δε νομίζω ότι θα μπορέσεις να σηματίσεις άποψη.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον ΕΛΛΗΝΙΚΟ επισκευάσιμο ατμοποιητή και γιατί;
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 12:43 »
Μπαίνεις στο νήμα του κάθε ατμοποιητή και διαβάζεις.
Επίσης ορισμένα παιδιά πίσω έχουν γράψει υπέρ και κατά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276503 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364