vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

251 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, dkostas, Mimhsdr, Mulder, I.P

Twitter

Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 02:00 »
cp ειπες οτι
Ένα τανκάκι με 2 ml υγρού 6mg/ml περιέχει 12 mg νικοτίνης.

δλδ εγω που κανω 3 τανκακια 2ml με 12αρα νικοτ. περνω 72mg νικ. καθε μερα??

Αν με το "...περνω 72mg νικ. καθε μερα..." εννοείς πρόσληψη ή απορρόφηση ή κατακράτηση νικοτίνης, όχι, είπα ακριβώς το αντίθετο. Ότι δηλαδή η περιεκτικότητα του υγρού που κατανάλωσες σε νικοτίνη είναι μεν 72mg συνολικά, αλλά αυτό καθόλου δεν σημαίνει πως το σύνολο της απορροφήθηκε από τον οργανισμό σου. Είπα επίσης ότι δεν έχω τα ακριβή νούμερα απορρόφησης στη διάθεση μου (κανείς δεν νομίζω να τα έχει) αλλά γιατί να απέχουν τόσο πολύ από τα αντίστοιχα του καπνίσματος προς το χειρότερο; Η λογική μου λέει πως και στους διαφορετικούς τρόπους ατμίσματος πιθανώς να υπάρχουν διαφορετικά ποσοστά απορρόφησης νικοτίνης αλλά επαναλαμβάνω πως εδώ βρισκόμαστε σε μάλλον αχαρτογράφητα νερά και θα πρέπει ο καθένας να επιστρατεύσει την όποια λογική διαθέτει και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, μέχρι τουλάχιστον να έχουμε αποτελέσματα από κλινικές μελέτες.

Αν έπρεπε να επιλέξω ένα μόνο πράγμα που θα μπορούσε να κάνει ο νεότευκτος σύλλογος, θα ήταν αυτό ακριβώς. Να βρει τους πόρους και να χρηματοδοτήσει έρευνες και άλλες έρευνες και άλλες έρευνες... :yes:

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2017, 02:08 από cpbaroque »

Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 04:43 »
δεν περνεις 72mg...   :)

με 72mg θα πάθαινες δηλητηρίαση... :P
με 72 mg παθαίνεις δηλητηρίαση αν τα απορροφήσεις όλα ταυτόχρονα , παράδειγμα να σου πέσει στα χέρια μια 500άρα βάση. Μέσα στην διάρκεια της μέρας μπορείς να απορροφήσεις πάρα πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από 72 mg γιατί ο οργανισμός την αποβάλει ή την μεταβολίζει , δεν ξέρω για να είμαι ειλικρινής. Με βάση την δικιά μου εμπειρία ,  θα έλεγα ότι συχνά κάνω 25-30 μλ σε μια μέρα 6άρα χωρίς να αισθανθώ καμία δυσφορία και αν μου δίνατε ένα πενηντάρικο , βάζω στοίχημα ότι μπορώ να κάνω 30 μλ 18άρα σε μια μια μέρα , χωρίς να πάθω τίποτα. Με μεγαλύτερα ποσά , συζητάμε και για 36άρα  :))

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 15:12 »
θέλεις να μας τρελάνεις εσύ δεν εξηγείται αλλιώς...! 

εγώ πάντως με 3mg και παρατηρώ αϋπνίες το βραδυ με κατανάλωση 2ml και έντονο άγχος...  

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 15:18 »
μήπως δεν έιναι από το άτμισμα, και έισαι γενικώς πιεσμένος?

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 15:22 »
Για το άγχος

http://www.gearbest.com/yoga-accessories/pp_411131.html?wid=21

Για τις αυπνίες



Μήπως ήρθε η ώρα της μηδενικης ή της πλήρους διακοπής?

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 16:41 »
Ή και ένα χαλαρωτικό μασάζ με... :lipssealed:


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 17:02 »
Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα το εχω πει και θα το ξαναλεω.
Το ΗΤ δεν ευθυνεται για ολα τα "περιεργα" που μας συμβαίνουν κατα καιρούς.
Για ενα διαστημα κοιμομουνα πανω απο 10 ωρες την ημερα και ομως ξυπνουσα θαρρεις και ειχα κανει πεζοπορία χιλιομετρων με πονους στους μυς ,ατονια,φτερουγισματα,αυπνια,κραμπες και λογω του οτι με τους γιατρους ειμαι πολυ μα πολυ μαλωμενος πληκτρολογησα στον γκουκλι τα συμπτωματα.
Ε ολα μαζι τα βρηκα στην έλλειψη μαγνησίου 
http://www.onmed.gr/ygeia/story/337576/magnisio-ta-7-simadia-pou-deixnoun-oti-exete-elleipsi-kai-pos-tha-to-anaplirosete

 πραγμα που με ωθησε να παρω μαγνησιο σε αναβράζοντα δισκια μαζι με βιταμινη D και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ένοιωσα αλλος ανθρωπος.
Τωρα περι θεματος νικοτινης και απορρόφησης απο τον οργανισμο διαφωνω με πολλους "υπολογισμους'  που διαβαζω κατα καιρους και να εξηγησω γιατι.
Για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα (3,5 χρονια-3-4 ml τη μερα) εγω και αλλοι παλιοι φιλοι εδω μεσα λογω αναποτελεσματικων  συσκευων για τις εποχες εκεινες καναμε 36αρα σκετη βαση .
3-4 ml 36mg την ημερα για 3,5 χρονια με βολτ 4,5 και πανω επρεπε να  ταχουμε δει ολα .
Οχι νικοτινιαση αλλα πολλα αλλα χειροτερα θα παθαιναμε αν η απορρόφηση της νικοτινης ηταν βασισμενη με τους διαφορους υπολογισμους που βλεπω.
Με λιγα λογια   :lotpot: :lotpot:   θεωρω οτι απορροφούμε ενα πολυ μικρο ποσοστο νικοτινης απο το ΗΤ .
Χωρις τεκμηριωμενες μελετες αλλα γνωμη απο πολυχρονο πειραματοζωο  

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 18:24 »
Ή και ένα χαλαρωτικό μασάζ με... :lipssealed:
χαχαχαχα θεος...!!!!!!!  :))

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 22:09 »
Για το άγχος

http://www.gearbest.com/yoga-accessories/pp_411131.html?wid=21

Για τις αυπνίες

(Image removed from quote.)

Μήπως ήρθε η ώρα της μηδενικης ή της πλήρους διακοπής?
sorry για το offtopic αλλα κλαίω....!!!  :))

ώρα τις μηδενικής νικοτίνης ναι...! αλλα τις διακοπής με τίποτα...!!! δεν θα πάνε χαμένα όλα τα mods και η ατμοποιητες που εχω. είναι από τα αγαπημένα μου χόμπι πλέον το ηλεκτρονικό τσιγάρο. εκτος ότι με βοηθησε απίστευτα να κόψω το κ.τ,  με έχει σώσει και το χρησιμοποιώ και ως θεραπευτικό με μέντα καλύτερο και από halls είναι... :P

:offtopictelos:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34877 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9077 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364