vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, io, teo77

Twitter

Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 16, 2017, 17:36 »
Είναι 12mg ανά ml ή 1.2%

Σωστά τα λέει.

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 20, 2017, 13:41 »
με 12mg έκανα  πνευμονικες  8ml την ημερα είναι υπερβολικό? 

τώρα την έχω μειώσει στα 3mg και κάνω το πολύ 2ml την ημερα σε τσιγαρισιο ατμοποιητη 

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 20, 2017, 13:46 »
άναψες κ.τ όσο έκανες αυτό? :laugh1: :laugh1: :laugh1:  Αν δεν άναψες καλά έισαι.
Αφού δεν σου έγδαρε λαιμό ή δεν σου έφερε ζαλάδα, ή ότι άλλο, Δεν μου ακούγεται υπερβολικό. Και άλλοι το κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 20, 2017, 14:02 »
κ.τ ούτε να το μυρίζω δεν θέλω...!!

ζαλάδες είχα στην αρχή και έχανα την ισορροπία μου με μια πνευμονική  :))

τώρα έχω με 3mg ζαλάδες  και ταχυκαρδίες και δεν κάνω πολύ... αλλα μάλλον οφείλεται ότι έκανα μονο 0mg για αρκετό καιρό... και μου έφυγε αυτή η στέρηση τις νικοτίνης...

δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ...

θα μείνω με 3mg δεν ανεβαίνω πιο πάνω.. μου φτάνει αυτο το ελαφρύ χτύπημα που έχω...!   ;)



Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 20, 2017, 14:22 »
αφού έκανες 0νική θα σου πρότεινα να μέινεις εκεί. ¨Εχε και μια καβάντζα μι 3άρα για τις δύσκολες ώρες και έισαι κομπλέ.

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 20, 2017, 14:38 »
συνεχίζω με 0mg φίλε μου...!  και έχω ένα δεύτερο που βάζω νικοτίνη...! γιατί όπως και να το κάνουμε αν δεν έχει λίγο χτύπημα δεν το απολαμβάνεις...  :tongue_smilie:

ασε που τα υγρα της lambda  δεν εχουνε 0mg... 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 20, 2017, 17:19 »
Ζητόντας συγνώμη αν υπάρχει αλλού εμένα με απασχολεί ότι ο οργανισμός μου παίρνει με το ητ πολύ περισσότερη Νικοτίνη . Και εξηγούμαι ατμίζω περίπου 5 - 7 ml ημερησίως κατα κανόνα 12 mg πάει να πεί παίρνω καθημερινά 60 - 84 mg Νικοτίνη δηλαδή Νικοτίνη αντίστοιχη (περίπου) των 60 - 84 τσιγάρων δηλαδή 3 - 4 πακέτα κόκκινα Malboro. Το ξέρω ότι η Νικοτίνη είναι ένα από τα 4000 συστατικά του τσιγάρου και μάλιστα από τα πιό "ακίνδυνα", αλλά οι κίνδυνοι από τις όποιες επιπτώσεις της νικοτίνης (π.χ. κυκλοφορικό) δεν είναι αυξημένοι τώρα ? Τι λέτε συνατμιστές μου  

Υπάρχει μια μεγάλη παρανόηση γύρω από την περιεκτικότητα και την πρόσληψη της νικοτίνης. Τα ατμιστικά υγρά αναγράφουν την περιεκτικότητα τους σε νικοτίνη (σε mg/ml). Τα πακέτα των τσιγάρων αναγράφουν την εκτιμώμενη πρόσληψη νικοτίνης ανά τσιγάρο (σε mg) και όχι την περιεκτικότητα που είναι περίπου δεκαπλάσια. Μιλάμε για δύο νούμερα που μετράνε διαφορετικά πράγματα και ο απλός πολλαπλασιασμός δεν είναι επαρκής μέθοδος για να υπολογίσει κανείς πόση νικοτίνη απορροφά ο οργανισμός του ατμίζοντας. Δεν έχω την επιστημονική κατάρτιση για να αποφανθώ επ' αυτού, φαντάζομαι όμως πως είναι προφανές ότι δεν γίνεται η απορρόφηση της νικοτίνης από το τσιγάρο να είναι 10% ενώ απ' το άτμισμα 100%. Μη ξεχνάμε άλλωστε πόσο πιο 'επιθετική' μέθοδος πρόσληψης νικοτίνης είναι το κάπνισμα...

Δες εδώ αν θέλεις μια απάντηση που είχα δώσει παλιότερα σε κάποιον άλλο φίλο για το ίδιο θέμα.  :)

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 20, 2017, 23:29 »
πήρα σήμερα ένα μπουκαλάκι Gandalf της λάμδα πάω τραβάω μερικές τζούρες για να στρώσω και την αντίσταση κλασικά...  ε αυτο ήτανε το αποκορύφωμα...! εδώ και 1 ώρα τώρα με έχει πιάσει το στομάχι μου και αισθάνομαι έντονη κόπωση και αδιαθεσία... τι παίζει ρε παιδιά? 

είναι δυνατόν αν κανεις 0mg για πάνω από 4 εβδομάδες να σου συμβεί κάτι τέτοιο?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 00:14 »
Υπάρχει μια μεγάλη παρανόηση γύρω από την περιεκτικότητα και την πρόσληψη της νικοτίνης. Τα ατμιστικά υγρά αναγράφουν την περιεκτικότητα τους σε νικοτίνη (σε mg/ml). Τα πακέτα των τσιγάρων αναγράφουν την εκτιμώμενη πρόσληψη νικοτίνης ανά τσιγάρο (σε mg) και όχι την περιεκτικότητα που είναι περίπου δεκαπλάσια. Μιλάμε για δύο νούμερα που μετράνε διαφορετικά πράγματα και ο απλός πολλαπλασιασμός δεν είναι επαρκής μέθοδος για να υπολογίσει κανείς πόση νικοτίνη απορροφά ο οργανισμός του ατμίζοντας. Δεν έχω την επιστημονική κατάρτιση για να αποφανθώ επ' αυτού, φαντάζομαι όμως πως είναι προφανές ότι δεν γίνεται η απορρόφηση της νικοτίνης από το τσιγάρο να είναι 10% ενώ απ' το άτμισμα 100%. Μη ξεχνάμε άλλωστε πόσο πιο 'επιθετική' μέθοδος πρόσληψης νικοτίνης είναι το κάπνισμα...

Δες εδώ αν θέλεις μια απάντηση που είχα δώσει παλιότερα σε κάποιον άλλο φίλο για το ίδιο θέμα.  :)
Νασαι καλά φίλε μου. ΄Και μπράβο στο συντονιστή που τα μάζεψε. Οπότε αν τα κατάλαβα καλά τελικά καλύτερη προσέγγιση είναι :
έστω ατμίζουμε 5ml με υγρά νικοτίνης 12mg/ml άρα συνολική νικοτίνη 5Χ12 = 60 mg αν θεωρήσουμε ποσοστό απορρόφησης 30 % πάει να πεί 60Χ0.30=18 mg ημερησίως πρόσληψη νικοτίνης.

Πάμε για τα Malboro 20 τσ Χ 6 mg/τσ = 120 mg νικοτίνης στο πακέτο αν θεωρήσουμε ποσοστό απορρόφησης 10 % (με όλες τις αμφισβητήσεις) έχουμε απορρόφηση νικοτίνης 120 Χ 0.1 = 12 mg  ανα πακέτο.

Με τις παραπάνω θεωρήσεις εντελώς απλοικά άτμισμα 5 ml υγρών με 12αρα νικοτίνη έχουμε ημερήσια απορρόφηση νικοτίνης όσο από 1.5 πακέτο malboro light. Αλλά και αυτό είναι μάλλον λάθος γιατί τελικά (αν κατάλαβα από τα λινκ) εκείνο που έχει σημασία είναι τι ποσά νικοτίνης απορροφάς σε 1-2 'ωρες έτσι πάει ?

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 00:26 »
πήρα σήμερα ένα μπουκαλάκι Gandalf της λάμδα πάω τραβάω μερικές τζούρες για να στρώσω και την αντίσταση κλασικά...  ε αυτο ήτανε το αποκορύφωμα...! εδώ και 1 ώρα τώρα με έχει πιάσει το στομάχι μου και αισθάνομαι έντονη κόπωση και αδιαθεσία... τι παίζει ρε παιδιά?

είναι δυνατόν αν κανεις 0mg για πάνω από 4 εβδομάδες να σου συμβεί κάτι τέτοιο?  :confused1:
Μήπως σε λένε akisgr1?

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 00:43 »
jas09 δεν σε πιανω φιλε μου... 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 00:45 »
Νασαι καλά φίλε μου. ΄Και μπράβο στο συντονιστή που τα μάζεψε. Οπότε αν τα κατάλαβα καλά τελικά καλύτερη προσέγγιση είναι :
έστω ατμίζουμε 5ml με υγρά νικοτίνης 12mg/ml άρα συνολική νικοτίνη 5Χ12 = 60 mg αν θεωρήσουμε ποσοστό απορρόφησης 30 % πάει να πεί 60Χ0.30=18 mg ημερησίως πρόσληψη νικοτίνης.

Πάμε για τα Malboro 20 τσ Χ 6 mg/τσ = 120 mg νικοτίνης στο πακέτο αν θεωρήσουμε ποσοστό απορρόφησης 10 % (με όλες τις αμφισβητήσεις) έχουμε απορρόφηση νικοτίνης 120 Χ 0.1 = 12 mg  ανα πακέτο.

Με τις παραπάνω θεωρήσεις εντελώς απλοικά άτμισμα 5 ml υγρών με 12αρα νικοτίνη έχουμε ημερήσια απορρόφηση νικοτίνης όσο από 1.5 πακέτο malboro light. Αλλά και αυτό είναι μάλλον λάθος γιατί τελικά (αν κατάλαβα από τα λινκ) εκείνο που έχει σημασία είναι τι ποσά νικοτίνης απορροφάς σε 1-2 'ωρες έτσι πάει ?

Η απάντηση μου ήταν πολύ προσεκτική για να μη δεσμευθώ με νούμερα που στην πραγματικότητα αγνοώ. Στο παλαιότερο μου ποστ γράφω πως δεν γνωρίζω αν η απορρόφηση νικοτίνης με το άτμισμα φτάνει το 10%, 15%, 25% ή 85%. Εξακολουθώ να μην γνωρίζω τα ακριβή νούμερα και για το άτμισμα αλλά και για το κάπνισμα. Εξακολουθώ όμως να θεωρώ παράλογο τον συλλογισμό πως είναι μεγαλύτερη (ποσοστιαία) η απορρόφηση της νικοτίνης στο άτμισμα από ότι στο κάπνισμα, το οποίο θεωρώ σαφώς πιο 'επιθετική' μέθοδο πρόσληψης νικοτίνης. Δεν μπορώ να αποδείξω τα λεγόμενα μου διότι δεν βασίζονται σε κλινικές μελέτες (και ίσως και να με βολεύουν λίγο). Προτιμώ όμως να ασπαστώ μία λογική υπόθεση αρχικά (μέχρι να αποδειχθεί λανθασμένη φυσικά), παρά το αντίθετο.

Για την τελευταία σου φράση ("...εκείνο που έχει σημασία είναι τι ποσά νικοτίνης απορροφάς σε 1-2 'ωρες...") θα πετάξω το μπαλάκι στον κύριο Φαρσαλινό και τον δικό μας takkat γιατί είμαι ο πλέον αναρμόδιος να απαντήσει.  :)


ΥΓ. Έχω την αίσθηση πως η νικοτίνη είναι το λιγότερο επιβλαβές 'κακό' συστατικό του τσιγάρου...

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 00:57 »
cp ειπες οτι
Ένα τανκάκι με 2 ml υγρού 6mg/ml περιέχει 12 mg νικοτίνης.

δλδ εγω που κανω 3 τανκακια 2ml με 12αρα νικοτ. περνω 72mg νικ. καθε μερα??

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 01:22 »
Φαντάσου να είχε πει μόνο αυτό ε...

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουαρίου 21, 2017, 01:56 »
cp ειπες οτι
Ένα τανκάκι με 2 ml υγρού 6mg/ml περιέχει 12 mg νικοτίνης.

δλδ εγω που κανω 3 τανκακια 2ml με 12αρα νικοτ. περνω 72mg νικ. καθε μερα??
δεν περνεις 72mg...   :)

με 72mg θα πάθαινες δηλητηρίαση... :P 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35004 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9173 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364