vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

529 επισκέπτες, 7 χρήστες
white varadero, dkostas, Jorge, camber, giorgos1999, grag, manoslykos

Twitter

UD (Youde) Zephyrus v2

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
UD (Youde) Zephyrus v2
« στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 12:00 »
  • Μοναδικη σχεδιαση για αποφυγη υγροποιησης στην βαση
  • Καινουριες κεφαλες 1.8Ω για τσιγαρισιες τζουρες
  • Συμβατο με τις κεφαλες απο την σειρα Zephyrus
  • Με μεγαλυτερο deck απο την πρωτη εκδοση
  • Η καμιναδα και το drip tip εχουν σχεδιαση απο οπλο, με σπειρες, για καλυτερη γευση
  • Βελτιωμενη σχεδιαση του γεμισματος απο επανω
  • Χωρητικοτητα 6ml

Σημερα εφτασε στα χερια μου. Προς το παρον, πολυ καλες εντυπωσεις! Εμενα μου φαινεται σαν ενας Bellus χωρις τα προβληματα διαρροης του Bellus, αλλα με την ιδια ωραια γευση και το ιδιο μικρο deck για τις αντιστασεις. Επισης, τον βρισκω αρκετα πιο αερατο. Οποτε καποιος που θελει λιγο παραπανω αερα, θα ικανοποιηθει.

Η συσκευασια του, τυπικη της UD. Τα βασικα. Οχι σπουδαια αλλα ουτε κακη. Σκληρο πλαστικο, το οποιο στην πανω μερια εχει και αυτοκολλητο για να δειτε αν ειναι γνησιος.





Η συσκευασια περιεχει μεσα τον ατμοποιητη (εννοειται), ανταλλακτικο πυρεξ τζαμι, μια διπλη κεφαλη 0.3Ω, 4 λαστιχακια για το πανω και το κατω μερος του τανκ σε διαφορετικα χρωματα (κοκκινο, μπλε) σε περιπτωση που δεν θελετε μαυρα, ενα ανταλλακτικο λαστιχακι για την βαση της επισκευασιμης κεφαλης, ενα ανταλλακτικο λαστιχακι για την βαση του ατμοποιητη, ενα ανταλλακτικο λαστιχακι για το drip tip, το καπακι της μιας πλευρας για να στηνουμε με μια αντισταση και μια ανταλλακτικη βιδα για την επισκευασιμη κεφαλη.





Εδω, απ οτι βλεπετε, το δαχυλιδι που ρυθμιζει την εισαγωγη αερα, εχει μια πολυ μικρη τρυπουλα. Αυτη υποτιθεται οτι ειναι αν θελουμε σφιχτες τζουρες. Υποτιθεται, γιατι η τζουρα γινεται σφιχτη οσο η 2η τρυπα ενος Subtank mini. Που εγω αυτο δεν το βρισκω καθολου σφιχτο, τουλαχιστον σε επιπεδο Kayfun Lite Plus ή GS Air. Οποτε, ή εχουμε ανοιχτες τις τρυπες για τις αερατες τζουρες ή εχουμε ανοιχτη την τρυπουλα για τις "σφιχτες" τζουρες. Εντελως κλειστες οι εισαγωγες αερα, δεν γινονται.





Εδω φαινονται οι 2 απο τις εισαγωγες αερα, οι οποιες μπορει να φαινονται μικρες, αλλα ειναι πολυ αερατες! Μην σαν φανουν μικρες.





Οταν προσπαθησα να τον ξεβιδωσω, ζοριστικα αρκετα. Παρα πολυ σφιγμενα ολα. Ειχα την αισθηση οτι θα μου μεινει στο χερι απο την τοση δυναμη που εβαζα. Βεβαια, αυτο μεχρι να μπει υγρο. Αν μπει υγρο και βραχουν τα λαστιχακια, τοτε ολα γυρνανε φυσιολογικα. Βεβαια, για να μπει υγρο, πρεπει να καταφερετε να τον ανοιξετε πρωτα  :tongue_smilie: 
Αφου τον εκανα κομματια, παρατηρησα οτι δεν ειχε καθολου λαδι απο το εργοστασιο! Ειναι πολυ καλα καθαρισμενος. Βεβαια, ενα βρασιμο με το νερο το ηθελε, οπως θελουν σχεδον τα παντα.
Το δαχτυλιδι ρυθμισης εισαγωγης αερα, μπαινει μονο απο την μια πλευρα.




Η καμιναδα βιδωνει πανω στις κεφαλες και αυτη η ενωση ειναι που κραταει τα 2 μερη του ατμοποιητη μαζι. Κατι σαν TFV4 ή Nautilus π.χ.
Εδω φαινεται και η εισαγωγη υγρου. Γυρναμε το δαχτυλιδι επανω, φαινεται το κοκκινο λαστιχακι και απλα ξεκιναμε και ριχνουμε. Μερικα drippers δεν χωρανε, οποτε το καλυτερο ειναι να εχουμε μπουκαλακι με μυτουλα για να γεμιζουμε πιο ευκολα. Αφου τελειωσουμε, απλα γυρναμε και κλεινει. Αυτο κι ολας, με τις εισαγωγες αερα τερμα ανοιχτες κατω. Καθολου διαρροη, μπουρμπουληθρες, τιποτα. Αν το καναμε αυτο στον Bellus, θα ειχε βγει ολο το υγρο εξω.





Η επισκευασιμη κεφαλη, μην σας φανει μεγαλη ή ανετη. Δεν ειναι. Προσπαθησα να βαλω twisted 0.25, και δεν εμπαινε αλλα απλη αντισταση μπαινει ευκολα. Αρκετα πιο ευκολα απ οτι στον Bellus ο οποιος εχει 2 post. Εδω με τα 4, ειμαστε αρχοντες! Βαζουμε καθε αντισταση μονη της και ολα ειναι ευκολα. Απλα, να προσεχετε να ειναι κοντα η αντισταση στα post, γιατι αλλιως θα ακουμπαει το βαρελακι πανω στις αντιστασεις. Οι βιδες, εχουν καλες βολτες και χωραει και κατσαβιδι με μεγαλυτερη μυτη, οποτε ειναι πιο ανετο και το βιδωμα!
Το βαμβακι ομως, ειναι και εδω ευκολο, οσο ειναι και στον Bellus. Περναμε, βιδωνουμε το βαρελακι, ξεβιδωνουμε το βαρελακι και εκει που αφηνει το σημαδι, κοβουμε. Σουλουπωνουμε λιγο τις ακρες απο το βαμβακι, βιδωνουμε παλι το βαρελακι και ετοιμο. Δεν θελει καποιο παραξενο τροπο για να μην εχουμε προβληματα.





Στις επομενες 2 φωτογραφιες εχω στησει την κεφαλη, με συρμα 0.36mm και διαμετρο 2.5mm και με την ταπα για οταν βαζουμε μια αντισταση. Απ οτι βλεπετε, ειναι σχετικα οριακα! Καποιοι που ειστε πολυ ψειρες, ισως καταφερετε να βαλετε και αντισταση με διαμετρο 3mm. Εγω δεν εχω ορεξη να καθομαι να παιδευομαι τοσο ομως!  :tongue_smilie:
Η τροφοδοσια με 100% VG (αραιωμενη 10% με WFI) ειναι μια χαρα. Δεν εχω παρει καθολου καμμενο.







Το μεγεθος του σε σχεση με αλλους ατμοποιητες ειναι πολυ φυσιολογικο. Δεν ειναι πολυ ψηλος ουτε πολυ χαμηλος. Και για τα 6ml που χωραει, πιστευω εχει την καλυτερη αναλογια μεγεθους και χωρητικοτητας. Απο αυτους που εχω τουλαχιστον.





Το σπειρωμα του πολου, δεν ειναι μακρυ οπως π.χ. στον Subtank ή στον TFV4. Ετσι, βιδωνει πολυ καλα, χωρις να αφηνει κενο στο VTC mini, που απ οτι ξερετε, εχει καποια θεματακια με ατμοποιητες που εχουν μακρυ πολο.





Για ποιους πιστευω οτι απεθυνεται? Πιστευω σε αυτους που θελουν να κανουν αερατες τζουρες. Αρκετα αερατες. Δοκιμασα με την 0.36 αντισταση της φωτογραφιας να κανω σφιχτες τζουρες, αλλα δεν μπορεσα. Περνουσε πολυς αερας και παλι. Αν τον θελει καποιος για σφιχτες, καλο ειναι να τον δοκιμασει πρωτα. Ισως να μην τον βολεψει.

Η μονη αντισταση χανει πολυ σε γευση σε σχεση με την διπλη. Οχι οτι ειναι κακη η γευση με την μονη. Απλα πιστευω οτι ειναι 2 φορες καλυτερη οταν εχει 2 αντιστασεις μεσα.

Για καποιον που εχει τον UD Bellus και θα ηθελε κατι παρομοιο χωρις διαρροες, ειναι οτι πρεπει.

Για καποιον που θελει να δοκιμασει κατι καινουριο, παλι ειναι οτι πρεπει, γιατι σου δινει πολλες επιλογες. Μονη ή διπλη αντισταση, "σφιχτη" ή αερατη τζουρα, γεμισμα απο επανω και φυσικα χαμηλη τιμη!

Γενικα για καποιον που θελει να επισκευασιμο και να παιρνει και καμια κεφαλη, ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Τον προτιμω και απο τον TFV4 (με την διπλη επισκευασιμη) και απο τον Subtank και απο τον Bellus.

Οτι αλλο προκυψει, θα το αναφερω!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2015, 23:57 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UD (Youde) Zephyrus v2
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 14:34 »
μακαρι να σου βγει καλος γιατι με τον v1 εγω απογοητευτηκα . ισως να μην ταιριαζει σε μενα η μπορει να μην ηταν οντως καλος γι αυτο και τον αλλαζουν

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UD (Youde) Zephyrus v2
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 14:42 »
Το πιο πιθανο ειναι να μην μου βγει  ;D


Διαβαζα απο αρκετους οτι ο Bellus εχει καλη γευση και τετοια. Ουτε η γευση του ειναι αρκετη, ουτε ο ατμος του, ανεξαρτητα του πως τον στηνω. Απλα τον πηρα γιατι ειχα ενα υπολοιπο στην FT απο ακυρωση και επειδη πηρα και αλλα πραγματα ειπα για εξτρα 7-8€ να τον παρω να τον δοκιμασω.


Αν και συνηθως, οι v2 ειναι παντα καλυτεροι.

Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UD (Youde) Zephyrus v2
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 14:52 »
ετσι ακριβως νιωθω και εγω για τον v1 . και η εργοστασιακη κεφαλη 0,25Ω δεν μου αρεσε
ισως οι καινουριες να ειναι καλυτερες .δοκιμασε και ενημερωσε


Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UD (Youde) Zephyrus v2
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 15:21 »
Nα και ενα review που βρηκα



Αποσυνδεδεμένος TAKAMURA

  • **
  • 195
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UD (Youde) Zephyrus v2
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 00:49 »
Άντε να σου ερθει γιατι ξαι εγω σκέφτομαι να τον παρω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος TAKAMURA

  • **
  • 195
  • Φύλο: Άντρας
UD (Youde) Zephyrus v2
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 14:46 »
Shadow να σε ρωτήσω πόσο τον πήρες;
Γιατι τον βρήκα με 17€ και λεω να τον πάρω

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UD (Youde) Zephyrus v2
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 15:02 »
17? Για βαλε και κανενα λινκ φιλε γιατι και γω περιμενω να μπουνε τα λεφτα στη Revolut για να τον παραγγειλω..ΣΤη fasttech με τον κωδικο ΧMAS βγαινει 22.74 usd

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UD (Youde) Zephyrus v2
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 15:09 »
Οσο ειπε ο mel. Εχει ξεκινησει και ειναι στον δρομο βεβαια, οποτε δεν μπορω να αλλαξω την παραγγελια  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UD (Youde) Zephyrus v2
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 02:00 »
Moλις εφυγε παραγγελεια απο ft! Εχω πολυ καλο προαισθημα για τον Ζεφ...
Shadowjump περιμενουμε full review, o δικος σου θα ρθει πρωτος :)

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UD (Youde) Zephyrus v2
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 02:06 »
E, μην εισαι σιγουρος. Πριν 2 μερες εφυγε απο FT. Ακομα στον δρομο για την SG Post ειναι.

Αποσυνδεδεμένος TAKAMURA

  • **
  • 195
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UD (Youde) Zephyrus v2
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 18, 2015, 01:34 »
17? Για βαλε και κανενα λινκ φιλε γιατι και γω περιμενω να μπουνε τα λεφτα στη Revolut για να τον παραγγειλω..ΣΤη fasttech με τον κωδικο ΧMAS βγαινει 22.74 usd




Στο fasttech το είχα δει αλλά όχι πια  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UD (Youde) Zephyrus v2
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 24, 2015, 23:41 »
Σημερα εφτασε στα χερια μου....

Από τον συντονισμό:
Το περιεχόμενο των εντυπώσεων μεταφέρθηκε στο πρώτο μήνυμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2015, 23:56 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UD (Youde) Zephyrus v2
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 24, 2015, 23:58 »
Καλοατμιστος φιλε shadowjump, πολυ καλη παρουσιαση! Σας το ξαναειπα, ειχα καλο προαισθημα γι'αυτον! :) 
Περιμενω και γω να ερθει  και τωρα ανυπομονω περισσοτερο... :D

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: UD (Youde) Zephyrus v2
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 25, 2015, 00:09 »
Εχεις και τον Bellus?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180512 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536032 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 574 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15491 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136102 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10206 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12