vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, treloneritis, kostas...

Twitter

Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #45 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 16:49 »
ο μουσιας κάνει business  και το κάνει αριστα και μπραβο του αφου εκανε δουλεια το hobby του.
πιστευει πραγματικα κανεις μας οτι ο χρονος και το χρημα που απαιτειται για τετοιου επιπεδου παρουσιασεις η ταξιδια στη αλλη ακρη του κοσμου σε εκθεσεις η εργοστασια ειναι δυνατον να βρεθουν αν ο παρουσιαστης ειναι εργαζομενος υπαλληλος 9-5;

Αποσυνδεδεμένος geoman

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #46 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 18:04 »
Σίγουρα τον ΚOSTAS44 γιατί τον βλέπω περισσότερο σαν συνατμιστή παρά reviewer θα απαντήσει θα βοηθήσει κ.λ.π,
τον ρένο για να δω τι καινουργιο βγαίνει και πληροφορίες για υγρά(αν και έχει ξεφύγει και παρουσιάζει τα πάντα που του πασάρουν) που αν δεν δοκιμάσω δεν αγοράζω.

Αποσυνδεδεμένος borelli_13

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #47 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 18:27 »
Εγώ παρακολουθώ τον Basilis L  ο οποίος ήταν ο λόγος που ξανα άρχισα το ατμισμα πριν από 1.5 χρόνο μετα απο 2 χρόνια αποχης!Eπίσης τον Κώστα που κάνει πραγματικα κάτι το τελείως διαφορετικό με εισαγωγή του χιούμορ στα review του και τον aresmares γιατί ειναι ο πρώτος Ελληνας που είδα βιντεο στο youtube, αλλά μου βγαζει ότι δεν λέει αντικειμενικά την άποψη του,γιατί ποτε δεν βρίσκει κάτι ουσιόδες αρνητικό και μου την σπάει που τα βρίσκει όλα αρνητικά για τα Κινεζομάγαζα σε βαθμό που μερικές φορές φαίνεται και σαν προπαγάνδα υπερ των καταστημάτων που του στέλνουν τα προοιόντα για να κανει review!
Από ξένους όσο καλός και αναλυτικός και αν ειναι ο Busardo δεν εχω καταφέρει ποτε να δω ολοκληρο βιντεάκι του γιατι πολυ απλά είναι τεράστια και σε κουράζουν σε αντιθεση με τον μούσια που είναι Θεός και καθόλου κουραστικός!
Όσο για το αν το έχουν κάνει επαγγελμα οι ξένοι,εννοείται πως το έχουν κάνει χαζοί δεν ειναι και φυσικά το καλό μεροκάματο δεν είναι από τις εταιρείες,αυτά είναι τα ψίχουλα!!Τα καλα πακέτα πέφτουν από το youtube μέσω των δικών μας προβολών!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #48 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 18:45 »
ο μουσιας κάνει business  και το κάνει αριστα και μπραβο του αφου εκανε δουλεια το hobby του.
πιστευει πραγματικα κανεις μας οτι ο χρονος και το χρημα που απαιτειται για τετοιου επιπεδου παρουσιασεις η ταξιδια στη αλλη ακρη του κοσμου σε εκθεσεις η εργοστασια ειναι δυνατον να βρεθουν αν ο παρουσιαστης ειναι εργαζομενος υπαλληλος 9-5;

Ασφαλώς όχι. Αλλά αυτό το επίπεδο αναγνωρισιμότητας και "επαγγελματισμού" προκύπτει μετά από καιρό (και τύχη) και αφορά λίγους. Επίσης δεν εγγυάται ούτε αντικειμενικότητα, ούτε καν μεγάλη εμπειρία και σωστές συμβουλές. Συχνά σημαίνει ένα ταλέντο σόουμαν αλλά το επίπεδο γνώσεων είναι άλλο θέμα.

Ο μούσιας όταν ξεκίνησε δεν έκανε τον κλόουν, ούτε είχε εφεύρει κάποιες χαρακτηριστικές ατάκες του. Το ένα βίντεο έφερε το άλλο και ο καθένας προσπαθεί να ραφινάρει κάποια δελεαστική περσόνα για την κάμερα. Ξεκινάς παρακαλώντας να σου στείλουν καμιά συσκευή τσάμπα (συχνά σε σοκαριστικό και αναξιοπρεπή βαθμό...) και όχι ταξιδεύοντας σαν σταρ. Αλλά επί της ουσίας ο συγκεκριμένος δεν με πείθει. Με ατάκες του τύπου "όσο πιο ζεστός ο ατμός τόσο γίνεται καλύτερη η γεύση" δεν ξέρω πόσο μπορείς να καθοδηγήσεις άλλους και να κρίνεις.

Μου αρέσει ο Busardo, ο Scott και Todd αλλά ούτε κι αυτούς δεν τους μπορώ για πολύ. Το φόρουμ, ο μέσος έμπειρος χρήστης, με καθοδηγεί με περισσότερη ασφάλεια και λιγότερη προσπάθεια αυτοπροβολής. Δεν μπορώ να πω πως με έχει κερδίσει ιδιαίτερα κάποιος από τους Έλληνες, αλλά μπράβο τους που προσπαθούν. Εκτιμώ τον ήπιο τόνο του Βασίλη Λ. Ο Ρένος σίγουρα δεν είναι για μένα (ειδικά μετά το φιάσκο με τα υγρά προς έλεγχο...).

Συνολικά, πολλοί έχουν πρόβλημα με τον χρόνο της κάμερας. Πληροφορίες που θα έπαιρνα διαβάζοντας σε ένα λεπτό, απαιτούν 10 λεπτά να βλέπεις κάποιον να μιλάει! Ο προφορικός λόγος έχει μια ζωντάνια αλλά είμαι σπίτι και όχι για καφέ με τον reviewer: το μοντάζ είναι φίλος μας.  ;)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #49 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 18:53 »

Ο μούσιας όταν ξεκίνησε δεν έκανε τον κλόουν, 

Α ρε Big με πέθανες πάλι... :laugh1:

Γιατί να μην κάνεις εσύ ριβιού να παρακολουθώ φανατικά... :yes:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #50 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 18:55 »
Έλα ντε. Εδώ κοντεύουμε να κάνουμε BigSur fan club. Έχω βαρεθεί να πατάω Bravo στα posts του.  :))

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #51 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 19:22 »
Αφήστε ρε παιδια τον big να κανει την δουλεια του. Μας λείπουνε καλοι viewers και reviewers των reviewers !! 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #52 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 19:29 »
@bigsur

σωστά αυτά που λες, δυστυχώς ή ευτυχώς οι λίγοι αναγνωρίσιμοι είναι αυτοί που τους βλέπει σχεδόν όλη η ατμιστική κοινότητα.
Ο τύπος είναι 100% marketing και image, από το ντύσιμο, την προφορά, τα μούσια, τα ντουμάνια με τις διπλές αντιστάσεις από κοτετσόσυρμα και τα πολλαπλά στριμμένα σύρματα κτλ. Αν δεν τα έκανε όλα αυτά θα ήταν απλά άλλος ένας μοναχικός reviewer "δωματίου" στο youtube.
Αναφορικα με το μέγεθος της κάθε παρουσίασης, σίγουρα αν διαβάσεις πέντε αράδες έχεις δει οτι χρειάζεσαι σε 1-2 λεπτά. Η εικόνα όμως έχει άλλη δύναμη, γι' αυτό και τα πολυμέσα έχουν εκτοπισει τον γραπτό λόγο.




Αποσυνδεδεμένος BLACK

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #53 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 20:20 »
Βασιλη,Ρενο και Κωστα44 που ειναι σκετη απολαυση!!!
Το μεγαλυτερο βαρος ομως το δινω στις εμπειριες των μελων του φορουμ

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #54 στις: Νοεμβρίου 30, 2015, 02:08 »
Η εικόνα μπορεί να γίνει πολύ δυνατό πράγμα αλλά είναι και δύσκολο, θέλει την τέχνη της. Η εικόνα ενός τύπου σε ένα φόντο να μιλάει μπορεί να γίνει πολύ βαρετό πράγμα. Και οι συνεντεύξεις... τραβάνε για πάντα. Αν το κείμενο σου δίνει σύντομα αυτό που θες το βρίσκω πιο μοντέρνο!

[Όσο για μένα, τώρα που άκουσα τα καλά μου λόγια είμαι μια χαρά, δεν θέλω άλλη... δόξα!  :D :-[ ]

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #55 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 01:51 »
Φίλε μου, το να βάζεις όλους τους Έλληνες reviewers τόσο αβίαστα στο ίδιο τσουβάλι ως κατευθυνόμενους δωρολήπτες και παράλληλα να λες ότι οι ξένοι είναι αδέκαστοι κριτές, κατά τη γνώμη μου είναι τουλάχιστον φάουλ για να μη πω προσβλητικό ειδικά το σχόλιο σου "Με λίγα λόγια,για έλληνες μιλάμε μη ψάχνετε για διαφάνεια σε αυτά.".
Ο rip ειδικά στον οποίο αναφέρεσαι (αλλά και ο busardo αν θυμάμαι καλά), θα δεις οτι λέει σε πάρα πολλά βίντεο ότι "μου τον έστειλε το τάδε μαγαζί / κατασκευαστήςγια να του κάνω review, ή πωλείται σε αυτό το μαγαζί", άρα ούτε αυτός πληρώνει για αυτά που παρουσιάζει και συνάμα σε κάθε ευκαιρεία προμοτάρει τα δικά του προιόντα. Καθόλου κακό βέβαια, ίσα ίσα προτιμώ να το λέει κάποιος ξεκάθαρα αν του έστειλαν κάτι για review ή αν το αγόρασε μόνος του ή να προωθεί κάτι δικό του, παρά να το κάνει στα μουλωχτά.
Μη ξεχνάς ότι στην Ελλάδα είναι μικρή η αγορά και μικρές οι αγοραστικές μας δυνατότητες. Ποιός μπορεί να αγοράζει ότι βγαίνει ώστε να μας το παρουσιάζει? Επίσης τις περισσότερες φορές ότι πάρουν οι reviewers το δίνουν μετά σε κλήρωση.
Όλοι οι μεγάλοι ξένοι reviewers βγάζουν λεφτά από αυτό που κάνουν. Δες τα βίντεο τους πόσο επαγγελματικό editing & montage έχουν και σίγουρα θα διαπιστώσεις ότι δεν φτιάχνονται από ένα τύπο στην κρεβατοκάμαρά του ή στην αποθήκη του. Ακόμα και η εμφάνισή των παρουσιαστών αλλάζει σύμφωνα με τις επιταγές της μόδας.
Ας εκτιμούμε λίγο όσα κάποιοι μας παρέχουν δωρεάν, έστω και με τα λάθη του και στο φινάλε μεγάλα παιδιά είμαστε και καταλαβαίνουμε τι βλέπουμε.

O Busardo και ο Rip, μου είναι πιο συμπαθείς λόγω του ο,τι θα μπορούσαν, σε μια ελληνική κατασκευή να είναι αντικειμενικοί, πολύ απλά γιατι δεν θα έχουν ανάγκη κάποια πελατειακή σχέση και όπως λες,αναφέρουν ποιος τους το έστειλε, δε σου πρήζουν τα συκώτια.
Όταν σε ελληνικό 'review',στάνταρ κάπου στην οθόνη για όλη ή για μεγάλη χρονική διάρκεια βλέπεις τον τίτλο του προμηθευτή,σαφώς και είναι για τα δικά μου μάτια, τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια.Ειδικά δε,όταν βλέπεις και μπλουζάκι του προμηθευτή σε όλο το βίντεο να το φοράει ο reviewer, τότε ξέρεις και το τι θα ακούσεις.

Ας δούμε και τον όρο reviewer λίγο.
Είσαι δημοσιογράφος;Εισαι καταρτισμένος επιστημονικά για αναλύσεις κατασκευαστικές;Πιστοποιημένος απο κάποια ομοσπονδία;
Ένας κατασκευαστής πχ θα μπορούσε να είναι reviewer και να μπει στο μυαλό ενός άλλου κατασκευαστή βλέποντας και εξεταζοντας το δημιούργημα του, αλλά θα υπήρχε σύγκρουση συμφερόντων.Οπότε,όπως το βλέπω εγώ,είσαι απλά χομπίστας που σου αρέσει αυτό που κάνεις (και καλά κάνεις) και λες τη γνώμη σου, για ένα προϊόν που στο χαρισε όμως κάποιος άλλος με σκοπό τη προβολή του. (Εκεί χαλάει η δουλειά)
Το αν μπορείς ή όχι να αγορασεις ο,τι κυκλοφορεί,το κατανοώ αλλά είναι δικό σου θέμα.Δε νομίζω να σε τράβηξε κανείς απο το χέρι και να σε ανάγκασε να κάνεις review.Ηταν επιλογή σου οπότε, κάνε το σωστά.
Αγόρασε αυτό που μπορείς να αγοράσεις,αυτό που θεωρείς τίμια πρόταση,κλάψε τα χρήματά σου σε περίπτωση πατάτας,και τότε πες αντικειμενικά την άποψή σου και θα είσαι ο καλύτερος.Να μην εξαρτάσαι απο κανέναν.

Συνοψίζοντας και συγγνώμη για το σεντόνι που άπλωσα,δεν μπορώ τις αρπα κόλλα δουλειές και τους κουτοπονηράκηδες.Κάνε κάτι σωστά και αμερόληπτα.
Όσο για το τσουβάλιασμα,είναι απλά η γνώμη μου και ως γνωστόν,όλοι έχουμε απο μια εκτός απο μπλε κατσαβιδάκια, όπου έχουμε πολλά.

Αν δε βαρεθώ μια μέρα θα κάνω εγώ ένα review με τα δικά μου γούστα. ;D :eyesplash:
Βασικά δεν έχω κάμερα.Φέρτε μου μια κάμερα ντε!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #56 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 10:43 »
Δεν είχα σκοπό να γράψω σε αυτό το νήμα, παρακάτω θα πω γιατί, αλλά μετά μου έκανε κλικ: Δεν θεωρώ τον εαυτό μου "reviewer"!

Δεν είχα σκοπό λοιπόν γιατί α) Όσον αφορά τα υγρά, δεν συμβουλεύομαι. Δεν το κάνω γιατί δεν ψάχνω υγρό. Έχω καταλήξει σε σκέτη βάση και ενίοτε ένα δυο καλά υγρά, για μένα. Όταν είναι να δοκιμάσω κανένα καινούριο, ψάχνω απλά το background του κατασκευαστή και μερικές λεπτομέρειες ώστε να ξέρω τι να περιμένω. Γενικά, τα βίντεο review με υγρά, δεν μου γεμίζουν το μάτι. Γιατί περισσότερο είναι παρουσίαση, παρά κριτική. Άσε που το να κάθεσαι και να μιλάς σε μια κάμερα, δεν σε αφήνει να είσαι όσο ήρεμος χρειάζεται ώστε να "δεις" ένα υγρό σε βάθος. Δεν ξέρω, άλλοι μπορεί να βολεύονται με αυτό, εγώ σίγουρα όχι. Γι αυτό και έχω επιλέξει το γραπτό λόγο για να αποτυπώνω την εμπειρία μου. Δεν θα με πείραζε μια κάμερα, αν στην ουσία βιντεοσκοπούσε μια συζήτηση. Τρεις τέσσερις ατμιστές δηλαδή, να παίρνουν ένα υγρό, να το δοκιμάζουν και να προσπαθούν να το αναλύσουν συζητώντας.

β) Όσον αφορά εξοπλισμό, επειδή δεν κάνω γενικά αγορές, πάλι δεν συμβουλεύομαι reviewers. Αν όμως ήταν να τσεκάρω κάποιο εργαλείο, μάλλον τον busardo θα επέλεγα. Και αυτό γιατί ο τύπος διυλίζει τον κώνωπα!

Επί προσωπικού κάποια πράγματα και συγκεκριμένα, γιατί δεν θεωρώ τον εαυτό μου "reviewer", ότι και να σημαίνει αυτό στο μυαλό του καθενός.

Η αγορά του ητ είναι ένα σχετικά νέο φαινόμενο. Όταν ξεκίνησε, λίγοι φαντάστηκαν τις προοπτικές και ακόμα λιγότεροι έκαναν κάτι γι αυτό. Και μπράβο τους! Προσωπικά λοιπόν, επέλεξα τον γραπτό λόγο όχι για να κάνω review, να βγάλω λεφτά ή να γίνω διάσημος ή πρώτη μούρη στον ατμό. Ξεκίνησα εκθέτοντας τις εμπειρίες μου και τίποτα άλλο. Κακά τα ψέμματα, ωραία η ψηφιακή εποχή, αλλά ο γραπτός λόγος εξάπτει περισσότερο τη φαντασία. Και είναι ανάλογος και της διάθεσης αυτού που γράφει. Αν χρησιμοποιείται σωστά, δεν είναι παρεξηγήσιμος. Για μας που μεγαλώσαμε στην προ ίντερνετ και κινητού εποχή, που είχαμε και αλληλογραφία προ της ηλεκτρονικής, που περιμέναμε πως και πως τον ταχυδρόμο να μας φέρει το γράμμα από το "πρόσωπο", νομίζω ότι είναι πιο ευχάριστος. Τα περισσότερα υγρά για τα οποία έχω γράψει, τα έχω πληρώσει από την τσέπη μου. Αρκετά μου τα έχουν στείλει διάφορες εταιρείες του χώρου, άλλα τα δανείζομαι και αρκετά επίσης μου τα έχουν δώσει συνατμιστές. Αν αυτό που κάνω αρέσει σε κάποιους, χαρά μου. Αν έχει βοηθήσει κάποιους στο να επιλέξουν κάποιο υγρό, είτε για δοκιμή είτε για πιο μόνιμο, ακόμα μεγαλύτερη χαρά μου. Αλλά reviewer με την έννοια που αντιλαμβανόμαστε, δεν με θεωρώ. Πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να γράψει τις εμπειρίες του, και αν δώσει λίγο βάση στο υγρό που ατμίζει και το κάνει στην ηρεμία του και τη "φάση" του, μπορεί να το κάνει και πολύ καλά. Το τι θα δοκιμάσεις και τι αποτέλεσμα θα γράψεις, εξαρτάται κατά πολύ από την ψυχολογία. Έχω στα χέρια μου τα VDLV εδώ και 20 μέρες περίπου και μόλις το Σάββατο ξεκίνησα να γράφω, απλα δεν είχα όρεξη! Γνωρίζω ότι κάποιοι κατασκευαστές μπορεί να επωφεληθούν από ένα δικό μου γραπτό. Στο μυαλό μου, αυτό θα συμβεί αν πρόκειται για καλά υγρά και αποφασίσουν και άλλοι συνατμιστές να τα δοκιμάσουν, όχι επειδή το είπα εγώ, αλλά γιατί σε γενικές γραμμές συμφωνούν γευστικά. Το αν γίνεται στην πραγματικότητα, δεν μπορώ να το γνωρίζω, ούτε μέσα στο κεφάλι του καθενός είμαι, ούτε εμπορικά στοιχεία διαθέτω!

Με απλά λόγια, αυτό που θέλω να πω στους συνατμιστές, νέους και παλιούς στο σπορ, είναι "δοκιμάστε, αφιερώστε λίγο χρόνο στο υγρό και αφιερώστε λίγο χρόνο στο να γράψετε τις εντυπώσεις σας". Κανείς δεν πρόκειται να σας πει "άσε ρε, ατμιστής δυο μήνες και έχεις και άποψη". Θα βοηθήσετε στην εξέλιξη μιας συζήτησης για κάποιο υγρό, θα δώσετε ιδέες και πιθανόν να βοηθήσετε κάποιο νεότερο να αποφασίσει. Το πιο δύσκολο κομμάτι, είναι η αντικειμενικότητα. Δεν μπορώ να σας πω πως να κρίνετε ένα υγρό. Ο καθένας έχει τον τρόπο του. Και αυτός αλλάζει με την πάροδο του χρόνου. Αυτό διαπίστωσα διαβάζοντας τα πρώτα μου γραπτά. Μπορώ όμως να σας παροτρύνω να το κάνετε χωρίς φόβο. Ακόμα και δωρεάν να σας στείλει υγρά μια εταιρεία, δεν της χρωστάτε χάρη. Γράψτε τη γνώμη σας, είτε θετική είτε αρνητική. Το €1.5/ml δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ένα υγρό πρέπει να είναι κορυφαίο, όπως και το €0.10/ml δεν σημαίνει ότι το υγρό πρέπει να είναι μούφα.

Τον φίλο Ρένο, τον παρακολουθώ σε κάποια υγρά, ιδιαίτερα αν έχει γίνει ντόρος γι αυτά. Σε κάποια πράγματα συμφωνούμε, σε κάποια όχι. Αν συμφωνούσαμε σε όλα, το πιθανότερο είναι να είχαμε στήσει καμιά εταιρεία! Θα ήθελα να επέστρεφε στο φόρουμ, κάποια εποχή έμπαινε, άνοιγε θέματα με τα review του, απαντούσε σε ερωτήσεις. Μετά, σταμάτησε να απαντάει σε ερωτήσεις και τέλος σταμάτησε να μπαίνει. Είναι καλό να έχουμε απόψεις σε μεγάλο αριθμό.

Φτου, πάλι σεντόνι βγήκε! Κλείνω: δοκιμάστε ότι βρείτε μπροστά σας! Γράψτε όσο μπορείτε! Κάποιος πολύ πιθανόν να ταυτιστεί με τις απόψεις σας και να βοηθηθεί στις επιλογές του. Και ακόμα καλύτερα, μπορεί να αρχίσει και αυτός να γράφει. Η κριτική δεν είναι μονοπώλιο. Και η βαρύτητά της δεν έχει να κάνει ούτε με τον αριθμό των ποστ, ούτε με το userclass ούτε με την ημερομηνία εγγραφής στο φόρουμ. Έχει να κάνει με την ορθότητά της. Και αυτό δεν χαρίζεται! Κερδίζεται!


Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #57 στις: Δεκεμβρίου 01, 2015, 12:43 »
Κανέναν, τα ξέρω όλα...χαχαχαχα... :) Έχουμε πλάκα πάντως, είμαστε μια "ωραία" ατμόσφαιρα είμαστε.
Σοβαρά τώρα.Τους συμβουλεύομαι όλους, συμπαθώ αρκετούς.
Συμφορουμίτες και συμφορουμίτισσες σε πρώτη θέση,  γιατί "συναναστρεφόμαστε" τακτικά, και μαθαίνουμε ο ένας τα γούστα του άλλου.
Εξαίρω και υπερθεματίζω: Cruiser79, είναι εγκυκλοπαίδεια για μένα. kostas44, γίνεται όλο και καλύτερος, όλο και πιο απαραίτητος. Demkoni, σημείο αναφοράς οι δοκιμές του με τους Phenomenon.
Και γιατί οι ανωτέρω είναι gentlmen, και "καλά" παιδιά στον λόγο τους.
Συμπληρώνω οτι βρίσκω στο forum μας μερικούς πολύ "δυνατούς" guru στα στησίματα, στα τεχνικά θέματα, στους επισκευάσιμους και τα mods. Τους παρακολουθώ ανελειπώς, παρόλο που πολλούς τους βρίσκω αγενής, μονοδιάστατους, επιθετικούς, δογματικούς και μισαλλόδοξους. Δεν παύουν όμως να είναι πηγή γνώσης και λύτες πιθανών προβλημάτων που αντιμετωπίζω.
Παρουσιάσεις απο το εξωτερικό πολλές πλέον, λίγο το show, λίγο το ζουμί και η αυστηρή κριτική λίγοι μένουν διαχρονικοί, τους αναφέρατε τους περισσότερους.
Και κλείνω με τον πρώτο reviewer που γνώρισα στα ατμιστικά:
Ο Ρένος (Αresmares), κατέχει την θέση του επίτιμου για μένα, με τα βίντεο του ξεκίνησα να μπαίνω στην αποτοξίνωση απο τον καπνό, και στην αντικατάστασή του με τον ατμό.

Με εκτίμηση
-Γιώργος Φ-


Αποσυνδεδεμένος Blackwolf

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #58 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 00:44 »
εγω συνηθως βλεπω ρενο , rip trippers και indoor smokers...

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιους reviewers συμβουλεύεστε και εμπιστεύεστε;
« Απάντηση #59 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 17:29 »
Να προσθέσω στη λίστα και DJLsb Vapers. Αρκετά αναλυτικός (καταβάλει φιλότιμες προσπάθειες να φτάσει το busardo, αλλά του λείπει το λέγειν και το χιούμορ) και το πιο σημαντικό για μένα: Αν βρει κάτι αρνητικό το λέει, το φωνάζει και το κράζει. Γενικώς τους τύπους που όλα τα βρίσκουν πολύ καλά και ακόμα και τα προβλήματα (έστω κι αν τα αναφέρουν) τα κουκουλώνουν με σάλτσες δεν τους εμπιστεύομαι. Μπορεί να τους δω για να περάσει η ώρα αλλά δεν θα τους λάβω σοβαρά. Άνθρωπος που θα μου δείξει κάτι πολύ στραβό και θα πει "in my opinion stay away from this piece of shit" θα με προδιαθέσει να τον ξαναπαρακολουθήσω. Όχι ότι και πάλι θα τον ακούσω τυφλά, αλλά η γνώμη του θα μετρήσει ένα κλικ παραπάνω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9369 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364