vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

298 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Tem, karga, white varadero, Jorge, lounik, Aoratix

Twitter

Μπορεί να υπάρξει εθισμός σε συγκεκριμένο υγρό αναπλήρωσης?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Με αφορμή τη γενναιόδωρη προσφορά της Hexocell και τις πρώτες μου απόπειρες για δοκιμή των υγρών, διαπίστωσα με έκπληξη, ότι μου είναι αδύνατο να αλλάξω το βασικό καπνικό υγρό που χρησιμοποιώ κατά τη διάρκεια της ημέρας (μαζί με τον καφέ=αντικατάσταση του τσιγάρου). Σα να καπνίζω Mallboro και να μου δίνουν να καπνίσω Asso Παπαστράτο!!! (Πού τα θυμήθηκα όλα αυτά?). :eyesplash:
Όσο ωραίο και αν είναι, ό, τι γεύση και αν έχει , μου είναι αδύνατο να το ατμίσω τις … κρίσιμες ώρες του καφέ. Αντίθετα, τις υπόλοιπες αδιάφορες ώρες ατμίζω τα πάντα με προτίμηση, εκείνες τις ώρες, στα φρουτώδη (για γεύση και απασχόληση=τα χαζά τσιγάρα).
 
Συμβαίνει και σε άλλους αυτό?  :confused1:
 
Αντικαθιστά σε τέτοιο βαθμό το η.τ. το κ.τ. ώστε να μεταφέρεται και ο εθισμός της γεύσης?
Μήπως απλά είμαι επιρρεπής στους εθισμούς ή ηπιότερα στην ανάγκη για επανάληψη των ίδιων κινήσεων (ψυχαναγκασμός)? :hmmm:
 
Το ψάχνω πάρα πολύ? :idiot2:
Μια αφορμή για απόψεις…. :)
 

Αποσυνδεδεμένος Fanis66

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Ia Khalá! issi-nui Ittataer-tilha Nak thal-ha thus
Δε νομιζω οτι τειθεται θεμα εθισμου αλλα θεμα γουστου-συνηθειας.

Ο καθενας μας εχει διαφορετικα γουστα κ συνηθειες.
Εσυ εχεις μαθει κ σου αρεσει ετσι. Εγω αλλοιως, αλλον μπορει να μην τον απασχολει καθολου.

Οποτε συνεχισε να ατμιζεις οτι σε ικανοποιει κ σε 'γεμιζει' κ μη σε νοιαζει τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Εγώ οδεύοντας προς συμπλήρωση του δεύτερου χρόνου ατμίσματος, έχω καταλάβει ότι ο εθισμός σίγουρα υπάρχει αλλά διαφοροποιείται από άνθρωπο σε άνθρωπο τόσο στο είδος του εθισμού (πχ γεύση, ντουμάνι, νικοτίνη, κίνηση που προσομοιάζει το κάπνισμα κτλ).
Είχα γράψει σε άλλη περίσταση ότι εγώ το πρωί με τον καφέ και το βράδυ πριν κοιμηθώ ατμίζω μόνο castle long reserve και δεν θέλω σε καμία περίπτωση άλλη γεύση.
Οπότε δεν είσαι μόνη σου στο θέμα αυτό, υπάρχει μία "ρουτίνα" που την ακολουθούμε μάλλον οι περισσότεροι και δεν βλέπω τίποτα κακό σε αυτό αφού μας κρατάει μακριά από το κ.τ.
Ίσως το μόνο κακό να είναι ότι με τον όποιο εθισμό στο η.τ. δεν μπαίνεις στη διαδικασία να το κόψεις και αυτό, αν βέβαια έχεις τέτοιο σκοπό.
Να συμπληρώσω ότι συνήθως κάνω υγρά χωρίς νικοτίνη, οπότε δεν υφίσταται εξάρτηση από την νικοτίνη άρα ο εθισμός μου είναι ψυχολογικός μάλλον.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Μπορουμε να εθιστουμε στα παντα γιατι οχι και σε μια συγκεκριμενη γευση. Απλα πρεπει να ξεχωριζουμε τον βιολογικο εθισμο που οφειλεται σε συγκεκριμενες εθιστικες ουσιες και τον ψυχολογικο εθισμο που οφειλεται 100% στον ψυχισμο μας. Ο εθισμος στη γευση προφανως ανηκει στη δευτερη κατηγορια αφου εγω τουλαχιστον δε γνωριζω να υπαρχει στα αρωματα/γευσεις καποια εθιστικη ουσια. Το τι θελεις να κανεις με αυτο τον εθισμο (συνηθεια θα το ονομαζα καλυτερα) ειναι αποκλειστικα δικη σου αποφαση και επιλογη. Απο τη στιγμη που δεν εχει καποια αρνητικη συνεπεια στην υγεια σου μπορεις να τον κρατησεις και να τον απολαμβανεις ή να προσπαθησεις να τον αποβαλλεις αν θεωρεις οτι σου περιοριζει την ελευθερια επιλογων. Το αν εισαι επιρρεπης στους εθισμους εσυ το ξερεις καλυτερα απο ολους. Αν εισαι ατομο της συνηθειας και κολλας σε διαφορες καταστασεις και δραστηριοτητες με αποτελεσμα να κανεις τη ζωη σου δυσκολοτερη, ναι προσπαθησε να απαλλαγεις. Αν παλι αισθανεσαι ανετα με αυτες τις συνηθειες και περνας καλα, χωρις να επιβαρυνεις την υγεια σου ή τις σχεσεις σου με αλλους ανθρωπους, τις κρατας και ολα καλα. Εγω τουλαχιστον ετσι τα βλεπω τα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Μερικές φορές μπαίνω στον πειρασμό να αναλύσω το θέμα του τσιγάρου ... Φροϋδικά ... με
 
πιπίλες  :baby: ,
αντικείμενο του πόθου (μανούλα) , :nani:
 
προσκόλληση σε παιδικές συνήθειες, 
 
αλλά φοβάμαι ότι θα χαρακτηριστώ τουλάχιστον γραφική, 
 
με δεδομένο ότι το forum ανδροκρατείται!!! ;D
 
Ναι συμφωνώ, ο εθισμός είναι καταρχήν ψυχολογικός. :thumpup:

Δεν ξέρω αν η λέξη εθισμός είναι η κατάλληλη, αλλά ναι παίζει αυτό. Με τον ίδιο τρόπο που προτιμάς μια συγκεκριμένη μάρκα σοκολάτας σε σχέση με μια άλλη, ένα είδος καφέ σε σχέση με ένα άλλο κλπ.

Έχει κατηγορηθεί η πυραζίνη για το ότι αυξάνει την εθιστικότητα του ηλεκτρονικού τσιγάρου, αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη αυτά είναι μπούρδες. Η πυραζίνη είναι ενισχυτικό γεύσης και χρησιμοποιείται και σε πολλά τρόφιμα και στο κ.τ. Θα σου πρότεινα αν σκοπεύεις να το ψάξεις να μην πας προς τα εκεί, ή να πας με πολλή προσοχή.

Σε κάποιους ανθρώπους, η προτίμηση είναι τέτοια που σχεδόν δεν μπορούν να φάνε/πιουν κάτι άλλο. Μην ανησυχείς όμως. Ακόμα κι αν δεν βρεις κάποια άλλη γεύση που να σε ικανοποιεί τόσο, ε, δεν χάλασε κι ο κόσμος.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Θα συμφωνήσω κι εγώ, ότι εθισμός με τη βιολογική έννοια δεν υπάρχει (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον) και ότι πιο πολύ προς το ψυχολογικό τείνει το θέμα. Και πάλι, μάλλον σε μαγαλύτερο βαθμό υπερισχύει η άποψη της ρουτίνας. Και θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό όταν ένας συνδυασμός μας κάνει κλικ, να τον αποζητούμε διαρκώς. Άλλοτε σε γενικότερες γραμμές (πχ καφές με γλυκό, ποτό με καπνικό) και άλλοτε σε ειδικότερες (πχ τάδε ποικιλία καφέ με συγκεκριμένο υγρό και τάδε ποτό με συγκεκριμένο υγρό).

Και σκέψου και το εξής:

Δημιουργείς μικρές "ιεροτελεστίες" με αυτό το πράγμα. Είναι ό,τι καλύτερο για την ψυχολογική σου υγεία  ;)

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450

χαζευοντας ενα αρθρο το οποιο ανεφερεοταν μεταξυ εξαρτησης και  εθισμου.
καθως το πρωτο επηρεαζει νευρολογικους παραγοντες και μας δημιουργουν ουσιαστικο προβλημα το οποιο εκφραζει το σωμα μας την διαμαρτυρια του (ξυσιματα,πυρετο).οποτε εκει ειναι ξεκαθαρο οτι εχουμε προβλημα...!
και το εθιστικο κομματι που αναφερει η μαρια το οποιο ειναι αλληλοσυμπληρωση συνειδιτου και ασυνειδιτου,ετσι η ιεροτελεστια οπως αναφερει ο ανωθεν ατμιστης πολυ σωστα δημιουργειται απο εμας για εμας.
μας αρεσει και το κανουμε ευχαριστουμε τις συμπληρωματικες μας αναγκες!πλτ ευχαριστο αυτο.
υπαρχει ομως και ενα αλλα το οποιο αναφερει οτι μπορουμε να σταματισουμε να ατμιζουμε να πινουμε το κρασι που μας αρεσει.
απλα δεν θελουμε να το κανουμε.
οπως και εμενα μου αρεσει να ατμιζω καπνικο με καφε etc..
αυτο ομως εαν θελουμε..!μπορουμε να το σταματισουμε εχουμε την δυνατοτηα 7 δευτερολεπτα πριν κανουμε την αυτοματοποιημενη μας κινηση τζουρα καφε τζουρα καπνικου να πουμε οχι και ετσι ο εγκεφαλος μας διακοπτει την κινηση!
οποτε δεν τιθεται θεμα πιστευω εθισμου,μας αρεσει αυτη η συνηθεια και την κανουμε,οπως μπορουμε να την σταματησουμε εαν θελουμε παλι!
αλλα δεν θελω :))

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Εγω παντως ειμουν εξαρτιμενος απο τη βανιλια του Atmos Lab , μετα με το Passa του Koursaros και τωρα με το Granny's Vanilla Goustard.....


Ειμαι μεχρι σημερα εθισμενος σε κατι που δεν μου κανει κακο.  Τουλαχιστον οχι τοσο οσο το κ.τ.
Δεν ξερω αν ειναι καλο αυτο ή οχι , αλλα εμενα μ' αρεσει........... ;D

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Συνηθεια σιγουρα υπαρχει ,αν μπορει την συνηθεια να την πουμεν αλλιος  εθισμο τοτε ναι υπαρχει,εγω στην αρχη  που ξεκινησα το ηλεκτρονικο δεν μου καθοταν καμια γευση καλα, ετυχε λοιπον να παραγγειλω μια παρτιδα υγρου απο inawera  και μου ηρθαν 200ml απο gold dugat το οποιο δεν μπορουσα με τιποτα να το ατμισω,μου φανηκε απαισιο δηλ.,για να μην πανε στα σπουπιδια λοιπον τα 200ml αρχισα να προσθετω διαφορες αλλες γευσεις μπας και το καταφερω να ατμιζεται,το αποτελεσμα παλι δεν μου αρεσε  αλλα το  ατμισα με το ζορι μιας και ημουν και πολυ μακρυα απο  μαγαζι που πουλουσε υγρα την εποχη εκεινη,κανοντας τα 200ml εκεινα κολλησα εδω και 15μηνες με την συγκεκριμενη γευση-μιξη,μιλαμε δεν μπορω με τιποτα να κανω αλλη!
Ετσι την επαθα και με τα τσιγαρα οταν καπνιζα, καπνιζα golden virginia πρασινα για 10 χρονια+ οποτε εμενα απο καπνο εκανα καμια τρακα απο καναν γνωστο  και ετυχε να κανω και old holborn και μιλαμε δεν το αντεχα με τιποτα,με το ζορι δηλ. το εκανα,ετυχε λοιπον να παει εξω η αδελφη μου και της ζητησα να μου φερει  10 πακετα των 50gr golden virginia πρασινα δεν βρηκε και μου πηρε old holborn ,τι να κανω λοιπον αντε το παλεψα ενα πακετο αντε  και δευτερο αντε και τριτο και τελικα κολλησα με τον old holborn ,μιλαμε ουτε να τον μυρισω ξανα τον golden virginia !
Εγω αυτο το λεω συνηθεια!

Αποσυνδεδεμένος Jenn

  • *
  • 49
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπορεί να υπάρξει εθισμός σε συγκεκριμένο υγρό αναπλήρωσης?
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 10:18 »
Η ευχαρίστηση γεννά τον εθισμό και ο εθισμός γεννά την συνήθεια.
Έτσι και εγώ εδώ και ένα χρόνο έχω τα 3 μόνιμα και σταθερά υγρά μου που τα εναλλασω ανά 1 βδομάδα συνήθως.Αυτά συνοδεύουν κάποιες άλλες μου συνήθειες όπως τον πρωινο καφέ  ή το ατμισμα μετα το φαγητο η το ποτό μου στις εξόδους μου. Δεν νιώθω ασφάλεια αν κάποιο από αυτά τα 3 δεν υπάρχει μέσα στο νεσεσερ μου.
Όμως δεν παύω να δοκιμάζω συνέχεια νέες γεύσεις, μου αρέσει να ανακαλύπτω νέα υγρά που να ενθουσιάζουν τον ουρανίσκο μου!
Άλλωστε αυτή η ποικιλία γεύσεων είναι που μας κρατάει όλους στο ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος tonydeli7

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • There are no problems, only solutions.
Απ: Μπορεί να υπάρξει εθισμός σε συγκεκριμένο υγρό αναπλήρωσης?
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 12:45 »
Πιο πολυ θεμα γουστου ειναι πιστευω. Οχι τοσο εθισμος,γτ μου έχει τυχει το αγαπημενο μου υγρο να γινει το πιο μισητο,επειδη απλά το βαρεθηκα!

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 6 243 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:12
από Chris66
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34470 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556742 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181508 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 103 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538048 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60387 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238632 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 972 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16669 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139061 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz