vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 4 χρήστες
Panokali, vasim, John015, Lazy Dog

Twitter

Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 04, 2009, 19:30 »
Γιατί να μην είναι;
Από μια βιαστική ματιά που είχα ρίξει, με την έκπτωση οι τιμές πρέπει να βγαίνουν φτηνότερες κι από τη μαμά εταιρία.

Όσο για το EVO, κι εγώ πιστεύω ότι είναι συναρμολόγηση επιλεγμένων μερών. Σε μια συζήτηση που είχα παλιότερα στο αμερικάνικο φόρουμ με τον trog που υποστήριζε ότι δεν μπορεί να υπάρχουν μικρές και καλές μπαταρίες, του είχα φέρει το παράδειγμα του EVO ως αντίλογο και είχε πει ότι... εντάξει, μπορεί να υπάρχουν κι εξαιρέσεις γιατί η μπαταρίες του EVO γίνονται στην Ιαπωνία!!

Αποσυνδεδεμένος freyarip

  • *
  • 95
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 01, 2009, 15:08 »
Οσο και να μην αρεσει σε καποιους το ηλεκτρονικο τσιγαρο το ανακαλυψαν οι Κινεζοι και ολα κατασκευαζονται εκει, για τις μπαταριες του Evo η Ιαπωνια δεν εχει Shenzhen (για οσους δεν γνωριζουν εκει ειναι τα εργοστασια που φτιαχνουν τα η.τ. και βρισκεται στην Κινα).
Μην λετε ανυποστατα πραγματα και πληροφοριες αοριστες που ακουγονται στα διαφορα φορουμ. Ξερω πολυ καλα τι εχει ακουστει για τα κινεζικα προιοντα γενικα αλλα στην περιπτωση του η.τ. οταν θα ακουμε ΚΙΝΑ θα εχουμε το κεφαλι μας ησυχο γιατι ολα τα αλλα ειναι κοπιες!!!
Παρεπιμπτοντως, οι καινουριες μπαταριες του T.W. για το 510 Mega Power 280mah δεν ειναι αυθεντικες Joye (επικοινωνησα με τον κατασκευαστη) αλλα ειναι κοπιες μαιμου δηλαδη!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 01, 2009, 19:45 »
Freyarip, μπορεί να έχεις δίκιο σ' αυτά που λες αλλά θα μπορούσες να είσαι τουλάχιστον κάπως πιο διαλλακτική στο μήνυμά οσυ.
Δίνοντας συμβουλές να μην ακούμε ανυπόστατα πράγματα που λέγονται στα διάφορα φόρουμ, παίρνει και εσένα η μπάλα.
Παρεπιμπτόντως ο trog που ανέφερα παραπάνω είναι ο κατασκευαστής του Screwdriver και έχει ψαχτεί πολύ σχετικά με τις μπατατίες και πάλι έβαλε το "μπορεί" στην πρότασή του. Έκανες τον κόπο να ανοίξεις το link που παρέθεσα;
 
Όσο για το ότι το "made in China" είναι εγγύηση σε ό,τι αφορά το e-cig, είναι μια άποψη. Δε θα έλεγα ότι τη συμμερίζομαι. Πιστεύω ότι αν ασχολούνταν αμερικάνικες γιαπωνέζικες ή ευρωπαϊκές εταιρίες με το θέμα, θα μπορούσαμε να έχουμε ακόμα καλύτερες συσκευές.
 
Στην τελική, για να πω και την άποψή μου, μου φαίνεται αρκετά απίθανο να έχουν κατασκευαστεί οι μπαταρίες του EVO στην Ιαπωνία, γιατί αν ίσχυε κάτι τέτοιο, θα το έγραφαν με μεγάλα γράμματα στο site τους. Όπως και να το κάνουμε, οι Ιάπωνες είναι πολύ περισσότερο εγγύηση από τους Κινέζους για όλο τον κόσμο.
 

Αποσυνδεδεμένος freyarip

  • *
  • 95
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 02, 2009, 03:42 »
Δεν  νομιζω οτι ειναι θεμα διαλλακτικοτητας απλως ειναι η αληθεια και αυτο ειναι που μετραει.
Συμφωνω για τους Ιαπωνες αλλα αυτο ισχυε για πριν απο 10 χρονια. Τωρα πλεον ΟΛΑ τα φτιαχνουν στην Κινα. Κι εγω πιστευα οτι κατι που ειναι φτιαγμενο στην  Ιαπωνια ειναι ανωτερο ποιοτικα κτλ μεχρι που αρχισα να συνειδητοποιω οτι ολες οι συσκευες που εχω σπιτι μου λενε Made in CHINA. Mιλαμε για επωνυμα πραγματα οπως:
Playstation (σημειωνω οτι η SONY ειναι Ιαπωνικη εταιρια παρολα αυτα ομως εμπιστευτηκε στα κινεζικα χερια το PS3)
PSP (συγκεκριμενη εκδοση για κυκλοφορια στην Ιαπωνια)
XBOX 360
Laptop ACER
Apple Iphone
Apple Ipod touch
Motorola ασυρματο τηλεφωνο
Sony erricsson κινητο.
Tελοσπαντων για να μην συνεχισω να λεω "ανυποστατα πραγματα" τα οποια ειναι και εκτος θεματος ψαξτε τις συσκευες σας και θα δειτε ποιοι ειναι πλεον οι εμπειροι στην τεχνολογια και επομενως και στο να κατασκευαζουν ηλεκτρονικα τσιγαρα.
Ευτυχως ή δυστυχως τα εργοστασια σε Αμερικη και αλλη ευρωπαϊκη χωρα ειναι ονειρο θερινης νυκτος ολες οι μεγαλες εταιριες εχουν πλεον τα εργοστασια τους στην Κινα και αυτο ειναι περα για περα αληθεια.
 

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 03, 2009, 14:42 »
Παράθεση
Να και η κατασκευάστρια εταιρία του M-401 :
Shenzhen Smoore Technology Limited
http://szsmoore.en.alibaba.com/

Βγάζει 7 μοντέλα όλα κι όλα αλλά το ένα από αυτά είναι που την έκανε γνωστή: το Μ-401 (το οποίο είναι συμβατό με το EVO). Θα έλεγα ότι το EVO είναι ένα 401 με άλλο όνομα. Το μόνο που με κάνει να διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις είναι η διαφορά στο εσωτερικό φίλτρο. Του 401 είναι μικρότερο από του EVO.
Στις συζητήσεις που γίνονται σε ξένα φόρουμ πάντως, οι φίλοι της Intellicig πάντα προσπαθούν να διαφοροποιήσουν τα δυο μοντέλα και ως γνωστόν οι Άγγλοι δηλώνουν ότι το EVO συναρμολογείται στην Αγγλία.

Κε Λευτέρη το atom EVO kai M σειρών είναι πανομοιότυπα: Έχουν κ τα δύο 4 τρύπες εισαγωγής αέρα , ίδια γέφυρα κλπ.
Τα φιλτράκια,εσωτερικά κια εξωτερικά ,  επίσης είναι ίδια και όπως έγραψα κ το USB Pass Through toυ Μ δουλεύει κανονικότατα στο "γνήσιο" ατομ του EVO(aυτό με το λογότυπο "intellicig").

Πραγματικά η μόνη διαφορά ανάμεσα στα 2 μοντέλα πρέπει να είναι η μπαταρία χωρίς βέβαια να έχω δοκιμάσει μπαταρία Μ401 ή Μ402.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 03, 2009, 16:10 »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, taxtsom.
Για το μόνο που ήμουν σίγουρος ότι είναι διαφορετικό (παλιότερα) ήταν το εσωτερικό των φίλτρων το οποίο ήταν εύκολο να το διαπιστώσει κανένας απλά κοιτώντας τα. Τα 401 είχαν εμφανώς πολύ μικρότερο εσωτερικό φιλτράκι (έτσι ήταν το πολύ παλιό του EVO).
Εφόσον πλέον και τα φιλτράκια τους είναι ίδια με του EVO, τείνω να πιστέψω ότι μάλλον όλα τους είναι ίδια αλλά μου δίνεται η εντύπωση ότι οι βελτιώσεις εμφανίζονται πρώτα στο EVO και μετά στα υπόλοιπα 401. Έτσι έγινε με τα φιλτράκια τουλάχιστον.

Πιστεύω έχεις δει το θέμα "Η ανατομία ενός ατμοποιητή".
Για να δούμε αν και πάλι προηγείται σχεδιαστικά στα ατομάιζερ το EVO, όταν θα είναι πια άχρηστο το ατομάιζερ του Μ 401, ξήλωσε τη γέφυρα και κοίτα να δεις ποιο από τα δύο είναι: αυτό με το πλαστικό στήριγμα κάτω από τη γέφυρα (νέο) ή αυτό με τη λαμαρίνα (παλιότερο).

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 03, 2009, 20:14 »
Nαι με την 1η ευκαιρία θα κάνω την ανατομία των 2 ατομ!

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 03, 2009, 20:50 »
Πραγματικά η μόνη διαφορά ανάμεσα στα 2 μοντέλα πρέπει να είναι η μπαταρία χωρίς βέβαια να έχω δοκιμάσει μπαταρία Μ401 ή Μ402.

Αμφιβάλλω εάν υπάρχει και στις μπαταρίες καμιά διαφορά...   :))

Εάν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας διαφωτίσει.

Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 08, 2011, 01:39 »
να κανω μια ερωτηση?το gogo που μπορω να το βρω και ποιος ο κατασκευαστης του?το ειδα σε βιντεακι στο youtube και μου αρεσε πολυ


Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 08, 2011, 09:34 »
να κανω μια ερωτηση?το gogo που μπορω να το βρω και ποιος ο κατασκευαστης του?το ειδα σε βιντεακι στο youtube και μου αρεσε πολυ

Μπορείς να το βρείς και εδώ http://www.greenhouseone.com/Go-Go-Starter-Kits-1300mAh-p/gogo.htm  ;)

Αποσυνδεδεμένος astelios

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 13:46 »
Ποια η διαφορα μεταξυ e-go T της oval και των e-go T αλλων εταιριων?

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 21:42 »
Για μένα, απλά η φίρμα. Τπτ άλλο.

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 01, 2011, 21:49 »
 :thumpup: :thumpup: με τον φιλο jeke!!!!Απο ατμους τουλαχιστον εχω δοκιμασει-νομιζω-ολες τις μαρκες(νονους ;) ) που κυκλοοφορουν τουλαχιστον Ελλαδα :) :)


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172048 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14034 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43060 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10486 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364