vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

565 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, dkostas, dvelev, paiktaras, Doubt, Sergios, ThioVag

Twitter

Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Από ό,τι έχω διαβάσει ως τώρα, στον πλανήτη πρέπει να υπάρχουν το πολύ 5 εργοστάσια παραγωγής ηλεκτρονικών τσιγάρων. Όταν λέω ηλεκτρονικών τσιγάρων, εννοώ να φτιάχνουν οι ίδιοι το ατομάιζερ και όχι να το παίρνουν από άλλους. Το ατομάιζερ είναι το πιο βασικό συστατικό του η.τ.
Τα υπόλοιπα εξαρτήματα δεν είναι και τόσο σίγουρο ότι τα φτιάχνουν οι ίδιοι. Μπορεί να υπάρχουν εξειδικευμένα εργοστάσια για μπαταρίες, για φιλτράκια ή για υγρά. Αλλά και να υπάρχουν, δουλεύουν τόσο "αποκλειστικά" για τα εργοστάσια e-cig που είναι σαν να είναι δικά τους. 

Αν όμως παρόλα αυτά κάποιος ανακαλύψει τους κατασκευαστές των επιμέρους εξαρτημάτων και καταφέρει να συνταιριάσει τις βόλτες και τα σημεία ένωσής τους και φτιάξει ένα e-τσιγάρο που αποτελείται από μια μπαταρία M401, ένα ατομάιζερ Titan και ένα φιλτράκι 901, δε θεωρείται κατασκευαστής. Αυτός είναι συναρμολογητής.

Στη σελίδα που σας παραθέτω, ο μεγαλο-αντιπρόσωπος Royalsmokers.com λέει τα πράγματα με το όνομά τους. Δηλ. τα τσιγάρα που παρουσιάζει έχουν τα επίσημα εργοστασιακά τους ονόματα και δεν είναι rebranded με άλλο εμπορικό όνομα.

Ρίξτε πρώτα μια ματιά στα βασικά μοντέλα. Δεν υπάρχουν όλα μάλλον αλλά θα βρείτε σίγουρα το πιο βασικά και τα πιο γνωστά.

http://www.royalsmokers.com/CT-001.html


Αν και τα βασικά μοντέλα πολλές φορές φαίνονται να είναι ολόιδια με γνωστά μας Brand ονόματα, (το ίδιο μοντέλο με πολλές διαφορετικές ονομασίες), μπορεί μερικές φορές να υπάρξουν μικροδιαφορές.

Αν π.χ. ο κατασκευαστής προσφέρει μικρές παραλλαγές στους μεγαλο-αγοραστές του, τότε μπορεί να υπάρξουν μικροδιαφορές στη σύνθεση.

Θέλω να πω, εκτός από την εκτύπωση της μάρκας επάνω στην μπαταρία, μπορεί να έχει π.χ. έναν πιο θερμό κι έναν πιο ψυχρό ατμοποιητή, με 2 ή 4 τρύπες εξαερισμού, πιο σφιχτό ή πιο χαλαρό διακόπτη (για τη τζούρα) κτλ. και να φτιάξει τη σύνθεση που ζητάει ο κάθε έμπορος ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες των πελατών του.

Κι εγώ τώρα το ψάχνω το θέμα και ίσως να υπάρχουν και ανακρίβειες κάπου. Γι' αυτό το έβαλα εδώ να το ψάξουμε μαζί ή να καταθέσετε τις γνώσεις σας αν κάποιος τυχαίνει να γνωρίζει τα πράγματα καλύτερα ή έτυχε να πέσει πάνω σε ανάλογες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 28, 2009, 19:32 »
Προσπαθώ να βρω τις σελίδες των εργοστασίων για να έχουμε καλύτερη εικόνα των προϊόντων γιατί οι κατασκευαστές αναφέρουν συνήθως περισσότερα λεπτομερειακά στοιχεία για το προϊόν τους από τους εμπόρους που πολλές φορές αφήνουν για λόγους μάρκετινγκ ένα πέπλο μυστηρίου να καλύπτει τις πληροφορίες που αναφέρονται στο δικό τους προϊόν.

1. Shuoying Industrial (Shenzhen) Co. Ltd (δε φτιάχνει μόνο τσιγάρα). Μάλλον πρέπει να πριμηθείει την DealExtreme με τα προϊόντα Health e- cigarette.


2. Shenzhen Joye Technology Co., Ltd. Μάλλον προμηθευει την Janty και άλλες εταιρίες με τα Dura, Minifogger και Classic PenStyle


Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 28, 2009, 19:35 »
Προσπαθώ να βρω τις σελίδες των εργοστασίων για να έχουμε καλύτερη εικόνα των προϊόντων γιατί οι κατασκευαστές αναφέρουν συνήθως περισσότερα λεπτομερειακά στοιχεία για το προϊόν τους από τους εμπόρους που πολλές φορές αφήνουν για λόγους μάρκετινγκ ένα πέπλο μυστηρίου να καλύπτει τις πληροφορίες που αναφέρονται στο δικό τους προϊόν.

1. Shuoying Industrial (Shenzhen) Co. Ltd (δε φτιάχνει μόνο τσιγάρα). Μάλλον πρέπει να πριμηθείει την DealExtreme με τα προϊόντα Health e- cigarette.


2. Shenzhen Joye Technology Co., Ltd. Μάλλον προμηθευει την Janty και άλλες εταιρίες με τα Dura, Minifogger και Classic PenStyle
Λευτερη, πως θα μπορεσουμε να διακρινουμε που πανε τα "καλα" κομματια, αφου μπαινουν επανω οι μαρκες της καθε εταιρειας-πελατη και ειναι σχεδον ολα ομοια στην εμφανιση? :wall:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 28, 2009, 19:39 »
Από τις εικόνες, τις περιγραφές, τα τεχνικά χαρακτηριστικά, τα στοιχεία που μας δίνουν άλλοι χρήστες κτλ.
Άστα!

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 28, 2009, 19:43 »
Από τις εικόνες, τις περιγραφές, τα τεχνικά χαρακτηριστικά, τα στοιχεία που μας δίνουν άλλοι χρήστες κτλ.
Άστα!
Ναι ειναι αρκετα δυσκολο :confused1:
Παντως θα εχει μεγαλη περαση το φαινομενο πιστευω και δεν θα αργησει η ωρα που θα δουμε ποιοτικοτερα-φθηνοτερα και περισσοτερο αξιοπιστα προϊόντα :yes:

Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 28, 2009, 20:02 »
Εγώ πάλι δεν νομίζω ότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές από μάρκα σε μάρκα στα ίδια μοντέλα (έως και καθόλου)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 28, 2009, 20:38 »
3. Yingzhijian Technology Manufactory Limited  Κι αυτό μου μοιάζει με κάποιο πο λανσάρει η DX.
http://yingzhijian.manufacturer.globalsources.com/si/6007000715529/Showroom/3000000191732/23979/Electronic-cigarette.htm

4. ShenZhen Kanger Technology Co. Ltd 
Αυτή φτιάχνει τα μοντέλα, που έχουν νούμερα που αρχίζουν με το "KR" π.χ. KR-808
http://szkanger.manufacturer.globalsources.com/si/6008826295522/Homepage.htm

Τελικά πρέπει να είναι περισσότερες από 5 εταιρίες.  ???

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 28, 2009, 20:46 »
Ναι ειναι αρκετα δυσκολο :confused1:
Παντως θα εχει μεγαλη περαση το φαινομενο πιστευω και δεν θα αργησει η ωρα που θα δουμε ποιοτικοτερα-φθηνοτερα και περισσοτερο αξιοπιστα προϊόντα :yes:
Aμην και ποτε.Προς το παρον πορευομαστε ολοι στην τυχη κ ο,τι κατσει.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 28, 2009, 21:06 »
Εγώ πάλι δεν νομίζω ότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές από μάρκα σε μάρκα στα ίδια μοντέλα (έως και καθόλου)

 :yes:
Της ίδιας άποψης είμαι κι εγώ, Σημαντικές διαφορές δύσκολα θα βρει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 29, 2009, 00:23 »
Οποτε εδω μπορουμε να γραφουμε και ποια μοντελα ταιριαζουν μεταξυ τους,π.χ. black line-tecc titan κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 29, 2009, 02:11 »
Και αυτό αλλά και ακόμα "Αυτό εμένα μου μοιάζει για το ...ΧΧ που είχα (ή έχω)" κτλ.
και... το συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 29, 2009, 02:40 »
5. Desonic Industrial (HongKong) Ltd
Τα προϊόντα του μου είναι άγνωστα. Τα μοντέλα αρχίζουν όλα με το γράματα "DE" ακολουθούμενα από τετραψήφιο νούμερο.

6. Wye Industrial Co., Ltd Άλλος ένας κατασκευαστής με άγνωστα προϊόντα αλλά πολλά μοντέλα.

Ρε, να μη βρεθεί ένας Ευρωπαίος!! Όλοι Κινέζοι!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 29, 2009, 03:00 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 29, 2009, 03:00 »
... οι περισσότεροι κατασκευαστές μάλιστα είναι από την ίδια πόλη: Shenzhen !!

κι άλλος:
Shenzhen Boge Technology Co., Ltd.
http://www.made-in-china.com/showroom/szbogetech

Το αστείο είναι ότι έχω βρει όλους όσους κάνουν αντίγραφα γνωστών μαρκών (μαϊμούδες) αλλά δεν έχω βρει τους βασικότερους κατασκευαστές όπως της σειράς DSE (π.χ. DSE 901) και της σειράς M (π.χ. M 401).

Αποσυνδεδεμένος chercher

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κατασκευαστές και μοντέλα ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 29, 2009, 03:24 »
Ωραίος, chercher.  :)

Κάποια από τα προϊόντα τους μου έμοιασαν με αυτά της e-cig.com. Σαν αυτό που είχα πάρει κάποτε με τον ατμοποιητή μιας χρήσης και αποδείχτηκε πατάτα.  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172232 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182708 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10664 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364