vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, john67, tibolaso

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #345 στις: Μαρτίου 31, 2016, 07:14 »


1) άλλο να μη βγουν καλές οι φωτό σου και άλλο να εισπνέεις ουσίες που δεν πρέπει.

εμμμ... αν δεν ειναι ss316 θα μπουν μεσα σου ουσιες που δεν πρεπει? :o

πριν φτασουμε να ψειρισουμε τετοιες αστοχες λεπτομερειες θα επρεπε ολες οι κατσαρολες σου ειναι απο τιτανιο, να κυκλοφορεις μονιμα με γαντια σε δωματιο απολυτης αποστειρωσης και ο αερας του σπιτιου σου περναει απο 10πλο φιλτρο χημικων, και φυσικα να μην ατμιζεις...


επι πλεον αυτο που θα επρεπε να εξετασουμε ειναι τα συρματα ατμοποιησης που βρισκονται χυμα μεσα στο υγρο κι οχι η ποιοτητα του ατσαλιου των ατμοποιητων



Παράθεση
Εντέλει τον ατμοποιητή τον πληρώνεις πολύ ακριβότερα και δεν τον αλλάζεις τόσο εύκολα όσο μια αντίσταση, δε θα πρεπε λοιπόν να σε καλύπτει στο μέγιστο όσον αφορά στα υλικά του?

για τη χρηση του ειτε 304 ειναι ειτε 316 δε θα  παει απο σκουρια

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #346 στις: Μαρτίου 31, 2016, 08:38 »
έτσι εξηγείται η γεύση μπανάνας που πήρα από τον κλώνο phenomenon :))
εγώ είχα απλά μπισκότο με κρέμα καραμελέ τις ecig

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #347 στις: Μαρτίου 31, 2016, 14:07 »
Προ εποχης ατμισματος,στο πολυ μακρινο 2008,οποιοδηποτε αντιγραφο το ονομαζαμε συνηθως γιαλατζι,μουσαντενιο,μα'ι'μου,φολα,μπανανεξ,μαρκα μ'εκαψες,φυκι. Τωρα απο που προεκυψε ο ορος κλωνος οταν η ατμιστικη κοινοτητα θελει να περιγραψει ολα τα προηγουμενα,ειναι κατι που ξεπερνα εναν μεσο νου.

Δεν είναι δα και πυρηνική φυσική.
Ο όρος κλώνος προέκυψε από τα ξένα site που κάποτε ανέφεραν τη λέξη "clone".
Τώρα βέβαια χρησιμοποιούν την πιο εξευγενισμένη λέξη "styled"...  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #348 στις: Μαρτίου 31, 2016, 14:15 »
Προ εποχης ατμισματος,στο πολυ μακρινο 2008,οποιοδηποτε αντιγραφο το ονομαζαμε συνηθως γιαλατζι,μουσαντενιο,μα'ι'μου,φολα,μπανανεξ,μαρκα μ'εκαψες,φυκι. Τωρα απο που προεκυψε ο ορος κλωνος οταν η ατμιστικη κοινοτητα θελει να περιγραψει ολα τα προηγουμενα,ειναι κατι που ξεπερνα εναν μεσο νου. Οπως και να το κανεις,το γιαλατζι και το μουσαντέ,εχουν μια εσανς απο Τρουμπα και κατι απο Ψυρρη,ενω τα φολα,μπανανεξ και μαιμου,κατι απο Πλ.Ομονοίας  με Χαυτεία γωνια. Την περασμενη βδομαδα παντως,τα τσουζαμε με κατι κολλητους στην Αδριανου. Αυτοι τσιμπησανε απο εναν πλανοδιο,κατι μα'ι'μου CD του Μαζωνακη και του Γονιδη! Εγω σαν ατμιστης πλεον, ειπα να πρωτοτυπησω! Πηρα σε κλωνο CD το νουμερο 4 των LED ZEPPELIN.


οτιδηποτε ηταν τελειο αντιγραφο ΑΝΕΚΑΘΕΝ ονομαζοταν κλωνος και στα ηλεκτρονικα και στα παντα. Μαιμουδες ονομαζονταν -και ονομαζονται- αντικειμενα τα οποια απλα προσπαθουν να παραπλανησουν με την εμφανιση ενω εσωτερικα δεν εχουν καμια σχεση με το πρωτοτυπο.
Ο kayfun v4 κλωνος που εχω πχ ειναι κανονικος κλωνος. ΙΣΩΣ εχει καποια αμελητεα διαφορα σε κανα μεταλο η κατι μη ουσιωδες απ το πρωτοτυπο, αλλα μεχρι εκει, η εμφανιση τους, οι διαστασεις των μερων τους, η λειτουργια τους και η λειτουργικοτητα τους ειναι ακριβως η ιδια
Τα galaxy s6 που κυκλοφορουν στο λιμανι ΔΕΝ ειναι κλωνοι αλλα μαιμουδες γιατι δεν εχουν ιδιο επεξεργαστη, ιδια gpu, ιδια μητρικη και ουτε καν ιδια οθονη (σε ποιοτητα) με το πρωτοτυπο και ουτε η λειτουργια και η λειτουργικοτητα τους ειναι ιδια

Υπαρχει και μια τριτη περιπτωση, οπως πχ αυτο http://www.amazon.co.uk/VOLTCRAFT-Voltcraft-VC1008-graphic-multimeter/dp/B003A60KHY και αυτο http://www.aliexpress.com/item-img/Uni-T-UT81B-Handheld-Digital-Multimeter-Oscilloscope-low-shipping/499851125.html ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα, βγαινουν απ το ιδιο εργοστασιο σε δυο διαφορετικα brands και η διαφορα τους ειναι στο χρωμα (γιατι αν οι Κινεζοι το βγαζαν κι αυτοι γκρι φανταζομαι θα τους ειχαν π@#$ξει οι Γερμανοι αφου ειναι δικα τους τα σχεδια)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 31, 2016, 14:29 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Zizik

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
  • Smurfer
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #349 στις: Μαρτίου 31, 2016, 14:24 »
Διαφορές, όσο μικρές κι επουσιώδεις κι αν είναι ≠ Κλώνος

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #350 στις: Μαρτίου 31, 2016, 14:28 »



Η κουβέντα μου θυμίζει το original software vs cracked.
Πρώτος διδάξας η microsoft με τα παράθυρα της

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #351 στις: Μαρτίου 31, 2016, 15:19 »
Εδώ βέβαια, συμβαίνει το εξής παράδοξο: ένα προϊόν μπορεί να είναι ταυτόχρονα και μαϊμού και κλώνος. Χρειάζεται βέβαια και η πολύτιμη βοήθεια του εκάστοτε έμπορου. Αν κάποιος σου πουλήσει κλώνο ατμοποιητή για αυθεντικό, τότε σου πουλάει μαϊμού!

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #352 στις: Μαρτίου 31, 2016, 21:43 »
Φανταζομαι πως ας αντεχαν οι κατασκευαστες τα εξοδα για πατενταρισμα των προ'ι'οντων τους οπου γης,αυτη τη στιγμη θα μιλαγαμε για εκ του νομου, μα'ι'μουδες. Κατα τα αλλα δεν εχω κανενα προβλημα με τους κλωνους και τις μα'ι'μουδες.  Προσωπικα αν μου αρεσει παρα πολυ κατι,θα προσπαθησω να το αποκτησω στην αυθεντικη του μορφη,για παρα πολλους λογους που δεν ειναι της παρουσης. Το οτι θα προσπαθησω δε σημαινει κατ'αναγκην πως θα καταφερω  και να το αποκτησω!  Παντως  Nick74, υπηρχαν τη δεκαετια του 90 και υπαρχουν ακομη στη Σμυρνη,κατι τελεια αντιγραφα Levi's 501 και κατι αψογα αντιγραφα Lacoste που ΑΝΕΚΑΘΕΝ τα ονομαζαμε μα'ι'μουδες. Παρεπιπτοντως εχω βρει σε τυπου παληατζιδικο στη Σμυρνη,τελειο αντιγραφο χειροκινητης,μεταλλικης,ξυριστικης μηχανης Gillette,αυτες που ξεβιδωνουν και δεχονται τις λεπιδες. Τις κατασκευαζαν στη ζουλα απ'ο,τι μου ειπε ο ανθρωπος,με καθε φυσικοτητα!!!! Αυτη τι ηταν! Μαιμου ή κλωνος?  Για μενα η απαντηση ειναι μια. Απο κει και περα ας ονοματιζει  ο καθενας οπως θελει αυτο που εχει. Ενα φιλαρακι καποτε,τα ειχε με μια διμετρη που σφυριζε απο σωμα,αλλα απο προσωπο δεν....  Και επειδη ειχε μια ελια διπλα στο στομα την αποκαλουσε Cindy απ'το Cindy Crawford!! Ετσι την αποκαλουσε στο τελος ολη η παρεα!! Αυτα.

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #353 στις: Απριλίου 01, 2016, 01:40 »
@ modivin
Ελπίζω να έχεις πράγματι τόσο καλή εικόνα για τη χημική σύνθεση των υγρών (και τα χημικά παράγωγα που δημιουργούνται μέσα στον ατμοποιητή) που ατμίζεις, όσο και για τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στα μεταλλικά μέρη του ατμοποιητή, ώστε να απορρίπτεις βάσιμα τα όποια πλεονεκτήματα μπορεί να έχει το 316. Η δική μου εκτίμηση είναι ότι αν, για παράδειγμα, δε σπάζαν τα πλαστικά τανκάκια από τα όξινα υγρά, ούτε που θα σκεφτόμασταν ότι είναι καλύτερα (από άποψη υγείας) τα pyrex.

Να τονίσω ότι δεν υπερασπίζομαι την ανωτερότητα του 316 ως προς το άτμισμα. Αλλά μιας και δεν ξέρω (και αλήθεια, πόσοι ξέρουν?) αν το 316 είναι καλύτερο, μάλλον θα το προτιμήσω ως υλικό γιατί δεν έχω τις γνώσεις ώστε να απορρίψω την ανωτερότητά του. Κάποιος μπορεί να πει ότι και το 304 υπερβολή είναι. Μέχρι να το δω από πηγές που εμπιστεύομαι, θα συνεχίσω να προτιμώ το 304 από ένα απλό ss, απλά για να είμαι "πιο σίγουρος".

Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα, υπάρχουν κράνη μηχανών με τιμή <100€  που σύμφωνα με επίσημα test, παρέχουν τη μέγιστη ασφάλεια. Ε, πάλι για να είμαι "πιο σίγουρος", δε θα αγόραζα ένα τέτοιο κράνος για το συνοδηγό μου.


εμμμ... αν δεν ειναι ss316 θα μπουν μεσα σου ουσιες που δεν πρεπει? :o
Να στο θέσω αλλιώς. Αν δεν είναι καν ss τότε ναι, θα μπουν μέσα μου ουσίες που δεν πρέπει. Τώρα προσπάθησε να το βάλεις σε μια κλίμακα ώστε να αντιληφθείς τον προβληματισμό που βάζω.

πριν φτασουμε να ψειρισουμε τετοιες αστοχες λεπτομερειες θα επρεπε ολες οι κατσαρολες σου ειναι απο τιτανιο...
Για να προσθέσω μια -μάλλον άστοχη κατ εσέ- λεπτομέρεια, το φαί της κατσαρόλας πάει στο στομάχι και ο ατμός του ηλεκτρονικού στα πνευμόνια. Από την κατσαρόλα ίσως ατμίζω λίγο όταν μαγειρεύω αλλά το ηλεκτρονικό τσιγάρο το έχω πιπίλα. Γενικά, μπαίνεις σε μια διαδικασία υπεραπλούστευσης και εκμηδενισμού, φέρνοντας μάλιστα ως παράδειγμα τα μαγειρικά σκεύη που κατά καιρούς έχουν απασχολήσει πολύ εξαιτίας των υλικών τους (βλ. μόλυβδο στις κατσαρόλες, αντικολλητικά τηγάνια και υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί κλπ)..

...να κυκλοφορεις μονιμα με γαντια σε δωματιο απολυτης αποστειρωσης και ο αερας του σπιτιου σου περναει απο 10πλο φιλτρο χημικων, και φυσικα να μην ατμιζεις...

Όλα σε ένα τσουβάλι. Όχι, δεν είμαι υποχόνδριος, ούτε θα αυτοπροσδιοριζόμουν ως υγιεινιστής και δεν καταλαβαίνω γιατί εμμέσως χαρακτηρίζεις κάποιον που βάζει εναν προβληματισμό περί μετάλλων ως τέτοιον. Αλλά αν έχω τη δυνατότητα να επιλέξω ανάμεσα σε κάτι που θεωρείται πιο υγιεινό και σε κάτι λιγότερο υγιεινό που κατά τα άλλα προσφέρει το ίδιο αποτέλεσμα, θα το κάνω, δε θα πω "ωχ αδερφέ, όλα ίδια είναι".

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #354 στις: Απριλίου 01, 2016, 01:48 »
@ modivin
Ελπίζω να έχεις πράγματι τόσο καλή εικόνα για τη χημική σύνθεση των υγρών (και τα χημικά παράγωγα που δημιουργούνται μέσα στον ατμοποιητή) που ατμίζεις, όσο και για τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στα μεταλλικά μέρη του ατμοποιητή

Εσύ δεν έχεις? Αν όχι, άρχισε το διάβασμα από εκεί, πριν φτάσεις να ψειρίζεις αν το ένα ανοξείδωτο ατσάλι είναι καλύτερο από το άλλο, γιατί φίλε μου σου λείπουν βασικές πληροφορίες.

Αν δεν είσαι σίγουρος ότι τα υγρά που ατμίζεις δεν είναι oύτε θειικό οξύ, ούτε είναι χλωριούχα, βρωμιούχα, ιωδιούχα ή λιπαρά οξέα, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί ατμίζεις.

Χωρίς παρεξήγηση φαίνεται να ασχολείσαι με το δέντρο και όχι με το δάσος.

Αλλά μιας και δεν ξέρω (και αλήθεια, πόσοι ξέρουν?) αν το 316 είναι καλύτερο, μάλλον θα το προτιμήσω ως υλικό γιατί δεν έχω τις γνώσεις ώστε να απορρίψω την ανωτερότητά του. Μέχρι να το δω από πηγές που εμπιστεύομαι, θα συνεχίσω να προτιμώ το 304 από ένα απλό ss, απλά για να είμαι "πιο σίγουρος".

Μάλλον από την αφέλεια που μας διέπει ως ανθρώπινο είδος, όταν δεν ξέρουμε κάτι καλά, να θεωρούμε καλύτερο αυτό με το μεγαλύτερο νούμερο. 

I rest my case.

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2016, 01:58 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #355 στις: Απριλίου 01, 2016, 08:49 »
@ modivin
Ελπίζω να έχεις πράγματι τόσο καλή εικόνα για τη χημική σύνθεση των υγρών (και τα χημικά παράγωγα που δημιουργούνται μέσα στον ατμοποιητή) που ατμίζεις

Ακομα κι αν οντως δεν ξεραμε τη χημικη συνθεση, με γνωσεις χημειας πρωτης γυμνασιου και ενα σετακι χαρτακια μετρησης ph / gh απ το petshop της γειτονιας μας θα παιρναμε μια χαρα εικονα. Οποτε εκ των πραγματων δεν προκειται για κανενα τρομερο επτασφραγιστο μυστικο.
Επισεις δεν ξερω αν εχεις ερθει ποτε σε επαφη με οξεα τα οποια απαιτουν τετοια μεταλα για τη μεταφορα τους, αλλα αν σου τυχει προσπαθησε να τα μυρισεις κι οταν σου περασει ο βηχας πες μας ποσο δυγκενικα τα βρισκεις με τα υγρα που ατμιζεις

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Εσύ δεν έχεις? Αν όχι, άρχισε το διάβασμα από εκεί, πριν φτάσεις να ψειρίζεις αν το ένα ανοξείδωτο ατσάλι είναι καλύτερο από το άλλο, γιατί φίλε μου σου λείπουν βασικές πληροφορίες. .

Εδω διαφωνω, αν και προσωπικα ειμαι geek στα ορια του nerd, θεωρω χαζο να πρεπει να ναι geek καποιος για να χρησιμοποιησει μια συσκευη που απευθυνεται στο ευρυ κοινο, γι αυτο και επιμενω στο plug  & play.
Ο απλος χρηστης δε χρειαζεται να ερχεται σε σπαφη με νομους του ηλεκτρισμου η της χημειας οπως δεν το κανει σε τιποτα στην καθημερινοτητα του.
Απ την αλλη μπορει να ειμαι και λαθος και με αυτο ουσιαστικα να υποστηριζω ενα συστημα που εχει αναγγη εναν υπερκαταναλωτικο "ηλιθιο", αλλα οπως και να χει επειδη η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας κι επειδη διαβαζοντας σε σχετικα τοπικ περι αντιστασεων να βιαζονται βαναυσα οι νομοι του ηλεκτρισμου θεωρω πως οκ αν καποιος ειναι επαγγελματιας η απλα geek κι εχει καποιο γνωσιακο υποβαθρο καλως και να ασχοληθει, αλλα οι υπολοιποι δεν πρεπει να ειναι υποχρεωμενοι να μπλεξουν με πραγματα με τα οποια δε θα εμπλεκαν υπο ΚΣ απλα και μονο για να κανουν χρηση μιας συσκευης που υποτειθεται πως απευθυνεται σε ολο τον κοσμο, απο τον επιστημονα στο Cern μεχρι το βοσκο που ζει μονος του σε ενα βουνο.

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2016, 12:34 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #356 στις: Απριλίου 01, 2016, 10:47 »
το 316 εχει μεγαλυτερη αντισταση στην οξυδωση απο το 304 λογο οτι περιεχει και μολυβδενιο 2-4% .
το να βουτιξεις 316 η 304 μεσα σε οξυδωτικα υγρα ειναι αστοχο γιατι φυσικα θα διαβρωθουν...οταν λεμε ανοξειδωτο ενοουμε αντοχη σε νερο και υγρασια οχι σε οξυδωτικα υγρα που εκει τα πλαστικα εχουν καλυτερες αντοχες και σε ειδικες περιπτωσεις οπως θειικο οξυ μονο το 100%τεφλον αντεχει.
υπαρχουν φυσικα κατηγοριες ανοξειδωτου χαλυβα που εχουν ιδιοτητες να αντεχουν σε διαλυματα οξεων οπως Ο χάλυβας AISI-SAE 904L (UNS N08904) είναι υπερωστενιτικός ανοξείδωτος (19–23% Cr, 23–28% Ni, 4–5% Mo) και περιέχει 1–2% χαλκό για υψηλή αντοχή σε όξινα αναγωγικά περιβάλλοντα, όπως για παράδειγμα το θειικό οξύ[5].
ψιλα γραματα μονο σε βιομηχανικο επιπεδο χρειαζοντε αυτες οι πληροφοριες....ολα τα σκευη και τα χειρουργικα εργαλεια ειναι απο 18/10 χαλυβδες....
Ακόμα και οι ανοξείδωτοι χάλυβες παθαίνουν διάβρωση. Μόνον που στην περίπτωση των ανοξείδωτων χαλύβων, η διάβρωση μπορεί να μην δημιουργεί την εμφανή σκουριά που παρατηρείται στην επιφάνεια τωνκοινών χαλύβων. Οπότε τα αποτελέσματα της διάβρωσης των ανοξείδωτων χαλύβων μπορεί να είναι ξαφνικά και με καταστρεπτικές συνέπειες. Η διάβρωση των ανοξείδωτων χαλύβων συμβαίνει κατά πολλούς τρόπους.
περισσοτερες πληροφοριες εδω

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #357 στις: Απριλίου 01, 2016, 14:37 »
Εδω διαφωνω, αν και προσωπικα ειμαι geek στα ορια του nerd, θεωρω χαζο να πρεπει να ναι geek καποιος για να χρησιμοποιησει μια συσκευη που απευθυνεται στο ευρυ κοινο, γι αυτο και επιμενω στο plug  & play.
Ο απλος χρηστης δε χρειαζεται να ερχεται σε σπαφη με νομους του ηλεκτρισμου η της χημειας οπως δεν το κανει σε τιποτα στην καθημερινοτητα του.
Το plug & play καλό και άγιο, όταν υπάρχει από πίσω νομοθεσία και κανόνες που προστατεύουν τον τελικό απλό χρήστη. Στην περίπτωση μας, ακόμα δεν υπάρχουν, οπότε πέφτει σε εμάς το βάρος της αυτοπροστασίας. Μόνο με ενημέρωση μπορούμε να το πετύχουμε αυτό. Επίσης όταν φτάνεις να σκέφτεσαι ποιό ατσάλι είναι καλύτερο, ξεφεύγεις από το πλαίσιο απλού χρήστη. Και τότε, το τι περιέχουν μέσα τα υγρά, είναι βασικότερη πληροφορία από το τι είναι το 316.

το 316 εχει μεγαλυτερη αντισταση στην οξυδωση απο το 304 λογο οτι περιεχει και μολυβδενιο 2-4%
Το 316 έχει μεγαλύτερη αντίσταση από το 304 στην χημική διάβρωση και όχι στην οξείδωση.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #358 στις: Απριλίου 01, 2016, 15:06 »
το 316 εχει μεγαλυτερη αντισταση στην οξυδωση απο το 304 λογο οτι περιεχει και μολυβδενιο 2-4% .
το να βουτιξεις 316 η 304 μεσα σε οξυδωτικα υγρα ειναι αστοχο γιατι φυσικα θα διαβρωθουν...οταν λεμε ανοξειδωτο ενοουμε αντοχη σε νερο και υγρασια οχι σε οξυδωτικα υγρα που εκει τα πλαστικα εχουν καλυτερες αντοχες και σε ειδικες περιπτωσεις οπως θειικο οξυ μονο το 100%τεφλον αντεχει.

Τα τανκια των χημικαδικων δεν ειναι απο πλαστικο η απο τεφλον αλλα απο ανοξειδωτο ατσαλι (δε θυμαμαι grade) και κουβαλανε μια χαρα θειικο οξυ οπως και αλλα οξεα, οποτε φυσικα και τα ατσαλια χρησιμοποιουνται για μεταφορα corosive χημικων.
Εκει φυσικα και μας ενδιαφερει η ποιοτητα του μεταλου γιατι προκειται για μεταφορα διαβρωτικων φορτιων, αλλα στο θεμα των υγρων ατμισματος το να ψαχνει καποιος το grade του ss ειναι το λιγοτερο υπερβολη (ειδικα τη στιγμη που εχει νικελ και χρωμιο να θερμενονται)

Το plug & play καλό και άγιο, όταν υπάρχει από πίσω νομοθεσία και κανόνες που προστατεύουν τον τελικό απλό χρήστη.

H αληθεια ειναι πως προσωπικα σιχαινομαι τις τυποποιησεις, ομως για το 90% των ανθρωπων ειναι σωτηριες. Απο κει και περα οι life hackers παντα βρισκουμε τον τροπο να κανουμε τα δικα μας.



Παράθεση
Επίσης όταν φτάνεις να σκέφτεσαι ποιό ατσάλι είναι καλύτερο, ξεφεύγεις από το πλαίσιο απλού χρήστη.

Ε ΝΑΙ, αυτο εννοω...
Ο καθε ενας μπαινει στο τριπακι να ψαχνει νομους του ηλεκτρισμου και της χημειας χωρις να εχει εστω τη βασικη θεωρητικη καταρτηση (προφανως γιατι ακολουθησε καποιο εντελως διαφορετικο τοιμεα και δεν τον εννοιαζε να αποκομισει ουτε σα βασικες γνωσεις κατι απο τις θετικες επιστημες οπως δε με ενδιεφερε εμενα να μαθω ορθογραφια)
Ετσι λιγο η ημιμαθεια και λιγο οι αστικοι μυθοι που κυκλοφορουν γυρω απο διαφορα πραγματα σε συνδυασμο με τον υποχονδρισμο πολων ανθρωπων που τους εποιασε μετα τη διακοπη του καπνισματος -γιατι πιο πριν μια χαρα χυμα στο κυμα ηταν-  βγαζουν ενα αποτελεσμα τελειως εξωφρενικο και εντελως αντιεπιστημονικο.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
btw το γελοιο της υποθεσης ειναι πως τα high grade SS πιθανο στις προσμηξεις τους να εχουν περισσοτερα "επικινδυνα" υλικα ωστε να ειναι anticorosive   :laugh1: (ok για επικινδυνα δεν ξερω, αλλα περισσοτερα εχουν ετσι κι αλλιως )
δεν αντεξα να μη δωσω αυτο το cookie για τους υποχονδριους και τους συνομωσιολαγνους :tongue_smilie:



Επισεις, ο καθε ενας μπορει να φτιαξει σωληνες αποχετευσης απο κρυσταλο swarovski και θα εχει φτιαξει το ακριβοτερο αποχετευτικο δικτυο του γαλαξια. Δε σημαινει πως θα ειναι και ποιοτικα καλυτερο απ το απλο πλαστικο
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2016, 15:23 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #359 στις: Απριλίου 01, 2016, 18:49 »
Τα τανκια των χημικαδικων δεν ειναι απο πλαστικο η απο τεφλον αλλα απο ανοξειδωτο ατσαλι (δε θυμαμαι grade) και κουβαλανε μια χαρα θειικο οξυ οπως και αλλα οξεα, οποτε φυσικα και τα ατσαλια χρησιμοποιουνται για μεταφορα corosive χημικων.
και οι δεξαμενες θειικου οξεως που τυνχανει να εχουμε 2 στον χορο εργασιας μου ειναι απο απλο χαλυβδα ουτε καν ανοξειδωτο...η διαφορα ειναι οτι μεσα εχουν 98% τουλαχιστον καθαροτητας οξυ...οταν ομως υπαρχουν δυνατα διαλυματα τοτε μονο το τεφλον 100% αντεχει και τυποτα αλλο.
και ορος χημικη διαβρωση στην ουσια δεν υπαρχει....η διαβρωση ειναι χημικη διεργασια αλλα δεν καταλαβα γιατι μας ενδιαφερει μονο η διαβρωση????
Ο όρος οξειδοαναγωγή (οξειδωση) περιγράφει όλες τις χημικές αντιδράσεις κατά τις οποίες τα άτομα των στοιχείων που συμμετέχουν αλλάζουν αριθμό οξείδωσης. Η διαδικασία της οξειδοαναγωγής μπορεί να γίνεται σχετικά απλά και γρήγορα, όπως η οξείδωση του άνθρακα από το οξυγόνο προς διοξείδιο του άνθρακα, ή μπορεί να είναι μια πολύπλοκη διαδικασία, όπως η οξείδωση της γλυκόζης στους οργανισμούς, η οποία επιτυγχάνεται μέσω πολύπλοκων διεργασιών μεταφοράς ηλεκτρονίων.
να κανω και μια παρατηρηση γιατι θα τρομαξει κοσμος στο τελος...τα υγρα του η.τ δεν εχουν καμια σχεση με τετοιου τυπου χημικα και οταν λεμε οξυνα υγρα ενοουμε ph κατω του 7,5 που αντε να ειναι και 5,5 οχι πιο χαμηλα,την στιγμη που αυτα τα χημικα εχουν Ph κατω απο 3.......αρα οποιαδηποτε συγκρηση ειναι αστοχη

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179015 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro