vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

66 επισκέπτες, 5 χρήστες
bloodlessz, lidbab, Triadaffy, manoslykos, Tem

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #330 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 13:42 »
Εχει πάει κάποιος συμφουρίτης στην Κίνα??Εγώ πήγα πριν 10 χρόνια για να κάνω εισαγωγή για την δουλειά μου(βιβλία-χαρτικά)και είδα από πρώτο χέρι σε τι τιμές παίζουν τα ίδια προιοντα που φέρνουν στην Ελλάδα χονδρέμποροι.
Η διαφοράς τιμής είναι όχι απλώς τεράστια αλλα γιγάντια.Το θέμα είναι να δώσεις ποσότητα κάτι που ένας μικρομεσαίος σαν και μένα δεν έχει την δυνατοτητα.Ρίσκαρα όμως ένα ταξίδι εκεί μπας και μπορέσω να φέρω προιόντα.Φυσικά δεν έφερα τίποτα γιατι θέλαν 50 και 100 στο κάθε χρώμα του κωδικού τους.
Βλακεία θα μου πεις έχασα χρήματα που πήγα??Οχι δεν ήταν βλακεία γιατι είδα με τι ποσοστό κέρδους δουλεύουν οι Ελληνες χονδρέμποροι στο είδος που δουλεύω εγω, έκανα κάποιες γνωριμίες που μπορεί να φανούν χρήσιμες.
Φαντάζομαι σε όλα το ίδιο είναι οπότε ας πουλάνε φθηνά και εδώ τους κλώνους και σχετικά οικονομικά τα γνήσια και να είμαι πελάτης τους με τα υγρά γιατι και αυτά  ακριβά είναι όταν κάνεις 10ml την μέρα

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #331 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 14:02 »
Στην Κινα για εισαγωγή πανε οσοι θελουν να εχουν "γιγαντια"διαφορα στην τιμη.
Μηπως  κανω λαθος?
Ωχ,ειμαστε εκτος θεματος. :-[
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #332 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 19:33 »
Εχει πάει κάποιος συμφουρίτης στην Κίνα??Εγώ πήγα πριν 10 χρόνια για να κάνω εισαγωγή για την δουλειά μου(βιβλία-χαρτικά)και είδα από πρώτο χέρι σε τι τιμές παίζουν τα ίδια προιοντα που φέρνουν στην Ελλάδα χονδρέμποροι.
Η διαφοράς τιμής είναι όχι απλώς τεράστια αλλα γιγάντια.






Εγω παω σχετικα συχνα λογο επαγγελματος αλλα αν πηγες πρωτη φορα πριν 10 χρονια δεν προλαβες την Κινα στα καλα της... Αυτο που ειδες ηταν ΜΑΥΡΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ μπροστα σε αυτο που ειδα εγω που πρωτοπηγα Κινα πριν 20 χρονια. Οταν με ενα δολλαριο τη μερα ναυλωνες ταξι να το χεις private.
Επειδη την εζησα λοιπον λιγο διαφορετικα μπορω να σου πω οτι τωρα τη θεωρω στο μυαλο μου ακριβη, ασχετα αν αντικειμενικα ειναι παμφθηνη


Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #333 στις: Μαρτίου 30, 2016, 03:18 »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που με προβληματίζει περί κλώνων και έχει να κάνει με την υγεία μας.

Πώς ξέρουμε αν ένας κλώνος που λέει ότι είναι από SS316 ή SS304 είναι πράγματι τέτοιος? Γνωρίζουμε αν τα μέταλλα που χρησιμοποιούνται είναι όντως κατάλληλα για άτμισμα?

Θα μου πείτε "είσαι σίγουρος για τις άλλες εταιρίες?".. Όχι αλλά όσο να ναι, υπάρχει ένα όνομα από πίσω που φέρει κάποια ευθύνη. Με τους κλώνους μέχρι και για σκουριές έχουμε διαβάσει κατά διαστήματα..

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #334 στις: Μαρτίου 30, 2016, 04:08 »
Θα σου απαντήσω όσο πιο απλά γίνεται:
ΔΕΝ μπορούμε να ξέρουμε. Μπορούμε μόνο να ελπίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #335 στις: Μαρτίου 30, 2016, 05:42 »
Το ίδιο συμβαίνει όμως για όλα τα προϊόντα, είτε γνήσια είτε κλώνους.. Πάντως η ποιότητα των κλώνων όσο πάει και βελτιώνεται, εξάλλου οι εταιρείες που παραδοσιακά βγάζουν κλώνους μπαίνουν σιγά σιγά και στην παραγωγή δικών τους ατμοποιητών και όχι μόνο. 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #336 στις: Μαρτίου 30, 2016, 09:07 »
Υπαρχει ενας τροπος , αλλα δεν ειναι σιγουρος 100%.
Το ατσαλι 316L δεν μαγνητιζεται.
Δεν ειναι ομως τοσο απλο.....
Πολλα 303-304 SS δεν μαγνητιζονται....
Εχει σχεση δηλαδη και με το αν υπαρχουν και αλλες προσμίξεις μεσα στο κραμα.
Οποτε δεν ειναι εντελως σωστο το οτι δεν μαγνητιζεται το SS , αρα ειναι 316L.

Κατι αλλο που κι αυτο δεν εχει 100% σιγουρο αποτελεσμα , ειναι το οτι το SS304L και το SS316L , αν τα καθαρισεις  θα αφησουν ενα ιχνος και με το συνεχόμενο καθαρισμα , στο τελος θα σταματισει να αφηνει αυτο το ιχνος.
Σε SS που δεν ειναι L , αυτο δεν θα συμβει.
Το κακο εδω ειναι οτι πολλα μεταλλα εχουν και επιστρωση που καλυπτει το SS και ετσι μπορει να μη φανει.
Το καλυτερο μερος για να το δεις αυτο , ειναι τα σπειρωματα.

Το ξαναγραφω ομως , οτι δεν ειναι τιποτα απο οσα αναφερω 100% σιγουρο ......

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #337 στις: Μαρτίου 30, 2016, 22:33 »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #338 στις: Μαρτίου 30, 2016, 22:37 »
Αν βλέπω καλά, η ζώνη ασφαλείας του είναι τόσο twisted που σε περίπτωση ατυχήματος μάλλον και κάποιος άλλος θα είναι dead εκτός από το debate authentics vs clones...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
ps: camera's stability control is dead also...

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #339 στις: Μαρτίου 31, 2016, 00:37 »
Υπαρχει ενας τροπος , αλλα δεν ειναι σιγουρος 100%.
Το ατσαλι 316L δεν μαγνητιζεται.
Δεν ειναι ομως τοσο απλο.....
Πολλα 303-304 SS δεν μαγνητιζονται....
Εχει σχεση δηλαδη και με το αν υπαρχουν και αλλες προσμίξεις μεσα στο κραμα.
Οποτε δεν ειναι εντελως σωστο το οτι δεν μαγνητιζεται το SS , αρα ειναι 316L.

Κατι αλλο που κι αυτο δεν εχει 100% σιγουρο αποτελεσμα , ειναι το οτι το SS304L και το SS316L , αν τα καθαρισεις  θα αφησουν ενα ιχνος και με το συνεχόμενο καθαρισμα , στο τελος θα σταματισει να αφηνει αυτο το ιχνος.
Σε SS που δεν ειναι L , αυτο δεν θα συμβει.
Το κακο εδω ειναι οτι πολλα μεταλλα εχουν και επιστρωση που καλυπτει το SS και ετσι μπορει να μη φανει.
Το καλυτερο μερος για να το δεις αυτο , ειναι τα σπειρωματα.

Το ξαναγραφω ομως , οτι δεν ειναι τιποτα απο οσα αναφερω 100% σιγουρο ......

Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Ψάχνοντάς το λίγο, κάποιοι αναφέρουν ότι και το 316L μπορεί να μαγνητίζεται υπό προυποθέσεις.

Αυτό που σκέφτομαι εντέλει είναι το αν μπορείς να ελέγξεις με απλούς τρόπους την ποιότητα του μετάλου. Π.χ. να πάρεις έναν κλώνο και να τον βυθίσεις σε κάποιο οξυδωτικό υγρό  για κάποιο διάστημα και να δεις τη συμπεριφορά του. Φαντάζομαι η όλη ουσία με το 316 είναι η ανθεκτικότητα στη σκουριά, σωστά?

Πιστεύεις ότι αξίζει σαν ιδέα ή όχι?

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #340 στις: Μαρτίου 31, 2016, 00:50 »
Μια που η κουβεντα πηγε στα μεταλλα εχω μια απορια...

Υπαρχει λογος να πληρωνουμε αυτο το κατι παραπανω για να εχουμε ενα 304L ή   ενα 316 απτη στιγμη που οι θερμοκρασιες που πιανουν τα μεταλλα στην πραγματικοτητα ειναι κατω των 100 βαθμων κελσιου?

Οι θερμοκρασιες των 200+ ουσιαστικα εμφανιζονται στο coil αρα μηπως αυτο πρεπει να μας ενδιαφερει πιο πολυ?

Η μηπως ειναι λαθος αυτα που λεω;

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #341 στις: Μαρτίου 31, 2016, 00:50 »
Tην ίδια ανθεκτικότητα στην σκουριά έχουν. Το 316 έχει μεγαλύτερη αντοχή στην χημική διάβρωση (από οξέα π.χ.) σε υψηλές θερμοκρασίες, κάτι που δεν έχει σημασία όσον αφορά το άτμισμα.

Τώρα γιατί θεωρείται καλύτερο το 316? Έλα μου ντε.
Μάλλον από την αφέλεια που μας διέπει ως ανθρώπινο είδος, όταν δεν ξέρουμε κάτι καλά, να θεωρούμε καλύτερο αυτό με το μεγαλύτερο νούμερο.
Αν δεν με πιστεύεις, ρώτα τους κατασκευαστές φωτογραφικών μηχανών να σου εξηγήσουν για τα Megapixels.  ;)
(Άτιμα υπερατού, μας καταστρέψατε μικρούς)

Ή μπορεί επειδή χρησιμοποιείται σε ιατρικές εφαρμογές.

Γενικά είναι πολύ δύσκολο να επιβεβαιώσουμε την ποιότητα του ατσαλιού. Στην πραγματικότητα όμως δεν έχει σημασία όσον αφορά τους ατμοποιητές. Ίσως στα σύρματα να έχει, αλλά και εκεί υπερβολή μάλλον είναι. Πρώτα θα διαβρωνόμασταν εμείς και μετά τα σύρματα.  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 31, 2016, 00:57 από modivin »

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #342 στις: Μαρτίου 31, 2016, 01:19 »
Tην ίδια ανθεκτικότητα στην σκουριά έχουν.

Έστω ότι αυτό ισχύει (αν και διάβασα αντικρουόμενα πράγματα σε άλλα -μη σχετικά με το άτμισμα- φόρουμ)..


Το 316 έχει μεγαλύτερη αντοχή στην χημική διάβρωση (από οξέα π.χ.), κάτι που δεν έχει σημασία όσον αφορά το άτμισα.

Αυτό (στα bold) γιατί ισχύει? Ξέρουμε για κάθε υγρό και κάθε μέταλλο που χρησιμοποιείται στους ατμοποιητές, πώς το πρώτο διαβρώνει το δεύτερο?


Τώρα γιατί θεωρείται καλύτερο το 316? Έλα μου ντε.
Μάλλον από την αφέλεια που μας διέπει ως ανθρώπινο είδος, όταν δεν ξέρουμε κάτι καλά, να θεωρούμε καλύτερο αυτό με το μεγαλύτερο νούμερο.
Αν δεν με πιστεύεις, ρώτα τους κατασκευαστές φωτογραφικών μηχανών να σου εξηγήσουν για τα Megapixels.  ;)

Γενικά ότι τρώμε τη μαρκετινίστικη φόλα, ισχύει. Αλλά το παράδειγμα με τα megapixels είναι αποτυχημένο γιατί
1) άλλο να μη βγουν καλές οι φωτό σου και άλλο να εισπνέεις ουσίες που δεν πρέπει.
2) το θέμα των megapixels είναι 1+1=2. Όποιος θέλει να μάθει πως λειτουργεί η ψηφιακή εικόνα, το μαθαίνει ή ρωτάει (και δε χρειάζεται να ρωτήσει κατασκευαστές ψηφιακών μηχανών). Και φυσικά, από μόνα τους τα megapixels μπορεί να μη λένε πολλά αλλά για κάποιες εφαρμογές, ο αριθμός τους παίζει ρόλο (μαζί βεβαίως με άλλους παράγοντες όπως το μέγεθος του pixel κλπ). Ξεφύγαμε.
3) τα "304" και "316" είναι απλά μια κωδικοποίηση, δε δηλώνουν ποσότητα. Αν ίσχυε αυτό, θα συζητούσαμε για ss416.


Γενικά είναι πολύ δύσκολο να επιβεβαιώσουμε την ποιότητα του ατσαλιού. Στην πραγματικότητα όμως δεν έχει σημασία όσον αφορά τους ατμοποιητές. Ίσως στα σύρματα να έχει, αλλά και εκεί υπερβολή μάλλον είναι. Πρώτα θα διαβρωνόμασταν εμείς και μετά τα σύρματα.  :))

Αν θέλουμε (γενικά μιλώντας) να είμαστε ψείρες με τα υγρά, τα σύρματα κλπ, τότε γιατί όχι και με τα μέταλλα των ατμοποιητών? Το θεωρούμε "ληγμένο" ζήτημα? Στα σύρματα πράγματι αναπτύσσονται μεγαλύτερες θερμοκρασίες αλλά αυτό συνεπάγεται ότι τα υπόλοιπα μέταλλα του ατμοποιητή έχουν αμελητέα συνεισφορά στο ανθυγιεινό του ατμίσματος? Εντέλει τον ατμοποιητή τον πληρώνεις πολύ ακριβότερα και δεν τον αλλάζεις τόσο εύκολα όσο μια αντίσταση, δε θα πρεπε λοιπόν να σε καλύπτει στο μέγιστο όσον αφορά στα υλικά του?

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #343 στις: Μαρτίου 31, 2016, 01:36 »
Εγώ απάντησα στο 

Φαντάζομαι η όλη ουσία με το 316 είναι η ανθεκτικότητα στη σκουριά, σωστά?

Τι σχέση έχουν όλα τα υπόλοιπα που έγραψες?

Έστω ότι αυτό ισχύει (αν και διάβασα αντικρουόμενα πράγματα σε άλλα -μη σχετικά με το άτμισα- φόρουμ)..

Έβαλα link την πηγή μου.

Αυτό (στα bold) γιατί ισχύει? Ξέρουμε για κάθε υγρό και κάθε μέταλλο που χρησιμοποιείται στους ατμοποιητές, πώς το πρώτο διαβρώνει το δεύτερο?

"Type 316 is considerably more resistant to solutions of sulfuric acid, chlorides, bromides, iodides and fatty acids at high temperature."

Δεν ατμίζουμε τίποτα από τα παραπάνω.

Ακόμα και να μην ξέρουμε τι διαβρώνει τι (που ξέρουμε, γιατί ξέρουμε τι περιέχουν τα υγρά) ξέρουμε σε τι είναι καλύτερο το 316 από το 304 και αυτό είναι κάτι που δεν μας απασχολεί όσον αφορά το άτμισμα.

Αλλά το παράδειγμα με τα megapixels είναι αποτυχημένο γιατί

Γιατί δεν κατάλαβες τι έγραψα, δηλαδή πως ο λόγος που έχει επικρατήσει το 316 ως καλύτερο από τα υπόλοιπα, δεν είναι βάσιμος.

Αν θέλουμε (γενικά μιλώντας) να είμαστε ψείρες με τα υγρά, τα σύρματα κλπ, τότε γιατί όχι και με τα μέταλλα των ατμοποιητών? Το θεωρούμε "ληγμένο" ζήτημα? Στα σύρματα πράγματι αναπτύσσονται μεγαλύτερες θερμοκρασίες αλλά αυτό συνεπάγεται ότι τα υπόλοιπα μέταλλα του ατμοποιητή έχουν αμελητέα συνεισφορά στο ανθυγιεινό του ατμίσματος? Εντέλει τον ατμοποιητή τον πληρώνεις πολύ ακριβότερα και δεν τον αλλάζεις τόσο εύκολα όσο μια αντίσταση, δε θα πρεπε λοιπόν να σε καλύπτει στο μέγιστο όσον αφορά στα υλικά του?

Όλα αυτά χρυσά και άγια. Η απάντηση όμως δεν είναι το 316 και η αντοχή του στο θειικό οξύ. Την ίδια συνεισφορά έχει με το 304.

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #344 στις: Μαρτίου 31, 2016, 03:05 »
Προ εποχης ατμισματος,στο πολυ μακρινο 2008,οποιοδηποτε αντιγραφο το ονομαζαμε συνηθως γιαλατζι,μουσαντενιο,μα'ι'μου,φολα,μπανανεξ,μαρκα μ'εκαψες,φυκι. Τωρα απο που προεκυψε ο ορος κλωνος οταν η ατμιστικη κοινοτητα θελει να περιγραψει ολα τα προηγουμενα,ειναι κατι που ξεπερνα εναν μεσο νου. Οπως και να το κανεις,το γιαλατζι και το μουσαντέ,εχουν μια εσανς απο Τρουμπα και κατι απο Ψυρρη,ενω τα φολα,μπανανεξ και μαιμου,κατι απο Πλ.Ομονοίας  με Χαυτεία γωνια. Την περασμενη βδομαδα παντως,τα τσουζαμε με κατι κολλητους στην Αδριανου. Αυτοι τσιμπησανε απο εναν πλανοδιο,κατι μα'ι'μου CD του Μαζωνακη και του Γονιδη! Εγω σαν ατμιστης πλεον, ειπα να πρωτοτυπησω! Πηρα σε κλωνο CD το νουμερο 4 των LED ZEPPELIN.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21060 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix