vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

59 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, lagoudakis, tibolaso, Buliwyf, dvelev, Kostik1982, ZoeM

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #285 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 03:51 »
Α ΟΚ, κατάλαβα...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #286 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 04:00 »
Και επειδή διαβάζω πως θέλει έξοδα και πως πρέπει να είσαι κολοσσός για να το κάνεις, να θυμίσω πως ο Svoemesto μάλλον είναι κολοσσός.
Δεν είμαι σίγουρος πώς το εννοείς, κυριολεκτικά ή ειρωνικά.
Ο Svoemesto είναι πολύ μικρός για να προστατέψει επαρκώς την δουλειά του από κοπιάρισμα.

Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #287 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 04:02 »
Το αστείο της υπόθεσης είναι πως αν Έλληνας κατασκευαστής στείλει σχέδιο στην Κίνα/Βουλγαρία και βγάλει ατμοποιητή άριστο που κάνει 50/60 ευρώ θα ακούμε:

"Ε τον κερατά τον κλέφτη που τα φτιάχνει εκεί. Και σιγά που αξίζει 50/60 ευρώ. Εις βάρος μας κονομάει και δεν δούλεψε και Έλληνας να το φτιάξει." και όλα τα συνεπακόλουθα.


Επίσης, τι εγκαταστάσεις νομίζετε πως έχει ο άλλος στην Ελλάδα, να φτιάχνει χιλιάδες κομμάτια για να πουλάει περισσότερα σε χαμηλότερη τιμή;
Είμαστε σίγουροι  :hmmm: ότι όλοι οι Έλληνες κατασκευαστές έχουν την παραγωγή στην Ελλάδα και όχι στην Βουλγαρία - Τουρκία κλπ.?

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #288 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 08:03 »

Θα ξαναρωτήσω. Για ποιό λόγο να φτιάξει 10.000 κομμάτια με το ίδιο κέρδος? Επειδή εμείς δεν έχουμε να πληρώσουμε τις τιμές που πουλάει? Δεν τον νοιάζει και καλά κάνει από τη στιγμή που αυτός είναι καλυμμένος με το κέρδος του. Ας μου δώσει κάποιος έναν λόγο για να το κάνει κάποιος κατασκευαστής αυτό εκτός από την φιλανθρωπία.


Και όπως είπα και πιο πάνω πάλι, ρώτησες τον Έλληνα κατασκευαστή αν έχει τα μέσα, την γραμμή παραγωγής και το αρχικό κεφάλαιο για να κατασκευάσει 10.000 κομμάτια? Και αν τα κατασκευάσει, ποιος του εγγυάται πως θα τα πουλήσει? Γιατί άλλο να φας 1000 απούλητα κομμάτια και άλλο 10.000.


Στην δική μου δουλειά που δεν έχει ούτε γραμμές παρασκευής, ούτε πρώτες ύλες, ούτε μεγάλο κεφάλαιο, έχω αυτή τη στιγμή τις διπλάσιες τιμές από την πλειοψηφία των ανταγωνιστών μου και 80 πελάτες. Αν ρίξω τις τιμές μου στο μισό, θα αποκτήσω (θεωρητικά) 160 πελάτες με το ίδιο κέρδος. Με τους διπλάσιους πελάτες θα έχω και την διπλάσια δουλειά όμως. Ο μόνος λόγος για να μειώσω τιμές λοιπόν είναι για να λέω ότι έχω 150 και όχι 80. Δηλαδή κανένα απολύτως λόγο, από την στιγμή που είμαι ευχαριστημένος με το κέρδος που μου αφήνουν οι 80 και δεν έχω και τον μπελά να υποστηρίξω περισσότερους.


Σόρρυ φίλε μου αλλά για μένα, δεν έχει λογική αυτό που ζητάς.
Φίλε μου το απλοποιείς πολύ το σκεπτικό. Το νόημα είναι πως από εκεί που θα έχεις 100 πελάτες που θα πληρώσουν 120 € = 12000 € τζίρο, χαμηλώνεις την τιμή σου 30 % πας στα 80 € και στους 200 πελάτες = 16000 €.
Είναι ένα επιχειρηματικό ρίσκο που πρέπει κάποιος να πάρει. Αλλά έτσι και αλλιώς κάθε επιχείρηση είναι ένα ρίσκο. Δεν τα καταφέρνουν όλοι. Δεν υπάρχει play safe στις επιχειρήσεις.
Έτσι πάντως λειτουργούν όλα τα σούπερμάρκετ. Η διαφορά τιμής προιόντων σε σχέση με το μπακάλικο είναι μικρή.
Τους Κινέζους δεν τους ανταγωνίζεται κανείς. Ούτε καν στην ποιότητα που είναι συνήθως άριστη αφού έχουν την τεχνογνωσία να την ετύχουν. Αν οι τιμές ήταν ανθρώπινες στα αυθεντικά (και μη λέμε μόνο για Έλληνες. Φτιάχνουν κι άλλοι ητ), τότε κι εγώ με το σκεπτικό του BigSur θα έδινα το παραπάνω για να επιβραβεύσω την ιδέα.

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #289 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 09:35 »
 http://www.nielsen.com/gr/el.html
 
πάντως  σε  ερεύνα  της  το  1999  είχαμε  10 μπακαλικα/ψιλικα  ανά  2  οικοδομικα  τετραγωνα 
 
και  τώρα  κανένα 
 
μήπως  οι τιμές  s/m  δεν  είχαν  -έχουν  καμία  σχέση  με  τα  όποια  μπακαλικα  έχουν  μεινει  ;


αμα  το  προεκτείνουμε   και αλλου μηπως  οδηγει  καπου  ;



 

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #290 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 10:24 »

Θα ξαναρωτήσω. Για ποιό λόγο να φτιάξει 10.000 κομμάτια με το ίδιο κέρδος? Επειδή εμείς δεν έχουμε να πληρώσουμε τις τιμές που πουλάει? Δεν τον νοιάζει και καλά κάνει από τη στιγμή που αυτός είναι καλυμμένος με το κέρδος του. Ας μου δώσει κάποιος έναν λόγο για να το κάνει κάποιος κατασκευαστής αυτό εκτός από την φιλανθρωπία.


Και όπως είπα και πιο πάνω πάλι, ρώτησες τον Έλληνα κατασκευαστή αν έχει τα μέσα, την γραμμή παραγωγής και το αρχικό κεφάλαιο για να κατασκευάσει 10.000 κομμάτια? Και αν τα κατασκευάσει, ποιος του εγγυάται πως θα τα πουλήσει? Γιατί άλλο να φας 1000 απούλητα κομμάτια και άλλο 10.000.


Στην δική μου δουλειά που δεν έχει ούτε γραμμές παρασκευής, ούτε πρώτες ύλες, ούτε μεγάλο κεφάλαιο, έχω αυτή τη στιγμή τις διπλάσιες τιμές από την πλειοψηφία των ανταγωνιστών μου και 80 πελάτες. Αν ρίξω τις τιμές μου στο μισό, θα αποκτήσω (θεωρητικά) 160 πελάτες με το ίδιο κέρδος. Με τους διπλάσιους πελάτες θα έχω και την διπλάσια δουλειά όμως. Ο μόνος λόγος για να μειώσω τιμές λοιπόν είναι για να λέω ότι έχω 150 και όχι 80. Δηλαδή κανένα απολύτως λόγο, από την στιγμή που είμαι ευχαριστημένος με το κέρδος που μου αφήνουν οι 80 και δεν έχω και τον μπελά να υποστηρίξω περισσότερους.


Σόρρυ φίλε μου αλλά για μένα, δεν έχει λογική αυτό που ζητάς.

Πολύ έντιμη άποψη, η οποία ωστόσο δικαιολογεί και την εξίσου δική μου έντιμη άποψη: Γιατί λοιπόν εγώ να προτιμήσω ένα ελληνικό προϊόν του οποίου η τιμή θα μπορούσε να είναι χαμηλότερη, αλλά δεν είναι επειδή ο παραγωγός (ή έμπορος) αρνείται να δουλέψει παραπάνω και να μην προτιμήσω το φτηνότερο εισαγώμενο; Γιατί εγώ θα πρέπει να νιώθω ενοχές που δεν στηρίζω τον Έλληνα; Επειδή κόβω τα λεφτά από το λεφτόδενδρο; Ο καθένας λοιπόν, κοιτάζει το συμφέρον του και καλά κάνει.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #291 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 10:24 »
Το έχω πει πάρα πολλές φορές, θα το ξαναπώ άλλη μία.

Όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει.  Τα έξοδα που έχει ένας Έλληνας κατασκευαστής τα έχετε σκεφτεί (φως, νερό, εφορία, κτλ);  Το πόσο θέλει το cnc για να σου βγάλει δείγμα και την αρχική επένδυση που πρέπει να κάνεις για να βγει το προϊόν;  Το πόσο θα πουλήσεις χονδρική;

Όποιος νομίζει ότι είναι δυνατόν να βγάλεις ατμοποιητή στα 30€, κατασκευασμένο σε cnc (στην Ελλάδα) και να πουλάει και χονδρική στα καταστήματα (που αγοράζουν ~40% κάτω) ας το κάνει λοιπόν για να γίνει πλούσιος. Put your money where your mouth is!!!!!!

Όσο για κλώνους vs αυθεντικούς, έχω πάρει κλώνους (και συνεχίζω και παίρνω) και έχω πάρει και αυθεντικούς.  Σε κάποιες περιπτώσεις υπήρχε διαφορά, σε άλλες όχι.  Όποια επιλογή και να κάνει κανείς, είναι σεβαστή αρκεί να μην προσπαθεί να μου την περάσει σαν την μόνη σωστή!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #292 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 10:38 »
Παράθεση
Όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει.  Τα έξοδα που έχει ένας Έλληνας κατασκευαστής τα έχετε σκεφτεί (φως, νερό, εφορία, κτλ);  Το πόσο θέλει το cnc για να σου βγάλει δείγμα και την αρχική επένδυση που πρέπει να κάνεις για να βγει το προϊόν;  Το πόσο θα πουλήσεις χονδρική;

Δεν με ενδιαφέρει τι και πως φίλε μου. Καταναλωτής είμαι και στην τελική αυτό που με ενδιαφέρει είναι η τιμή που φτάνει σ' εμένα. Με συμφέρει; Το αγοράζω. Όχι; Πάμε γι' άλλα.

Αν κι εδώ ασχολούμαστε με τιμές που θεωρούνται υπερβολικές και αδικαιολόγητες. Έχω ζητήσει κάποιος να προσπαθήσει να δικαιολογήσει την τιμή των 170€ του GGTS (γνωστό ως «το καλύτερο ηλεκτρονικό τσιγάρο στον κόσμο»), το οποία δεν είναι τίποτε άλλο από μια μπαταριοθήκη χωρίς τσιπάκια, χωρίς οθόνες, χωρίς τίποτα. Ακόμα περιμένω.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #293 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 10:55 »
Είμαστε σίγουροι  :hmmm: ότι όλοι οι Έλληνες κατασκευαστές έχουν την παραγωγή στην Ελλάδα και όχι στην Βουλγαρία - Τουρκία κλπ.?


Ξέρω 2 που την έχουν Βουλγαρία. Από ατμοσυναντήσεις ή από συζητήσεις με κατασκευαστές/καταστηματάρχες μπορείτε όλοι να βρείτε ποιοι :P
 
Καποτε και οι καφετεριες πουλουσαν τον φραπε 4 ευρω,αντε πες μου ποσες αλυσιδες franchise του ενός ευρω καφε ανοιξαν?
Και φυσικα είναι πιο 'μαγκικο' να πουλας 20 φραπεδακια και να βαζεις ταμειο 80 ευρωπουλα παρα να πουλας 80 φραπέδες για να παρεις ουτε καν τα ιδια(περισσοτερα υλικα περισσοτερο προσωπικο κ.τ.λ)!
Αλλαξαν λιγο τα πραγματα αν δεν κανω λαθος στην Ελλαδα μερικοι αργουν να το καταλαβουν ,που θα παει όμως ετσι όπως παει το πραμα θα το καταλαβουν θελουν δεν θελουν!

Συγκρίνεις τώρα τις 100000 καφετέριες της Ελλάδας (λίγες λέω) με τα 50000 τυροπιτάδικα/φουρνάδικα (λίγα λέω) και τους 20 έλληνες κατασκευαστές ατμοποιητών (πολλούς λέω). Δε δουλεύει έτσι η αγορά.

Δεν με ενδιαφέρει τι και πως φίλε μου. Καταναλωτής είμαι και στην τελική αυτό που με ενδιαφέρει είναι η τιμή που φτάνει σ' εμένα. Με συμφέρει; Το αγοράζω. Όχι; Πάμε γι' άλλα.

Γι'αυτό λέω το κουράζουμε πολύ. Όλοι είναι ευχαριστημένοι. Οι κατασκευαστές πουλάνε όσο θέλουν τα κομμάτια που βγάζουν, εμείς παίρνουμε τα φθηνά (είτε είναι κλώνοι, είτε παράγωγα) και μετά μαζευόμαστε εδώ και φιλοσοφούμε. Περνάμε και την ώρα μας δηλαδή.  :))

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #294 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 10:58 »
Πολύ έντιμη άποψη, η οποία ωστόσο δικαιολογεί και την εξίσου δική μου έντιμη άποψη: Γιατί λοιπόν εγώ να προτιμήσω ένα ελληνικό προϊόν του οποίου η τιμή θα μπορούσε να είναι χαμηλότερη, αλλά δεν είναι επειδή ο παραγωγός (ή έμπορος) αρνείται να δουλέψει παραπάνω και να μην προτιμήσω το φτηνότερο εισαγώμενο; Γιατί εγώ θα πρέπει να νιώθω ενοχές που δεν στηρίζω τον Έλληνα; Επειδή κόβω τα λεφτά από το λεφτόδενδρο; Ο καθένας λοιπόν, κοιτάζει το συμφέρον του και καλά κάνει.

Βασικα, κανεις δεν σου ειπε να νιωθεις ενοχες...
Μια χαρα εντιμη ειναι η αποψη σου και προφανως και εχεις το δικαιωμα να προτιμας ο,τι θες! Δεν κρινεται η ηθικη του καταναλωτη εδω περα και ο καθενας κοιτα το συμφερον του,την απολαυση του..την ιδεολογια του.

Η συζητηση δεν ειναι πανω στην ηθικη του αγοραστη.. ειναι πανω στην ηθικη του αντιγραφεα/κλωνοποιου που στις χειροτερες περιπτωσεις  αντιγραφει ακομη και το ονομα του αρχικου κατασκευαστη πανω στον κλωνο που φτιαχνει και πουλαει.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #295 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 11:01 »
Δεν με ενδιαφέρει τι και πως φίλε μου. Καταναλωτής είμαι και στην τελική αυτό που με ενδιαφέρει είναι η τιμή που φτάνει σ' εμένα. Με συμφέρει; Το αγοράζω. Όχι; Πάμε γι' άλλα.

Καλά κάνει και δεν σε ενδιαφέρει, φίλε μου και αυτή την άποψη έχω και εγώ.  Μπορώ να το πάρω; Το παίρνω.  Δεν μπορώ; Παίρνω κάτι άλλο.  Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι η ανάγκη να κράξουμε τις τιμές και να φωνάζουμε ότι όλοι αισχροκερδούν εις βάρος μας.  Δεν είναι (πάντα) έτσι ρε παιδιά!!!!!

Γι'αυτό λέω το κουράζουμε πολύ. Όλοι είναι ευχαριστημένοι. Οι κατασκευαστές πουλάνε όσο θέλουν τα κομμάτια που βγάζουν, εμείς παίρνουμε τα φθηνά (είτε είναι κλώνοι, είτε παράγωγα) και μετά μαζευόμαστε εδώ και φιλοσοφούμε. Περνάμε και την ώρα μας δηλαδή.  :))

Αυτό ακριβώς!!!!


EDIT: Να συμπληρώσω και κάτι άλλο.  Ο Έλληνας κατασκευαστής δεν πρόκειται ποτέ να συναγωνιστεί τον Κινέζο σε τιμές ακόμα και αν μεταφέρει την παραγωγή του στο ίδιο εργοστάσιο στην Κίνα και την έδρα του στην Βουλγαρία.  Δεν πρόκειται ποτέ να έχει την τόσο μεγάλη παραγωγή που χρειάζεται ώστε να επιτύχει τόσο χαμηλές τιμές.  Αυτό λοιπόν που (πρέπει να) προσφέρει είναι service & ποιότητα που δεν μπορεί να σου προσφέρει ο Κινέζος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2016, 11:07 από achatzi »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #296 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 11:11 »
Εγω δεν αντιλαμβανομαι το μενος και την επιθεση που βγαινει εναντιον των ελληνων κατασκευαστων απο αρκετα ποστ σε αυτο το νημα. Οι τιμες των αυθεντικων ατμοποιητων (μη κινεζικων) σε ολο τον κοσμο ειναι αναλογες με αυτες των ελληνικων. Αυθεντικοι καϋφουνηδες, ερλ, σκουεαρ, rose κτλ, αλλα και ντριπερ magma, velocity, magister, marquis, κτλ. κυμαινονται στα ιδια για να μη πω υψηλοτερα επιπεδα τιμης απο τους αντιστοιχους ελληνικους. Και μαλιστα παραγονται σε πολυ ευνοϊκοτερες οικονομικα συνθηκες για τους κατασκευαστες απο τις συνθηκες στη Ελλαδα. Αλλα φαινεται δεν εχουμε προβλημα με τους γερμανους, τους ρωσους,τους γαλλους, τους αγγλους, τους αμερικανους, οι Ελληνες μονο μας καθονται στραβα στο λαιμο! Τι κομπλεξ βγαζουμε εναντιον των συμπατριωτων μας; Ελεος!  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #297 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 11:15 »
Η συζήτηση εκ των πραγμάτων είναι πολυδιάστατη και οδηγείται και σε διαφορετικές κατευθύνσεις.

Αλλά μιλώντας για αντιγραφή, το σύστημα «εξατμίζω υγρό φέρνοντάς το σε επαφή με θερμαινόμενο υλικό» που χρησιμοποιείται από τους κατασκευαστές ατμοποιητών, δεν είναι αντιγραφή της ιδέας του Κινέζου που το υλοποίησε πρώτος; Το ότι π.χ. ο Svoemesto (κι όχι μόνο αυτός βέβαια) τροποποίησε την αρχική κατασκευή δουλεύντας ωστόσο πάνω στο ίδιο σκεπτικό, τον κάνει λιγότερο αντιγραφέα; Εκτός κι αν πληρώνει δικαιώματα στον Κινέζο και δεν το γνωρίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #298 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 11:38 »
Είναι άλλο ο τρόπος του svoemesto και άλλος ο τρόπος του πρώτου ατμοποιητή που βγήκε, οπότε δε χρωστάει σε κανέναν τίποτα. Δε μπορείς να πατεντάρεις την ατμοποίηση της γλυκερίνης στο κάτω κάτω. Σα να πατεντάρεις το βράσιμο νερού σε κατσαρόλα θα ήταν.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #299 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 11:49 »
Εγω δεν αντιλαμβανομαι το μενος και την επιθεση που βγαινει εναντιον των ελληνων κατασκευαστων απο αρκετα ποστ σε αυτο το νημα. Οι τιμες των αυθεντικων ατμοποιητων (μη κινεζικων) σε ολο τον κοσμο ειναι αναλογες με αυτες των ελληνικων. Αυθεντικοι καϋφουνηδες, ερλ, σκουεαρ, rose κτλ, αλλα και ντριπερ magma, velocity, magister, marquis, κτλ. κυμαινονται στα ιδια για να μη πω υψηλοτερα επιπεδα τιμης απο τους αντιστοιχους ελληνικους. Και μαλιστα παραγονται σε πολυ ευνοϊκοτερες οικονομικα συνθηκες για τους κατασκευαστες απο τις συνθηκες στη Ελλαδα. Αλλα φαινεται δεν εχουμε προβλημα με τους γερμανους, τους ρωσους,τους γαλλους, τους αγγλους, τους αμερικανους, οι Ελληνες μονο μας καθονται στραβα στο λαιμο! Τι κομπλεξ βγαζουμε εναντιον των συμπατριωτων μας; Ελεος!  :thumpdown:
Kαι με αυτά που λες δηλ. ότι οι τιμες των αυθεντικων ατμοποιητων (μη κινεζικων) σε ολο τον κοσμο ειναι αναλογες με αυτες των ελληνικων θελεις να πεις ότι είναι δικαιολογημένες αυτές οι τιμες  των 130-140-150 ευρω για ένα ατμοποιητη?????
Σορρυ αλλα εγω τις βρισκω υπερβολικοταταες,και ξαναρωταω από ποτε εγιναν εξωτικα υλικα το ss το γυαλι pyrex και τα oring,o σχεδιασμος παραλλαγη μιας και μοναδικης ιδεας κοστιζει τοσο,η μηπως τα High end ηλεκτρονικα συστηματα(που δεν εχει καν ηλεκτρονικα συστηματα !) του ατμοποιητη δικαιολογουν την τιμη αυτή?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19930 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1106917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 178948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1114 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 287924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro