vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, camber, Mimhsdr

Twitter

Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
  • Κρητη...
Δημιουργώ το συγκεκριμένο θέμα,λόγω της πεποιθησης μου οτι πολλοί Έλληνες συνατμιστες αναρωτιουνται για τις σχετικά υψηλές τιμές των ελληνικών προϊόντων όσον αφορά τα mods και πιο συγκεκριμένα τους ατμοποιητες! Προσωπική μου άποψη είναι ότι υπάρχουν κάποιοι Έλληνες κατασκευαστες οι οποίοι έχουν φτιάξει κάποιους αξιόλογους ατμοποιητες,ικανους να κάνουν και ατμιστες από άλλες χώρες να βρουν τον ατμιστικο τους παράδεισο.
Ως αποτέλεσμα η τιμή των ατμοποιητων έχει σκαρφαλωσει σε επίπεδα άκρως απαγορευτικα για τον Έλληνα, αφού σαφέστατα άλλη αγοραστικη δύναμη έχει ένας Άγγλος  (2.500€ βασικος) και άλλης ένας Έλληνας  (700€ βασικος). Προσωπικά χαίρομαι πολύ όταν βλέπω συνελληνες modders να προοδευουν στο εξωτερικό έχοντας ένα δυνατό brandname και πουλώντας πολλά κομμάτια,  ταυτόχρονα όμως θλιβομαι γιατί έχουν ξεχάσει από που ξεκίνησαν όλοι τους μηδενος εξαιρουμενου (στο φόρουμ δείχνοντας τις δουλειές τους σε εμάς τους συνφορουμιτες και αγοράζοντας με π.μ) με αποτέλεσμα να μην τους (πολύ)νοιάζει η ελληνική αγορά,αφού αυτό φαίνεται από τις τιμές τους. Δεν πρόκειται να αναφέρω ονόματα, ατμοποιητες η καταστήματα όμως από τη στιγμή που είμαι ένα ευλογο χρονικό διάστημα κατά τη γνώμη μου ατμιστης  (2011) και έχοντας παρακολουθήσει μια σχετικά μεγάλη γκάμα προϊόντων νομίζω ότι μπορώ να εκφέρω αυτή μου την άποψή! Καλώ λοιπόν όλους εσάς να εκφρασετε την άποψή σας εδώ, μήπως και εναρμονιστουν λίγο οι κατασκευαστες μας με την σημερινή κατάσταση που επικρατεί. Τουλάχιστον εάν προσωπικά ήμουν κατασκευαστής θα έδινα μεγάλη σημασία σε ένα θέμα το οποίο θα με εθιγε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,  συγνώμη για το κατεβατο και αναμένω να δω αν κάποιος η κάποιοι συμμεριζονται τη σκέψη μου!  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 17:22 »
Από όπου και να ξεκίνησαν, είναι επιχειρηματίες και κοιτάνε το συμφέρον τους. Αν ακολουθούσαν την εγχώρια αγορά και τις συνθήκες της, αυτή τη στιγμή μάλλον δεν θα υπήρχαν ως επιχειρήσεις. Για μένα πολύ καλά κάνουν. Το αν δεν μπορώ να διαθέσω εγώ τα χρήματα που ζητάνε, είναι πρόβλημα δικό μου και της κατάστασης της χώρας μου, όχι του επιχειρηματία.

Και εγώ στην δουλειά μου ποτέ δεν ασχολήθηκα με την ελληνική αγορά πολύ απλά γιατί αν το έκανα δεν θα επιζούσα.


ΥΓ: 700€ βασικός?  :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
  • Κρητη...
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 17:31 »
Φίλε modivin δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου όσον αφορά την επιβίωση μιας επιχείρησης, πότε όμως δεν ξεχνάς από που ξεκινησες! Φυσικά είναι αδύνατο να ανταγωνιστουν τον κινεζο και λόγω υλικών και λόγω μαζικής παραγωγής,δεν είμαι τόσο αμελης.
Όσον αφορά το ΥΓ σου δυστυχώς εκεί φτάσαμε, να γελάμε με τα χάλια μας ή μήπως να κλαιμε?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 17:37 »
Νομίζω πως αυτή η συζήτηση έχει γίνει και γίνεται ακόμα εκτενέστατα εδώ  :)

Αποσυνδεδεμένος lemon78

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 17:46 »
700 βασικός που?οεο? ??? :hmmm: σε ολα τα αλλα φιλε και συμφωνω και διαφωνω γιατι για παραδειγμα ενας ατμοποιητης που εχει τοσες περγαμηνες και καλυτερα ας μην γραψω το ονομα του να κανει 140 αν δεν κανω λαθος και να μην μας φαινονται πολλα? Γιατι ο ελληνας κατασκευαστης να μην σκεφτει ας πουμε οτι εγω εβγαλα ενα προιον που για πολλους ειναι καλυτερο απο τον αυτον που κανει 140 και τον πουλαω και 80-110 ευρω, τιμη πολυ καλυτερη απο την αλλη που ανεφερθηκε σαν παραδειγμα? Σε αυτο τους καταλαβαινω. Παντως ειμαι σιγουρος οτι με χαμηλοτερες τιμες οι πωλησεις τους θα εκτοξευοντουσαν και θα ειμασταν ολοι χαρουμενοι κατοχοι ολων των κορυφαιων.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 17:52 »
Ο βασικός είναι εκεί που είναι αλλά οι τιμές στο CNC δυστυχώς δεν έχουν φτηνήνει. Ούτε τα έξοδα γα να συντηρηθεί μια επιχείρηση, μάλλον το αντίθετο. Άσχετο που μπορεί σε λίγο πολλοί εμπλεκόμενοι επαγγελματίες μπορεί να μην έχουν δουλειά. Που σίγουρα τώρα έχουν λιγότερη απο παλιότερα.


Τα πάντα, σε αντίθεση με τη δικιά μας ανέχεια, είναι ακριβά. Το οποίον είναι η πραγματικότητα και για τις τιμές των ατμιστικών προϊόντων που προέρχονται απο τη χώρα μας.


Κατά συνέπεια, απαιτούνται ουσιαστικές θυσίες για να υποστηρίξουμε την ντόπια παραγωγή, οικονομικές εννοώ.


Όσο για την αισχροκέρδεια, διαβάζω και ακούω αυτή την καραμέλα πολλάκις, αλλά ποτέ δεν διάβασα για την αισχροκέρδεια της Κίνας.
Το να ψωνίσω κάτι Κινέζικο σε εξευτελιστική τιμή λόγω των γκρί συνθηκών εργασίας και της αθέμιτης ως προς τις ντόπιες παραγωγές ανταγωνιστικότητας που επιβλήθηκε τα τελευταία αρκετά χρόνια, αυτό δεν αναιρεί την αισχροκέρδεια, μάλλον το αντίθετο, την υποθάλπτει καλά καμουφλαρισμένη απο τις "φτηνές" τιμές.


Αλλά αυτή είναι η κίνηση που μας επιβάλλουν. Καποιοι το πολεμούν και πάνε κόντρα στο ρεύμα και μπράβο τους. Κάποιοι οχι, επικαλούμενοι το πορτοφόλι τους, αλλά και το πόσο αισχροκερδείς είναι οι Έλληνες .. άποψη μου εννοείται.


Ps: Να υπενθυμίσω οτι η αισχροκέρδεια (το κέρδος, το συμφέρον), δεν έχει πατρίδα.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2015, 17:59 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 17:57 »
Αγαπητέ κρητίκαρε σεβαστή η γνώμη σου, κι εγώ με πιάνω κάποιες φορές να αναρωτιέμαι γιατί τόσο μεγάλες διαφορές στην τιμή ή να θέλω να προσθέσω στην καθημερινότητά μου κι έναν τέτοιο "premium" ελληνικό ατμοποιητή αλλά να μου φαίνεται αδικαιολόγητα υψηλή η τιμή του.

Την ίδια στιγμή όμως, επικρατεί η λογική:

1. Για να έχεις οποιαδήποτε, επικερδή, επιχείρηση στην Ελλάδα του σήμερα, ο μόνος τρόπος για να επιβιώσεις είναι να απευθύνεσαι και σε αγορές του εξωτερικού, ειδικά όταν παράγεις τα προϊόντα που πουλάς (με τα υψηλότατα κόστη παραγωγής αλλά και τα εξωφρενικά φορολογικά μας).
2. Οι τιμές διαμορφώνονται από τους κανόνες της αγοράς (προσφορά και ζήτηση) και ο καταναλωτής έχει απόλυτη ελευθερία στις επιλογές του. Όταν ένα πράγμα κοστίζει Χ και ο καταναλωτής έχει να διαθέσει Χ-1, δεν μπορεί να απαιτήσει από τον έμπορο να του το πουλήσει στην τιμή που θέλει, εφόσον υπάρχει ζήτηση που να καλύπτει την παραγωγή στην αρχική τιμή. Πρέπει ο καθένας να προσαρμόσει τα «θέλω» του στα «μπορώ» του κι αυτό είναι κάτι που δεν το έχουμε καταλάβει ακόμα νομίζω.
3. Θυμάμαι μια περίοδο, τις "καλές" εποχές, που σε αρκετά εστιατόρια τουριστικών περιοχών κυκλοφορούσαν διπλοί τιμοκατάλογοι... Στα ίδια πιάτα, υπήρχε η κανονική τιμή και μια άλλη δίπλα με ένα "Ξ" (=ξένος). Άλλες τιμές για Έλληνες, άλλες για τουρίστες κουτόφραγκους. Αν ένα προϊόν κόστίζει Χ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει η τιμή του να προσαρμόζεται ανάλογα με το αν ο επιχειρηματίας/κατασκευαστής είναι "δικός μας".
4. Ένας Γερμανός/Άγγλος/Αμερικανός κατασκευαστής, με το που βγαίνει το προϊόν του από την παραγωγή, απευθύνεται κατευθείαν σε μια αγορά 60+ εκατομμυρίων δυνητικών καταναλωτών, οι οποίοι μπορούν να χρηματοδοτήσουν τις πρώτες βελτιώσεις στο προϊόν, τη μαζικότερη παραγωγή του με χαμηλότερα κόστη, το μάρκετινγκ κλπ. Στην Ελλάδα πόσα κομμάτια μπορεί να πουλήσει ένας κατασκευαστής; 500? 1,000? 2,000? Τα μαθηματικά δε βγαίνουν, αν δεν πάει για "αρπαχτή" και θέλει να χτίσει κάτι καλό.

Να κλείσω το σεντονάκι: Ναι, κάποια από τα προϊόντα είναι υπερβολικά ακριβά, αδικαιολόγητα για μένα. Πράγματι, κάποιοι θα έχουν κάνει την τύχη τους από το πουθενά με τη δυναμική που δείχνει το άτμισμα τα τελεταία χρόνια και όντως αρκετοί βοηθήθηκαν στα ξεκινήματά τους από την ατμιστική κοινότητα και φόρουμ σαν κι αυτό εδώ. Αλλά τα υπόλοιπα είναι λίγο σα να διαμαρτύρονται οι Σύριοι στην Apple γιατί δεν τους πουλάει φθηνότερα στην κατάσταση που βρίσκεται η χώρα τους, επειδη ο Steve Jobs ήταν γιος Σύριου μετανάστη.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 17:58 »
Κάθε φορά που γίνεται αυτή η συζήτηση ξεχνάμε κάτι βασικό, το κόστος παραγωγής παιδιά  :yes:


Ο κατασκευαστής για να βγάλει ένα προϊόν πρέπει να χαλάσει λεφτά στην ανάπτυξη (πχ πρωτότυπα) και να κάνει και αρχική επένδυση αρκετά μεγάλη.  Για παράδειγμα, αν πας σε μηχανουργείο και ζητήσεις 100 κομμάτια μπορεί να σου βγει 50€ το κομμάτι (5000€ δηλαδή με το καλημέρα).  Αν βάλεις και τα υπόλοιπα έξοδα σου, συν το ποσοστό έκπτωσης που πρέπει να δίνεις χονδρική, συν το ποσοστό κέρδους σου να τα 120€ τιμή λιανικής.


Επιπλέον, να σας πω ότι είμαστε πολύ μικρή αγορά.  Είμαστε που είμαστε μία κουκίδα στο χάρτη, έχουμε και μικρό ποσοστό ατμιστών οπότε μόνο για συναισθηματικούς λόγους θα ενδιαφερόταν κάποιος κατασκευαστής  ;)


EDIT: μαζί γράφαμε Ειρήνη  :)

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
  • Κρητη...
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 18:13 »
Ευχαριστώ όλους εσάς μέχρι τώρα που εκφρασατε την άποψή σας! Και καλώ και άλλους να κάνουν το ίδιο, η άποψη του καθενός είναι σεβαστή απλώς θέλω να δω πως σκέφτονται και οι υπόλοιποι συνατμιστες δεν προσπαθώ να ρθω σε αντιπαράθεση με κατασκευαστες-πωλητές!

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 19:00 »
Η Ελληνικου τυπου επισκευασιμοι ειναι για λιγους... οπως ειναι η Bugatti ας πουμε στα Super cars. Προσωπικα σ αυτα τα 120-150 EUR του κοστους που εχουν, θα αγοραζα εναν τετοιο ατμοποιητη απο την στιγμη που θα εστηνε μονος του με ενα μαγικο τροπο αντιστασεις - θα με ειδοποιουσε οταν χρειαζοταν γεμισμα & αλλαγη βαμβακι & συρμα  :tongue_smilie:

Περα απ το χιουμορ ομως, ελευθερη αγορα εχουμε εκει εξω & ειναι δικαιωμα του καθενα να φτιαξει & να πουλησει οσο αυτος νομιζει...

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 19:13 »
Θα συμφωνήσω με όλους σε ότι έχετε γράψει.
Υπάρχει και η πιθανότητα ο έλληνας κατασκευστής να μην θέλει να πουλήσει παραπάνω από 100-200 κομμάτια και να του αρκούν αυτά(ποιός να μπλέκει τώρα με παγκόσμιες αγορές).
Αν ήθελε και διέθετε το budget για να βγάλει 2000-5000-10000 κομμάτια δεν θα τα διέθετε μόνο από το δικό του eshop(άντε και σε κανένα ακόμη) αλλά θα προσπαθούσε να πουλήσει σε περισσότερα (ελληνικά)eshop για να αποκτήσει το προιόν του μεγαλύτερο brandname. Οπότε αυτομάτως και τα κομμάτια που θα πουλούσε θα πολλαπλασιαζόταν ακόμη και στην ελληνική αγορά.
Όταν θα μυριστούν το χώρο οι μεγαλοεπενδυτές και θα υπάρχει από πίσω ολόκληρη ομάδα marketing και διαφήμισης, φευγάτα video κτλ κτλ τα πράγματα μάλλον θα αλλάξουν...ίσως...και αν...

Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 19:17 »
Απλά και γρήγορα...
 
Το θέμα της τιμής δεν με ενοχλεί, δικαίωμα του καθενός είναι να πουλάει όσο θέλει.


Δεν μου αρέσει όμως  καθόλου όταν ο κατασκευαστής δεν συνοδεύει  το προϊόν με  βασικά εργαλεία που είναι απαραίτητα για την συναρμολόγησή του. Το θεωρώ τσιγκουνιά για να μην πω κάτι χειρότερο...
Και  δεν μου αρέσει όταν δημιουργεί μεγάλο ντόρο για κάτι που θα βγάλει στην αγορά χωρίς να το κάνει ποτέ.
Αγγίζει τα όρια της γραφικότητας.
Λίγη ταπεινότητα δεν βλάπτει...

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 20:17 »
Ε τώρα μην βάζεις ιδέες...τί θέλεις γιά ένα κατσαβίδι και ένα manual η τιμή  από 130€ να πάει 170€ :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 20:20 »
Πιστεύω ότι η φράση "οι Ελληνικοί ατμοποιητές είναι ακριβοί" είναι μια φράση η οποία δεν στέκει μόνη της αλλά πρέπει να συνοδεύεται από τη φράση "σε σύγκριση με τους .....".
Οπότε έχουμε:
"σε σύγκριση με τους Κινέζικους" πράγματι είναι ακριβοί.
"σε σύγκριση με τους άλλους Ευρωπαϊκούς" εδώ τα πράγματα αλλάζουν (βλ. taifun, squape, erlkonigin κλπ).
Από την άλλη καταλαβαίνω απόλυτα (κι εγώ στην ίδια θέση είμαι) πως αυτές τις εποχές να σκας 100στάρια για ατμοποιητές δεν είναι εύκολο. Το αν αξίζει ή όχι δε θα το σχολιάσω. Το αν είναι υπερκοστολογημένοι επίσης δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι πως ο καθένας μετράει το πορτοφόλι του και τις ανάγκες του και πράττει αναλόγως. Δόξα τω θεώ υπάρχουν καλοί άτμο για όλα τα βαλάντια.
Σε κάθε περίπτωση πάντως εάν σκάσω 80+ ευρώ για έναν άτμο απαιτώ να έχω after sale εξυπηρέτηση, service και διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και αξεσουάρ. 

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τιμές σε επισκευασιμους ελληνικούς ατμοποιητες.
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 20:35 »
Συμφωνω με ολους τους παραπανω φιλους οπως καθενας το βλεπει και ο φιλος Αντωνης achatzi το εθεσε σωστα γιατι εκει πιστευω πως ειναι το θεμα ¨κοστος παραγωγης¨.Μας εχουν κανει μια ακριβη χωρα με χαμηλους μισθους πλεον.Οι κινεζοι υποτιμουν συνεχεια το νομισμα τους με αποτελεσμα να μην μπορει εξαγωγικα και εμπορικα να τους ανταγωνιστει κανεις.Οτι δουν πως αξιζει και πουλαει το κλωνοποιουν.Σιγουρα αρκετοι ελληνικοι ατμοπ/τες αξιζουν την τιμη τους,μαλιστα μερικοι εχουν τιμη ως 5 - 6 κουτες τσιγαρα που αρκετοι απο εμας καπνιζαν παλια τον μηνα(προσωπικα 6 κουτες).Το ασχημο ειναι πως δεν εχουμε ολοι την δυνατοτητα δοκιμης του προιοντος - ιδιως οσοι μενουμε επαρχια - οποτε οι περισσοτεροι που θελουν να παρουν καποιο καλο ελληνικο ατμ/τη να μην ξερουν αν θα τους καλυψει σε ποιοτητα κατασκευης,γευση,χτυπημα,ντουμανι,ευκολια στησιματος,αναπληρωσης υγρων,και οτι αλλο θετει καθενας μας σαν στανταρ για ατμ/τες σε τετοιο ευρος τιμης.Δυστυχως μερικοι ελληνες κατασκευαστες δεν εχουν δωσει την απαραιτητη προσοχη στο προιον με αποτελεσμα να πρεπει να κανεις καγκουριες για να στησεις σωστα,και χωρις διαρροη ατμ/τες με 120 - 150 ευρω!!Ναι να τον παρω τον ελληνικο αλλα αν πρεπει να κανω ευχελαιο να βιδωσει σωστα η καμπανα ή να τον ξεματιαζω να μην εχει διαρροες κ.ο.κ.Δικαιωμα του καθενα να πουλαει οτι θελει οσο θελει αλλα κοιτα και λιγο τον πελατη σαν καταναλωτη,να υπαρχει ποιοτητα κατασκευης,σωστη παρουσιαση,επαρκεια ανταλλακτικων,ευκολια σε σχεση με τον ανταγωνισμο.κ.α και βλεπουμε...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364