vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

271 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Δίνουν καλύτερη εμπειρία ατμίσματος τα σύρματα ni200 και τιτάνιο, η μήπως όχι..

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
με 200ρι; εννοείς νικέλιο; Το νικέλιο μόνο σε tc ατμίζεται, διότι αλλάζουν τα ομ του όταν θερμανθεί, οπότε το vw θα ανεβάζει συνέχεια βολτ για να κρατήσει σταθερά τα βατ.
Τιτάνιο υπάρχει άλλο για λειτουργία tc κι άλλο για λειτουργία vw

Οι βαθμοί είναι σαν τα βατ. Αν με ένα στήσιμο θέλεις 12 βατ για να πάρεις μέγιστο χτύπημα χωρίς αλλοίωση γεύσης και εσύ βάλεις 8, πάλι χτύπημα δεν θα έχεις.
Αν προσπαθείς να ατμίσεις με 180 βαθμούς αφού έχει στρώσει η αντίσταση και μετά, λογικό είναι να έχεις μειωμένο χτύπημα σε σχέση με τους 200 ή 220 βαθμούς.
Από την άλλη, μπορεί να βάλεις 300 και να αλλοιώνεται η γεύση, αλλά το χτύπημα να είναι πολύ.


Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
το χτυπημα με ελεγχο και χωρις παντα το επερνα απο την νικοτινη μου και το ποσοστοvg που χρησιμοποιουσα δεν την καταλαβα ποτε την διαφορα με ελεγχο η χωρις.δουλευω τιτανιο με ελεγχο και χωρις.χωρις αποδιδει το ιδιο καλα θα ελεγα με το κανθαλ απλα εχει μικροτερη ωμικη αντισταση αλλα αυτο δεν ειναι θεμα.μια χαρα αισθηση.με ελεγχο τωρα μιας και το πρωτο συρμα 028 grade 1 δεν επαιζε σωστα με 6 σπειρες μου εδινε υψηλη τιμη αντιστασης,μιας και ειχε θεμα η παρτιδα μου ηρθε αλλο συρμα το οποιο τωρα το δουλευω με vtc mini και παιζει καλυτερα δεν ειχα θεμα με το χτυπημα μιας και ειμαι 50-50 vpg με 12 η 9 νικοτινη,αλλα στους 230+ βαθμους μου αποδιδει καλα με το συγκεκριμενο μοντακι μια χαρα θα το ελεγα.δεν ξερω κατα ποσο μπορω να σε βοηθησω μιας και δεν θεωρω τον ευατο μου πολυ καλο κριτη με αυτα.μπορω να σου πω οτι με ευχαριστουν στο ατμισμα και τα 2 ειδη τιτανιου.επισης με ελεγχο ισως δεν ειναι τοσο εντονη η γευση που περνω αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει αν τελικα αυτος ειναι οσωστος τροπος ατμιστματος και οχι τα πολλα η λιγα βατ χωρις ελεγχο που δεν ξερω ποια θερμοκρασια εχει η αντισταση μου στα βατ που επιλεγω και αν η γευση που περνω με το κανθαλ και η αισθηση  ειναι αν μπορω να το πω boostαρισμενη,βεββαι ειμαι του ''σφιχτου'' ατμισματος και των λιγων βατ.ni200 δεν εχω δουλεψει μιας και λογο ψυχολογικου περισσοτερο τα κραματα του μου φαινονται πιο αμφιλεγομενα σε σχεση με του τιτανιου.θα του κανω μια δοκιμη οπως και του ss ομως.αν και εχω καταληξει οτι πρωτο λογο εχει σε ολα το σεταπ μου και επειτα συρμα και μοντ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2015, 02:06 από teo77 »

Αποσυνδεδεμένος aenaos

  • **
  • 220
  • Φύλο: Άντρας
γενικα δεν ειμαι των μακροσυρτων και πνευμονικων
ατμιζω με το πολυ 13-14 watt σε kanthal και παντα speased 1.6-18 ohm με 22-25 συρμα
σε tc η αληθεια ειναι οτι εχω την εντυπωση μιας ιδεας (λιγοτερης-πνιγμενης-υποτονικοτερης)γευσης :hmmm:
αλλα οταν στο πρωτο στυσιμο σε kfl με ni200 0.25  0.15ohm muji και 30 ml (επιτηδες) χωρις κανενα ελεγχο
και αλλαγη βαμβακιου 200-210 βαθμους και υγρο umami frοstymellon  εβγαλα το βαμβακι χωρις υχνος καμμενου μαυρου απο υγρο δηλ κατακαθαρο :yes:
ειπα οτι αυτη η τεχνολογια βγηκε πραγματικα για το καλο μας

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Γιατι αραγε το Kanthal δεν μπορει να βγει σε ελεγχο θερμοκρασιας?


Από ό,τι έχω καταλάβει, στο Ni και στο Ti υπάρχει μεγάλη μεταβολή της αντίστασης όσο θερμαίνεται το σύρμα. Ουσιαστικά αυτό μετρούν τα mods με "έλεγχο θερμοκρασίας" και όχι την ίδια την θερμοκρασία του σύρματος. Το kanthal δεν είναι τόσο "ευαίσθητο" στην θερμοκρασία, δηλαδή κρατάει πιο σταθερή τιμή αντίστασης όσο αλλάζει η θερμοκρασία, για αυτό και είναι δύσκολο να μετρηθεί η "θερμοκρασία" του. Ελπίζω να βγάζει νόημα αυτό που γράφω.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Πολύ σωστά τα γράφεις  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Έβαλα δυνατότητα ψηφοφορίας με δύο ψήφους {μία για τις δύο πρώτες ερωτήσεις και μία για τις δύο επόμενες (..με δυνατότητα αλλαγής εφόσον κάτι αλλάξει στις τωρινές επιλογές μας)}, ώστε να έχουμε και μία γενικότερη άποψη  ατμιστικών προτιμήσεων..

Αποσυνδεδεμένος Fanis66

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Ia Khalá! issi-nui Ittataer-tilha Nak thal-ha thus
"Παιζω μπαλιτσα" με Νi200 και tc εδω κ 2 περιπου μηνες. Σπανιως κανω κ λιγο kanthal στα 1.1-1.3
(Set up: Ipv d2 -kayfun lite plus)
Οι θερμοκρασιες που βαζω ειναι απο 130 εως 180,  10-14 joul και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος με την αποδοση τοσο σε γευση οσο κ σε ντουμανι (αχρηστες οι υπερβολες του ντουμανιου κατ εμε).

Ενα αρνητικο που εχω να λογισω στο Ni200 ειναι οτι "καταπινει" τη μπαταρια 1/3 πιο γρηγορα απο το να εβαζα kanthal (no tc).(μπαταρια lg κιτρινη 2200mAh)

Ομως με kanthal παρατηρησα τρελη αυξηση στην καταναλωση του υγρου.(λαθος σεραρισμα; δεν ξερω)

Κατα τα αλλα δεν μπορω να ορισω ουσιαστικες διαφορες. (Ισως να μη τις καταλαβαινω... τι να πω)

Νi200 κανω για την (ψευδ)αιθηση ασφαλειας σε περιπτωση στεγνωματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2015, 11:01 από Fanis66 »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Έβαλα δυνατότητα ψηφοφορίας με δύο ψήφους {μία για τις δύο πρώτες ερωτήσεις και μία για τις δύο επόμενες (..με δυνατότητα αλλαγής εφόσον κάτι αλλάξει στις τωρινές επιλογές μας)}, ώστε να έχουμε και μία γενικότερη άποψη  ατμιστικών προτιμήσεων..

Καλημέρα και καλό μήνα.
Θα μπορούσες να βάλεις και άλλες επιλογές.
π.χ. εγώ ατμίζω με Ni 200 και Kanthal A1, αλλά δεν μου έκατσε το Τιτάνιο ή το nichrome  ;)

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα Μάκη και καλό μήνα και σε εσένα (..και σε όλη την παρέα).

..έβαλα μόνο αυτές τις επιλογές, επειδή το ζητούμενο (νομίζω), είναι κυρίως το αν θεωρούμε καλύτερο (..σε απόδοση ατμίσματος) τον έλεγχο θερμοκρασίας η όχι (..τουλάχιστον με τις παρούσες επιλογές συρμάτων).

..αν βάλω και άλλες επιλογές ..ίσως κάπου "χαθεί" το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας.

Αν πάντως το θέλετε ..πες τε μου τι να προσθέσω ..και θα το κάνω..

Υ.Γ. {..οι επιλογές ψήφου είναι ξεκλείδωτες σε περίπτωση αλλαγής γνώμης και μπορούν να αλλάξουν ανά πάσα στιγμή (..βάση των εκάστοτε προτιμήσεών μας)}.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Εγώ είπα την γνώμη μου γιατί αυτές οι επιλογές που έβαλες προσωπικά δεν με εκφράζουν και για αυτό το λόγο αν ψηφίσω θα βγει νομίζω λάθος αποτέλεσμα. :)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Νομίζω κάπου βαθειά στο μυαλό όλων ειναι χαραγμένο πως σε αν πάρουμε ένα συγκεκριμένο κόιλ και το φτιάξουμε απο 5 διαφορετικά μέταλλα,
 η διαφορά στη γεύση δε θα είναι λόγω κάποιας επίγευσης του μέταλλου -γιατί αν συμβαίνει αυτό σημαίνει πως είμαστε και σε ακατάλληλες πλέον θερμοκρασίες-, edit: για το μέταλλο
αλλα λόγω θερμικής απόδοσης ή θερμοχωρητικότητας του σύρματος -όπως την έχουν αναλύσει παλιότερα και "συμφορουμήτες"-,.
Της θερμοκρασίας δηλαδη της -φαινομενικά ίδιας- αντίστασης, σε ψιλά/λιανά...

H vg προτιμάται γιατί σκεπάζει τις ατέλειες των υγρών, ίσως ακόμα και του μηχανόλαδου των κινέζων  :laugh1: , καλύπτει την "αγριάδα" των χημικών και γιατί μαλακώνει και γλυκαίνει το λαιμό (σαν halls ενα πράμα) στις υψηλές θερμοκρασίες των τριπλο-μικρο-κλάφτον-σαμπ- κόιλς των ντριπεράδων. Sto tc οι αρχές διαφέρουν όμως.
Οπότε υπάρχει διαφορά νομίζω , ανάλογα την απόδοση μόνο, των υλικών
και θέλει μέτρημα. Στη γλυκερίνη για αρχή (ακόμα κρατιέμαι να μη κολλήσω και ένα νίτρο- μπροστά  :yes: )

Μόνο κάποια σταθερότητα στο tc διακρίνω εγώ ως διαφορά απο κανθαλ.
Αρχικά μου "κάπνιζε" λίγο το κανθαλ για παράδειγμα, αλλα συμφωνώντας με αυτά που ειπα  :laugh1: πως ειναι λόγω διαφορών στη θερμοκρασία, ανεβάζοντας θερμοκρασία και με χοντρύτερο σύρμα πήρα κοινό αποτλεέσμα με Νικελ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2015, 15:36 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Σε πρόσφατη δοκιμή που έγινε με φίλο - συνάδελφο συνατμιστή, που χρησιμοποιούσε ni200, 0,25mm, 7 σπείρες (0.13ohm) στα 10 watt, έστησα coil kanthal Α1 (..0.25, 7 σπείρες, στα 2.23ohm) και το δοκίμασε στα ίδια watt (με rdna40) ...και πλέον ατμίζει μόνο με kanthal {..γραμμένος και εδώ μέσα (..αν και μπαίνει σπάνια), με το nickname hajikoutselis}.

Δεν ξέρω αν το ήδη υπάρχον δείγμα της δημοσκόπησης δείχνει κάποια τάση ..αλλά το λιγότερο που δείχνει, είναι μία έστω και κάποια μερίδα συνατμιστών μας, που είχαν - έχουν παρόμοια ατμιστική εμπειρία (..άρα δεν είναι απλά "ιδέα" λίγων)..


Αποσυνδεδεμένος kapogias31

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
εγώ με 0,5 kanthal το λεμονί όταν έκανα μεγάλη τζούρα μου άρπαζε το βαμβάκι!!πλέον με το ni200 κάνω όσο ποιο μεγάλη τζούρα μπορώ και απλά δεν γίνετε τπτ. μερικά τα παίζει ποιο καλά το ni200 και μερικά το kanthal!!

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
2,23 στα 10W και δεν μπήκε κόφτης δευτερολέπτων μεχρι να πάρει τζούρα ο άνθρωπας;  :hmmm: ;D
δεν εχω λογο να πεισω κάποιον, δεν βγάζω ατμο ουτε μοντς, δεν εχω να συνεχίσω κάτι
παρεμπιπτόντως το 0,13/4 στο Νι στα 18W το έχω ο άρρωστος
 

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

θα το διορθώσω και στη παραπάνω σκέψη μου,
δεν ειναι το heat flux και capacity, γιατί εχουν παρόμοια , είναι αποκλειστικά ο κόφτης θερμοκρασίας και βατ, όσο τα βατ ειναι σταθερα η θερμοκρασία ανεβαίνει, ευχαριστώ!! μια ανάσα κι ενα καλκ μακριά ήμουν ( ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2015, 21:56 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Chillo, κανένας από τους δυό μας δεν έχει ποσοστά πουθενά. Απλά απόψεις και προσωπικές γνώμες εκφράζουμε ώστε να αλληλοενημερωθούμε.

Το heat  flux, χαίρομαι που το παρατήρησες. Οντως ο στόχος ήταν ο ίδιος. Και μάλιστα με ίδιο πάχος σύρματος και ίδιες σπείρες (..άρα και ίδια ατμιστική επιφάνεια).

Ο δε χρόνος που χρειάζεται να "αρπάξει" το 0.25mm kanthal σύρμα είναι ελάχιστος και ίδιος με το 0.25mm σε ni200 (..στα ίδια watt).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1688 181291 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:29
από ipomonias
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 114 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 19 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8780 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34338 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537883 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 731 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138499 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085883 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63