vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

284 επισκέπτες, 9 χρήστες
Haruspex, Vain, grag, manoslykos, Tem, giorgos1999, camber, petr@n, Stedorian93

Twitter

Δίνουν καλύτερη εμπειρία ατμίσματος τα σύρματα ni200 και τιτάνιο, η μήπως όχι..

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα!
Μετά από πολύ καιρό σε επισκευάσιμο και κανθαλ Α1, εδώ και 2 μήνες, μόνο με έλεγχο θερμοκρασίας και με Ti.  Σίγουρα επιλέγω τον έλεγχο θερμοκρασίας, σαν τρόπο ατμίσματος και το τιτάνιο για την απόλυτη υπεροχή σε ζητήματα βιοσυμβατότητας.
Όσον αφορά, στη γεύση και στην παραγωγή ατμού δεν νομίζω, ότι υπολείπεται απ' το κανθαλ. Το χτύπημα είναι ικανοποιητικό (δεν είναι και το κύριο σε μένα) και σχετίζεται με τo όριο θερμοκρασίας που του θέτω και τα αντίστοιχα watt που επιλέγω ώστε ίσα να το πιάνει.
Μοντάκι: e VIc vtc mini. Ατμο: KF 4, lemo 2, Subtank mini. Τ= 200-240 C
Ti gr 1, ΑWG 29, 6 σπείρες, σε 2,5 , 0,5 Ω, 15 W


ΥΓ: Διάβασα την άποψη ότι ξοδεύει περισσότερο ενέργεια, καταναλώνει περισσότερο υγρό, αλλά δεν παράγει ατμό ( το Ni και το Ti ). Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να συμβαίνει!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2015, 23:20 από takkat »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Αν και δεν έχω εγκαταλείψει το kanthal, σε όλους τους άτμο που χρησιμοποιώ απολαμβάνω εξίσου (σε γεύση, ντουμάνι και χτύπημα) το άτμισμα με στησίματα Νi200 και TC. Τιτάνιο δεν έχω δοκιμάσει. 
Ένα επιπλέον καλό που μου προσέφερε το Ni200 είναι πως δεν έχω πλέον το φόβο μήπως τελειώσει το υγρό και φάω καμένο. Επιτέλους απολαμβάνω τους ατμοποιητές μου με ss tank.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Tsekouras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Δεν έχω μέχρι τώρα την εμπειρία των συρμάτων πέραν του kanthal. Αυτό όμως που αντιλαμβάνομαι είναι ότι ακόμα και με ένα τύπο σύρματος όπως το kanthal είναι τόσες πολλές οι μεταβλητές που μπορείς να εξερευνήσεις και έχουν να κάνουν με τον ατμοποιητη, το στήσιμο, το φιτίλι, το mod και τον τροπο που χρησιμοποιείς όλα αυτά.  Στα 2 χρονια που ατμιζω στο κάθε στήσιμο ανακαλύπτω και κάτι καινούριο και αυτό πιστεύω ότι είναι η γοητεία του αθλήματος.  Μέρα παρά μέρα καινούριο στήσιμο και καινούργιες εμπειρίες.  Το τελευταίο διάστημα με τρελαίνει το noypi ribbon στον CloudOne με cotton bacon. Γεύση στο Θεό, βελούδινο ατμισμα και ντουμάνια που χάνω το δρόμο  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Θεωρώ πως το πλεονέκτημα που διαβάζω συχνά πως "δεν τρώω καμμενο" είναι άνευ ουσίας.
Τι καμμένο να πάρεις και με ποιόν τρόπο σε σύγχρονο άτμο ;
Αν τελειώσει το υγρό ;
Μα είμαστε σοβαροί ;
Παρεκτός κι αν μερικοί παίρνουν καμμένο και με γεμάτο τανκάκι οπότε κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.
 Τωρα όσον αφορά την υπεροχή του νικελίου έναντι των χρωμιονικελο-κραμάτων.
Αποδεδειγμένα το νικέλιο γενικά δεν επιτρέπεται να έρχεται σε επαφή με σκεύη που χρησιμοποιούνται για φαγητό.
 Έχω δοκιμάσει και Ni200 και τιτάνιο grade 1 και τώρα τελευταία και το πολύφερνο SS.
Δυστυχώς με τα σημερινά τουλάχιστον μοντάκια το αποτέλεσμα (για τα δικά μου γούστα πάντα) ήταν υποτονικότατο.
 Γνώμη μου είναι πως, όπως υπάρχουν τόσες γνώμες για τις γεύσεις των υγρών, άλλες τόσες υπάρχουν και για τα σύρματα, βαμβάκια κοκ.
  Και πιστεύω πως αν ο καλός γιατρός μας δεν είχε κάνει εκείνη την ανακοίνωση (ακόμη περιμένουμε την συνέχεια) περί του κινδύνου όταν καίμε το σύρμα, δεν θα ασχολούμασταν με το θέμα.












Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε μου όταν είμαι όλη μέρα στο εργοτάξιο μέσα στον τρελό χαμό έχω φάει καμένο από άδειο τανκ χωρίς να το καταλάβω. :o

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
να πω τη αληθεια στην αρχη ειχα γραψει δυθυραμβους για τον ελενχο θερμοκρασιας και ειχα πει τα καλυτερα .. οχι οτι τα αναιρώ αυτα που ειχα πει αλλα η πορεια εδειξε οτι αθελα μου εχω σχεδον γυρισει σε κανθαλ ... οχι οτι δεν κανω και NI200  αλλα οχι οσο εκανα στην  αρχη οταν πρωτοβγηκαν τα μοντακια με TC.. δεν ξερω αλλα μαλλον εβλεπα οτι αρχιζε να γινεται βαρετο μονοτονο το ατμισμα μου .. δεν ξερω ακριβως πως να το περιγραψω ... ισως επειδη ειμαι τυπος των απανωτων τζουρων και ο κοφτης επεφτε συννεφο ... δεν ξερω ..  εχω πιασει τον εαυτο μου να ατμιζει με ελενχο θερμοκρασιας μονο σε περιοδους που δοκιμαζω μοντακια για παρουσιαση και εκει ναι ατμιζω καθημερινα με NI200  αλλα παλι καπου στο διαστημα της ημερας ξαναγυρναω παλι σε κανθαλ και τουμπαλιν ... για να συνοψισω .. ισως αν δεν ειχα καποια ιδαιτερα γουστα ατμισματος πχ. απαννωτες τζουρες και ελεφρως μακροσυρτες .. ισως να εμενα στο TC  πιο πολυ ισως και αποκλειστικα .,.. για να μην  τα ισοπεδωνω ολα .. οτι επερνα και περνω ωραια και γεματη γευση και με NI200  περνω .. δεν μπορω να μη το πω αλλα οχι καλυτερο απο κανθαλ ...ισως πιο απαλο και βελουδινο και πιο κρυο ατμο ... για TI  δεν μπορω να πω πολλα γιατι ειναι πολυ λιγες οι φορες που δοκιμασα και δεν εχω ολοκληρωμενη γνωμη ( Αλλα αφου και σε αυτο πεφτει κοφτης μαλλον θα εχω τα ιδια θεματακια οπως και με νικελιο) αυτα!!!!

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε μου όταν είμαι όλη μέρα στο εργοτάξιο μέσα στον τρελό χαμό έχω φάει καμένο από άδειο τανκ χωρίς να το καταλάβω. :o


αδελφέ πόσοι θεωρείς έχουν το δικό σου πρόβλημα ;


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ'αυτούς που τα δοκιμάζουν όλα με καλά και κακά αποτελέσματα απ'όλες τις πλευρές, έχω ξετρελαθεί με όλα τα σύρματα μέχρι στιγμής, έχω παράλληλα φάει και φόλες. Περισσότερες βέβαια στο tc (με ότι σύρμα  ) μιας και τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα. Παρόλα αυτά έχω περάσει και απίστευτες στιγμές με το tc..

Όμως δεν κρύβω ότι φοβάμαι λίγο αυτά που ακούγονται για νικέλιο και τιτάνιο, γενικά έχω επιφυλάξεις αυτή τη στιγμή και δεν θα ησυχάσω αν δεν δω αξιόπιστα διαπιστευτήρια που να εγγυώνται την αθωότητα τους.

Ως τότε όλα με ρέγουλα που λένε, έχω ήδη συνηθίσει για τα καλά στις νορμάλ καταστάσεις, δεν μου λείπει κάτι αυτή τη στιγμή.. :)

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας

αδελφέ πόσοι θεωρείς έχουν το δικό σου πρόβλημα ;


Δεν γνωρίζω, αλλά δεν ήξερα πως λόγο έχουν μόνο οι πλειοψηφίες. Εσύ βέβαια με έχεις κατατάξει ήδη στη μειοψηφία αλλά επέτρεψε μου τουλάχιστον να λέω την άποψη μου χωρίς απαξιωτικά σχόλια.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα

αδελφέ πόσοι θεωρείς έχουν το δικό σου πρόβλημα ;

Ταξιτζήδες/οδηγοί, αστυνομικοί, στρατιωτικοί, δάσκαλοι/καθηγητές, αγρότες, οικοδόμοι(αν έχουν δουλειά), λογιστές, λιμενεργάτες, γιατροί/νοσοκόμοι, καλλιτέχνες/τρελοκαλλιτέχνες, ερωτευμένοι, ηλίθιοι(οι περισσότεροι και δεν εννοώ τους συμφορουμίτες φυσικά), να συνεχίσω? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε

από όταν άρχισα να ατμίζω με ni200 (πριν 7 μήνες) δεν ξαναγύρισα στο κανθαλ και στήνω μονο κάπου κάπου έτσι για να χρησιμοποιώ το nemesis αλλα μετά από κάποια ώρα το παρατάω και επιστρέφω στο evic ντ
η γεύση στο ni200 μου φαίνεται καλύτερη για τα γούστα μου
το ντουμάνι είναι αρκετό και δεν βλέπω διαφορα σε σχέση με το κανθαλ (πάντα έστηνα με ανοιχτές σπείρες και όχι mc)
το χτύπημα επίσης στα ίδια επίπεδα
με το τιτάνιο δεν τα βρήκαμε επειδή είναι σαν σούστα και έχει αρκετή μαυρίλα παράτησα τις προσπάθειες
νομίζω πως η καλύτερη γεύση επιτυγχάνεται λόγο του ελεγχου θερμοκρασίας και όχι λόγο του σύρματος αλλα για οποιον φοβάται το ni200 και το τιτάνιο μπορεί να κοιτάξει για κάποιο mod που λειτουργεί με ss (έρχονται σε οικονομική συσκευασία λίαν συντόμως)


όσων αφορά το καμένο ναι για μένα αν και δεν είναι αυτός ο βασικός λόγος που το χρησιμοποιώ είναι και αυτός ένας λόγος πως να το κάνουμε
ναι μου τελειώνει το υγρό και δεν το παίρνω χαμπάρι και κοιτάω τις ρύθμισις του mod να δω γιατί δεν δουλεύει και μετά καταλαβαίνω πως μου τελειωσε το υγρό
χαίρομαι που μπορώ και χρησιμοποιώ τους ατμοποιητες μου με full ss tank και δεν φοβάμαι μην αδειάσει

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
που ακριβώς απαξίωσα κάποιον ?
Σε κάθε μου πρόταση γράφω πως είναι μόνον η γνώμη μου.
Με την ίδια λογική Γιώργη τα αμαξια έπρεπε να έχουν ενα χέρι αν ρίχνει καρπαζιές πριν μείνουν απο βενζίνη.


  Υποτίθεται πως το ερώτημα που απαντάμε εδώ είναι η εμπειρία που δίνουν ή δεν δίνουν τα νέα σύρματα.
Το αν επιπρόσθετα προφυλάσσουν απο άδειο τανκάκι δεν το θεωρώ και πάλι ενδιαφέρον.


Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Γιατι αραγε το Kanthal δεν μπορει να βγει σε ελεγχο θερμοκρασιας?

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
που ακριβώς απαξίωσα κάποιον ?
Σε κάθε μου πρόταση γράφω πως είναι μόνον η γνώμη μου.
Με την ίδια λογική Γιώργη τα αμαξια έπρεπε να έχουν ενα χέρι αν ρίχνει καρπαζιές πριν μείνουν απο βενζίνη.


  Υποτίθεται πως το ερώτημα που απαντάμε εδώ είναι η εμπειρία που δίνουν ή δεν δίνουν τα νέα σύρματα.
Το αν επιπρόσθετα προφυλάσσουν απο άδειο τανκάκι δεν το θεωρώ και πάλι ενδιαφέρον.


Το αν απαξίωσες ή όχι ας το κρίνουν όσοι διαβάσουν τα ποστ μας.
Εάν το θέμα για το άδειο τανκ και το καμένο δεν το θεωρείς ενδιαφέρον και είναι εκτός θέματος τότε γιατί ασχολήθηκες με αυτό στο μισό σου ποστ? Τέλος πάντων αυτή η συζήτηση μάλλον δεν οδηγεί πουθενά και σίγουρα δεν ενδιαφέρει κανέναν. Να είσαι καλά και πάμε γι' άλλα.....εγώ τουλάχιστον πάω.

Αν και δεν εχω μοντ με ελεγχο θερμοκρασιας με ενδιαφερει πολυ η συζήτηση για μελλοντικη αγορα.  Θελω να ρωτησω αν καποιος εχει δοκιμασει να ατμισει με 200αρι ή με τιτάνιο χωρις  λειτουργια  tc και πως του φανηκε σε σχεση με το kanthal. Επισης η ελλειψη χτυπηματος στο λαιμο με τη λειτουργια  tc ξεπερνιέται με αυξηση της ρύθμισης της θερμοκρασιας?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34403 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556641 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 220 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181472 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 93 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8803 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538000 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 746 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16654 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138963 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz