vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 3 χρήστες
cho oyu, Jorge, camber

Twitter

Δίνουν καλύτερη εμπειρία ατμίσματος τα σύρματα ni200 και τιτάνιο, η μήπως όχι..

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Αναλογα το τιτανιο, υπαρχουν αυτα που ενδείκνυται για ελεγχο θερμοκρασιας και αυτα που παιζουν και σε power mode

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Το θέμα είναι μπέρδεμα και εγώ, παρόλο που δεν το χρησιμοποιώ για λόγους δυσκολίας στησίματος, δεν θα το χρησιμοποιούσα σε power mode.
Έχει αναφερθεί το εξής εδώ : http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22550.165.html

Απο την άλλη η envycig που βγάζει το spider silk αν δεν κάνω λάθος, λέει οτι μπορείς να το χρησιμοποιείς άφοβα παντού : https://www.envycig.com/spider-silk-titanium-wire-temp-control-ti-wire/

Μετά έχεις και τη stealthvape που λέει πριν ένα χρόνο οτι το θεωρεί ακατάλληλο και οτι δεν θα πουλάει τιτάνιο : http://www.stealthvape.co.uk/titanium_wires_for_vaping
η οποία μετά απο 4 μήνες σου λέει οτι μετά απο απαίτηση των πελατών τελικά πουλάει : http://www.stealthvape.co.uk/titanium_wire_update
αλλά με αρκετές επιφυλάξεις και συγκεκριμένες προδιαγραφές και οδηγίες προς τους πελάτες. http://www.stealthvape.co.uk/wire/version-2-medical-grade-1-titanium-wire  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό που παιζει σε VW του ESG δεν κανει για TC γιατι ειναι κραμα και δεν ανεβαινει η αντισταση του οσο ανεβαινει η θερμοκρασια.

http://www.esmokeguru.com/el/supplies/coiling-wires/titanium-wire/esg-titanium-wire-10m-in-spool-0-40mm-26g-de-el.html

Το grade 1, το καθαρο τιτανιο δηλαδη, που κανει για ΤC δεν ενδείκνυται για VW γιατι περα απο τα θεματα υγειας η ωμικη του αντισταση αυξανεται 36% καθε 100°C, δηλαδη στους 300°C  θα εχει διπλασια αντισταση απο την αρχικη.

Αυτο σημαινει οτι δεν μπορουμε να εχουμε μια σταθερη ατμιστικη αποδοση, μια σταθερη τζουρα.


Δοκιμασα μερικες φορες αντιστασεις νικελιου κ τιτανιου- εργοστασιακες παντα- σε δυο μπαταριες. Για μενα παιδια απλα δεν... Τις πνευμονικες δεν τις μπορω, μου φαινονται καπως "κουραστικες" και για καποιο λογο φοβαμαι κ τα πολλα watt κ τις ψηλες θερμοκρασιες. Με αντιστασεις κανθαλ 1,0 1,5 κ 1,8 ohm vv/vw και παντα σε χαμηλα watt ειμαι καλυμενη. Το μοντακι που δουλευει tc το θελω "για να υπαρχρει" κ ισως να βαζω tc καμια φορα- σπανια- για την αλλαγη.

Αποσυνδεδεμένος samoui

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
εδώ και 3 μήνες προτιμώ το ss απο το kanthal και είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση του.σε tc όλα μια χαρά το μόνο που έχω δει όσες φορές το δούλεψα σε ww μου μαυρίζει το υγρό.και εδώ αν μπορείτε θα ήθελα την γνώμη σας.

spyros1

Kαλημέρα σε όλους.
Δεν πιστεύω ότι δίνει καλύτερη εμπειρία  γενικά το tc.
Θεωρώ οτι φτιάχτηκε  με σκοπό να περιορήσει λάθη που κανουν  όσοι δεν είναι και πολύ γνώστες στο άτμισμα και όχι για την καλυτέρευση της ποιότητας άτμισης.
Κατι δηλαδή σαν τα ολοένα και περισότερα windows της microsoft - Είστε σίγουροι γι 'αυτο που θέλετε να κάνετε; κ.λ.π....
Εκτός του ότι θες και την  δύναμη μιας μπαταρίας αυτοκινήτου σε μεγεθος mod...( Εγώ τουλάχιστον την θέλω που βαριέμαι τις συνεχόμενες φορτήσεις...) ;) :D

Αποσυνδεδεμένος zisis85

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Τελικά για κάποιον που προσέχει το τανκακι του να μην αδειάζει και είναι σχετικα τυπικος με τις αλλαγές αντιστάσεων τι προσφέρει το TC εκτός απο επιλογές στα σύρματα?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Καλύτερη γεύση!  :thumpup:
Τουλάχιστον οι περισσότεροι αυτό λένε για τουλάχιστον ένα απο τα σύρματα που δουλεύουν σε TC  :)

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Αθεραπευτα κολλημενος με το kathal, δοκιμασα ολα τα συρματα για TC και κατεληξα στα εξης:

Το πιο βολικο συρμα ανευ TC = κλασικα, το ενα και μοναδικο kathal όπου καπου στις διαφορες παραλλαγες του βρισκεις και την γευση, κατα τα λοιπα...
- Η καλυτερη γευση σε εργοστασιακη αντισταση με TC = Παραδοξως, το Νικελιο
- Η καλυτερη γευση σε επισκευασιμη αντισταση με TC = Αναμενομενο, το SS 316L


Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Εμένα προσωπικά και το νικέλιο και το ss μου δίνουν καλύτερη γεύση από το κανθαλ αλλά δεν έχουν την διάρκεια του κανθαλ. Ενώ στην αρχή η γεύση είναι πιο έντονη και πιο καθαρή με το νικέλιο και το ss μετά από λίγα ml αυτό αλλάζει. Και όταν αλλάζει δεν το αντέχω καθόλου. Πρέπει να στήσω καινούργια αντίσταση. Ενώ το κανθαλ έχει μεν καλή γεύση (όχι τόσο καλή όσο τα ni200 & ss) έχει σίγουρα περισσότερη διάρκεια. Έτσι χρησιμοποιώ όλα τα σύρματα ανάλογα με τα κέφια μου :D

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Πιστευω οτι αρκετοι φιλοι οπως ο zalaros και ο Σπύρος και ο athkatla εχουν εκφρασει πραγματι τις ιδιοτητες συρματων και tc, κι εγω με τη σειρα μου εχω καταλαβει οτι ειδικα το ni200 και το ss πεφτουν πιο γρηγορα στη γευση απο οτι το kanthal αλλα δινουν καλυτερη σαφως, οσο για το τιτανιο λογω της μεγαλης ωμικης μεταβολης εμενα μου εδωσε ασταθες ατμισμα

Αποσυνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Τελικα ειμαι μαλλον ο μονος που προτιμα τιτανιο...(δεν εχω δοκιμασει ατσαλι)

Αποσυνδεδεμένος kostasjo

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Ξερει κανεις καταστημα στην Ελλαδα που να πουλαει NiFe48?


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Βρείτε το λάθος... :tongue_smilie:
http://www.zivipf.com/epages/63862298.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/63862298/Products/NiFe48-0.32/SubProducts/NF48-0.32-10m
Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο σύρμα, αν και το βλέπω πολύ πιθανό, δεν ξέρω αν βγάζει άλλη εταιρία NiFe48 συγκεκριμένα...αλλά αντί για TCR 400, ανώτατη θερμοκρασία 400...? :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem