vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

299 επισκέπτες, 7 χρήστες
kon95, dallaskdp, Jorge, ipomonias, giorgos1999, tibolaso, manoslykos

Twitter

Δίνουν καλύτερη εμπειρία ατμίσματος τα σύρματα ni200 και τιτάνιο, η μήπως όχι..

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Εχοντας δοκιμάσει τον υπάρχον έλεγχο θερμοκρασίας (με rdna40, sx mini m class, evic vtc mini ..και μερικές ακόμα συσκευές), για περίπου 6 μήνες (τόσο με ni200, όσο και με ti), προσωπικά ξαναγύρισα στο kanthal.

Αυτό που βίωσα (..και που εντέλη διάβασα και εδώ μέσα από ανάλογες εμπειρίες συνατμιστών), είναι ένα υποτονικότερο άτμισμα (..γεύση - χτύπημα).

Επιπλέον με ni200 έβλεπα μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας (..οι μπαταρίες αδειάζουν ταχύτερα και σε λιγότερα ml από ότι αντίστοιχα με το ίδιο awg σύρματος, με ίδιες σπείρες και διατομή σε kanthal) ...καθώς επίσης και πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση υγρού (..χωρίς όμως αυτό να μετατρέπεται σε "πλουσιότερο" ατμό, η γεύση).

{..άσε που προσωπικά "φοβάμαι" και λίγο περισσότερο τα εν λόγω σύρματα..}

Αν υπάρχει παρόμοια εμπειρία - γνώμη (..η και αντίθετη), καλό θα ήταν να το "αναλύσουμε" λίγο..

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Πολλες δοκιμες δεν εκανα.
Δεν ετυχε να δοκιμασω καν τιτανιο (ακομα), αλλα κ γω στα ιδια χναρια βαδιζω..


Δε με ενθουσιασε ο ελεγχος θερμοκρασιας.
Υποτονικοτερο δε ξερω αν θα το χαρακτηριζα το ατμισμα με νικελιο οσον αφορα τη γευση & χτυπημα, αλλα δεν πηρα σιγουρα
αυτο το κατι παραπανω που ακουω κ διαβαζω δεξια & αριστερα.


Παραγωγη ατμου? Για κλαματα. Συγκριτικα με kanthal παντα.


Δεν ειμαι απο αυτους που ακομα το παλευουν παντως.
Κanthal a1 & αναμενουμε τις εξελιξεις..  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Ωραίο θέμα!
Για πείτε ρε παιδιά και για εμάς που το σκεφτόμαστε ακόμα να κάνουμε το επόμενο βήμα  ;D

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
το βασικοτερο ηταν το ασφαλεστερο ατμισμα,αν ειναι να φοβαμαστε περισσοτερο τα εν λογω συρματα ,δεν νομιζω να υπαρχει και λογω υπαρξης .

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει καμιά μελέτη που να δείχνει ότι ο ένας τύπος σύρματος είναι λιγότερο επικίνδυνος από τον άλλον. Εικασίες μόνο γίνονται βάση των συστατικών των κραμάτων και των πιθανών αερίων που εκλύονται όταν αυτά θερμαίνονται πάνω από συγκεκριμένες θερμοκρασίες. Ούτε τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στα σύρματα που χρησιμοποιούμε γνωρίζουμε, καθώς αυτές όπως υπολογίζονται σήμερα έχει να κάνει με τις μικρομεταβολές τις αντίστασης και τη σχέση που έχει αυτή με την θερμοκρασία του σύρματος και όχι την πραγματική θερμοκρασία,


Στο θέμα μας τώρα κι εγώ πειρματίστηκα αρκετό καιρό με Ni200 στο Vaporshark DNA 40, αλλά το αποτέλεσμα που έπαιρνα ήταν πολύ υποτονικό και σε γεύση και σε ατμό ακόμα και με "θερμοκρασία" γύρω από τους 250 βαθμούς. Οπότε, κι εγώ, όπως και παραπάνω, επέστρεψα στο kanthal.

Αποσυνδεδεμένος akalokat

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Χτύπησες φλέβα γιατί και εγώ μια από τα ίδια.
Ήλθον είδον και απήλθον με τα sub ohm Ni & Ti.
Αν κάτσω να γράψω τα αρνητικά που αντιμετώπισα με τα βραχικυκλομένα παπαροσυρματάκια θα γεμίσω 10 σελιδίτσες χαβαλέ.
οκ δεν παίρνεις καμένο με το TC. Ναι αλλά και με το kanthal πάλι δεν παίρνω καμένο με την χρήση που κάνω.
Άσε δε και το απαράδεκτο να ατμίζεις με τον οικιακό βραστήρα στα 50 plus watt. Μας φάγανε τα youtube reviews μου φαίνεται !!!
Ήμαρτον που λέει και ο γεωργίου.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Εγώ ξεκίνησα τον έλεγχο θερμοκρασίας αρχές Ιουνίου.
Χρησιμοποιώ και τα 2 σύρματα σε 2 ατμοποιητές
Μένω ακόμα σταθερός για τους εξής 3 λόγους:

1)Καταλαβαίνω το άρωμα του υγρού και ας το κάνω 2 χρόνια συνεχόμενα
2)Ενώ είμαι ''φυτιλάτος τύπος'' τώρα πιά χρησιμοποιώ βαμβακι διότι ξερω ότι δεν θα καεί με τίποτα
3)Μπορώ να καταλάβω πιό εύκολα αν ''έχω στήσει καλά'' με το tc το οποίο στήσιμο παραμένει σε εμένα πάνω από μήνα

Αυτά είναι τα βασικά και υπάρχουν και άλλα που δυστυχώς δεν μπορώ να τα γράψω (διότι δεν το έχω με το γράψιμο) αλλά τα έχω εξηγήσει προφορικά σε αρκετούς :)

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Το "φοβάμαι" που είπα για το ni200 - ti (για να μην παρεξηγηθώ), το έχω μέσα σε ομοιωματικά  (..και λέω "λίγο" ...άρα απλά το "βάζω" στην συζήτηση).

{..προσωπικά μετά από τόσα πακέτα και καταχρήσεις ..τίποτα δεν φοβάμαι!!}

Πάντως, θα ήθελα να υπήρχε (σωστός) έλεγχος θερμοκρασίας και για το kanthal.

..τώρα αν θα βγεί αργότερα και κάποιο άλλο είδος σύρματος (η μίξη) που να αποδίδει καλύτερη γεύση σε έλεγχο θερμοκρασίας ..καλώς να έρθει..



Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
3)Μπορώ να καταλάβω πιό εύκολα αν ''έχω στήσει καλά'' με το tc το οποίο στήσιμο παραμένει σε εμένα πάνω από μήνα

Την αντίσταση εννοείς φαντάζομαι, όχι το βαμβάκι, αυτό το αλλάζεις συχνότερα υποθέτω :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος akalokat

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Όπως προχωράνε τα πράγματα .... καλπάζοντας ........ σίγουρα θα βγει ένα κράμα που και θα αποδίδει και θα έχει μια υποτυπώδη αντίσταση > 0.8 ohm (αναφέρομαι στα mm coils που κατασκευάζουμε)




Υ.Γ. Προσωπικά φοβάμαι τα βραχυκυκλώματα των 0.15 ohm.

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Τα σύρματα (ποιότητα), σίγουρα παίζουν τον καθοριστικότερο ρόλο (..και μετά το βαμβάκι).

Τόσο σε kanthal ..όσο και σε ni200 - ti, οι διαφορές που πήρα σε απόδοση ήταν τεράστια!

..πχ σε kanthal που κάνω τώρα, δοκίμασα δύο διαφορετικών εταιρειών σύρματα σε 0.25mm διατομή.

Το ένα βγάζει καταπληκτική γεύση ..ενώ το άλλο πήγε για πέταμα (..με χτύπαγε στον λαιμό και έβγαζε απαίσια γεύση, με το ίδιο υγρό - στήσιμο, παρόλο που ήταν και αυτό "επώνυμο").

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
με τόσο καμμένο που φάγαμε απο το 2010 μέχρι το 2013 που μπήκαν κάποιες πιο ποιοτικές συσκευες στη ζωη μας οτι ηταν να παθουμε το πάθαμε. πλέον με το κανθαλακι τρώω στο μήνα όσο καμμένο επερνα απο τα carto και τα clearo του παρελθόντως κάθε μέρα.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Θα ειμαι ο αντιδρατικος στο μεχρι τωρα δημιουργηθεν κλιμα σε τουτο το νημα.
6 χρονια ατμιστης με το νικελ βρηκα την ησυχια μου και δεν γυριζω σε κανταλ.
Ολα παιζονται βεβαια στο στησιμο και ακομα περισσοτερο στη σωστη τροφοδοσια αλλα το νικελ/tc μου δινει πολυ smooth ατμισμα, καλυτερη γευση χωρις προβληματα. Και το συρμα να σκεφτειτε ειναι το φθηνιαρικο απο ft, το πρωτο που ειχε φερει πριν εμφανιστει η ποικιλια που υπαρχει τωρα. Ασε που βρισκω το νικελ και πολυ πιο ευκολο στο να δουλευτει, χωρις φαινομενα ελατηριου.
Διαφωνω δε πληρως με οσους το κατακρινουν για την μειωμενη παραγωγη ογκου ατμου.
Μετα απο 20-30ml, βγαζω το συρμα, ισιωνω προσεκτικα, το σκουπιζω με βρεγμενο πανι και ειναι ξανα γυαλιστερο (εκτος απο τοπικες μαυριλες). Ανετα το ξαναχρησιμοποιω. Το δουλεμενο κανταλ φαινεται να εχει αλλοιωθει, γινεται σαν πριονωτο.
 Κονκλουσιον (προφορα οπως οι γριες με τις κατσικες στη διαφημιση της cosmote):
Δαγκωτο rdna40/nickel/tc.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Εχοντας δοκιμάσει τον υπάρχον έλεγχο θερμοκρασίας (με rdna40, sx mini m class, evic vtc mini ..και μερικές ακόμα συσκευές), για περίπου 6 μήνες (τόσο με ni200, όσο και με ti), προσωπικά ξαναγύρισα στο kanthal.

Αυτό που βίωσα (..και που εντέλη διάβασα και εδώ μέσα από ανάλογες εμπειρίες συνατμιστών), είναι ένα υποτονικότερο άτμισμα (..γεύση - χτύπημα).

Επιπλέον με ni200 έβλεπα μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας (..οι μπαταρίες αδειάζουν ταχύτερα και σε λιγότερα ml από ότι αντίστοιχα με το ίδιο awg σύρματος, με ίδιες σπείρες και διατομή σε kanthal) ...καθώς επίσης και πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση υγρού (..χωρίς όμως αυτό να μετατρέπεται σε "πλουσιότερο" ατμό, η γεύση).

{..άσε που προσωπικά "φοβάμαι" και λίγο περισσότερο τα εν λόγω σύρματα..}

Αν υπάρχει παρόμοια εμπειρία - γνώμη (..η και αντίθετη), καλό θα ήταν να το "αναλύσουμε" λίγο..


Δεν είναι ακριβώς υποτονικότερο. Εξαρτάται από τη θερμοκρασία που θα ρυθμίσεις. Αν σου αρέσουν οι τζούρες των 4-5'' δεν θα το ευχαριστηθείς, διότι θα νιώθεις τον "κόφτη" του TC. Κάνοντας τζούρες 2-2.5'' δεν το ένιωσα.
Ναι, καμιά φορά, ο κόφτης θα μπει νωρίτερα, με όλα τα tc που δοκίμασα, αυτή η ευαισθησία υπάρχει λίγο πολύ. Στο στικάκι λίγο περισσότερο, λύνεται σε ολα με ανοδο θερμοκρασίας. Αν ατμίζεις απανωτά, δεν προλαβαίνει να κρυώσει καλά ο ατμοποιητής, κάποια στιγμή θα νιώθεις κόφτη πιο γρήγορα. Αν όμως δεν επεμβαίνει ο κόφτης, το άτμισμα δεν είναι υποτονικό. Εκτός αν είσαι βατάκιας, οπότε, όχι ... δεν είναι για σένα.

Ούτε χτύπημα λιγότερο έχει, αν ο έλεγχος παρεμβαίνει μεν, δεν κόβει όμως εντελώς την τροφοδοσία. Που και πάλι έχει να κάνει με το πόσους βαθμούς ρυθμίζουμε.
Ας μη συγχέουμε λοιπον το χτύπημα με το βράσιμο του υγρού. Το κατέβασμα της νικοτίνης δεν είναι πανάκεια. Αν είναι να ανέβω στα 20 βατ για να μειώσω 50% τη νικοτίνη, προτιμώ να έχω το ίδιο χτύπημα στα 12 βατ με διπλάσια mg. Κι αν θέλω να ατμίσω σε 10βατη συσκευή, προτιμώ να βάλω λίγη περισσότερη νικοτίνη.
Αν λοιπον ρυθμίζουμε τη συσκευή μας στους 200 βαθμούς, αυτό σημαίνει ότι σε καμιά περίπτωση δεν θα ατμίσουμε όπως ατμίζουμε σε vw με 20 βατ. Και πάλι, δε φταίει το tc αν το άτμισμα μας φαίνεται υποτονικό, αλλά το δικό μας χέρι.

Γεύση; Σαφέστατα και δίνει καλύτερη το tc. Ειδικά σε περίπλοκα υγρά. Δεν ξέρω αν είναι το νικέλιο ή η σταθερή θερμοκρασία, αλλά από λίγο ως πολύ ένιωσα τον ατμοποιητή να αποδίδει καλύτερα τη γεύση με tc. Το άτμισμα με tc είναι γευστικότερο, απαλότερο, απολαυστικότερο.

Τα ντουμάνια είναι λιγότερα αν ατμίζουμε σε χαμηλούς βαθμούς, όπως συμβαίνει με τα βατ.
Κάποιοι θέλουν να βλέπουν νέφη καπνού να περιορίζουν την ορατότητα.
Κάποιοι προτιμούν να αισθάνονται καλύτερη γεύση.

Ποιο σύρμα είναι υγιεινότερο; Περιμένουμε τις έρευνες. Προσωπικά, δε θεωρώ το Kanthal ως το ασφαλέστερο, αλλά το nichrome. Για το νικέλιο και το τιτάνιο δεν ξέρω. Και κυρίως, δεν μπορούμε να έχουμε ακριβή εικόνα, όσο κυκλοφορούν στην αγορά σύρματα κακής ποιότητας ανακατεμένα με καλής ποιοτητας.

Μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας; Σαφέστατα. Διότι δεν τραβάει σταθερά ρεύμα, αλλά το αυξομειώνει.

Το χρησιμοποιώ;
Οχι συχνά.

Γιατί;
Διότι δεν έχουν tc όλα τα μοντάκια μου. Ατμίζω με αρκετούς ατμοποιητές ταυτόχρονα, οπότε πρέπει να στήνω κάποιους με νικέλιο και τους υπόλοιπους με απλό σύρμα. Αυτό συνεπάγεται ότι πρέπει να θυμάμαι ανά πάρα στιγμή ποιος είναι στημένος για tc και ποιος για vw, για να τους τοποθετώ στο ανάλογο μοντ και να κάνω την αλλαγή vw σε tc και το αντίστροφο αν θέλω να αλλάξω ατμοποιητή. Εχω πολλές σκοτούρες αυτό τον καιρό για να προσθέσω κι αυτήν.

Μα, καλά, τόσα μοντάκια tc έπεσαν στα χέρια σου. Τι έγιναν;
Aλλο μεγάλο θέμα αυτό. Αν είναι να πατάω 20 πλήκτρα με 5 διαφορετικούς συνδυασμούς τους για να αλλάξω από vw σε tc και άλλα τόσα για να ανεβοκατεβάσω 5 βαθμούς τη θερμοκρασία (το dna40 δεν παίζεται στο θέμα αυτό!) αφήστε... μένω με vw. Ή να έχω κουμούτσες μοντ επειδή δεν μπορούν να φτιάξουν μικρή tc πλακέτα οι περισσότεροι.
Δυστυχώς, μόνο το φτηνό και ευτελές στικάκι έχει φιλική προς το χρήστη αλλαγή vw/tc και αυξομείωση των βαθμών. Αν είχα 2-3 40ρια στικάκια και τίποτε άλλο, θα χρησιμοποιούσα το tc πολύ συχνότερα.

Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο.
Αυτοί είναι οι παράμετροι και όπως βολεύεται ο καθένας.










Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Μειωμένη απόδοση ατμού με ni200 ..όχι, δεν είχα.

Την καλύτερη γεύση την είχα, με 0.25mm σύρμα.

Πάλι όμως με ίδιας διατομής σύρμα (0.25), ίδιες σπείρες (7) και ίδια σχεδόν watt (9.5 με ni200, 10 με kanthal) ..την καλύτερη γεύση την πήρα με το kanthal (ανοικτές σπείρες και με τα δύο).


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 93 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 30, 2024, 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8770 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181262 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16576 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138362 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro