vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

θερμοκρασια που αναπτυσουν οι αντιστασεις

Αποσυνδεδεμένος geozero

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
θερμοκρασια που αναπτυσουν οι αντιστασεις
« στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 01:57 »
καλημερα παιδια.


προς τερψη της περιεργειας μου περι θερμοκρασιας αντιστασεων εκανα το εξης πειραμα:
εχω ενα πολυμετρο που μετρα θερμοκρασια και το εχω τσεκαρει πως ειναι αρκετα ακριβές στις μετρησεις του.
ετσι συνδεσα το ειδικο εξαρτημα στο πολυμετρο και το ακουμπησα πανω στη αντισταση.


μετρηση no1
kanthal a1 0.3mm 1,37Ω στα 15 watt στα 3 δευτερολεπτα η θερμοκρασια φτανει τους 200 βαθμους +-5. στα 4 δευτερολεπτα η θερμοκρασια ανεβαινει στους 230 και στα 5 περιπου στους 250-260 (η θερμοκρασια μεταβαλλεται πολυ γρηγορα εκει).


μετρηση no2
ni200 0.25 0,17Ω ρυθμιση στα 17w στους 200C στο vtc mini . μπαινει το protection το πολυμετρο δειχνει  205 max θερμοκρασια.


μετρηση no3
ni200 0.2mm 0,20Ω στα 10w στους 200C παλι στο vtc το πολυμετρο δειχνει παλι το ιδιο..

αυτο που εβγαλα σαν συμπερασμα ειναι οτι αν ατμιζουμε με νορμαλ αντισταση και ρευματα η θερμοκρασια που αναπτυσσεται δεν ειναι και τεραστια οπως θελουν να μας φοβισουν αρκετοι και το ατμισμα για τα δικα μου δεδομενα-θελω ειναι πιο απολαυστικο.

να αναφερω οτι δεν ειμαι ειδικος ουτε σε μεταλλα ουτε σε ηλεκτρολογικα ουτε σε υγρα. απλα ηθελα να κανω μια δοκιμη αν και κατα ποσο ειναι σωστη.
αν καποιος φιλος εχει παραπανω γνωσεις καλο θα ειναι να γραψει την τοποθετηση του στο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: θερμοκρασια που αναπτυσουν οι αντιστασεις
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 02:42 »
Aν κοιταξεις στα ιατρικα και λοιπα θεματα του φορουμ , θα δεις οτι εχει ηδη γινει μια τετοια ερευνα απο τον γιατρο (Κ. Φρσαλινος) για το θεμα της θερμοκρασιας.


Και εκει οπως και εδω με τον δικο σου τροπο , το μεγαλο κακο ειναι οτι ο ατμ/της σου μαλλον ηταν ανοικτος.
Αυτο σημαινει οτι οταν ειναι κλειστος , λογικα θα υπαρχει και μεγαλυτερη ακομα θερμοκρασια.


Οποτε το --νορμαλ-- ατμισμα , ξεφευγει πολυ παραπανω σε  Ωμ , απο αυτα που εκανες εσυ (και ολοι μας) στον δικο σου ατμ/τη.
Η ερευνα αυτη που εκανε ο γιατρος , δεν έδειξε αποτελεσματα βασιμα , γιατι απλα δεν υπηρχαν τα σωστα εργαλεια .
Σαν γενικη εικονα ομως ειχαμε μια πρωτη επαφη με το τι γινεται μεσα στο θαλαμο ατμοποιησης.


Αρα οπως καταλαβαινεις εσυ και ολοι μας γενικα σαν ατμιστες , το να κανω αντιστασεις μικρες για να εχω αποδοση , καπου δημιουργει αλλα δεδομενα , που μπορει να γινουν και επικινδυνα.


Καποτε σαν μικρη αντ/ση χαρακτηριζονταν το 1.8Ωμ.  Τετοιες αντ/σεις ονομαζοταν LR (Low Resistance).
Tωρα λεμε χαμηλες την 0.5Ωμ και κατω.....   :-\


Φαντασου λοιπον τι γινεται με τετοια αντ/ση σε ενα ατμ/τη , οταν ειναι επανω σε μηχανικο η σε VV/VW που δεν εχει TC............ :hmmm: :o

Αποσυνδεδεμένος geozero

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: θερμοκρασια που αναπτυσουν οι αντιστασεις
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 03:01 »
πολυ ευστοχη η παρατηρηση σου.  :thumpup:
αυριο θα δοκιμασω και με καποιο τροπο να βαλω το καλωδιακι απο πανω απο τη καμπανα ωστε να δω τι θα μου δειξει. :idiot1:


παντως η θρμοκρασια πεφτει παρα πολυ γρηγορα απο τους 200 πχ στους 80 και κατω.


σκεφτηκα οτι ο παραγοντας κλειστος ατμοποιητης δεν επηρεαζει τοσο δεδομενου οτι δεν υπαρχει εισαγωγη αερα οπως οταν ειναι κλειστος και ρουφαμε με αποτελεσμα να κρυωνει (οσο αυτο ειναι δυνατο) η αντισταση.


δεν αντιλεγω σε αυτα που λες απλα εκφραζω τις σκεψεις μου.

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: θερμοκρασια που αναπτυσουν οι αντιστασεις
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 08:09 »
ο ελεγχος θερμοκρασιας ειναι μια πολυ ωραια σαν συληψη ιδεα χωρις ομως αρχικα να λαβουν υποψη τους αλλους κινδυνους απο την ποιοτητα των συρματων αντιστασεων δεν αντιλεγω οτι ειμαστε στο σωστο δρομο αλλα πρεπει να ειμαστε και με σωστο τροπο και οχι να ξεφυτρονουν μοντακια σαν τα κουκουναρια που υποσχονται ασφαλεστερο ατμιζμα χρησιμοποιοντας οχι ασφαλη συρματα θα ηταν ποιο σωστο να ατμιζουμε με τα σωστα συρματα στα σωστα watt οχι υψηλες θερμοκρασιες και με σωστη τροφοδοσια μεχρι να κυκλοφορισει κατι πραγματικα πιο ασφαλες και οχι ενα μαρκετιστικο αρπακολατζτιδικο εφε....που μπορει να εμπεριεχει μεγαλητερους κινδυνους κατα την γνωμη μου θα πρεπει τα χρηματα να δωθουν σε ερευνες ασφαλους ατμισματος μιας και το ατμιζμα ειναι ενας εναλακτικος πιο ασφαλης τροπος καπνισματος και οχι μια μεθοδος διακοπης του....και να μην διοχετευονται σε παραγωγη συσκευων οι οποιες θα σπασουν το ρεκορ 50-100-200-.....watt και παει λεγοντας κατι που στην τελικη ειναι αχρηστο μιας και ποσοι ατμιζουν στα συγκεκριμενα watt καθημερινα.....θα ελεγα κανεις.... ???
τωρα για τις θερμοκρασιες .....εχει αναλογιστει κανεις τι θερμοκρασια αναπτησεται σε μια καφτρα απο τσιγαρο ....... :hmmm:
δεν νομιζω να ειναι χαμηλοτερη απο τους 200 c
αναμενω καινουργιες μελετες απο τον γιατρο μας και θα ηταν χρησιμο να τις παρουσιασει και σε μας ο κυριος Φαρσαλινος.....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2015, 08:14 από liakouras68 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180545 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33945 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536128 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59765 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237385 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 579 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35395 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12