vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

376 επισκέπτες, 5 χρήστες
panoskapa, dkostas, camber, zamploutos, ertyanna

Twitter

Μικρές τρύπες αέρα και βήχας

Μικρές τρύπες αέρα και βήχας
« στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 12:28 »
Όλοι οι ατμοποιητές που χρησιμοποιούν πολύ μίκρες τρύπες για τον αέρα μου φέρνουν βήχα. Εϊναι σαν έρχεται πιό παχύρευστος ο ατμός, η κάτι τέτοιο. Για παράδειγμα στον kayfun lite plus, στον subtank mini στην μικρότερη τρύπα, στον ναυτίλο στις δύο μικρότερες και σε κάποιους ντριπερ. Έψαξα στο νετ για να βρώ τί μπορεί να είναι, αλλά το μόνο ανάλογο θέμα που βρήκα ήταν κάποιος ο οποίος είχε το ίδιο με έναν ντριπερ και άλλαξε ντριπ τιπ με μεγάλη κάτω διάμετρο και έφτιαξε. Υποθέτω ότι εκείνου το ντρίπερ έχει μεγαλύτερες τρύπες αέρα και τον περιόριζε το ντριπ τιπ. Δεν έχω δεί όμως να αναφέρεται κάπου αλλού και είναι περίεργο. Τί μπορεί να το δημιουργεί αυτό; Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος; Ψάχνω να βρώ να ανοίξω μεγαλύτερες τρύπες στον ντριπερ που έχω γιατί αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω λόγω αυτού.

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Μικρές τρύπες αέρα και βήχας
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 13:04 »
Πρώτη χρήση χθες, του magma dripper και βάζω την πιο μικρή τρύπα. Κόντεψα να πνιγώ, μου βγήκαν τα μάτια έξω, έβηχα 30 λεπτά και δεν μπορούσα να συνέλθω. Στην αμέσως επόμενη σε μέγεθος τρύπα, όλα μια χαρά. Δεν ξέρω γιατί και πως συμβαίνει αυτό όμως.

Απ: Μικρές τρύπες αέρα και βήχας
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 13:12 »
Ναί αυτό ακριβώς. Τώρα κάνω δοκιμές με τα watt. Φαίνεται ότι με 9-10 watt με 1.5 αντίσταση δεν υπάρχει τόσο το πρόβλημα στον ντρίπερ μου αλλά έχει και μειωμένη απόδοση. Πάνω από κεί όμως αρχίζει λίγο. Δεν είναι φυσικά το υγρό γιατί το ίδιο σε άλλο ατμοποιητή με πιό πολλά watt και μεγαλύτερες τρύπες αέρα δεν δημιουργεί πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μικρές τρύπες αέρα και βήχας
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 13:18 »
Οταν υπαρχει μικρης διαμετρου εισοδος , η πιεση με την οποια ρουφαμε , πολλαπλασιαζει την ταχυτητα του αερα και ετσι παρασέρνει και μικροσταγονιδια υγρου στο περασμα του απο την αντισταση.
Σχεδον παντα η γευση που θα παρεις σε τετοια κατασταση θα ειναι πιο εντονη , αλλα δεν ειναι 100% ατμος.
Περιεχει και μικροσταγονιδια  υγρου.
Αυτος ειναι και ο λογος που αισθανομαστε και καπως πιο υγρη μια τετοια τζουρα.


Το στενο drip tip ειναι κι αυτο αιτια ενυσχησης του αρωματος υπο σωστες προϋποθεσεις.

Απ: Μικρές τρύπες αέρα και βήχας
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 13:38 »
Ναι, το φαντάστηκα ότι κάπως έτσι λειτουργεί, όμως δεν θα έπρεπε να συμβάινει σε όλους; Μήπως είναι συνήθεια; Τον kl+ πάντως δεν μπορώ να τον ατμίσω λόγω αυτού. Από ότι φαίνεται μπορεί να το έχουν αρκετοί αυτό το θέμα αλλά να αποδίδουν το χτύπημα-βήχα ίσως αλλού. Από ότι βλέπω δεν υπάρχει κάποια άλλη λύση εκτός από το να ανοιχτούν μεγαλύτερες τρύπες.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μικρές τρύπες αέρα και βήχας
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 15:31 »
Μήπως με πιο χαμηλή νικοτίνη είναι καλύτερα τα πράγματα;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μικρές τρύπες αέρα και βήχας
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 15:42 »
Μεγαλη εισαγωγη και  μεγαλος αγωγος αερα , εχουμε ανετη και σταθερη ποσοτητα και ενταση του αερα.
Μεγαλη εισαγωγη και  μικρος αγωγος αερα , εχουμε μεγαλη ταχυτητα του αερα λογο αυξανομενης πιεσης και ετσι χτυπαει με δυναμη την αντ/ση .
Μικρη εισαγωγη και μεγαλος αγωγος , εχουμε ασθενικο αερα μεχρι το χωρο ατμοποιησης και δεν ''χτυπαει'' ολη η ποσοτητα του αερα στην αντ/ση.
Στο {2}  και στο {3} , το αποτελεσμα ειναι αυτα τα οποια περιγραφεις οτι σε ενοχλουν.
Απλα στην περιπτωση  {3} , δεν θα εχεις καθολου σχεδον γευση

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Μικρές τρύπες αέρα και βήχας
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 15:44 »
Στον kayfun lite εγω δεν πνιγομαι. Του magma όμως η μικρότερη τρύπα είναι και κατά πολύ μικρότερη από του kayfun και μου φέρνει πολύ βηχα. Το υγρό μου ήταν 3 mg.

Στάλθηκε από το IdeaTabA1000-F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μικρές τρύπες αέρα και βήχας
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 15:54 »
Οταν εχουμε μικρη εισαγωγη και μεγαλο αγωγο στη συνεχεια , τοτε ο αερας χανει την πιεση του , αρα και την πορεια του.
Χτυπαει στα τοιχωματα και εχει ακανονιστη πορεια .
Δεν περναει απο την αντισταση ολος ο αερας και το αποτελεσμα ειναι πολυ πτωχο . Το μονο που θα καταλαβεια μαλλον , ειναι το δηθεν χτυπημα , αλλα στην ουσια δεν ειναι χτυπημα , αλλα υγροποιημενος ατμος.
Ενα μερος του αερα θα χτυπαει την αντ/ση οπως ακριβως γινεται και στους genesis οταν βαζουμε την τρυπα ελαχιστα διπλα απο την αντ/ση.

Απ: Μικρές τρύπες αέρα και βήχας
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 00:39 »
Α γεία σου! Βάση του τελευταίου σχολίου μετακίνησα τις τρύπες να είναι δίπλα στην αντίσταση, μιάς και είναι πάνω στην καμπανα στον ντρίπερ και τώρα είναι οκ.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Μικρές τρύπες αέρα και βήχας
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 00:57 »
Στα όσα πολύ σωστά αναφέρει ο Shado, προσθέστε και την αλλεργική αντίδραση (=βήχας) των αρωμάτων. Τα αρώματα είναι στερεά (καθότι εστέρες) και για κάποιον λόγο που δεν μπορώ ακόμα να εξηγήσω, οι μικρές τρύπες φαίνεται ότι μειώνουν, κατά τη διάρκεια της τζούρας, τη διαλυτότητά τους στη βάση. Έτσι, παίρνουμε κάτι στερεό στα πνευμόνια και αυτά αντιδρούν.
Δεν ξέρω - ακόμα - γιατί δεν γίνεται αυτό με τον καπνό.

Η άποψη του ότι ο βήχας είναι αλλεργικός (= αντίδραση του οργανισμού σε κάτι που μπορεί να μην είναι βλαβερό αλλά, φύλαγε τα ρούχα σου) ενισχύθηκε μέσα μου από το γεγονός ότι κρατά μόνο τότε και δεν μας ακολουθεί και στον ύπνο και στο πρωινό ξύπνημα, όπως τότε που καπνίζαμε.

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μικρές τρύπες αέρα και βήχας
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 10:36 »
Τα στενα επιστομια μαζευουν σταγονιδια.Στον KL+ καθαριζω με στριμμενη χαρτοπετσετα ή φυλλο ρολου κουζινας τουλαχιστον 5 - 6 φορες την ημερα εσωτερικα το επιστομιο.Αν σε ατμο/τη με στενο τριπ - τιπ βαλουμε φαρδυτερο αντιο γευση.Σε οσους αλλαξα επιστομιο,παντα γυρισα στο μαμισιο.Βηχα δεν ειχα ποτε.

Αποσυνδεδεμένος ryan

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μικρές τρύπες αέρα και βήχας
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 02:01 »
αυτο ισχυει για ολους τους ατμοποιητες ;;


εγω εχω το ναυτιλο με mod της i-stick 20w και μονο στη μεγαλυτερη τρυπα ειναι ικανοποιητικη η ποσοτητα ατμου ...




σε μικροτερες τρυπες, δεν βγαζει μεγαλη ποσοτητα, κανω κατι λαθος ;;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63010 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3694 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 981 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem