vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

610 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, fotis3d, dkostas, noe

Twitter

Μηπως να παμε παρακατω???

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 16:42 »
εγώ πάντως, ανέκαθεν λάτρης των κουτακίων, παρότι έχω αποκτήσει δυο άιστικ, ένα κλουπόρ και ένα τρόκα, ακόμα ξεθάβω τα vv by seb κουτάκια μου (μάλιστα πρώτα πήρα με τα κουμπιά και μετά με τη ροδέλα χρονολογικά) για λίγο vintage άτμισμα.Και αναφέρομαι στα πρώτα βεβαίως βεβαίως, προ θυρών usb και υδροβαφών,προ ρυθμιζόμενων πόλων και τα συναφή.Αυτά με κράτησαν στο άτμισμα, μετά από δυο τρεις αποτυχημένες προσπάθειες.Όλο λέω να τα χαρίσω μα δε μπορώ, είμαι δεμένη μαζί τους, όπως με το πρώτο μου ποδήλατο  :yes:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 16:49 »
Δεν λέω πως υπερβάλλουν. Άλλωστε αυτός ήταν και ο λόγος που δεν ασχολήθηκα με το άτμισμα νωρίτερα.


Αυτό που λέω είναι πως το ότι ο ΖΧ Spectrum ήταν μεγάλη πρόοδος σε σχέση με τον Altair 8800 δεν σημαίνει πως έπρεπε να σταματήσει η πρόοδος.


Και όλο αυτό το γράφω στο κινητό μου σήμερα. Άν πάω να πω σε ένα έφηβο σήμερα τι είναι το command line, θα με κοιτάει σαν εξωγήινο και με το δίκιο του. Επίσης δεν θα βοηθήσω σε τίποτα την κουβεντα για την εξέλιξη της πληροφορικής στο μέλλον. Δεν τον νοιάζει πως ήταν. Τον νοιάζει πως θα είναι.


Το ίδιο θα γίνει (σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό) και με το άτμισμα.

Κι όμως, το να γνωρίζεις τι είναι το command line σε βοηθάει να κατανοήσεις καλύτερα το γραφικό περιβάλλον.
Αλλιώς μένεις μόνο σε ότι δυνατότητες σου δίνει το gui και χάνεις σε βάθος.
Η ιστορική γνώση για εμένα είναι πάντα απραίτητη και χρήσιμη.

sorry για το offtopic

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 17:32 »
Το ισοδύναμο με τα μοντέλα που αναφέρει ο modivin είναι τα πρώτα cig-like σε σχέση με τα gamucci.
Oύτε καν με τα egoT.
Από τότε μέχρι τώρα, έγιναν θαύματα στον χώρο του η.τ.
Οπως έγιναν θαύματα στο χώρο των υπολογιστών, με τους Cray ή την Intel.
Σαφέστατα και η τεχνολογία στο χώρο των υπολογιστών έχει περιθώρια να βελτιωθεί. Το ίδιο και αυτή των η.τ.
Αλλά πλέον αυτό μπορεί να γίνει με πιο αργά βήματα, διότι φτάσαμε σε ένα στάδιο όπου για να βελτιώσεις κάτι πρέπει να κοιτάξεις δυο φορές μη δημιουργήσεις κάποιο μεγαλύτερο θέμα βελτιώνοντας το μικρότερο.
Ούτε μπορούμε να απαιτούμε να επενδύσει κάποιος σε ακριβή τεχνολογία για κάτι που εμείς οι ίδιοι θα απαξιώσουμε μετά από λίγους μήνες.
Στην τελική, με τους υπολογιστές βγάζουμε δουλειά. Με το η.τ. κάνουμε απεξάρτηση από μια βλαβερή έξη. Για την ίδια έξη, η όποια άλλη τεχνολογία παραμένει στάσιμη ακόμη σε στάδιο μεσαίωνα σε σχέση με το η.τ. (φάρμακα, υποκατάστατα κλπ)

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 17:43 »
Εγώ θέλοντας να απαντήσω στο αρχικό post, να θυμίσω ότι Calix και Apollo δοκίμασαν κάτι διαφορετικό στην ατμοποίηση (και πετυχημένα για μένα) με την φωλιά  ;) .


Άρα και θέληση και φαντασία υπάρχει για κάτι νέο και διαφορετικό από τους κατασκευαστές.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172205 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10648 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364