vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, camber

Twitter

Μηπως να παμε παρακατω???

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Μηπως να παμε παρακατω???
« στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 01:00 »
Με αφορμη την κυκλοφορια αλλης μιας (ελληνικης) εκδοχης του ιδιου θεματος :
Πως βελτιωνουμε ( :hmmm: ) το "gold standard" τον τελευταιων 1-2 χρονων στους επισκευασιμους ατμοποιητες (kfl), και για να μην "λερωσω το νημα του αντιστοιχου ατμο και τον αδικησω ..., αναρωτιεμαι:


Ρε παιδια μηπως πια το θεμα το κουρασαμε και εξαντληθηκε? Μηπως να παμε για αλλα? Ενταξει βελτιωσαμε τα βιδακια, γεμιζουμε και απο πανω μερικες φορες και βαλαμε πιο ευχρηστο air flow control (που οι περισσοτεροι ουτως η' αλλοιως το ρυθμιζουμε μια φορα και τελος) στη καλυτερη περιπτωση βελτιωσαμε phenomenικα ;) ;) και τη ροη (προσωπικα πιστευω οτι μια μικροαλλαγη στο στησιμο  εχει μεγαλυτερο βαρος απο αυτη τη τη βελτιωση αλλα τελος παντων),..) βαζουμε και μπονους που και που γυαλι και σπειρωματα "βουτυρο" :D

ΒΓΑΛΤΕ ΚΑΤΙ ΝΕΟ, ΞΥΣΤΕ ΤΗ ΚΕΦΑΛΑ ΣΑΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡH ΑΤΜΟΠΟΗΤΙΚΗ ΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΛΟ'Ι'ΚΗ ΤΟΥ KFL. 

Σ.Σ. Δεν ειμαι αφελης. Πολλοι λιγοι ειναι αυτοι που πραγματικα μπορουν να συλλαβουν και να κατασκευασουν. Το οτι δεν εχει ασχοληθει κανενας "κατασκευαστης" τοσο καιρο ΕΣΤΩ με μελετη-αντιγραφη-βελτιωση-τροποποιηση της λετουργιας του αποτελεσματικου αλλα λιγο... πολυπλοκου  κ4 με κανει να πίστευω πως απλα αυτοι που "φτιαχνουν/πουλανε" ατμοποιητες μοιαζουν με  ευκολαντζες καγκουρες-που απλα αλλαζουν την εξατμιση στο παπι για να πιανει 3 χιλιομετρα παραπανω, πετανε και κανενα νικελ φτερο και το πουλανε...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 01:48 »
Υπαρχουν εδω και καιρο καινουριες εφαρμογες και σχεδια , αλλα δεν εχουν φτασει ακομα στο τελικο τους σταδιο , ωστε να χαρακτηριστουν ετοιμες για χρηση.
Μια απο αυτες ειναι και στον ατμ/τη Aqua V3 , αλλα δεν ξερω τη λειτουργια του απο προσωπικη εμπειρια και ετσι δεν μπορω να γραψω τι γνωμη μου για το πως και τι ειναι μια τετοια κατασκευη.
Ειναι ομως η πρωτη προσπαθεια σε αυτο το στυλ απο τοτε που καποιος έριξε την ιδεα του να υπαρχει μια κεραμικη εστια στην οποια θα γινεται η ατμ/ση.


Απο το '12 αν δεν κανω λαθος , υπαρχει ενασχοληση καποιων ανθρωπων , ωστε να ξεχασουμε τα φιτιλια,βαμβακια,mesh και το υγρο να παει σε μια κεραμικη εστια και με τη θερμοκρασια το κεραμικου να ειναι το  αιμοποιητικό μεσο .
Αυτο ομως θα χρειαστει παρα  πολυ ενεργεια ωστε να φτασει η κεραμικη εστια σε θερμοκρασια ατμοποιησης.


Υπαρχουν και αλλες σκεψεις και ιδεες που ομως ποτε μεχρι τωρα δεν εχουν δει το φως της αγορας ή το φως του CNC.......


Πιστευω ομως , οτι δεν θα δουμε για αρκετο καιρο ακομα καποια ξεχωριστη ή καποια καινουρια ιδεα αρκετα ριζοσπαστικη ωστε να ξεχασουμε αυτα που ξερουμε μεχρι σημερα.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 02:01 »
Μην το πας μακρια. Δεν μπορει το επομενο βημα απο τα 2 βιδακια, τη καμπανα και τις δυο τρυπες να ειναι οι κεραμικες εστιες και οι ψεκασμοι. Κατι ενδιαμεσο πρεπει να υπαρχει εστω και με τα ταπεινα συρματακια και το βαμβακι. Κατι που να γουρλωσεις τα ματια οταν το δεις. Οπως οταν εβλεπες τις κατασκευες του imeo η' τον πρωτο Kayfun. Και τοτε υπηρχαν αξιοπρεπεις κατασκευες αλλα δεν ειχαν αυτο το " Ρε τον μπαγασα πως το σκεφτηκε!!!!"

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 02:40 »
Κοιτα , απο την προηγουμενη εβδομαδα εχω στα χερια μου ενα ατμοποιητη που πραγματικα με εχει καλυψει σε πολλα θεματα.
Μιλαω για τον Le Magister , που εχει δυο θεσεις για αντιστασεις και μικρο θαλαμο , αλλα εχω βαλει τις αντιστασεις ορθειες μπροστα στις τρυπες και ειναι πραγματικα πολυ καλος σαν αποδοση σε ολα τα θεματα.
Ντουμανι,γευση,χτυπημα (οσο μπορω να μιλησω για χτυπημα εγω που ειμαι φλορος).


Ειναι μια σκεψη που ερχεται απο τους drippers και τους Genesis και οπως φαινεται μαλλον ειναι επιτυχημένη προσπαθεια.


Ο ατμοποιητης αναφερεται σαν dripper , αλλα απο κατω εχει τανκ που χωραει αρκετη ποσοτητα υγρου.
Μικρος στο μεγεθος και με καλη χωρητικότητα για τις διαστασεις του .
Υπαρχει μπορω να πω μια ομοιοτητα με τον 3D αλλα διαφερουν σε πολλα πραγματα και ετσι δεν μπορω να συγκρινω τους δυο ατμοποιητες πουθενα.  Πραγμα που δεν κανω εξαλλου ποτε και για κανενα ατμ/τη.


Ουτε και για τον ατμ/τη αυτον ομως ειπα .....ουαου....οταν τον ειδα , οπως και για κανενα ατμοποιητη απο τον καιρο του Α2.


Προσωπικα πιστευω οτι δεν θα πω ......ουαου...... για κανενα ατμοποιητη που χρειαζεται συρμα και τροφοδοτικο υλικο για την ατμοποιηση υγρου , αλλα ακομα και για κατι καινουριο , δυσκολα θα μου κανει εντυπωση το πως ατμοποιει το υγρο.


Μπορει να βαρεθηκα , μπορει να ειμαι ...............  :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 04:22 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 03:59 »
Ο Καϋφούνης ο ίδιος δεν είχε και καμιά επαναστατική ιδέα που δεν είχαμε ξαναδεί. Είναι μια καλή και βολική εφαρμογή ιδεών που προϋπήρχαν. Αν είχε σκεφτεί έτσι ο δημιουργός του τότε δεν θα τον είχαμε στα χέρια μας.
Πραγματικά μετά τους πρώτους δεν υπήρξε κάποια ανεπανάληπτη ιδέα.
Αλλά υπήρξε εξέλιξη και ήταν πολύ καλή. Έφερε ποικιλία, ευκολία, καλές τιμές και αρκετές βελτιώσεις.

Εδώ τόσα εκατομμύρια ατμιστές και δεν έχουν σκεφτεί κάτι νέο -εκτός από ψεκασμούς και κεραμικές εστίες που ονειρευομαστε χρόνια. Αν αρκούσε ένα ξύσιμο στο κεφάλι θα το είχαμε κάνει κι εμείς και θα είχαμε μαζέψει όλο το χαρτί! Τα άλματα δεν γίνονται κατά παραγγελία.

Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 04:53 »
@Shadockan Sorry αλλά ο Aqua V3 δεν ήταν... φάρσα που έκανε ο Footoon στην FastTech επειδή είχε τσαντιστεί που "κλώναραν" τους V1-V2;! Με μια γρήγορη αναζήτηση, το μόνο πραγματικό προϊόν "Aqua V3" που εντόπισα είναι ένα (μέτριο) κινητό!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Να προσθέσω πως η σταδιακή εξέλιξη μερικές φορές μας κάνει να μην συνειδητοποιούμε πόσο έχουμε ξεφύγει σε σχέση με το πώς ξεκίνησε "μια κατάσταση" (γενικώς). Αναφέρεται ως "μέτρια εξέλιξη" το ότι υπάρχει, πια, έλεγχος ροής υγρού, έλεγχος αέρα, γέμισμα από πάνω, αλλά δεν είναι δα και λίγα αυτά αν τα προσθέσεις σε ΕΝΑΝ ατμοποιητή. Π.χ. ένας "σκέτος σωλήνας" που κυκλοφορούσε προ διετίας σε σχέση με έναν Goliath 2 μάλλον δικαιολογεί το ότι ο δεύτερος είναι ένας "σύγχρονος" ατμοποιητής, μια "version 2" του design που καθιερώθηκε πριν χρόνια.

Να το θέσω αλλιώς: πριν λίγο... έπαιζα Batman: Arkham Origins. Πριν από αυτό έπαιξα το Arkham City και, πριν από αυτό, για να το ξαναθυμηθώ, το Arkham Asylum. Ένα-ένα δεν φαίνονται πολύ διαφορετικά, ιδίως αν τα παίξεις προοδευτικά. Λίγο καλύτερα τα γραφικά και το στυλάκι του ενός, λίγο καλύτερα του άλλου... Μικροδιαφορές. Έλα που παίζω παιχνίδια από την εποχή του... Commodore 64, και αν τα βάλεις δίπλα στο... Saboteur, μοιάζουν η μέρα με τη νύχτα! Από τότε, όμως, είχαμε μια σειρά "εξελίξεων" με ορισμένες μικρές "επαναστάσεις" στην πορεία.

Ενώ είμαι νέος στο χώρο του vaping, θεωρώ πως σιγά-σιγά μαζεύονται αυτές οι εξελίξεις. Και δεν γίνεται αντιληπτή η διαφορά. Π.χ. το παλικάρι στο κατάστημα που πρωτοπήρα "εξοπλισμό", όταν τον ρώτησα αν άξιζε ό,τι έπαιρνα σε σχέση με "ό,τι άλλο κυκλοφορούσε" και αν είχε να προτείνει κάτι άλλο, κατέληξε να μου κάνει ένα μικρό backstory στο... ατμιστικό παρελθόν του: σκέτοι σωλήνες με χωμένες μπαταρίες και κουμπιά της κακιάς κατάρας, χωρίς επιλογή "έντασης ατμίσματος", με το vaping να γίνεται όλο και πιο αδύναμο "όσο άδειαζε η μπαταρία", ατμοποιητές που θεωρούσες δεδομένο πως θα είχαν διαρροές, όπου ο "έλεγχος αέρα" γινόταν με... dremel..! Δεν μπορείς να πεις πως "δεν έχει εξελιχθεί η κατάσταση".

Το αστείο είναι πως πάντα ήμουν "άνθρωπος με ιδέες" - θα το έλεγες και "ονειροπόλος". Έχω μια τάση να εντοπίζω μειονεκτήματα και να βρίσκω πιθανές λύσεις. Τι θα βελτίωνα ΕΓΩ στο χώρο αν μπορούσα, είχα τους πόρους και τις άκρες; Πρώτα από όλα, υπενθυμίζοντας για άλλη μια φορά το πόσο... βλέπω με τρόμο την όλη φάση (από αυτά που έχω ακούσει), θα έδινα έμφαση στην ασφάλεια στα μοντάκια. ΠΟΣΟ δύσκολο είναι να χωθούν "αυλάκια υγρού" στο εξωτερικό περίβλημα από ένα μοντάκι, ώστε αν υπάρχει διαρροή από ατμοποιητή να ΜΗΝ πάει σε πλήκτρα-μπαταρία, αλλά "να κυλήσει στο πλάι"; Και για να μην "χωθεί μέσα από τη βάση", θα μπορούσε κάλλιστα η βάση του mod να είναι λιγάκη κοίλη, "υψωμένη" σε σχέση με τις έξω πλευρές του.

Ομοίως, γιατί ο χώρος για τις μπαταρίες να μην είναι έτσι κατασκευασμένος ώστε ΑΝ υπάρξει διαρροή που μπορεί να φτάσει και σε φάση έκρηξης, αντί το μοντάκι να είναι ένας "σφιχτά" κατασκευασμένος πλαστικός ή μεταλλικός θάλαμος, να μην έχει πιο "αδύναμη" την κάτω πλευρά, ώστε τουλάχιστον να... εκτοξευτούν προς το πάτωμα αντί να σκάσει στο χέρι σου; Ναι, μπορεί να συμβαίνει σπάνια έως καθόλου (και εγώ να είμαι τσίκενας), αλλά το ίδιο ισχύει και στα αυτοκίνητα μας, δεν τρακάρουμε κάθε μέρα, μα ΘΕΛΟΥΜΕ να έχουν αερόσακους.

Όσον αφορά σε ατμοποιητές, είναι γελοίο το σύστημα με τις βίδες όταν υπάρχουν ήδη εναλλακτικές εδώ και δεκαετίες. Π.χ. σε μέτρια-προς-ακριβά ηχεία, "μαγκώνεις" τα καλώδια με ειδικά πιαστράκια σαν-μανταλάκια. Αρκεί να γυρίσεις το κλιπ από τη θέση Α στη θέση Β. Νομίζω είδα ΕΝΑΝ ατμοποιητή να κάνει αυτή την πατέντα - και παίζει να είναι και... Ελληνικός (είμεθα εθνικά υπερήφανοι, βεβαίως - βεβαίως)!

Ομοίως, το βίδωμα του ατμοποιητή θα μπορούσε να είναι κλίκ-και-γύρισμα. Γιατί να παιδευόμαστε με σπειρώματα που αλλοιώνονται με το χρόνο, όταν θα μπορούσαν να υπάρχουν προεξοχές στον ατμοποιητή "σε στυλ σταυρού", να τον πιέζεις σε μια βάση-με-τρύπα-και-ελατήριο και να τον περιστρέφεις;

Υπάρχουν πολλές τέτοιες μικρο-πατεντούλες που θα μπορούσαν να γίνουν. Το θέμα είναι ποιός τις κάνει και τι αποδοχή θα έχουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 05:07 από ducklord »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 11:06 »
Δύο πράγματα πρέπει να κατανοήσουμε για να μπορέσουμε να καταλάβουμε τον τρόπο με τον οποίο εξελίσσεται το άτμισμα:

α) Η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά
β) Το άτμισμα είναι στην ουσία το μεγαλύτερο OPEN SOURCE PROJECT σε εξέλιξη αυτή τη στιγμή. Και εξηγούμαι!

Λεπτομέρειες.

Στην αρχή ήταν κάτι gamucci με προγεμισμένα καρτομάιζερ. Για όσους δεν ξέρουν τι είναι αυτά, η έρευνα δεν βλάπτει. Έπεσαν λοιπόν στα χέρια κάποιων που ήθελαν το κάτι παραπάνω. Και ξεκίνησε η πατέντα να πηγαίνει τραίνο. Φτιάχτηκαν συσκευές ατμοποίησης με επαναγεμιζόμενα τανκ, κάρτο κ.ο.κ. Φτιάχτηκαν drippers με γέφυρα ή χωρίς. Μπήκε στο παιχνίδι ο Νόμος του Ωμ, ο οποίος κάποτε θα εξελιχθεί σε ιερό ευαγγέλιο για τους ατμιστές, και θα κάνουμε μέχρι και παρέλαση προς τιμήν του. Μαζί με αυτά, εξελίχθηκαν τα σύρματα με και χωρίς αντίσταση, τα απορροφητικά υλικά και βέβαια οι μπαταρίες. Οι πρώτοι επισκευάσιμοι, ήταν δύσκολοι. Κανείς δεν μπορεί να το αρνηθεί αυτό. Όλοι όσοι ήθελαν να πάνε το άτμισμα ένα βήμα παραπέρα, ήθελαν ένα επισκευάσιμο. Αλλά υπήρχε φόβος. Και αν ανατρέξετε σε παλιότερα νήματα, θα καταλάβετε γιατί. Μέχρι που εμφανίστηκαν δύο ατμοποιητές οι οποίοι μπορούσαν να στηθούν ακόμα και από άτομο με Πάρκινσον, αφού έχει πιει τεκίλες, πάνω σε πλοίο με 9 μποφόρ και στο σκοτάδι: τα ονόματα αυτών, Spheroid και Kayfun. Πριν κυκλοφορήσει ο δεύτερος, θυμάμαι τον εαυτό μου να μιλάω με διάφορους στο φόρουμ όσον αφορά τον πρώτο, ήθελα και εγώ να δω τι είναι αυτός ο επισκευάσιμος... Αλλά τελικά, ο Kayfun είναι που ευθύνεται για την τεράστια είσοδο ατμιστών στον κόσμο του "στρίβειν, φυτιλιάζειν και ντουμανιάζειν". Και εδώ είναι το σημείο που αρχίζει να μετρά η λεπτομέρεια, αφού το βασικό πρόβλημα της ευκολίας σε συνδυασμό με την απόδοση, λύθηκε: Κάποιο μυαλό κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η μικρή τρύπα στο επιστόμιο σε συνδυασμό με στενή καμινάδα, ανεβάζει τη γεύση. Απεδείχθη. Με τον IATTY πρωτοπόρο στη στενή καμπάνα, ακολούθησαν και άλλοι. Και πλέον, κάθε νέα δημιουργία βασίζεται σε κάποιο μοτίβο και με προσοχή στη λεπτομέρεια, προσπαθεί να αναδείξει κάποιο σημείο στο άτμισμα στο οποίο έχανε η προηγούμενη προσπάθεια. Πάρτε για παράδειγμα το Phenomenon. Πόσο μοιάζει το deck του με ενός KF? Έχει καμία σχέση η απόδοσή του, ιδιαίτερα στις πολύπλοκες γεύσεις? Λεπτομέρειες είναι που καθορίζουν το αποτέλεσμα. Κάτι που εμένα μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό, χρόνια λάτρης της F1, έχω συνηθίσει καταστάσεις που κρίνονται σε κάποια χιλιοστά του δευτερολέπτου. Σε όλη αυτή την εξέλιξη, δεν μπορούμε να μην λάβουμε υπόψιν και την εξέλιξη των υγρών. Αν ατμίζαμε όλοι σκέτη βάση, δεν θα υπήρχε λόγος να εξελιχθούν τα άλλα σημεία του ατμίσματος (προσωπική άποψη). Σε όλη αυτή την πορεία, γίναμε απαιτητικοί. Και καλά κάναμε, ο εξοπλισμός μας πρέπει να βγάλει τα λεφτά του. Ταυτόχρονα όμως, γίναμε ξαφνικά και κριτές των πάντων και των όλων. Πρέπει να χωνέψουμε ότι δεν υπάρχει ο τέλειος ατμοποιητής, που να υπερτερεί στα πάντα και με κάθε υγρό, έναντι του ανταγωνισμού. Σίγουρα μικροί, παίζατε υπερατού οι περισσότεροι. Ακόμα και η καλύτερη κάρτα, έστω και σε μία κατηγορία κάπου θα έχανε. Έστω όμως ότι υπήρχε αυτός ο ατμοποιητής. Πόσα θα ήσασταν διατεθιμένοι να πληρώσετε?

Open Source

Το feedback που δίνεται παγκοσμίως μέσα από fora, συζητήσεις, skype και δεν συμμαζεύεται, είναι ο κύριος υπεύθυνος για την εξέλιξη που ζούμε. Λιμαρίσματα κεραμικών, ανοίγματα καμπάνας, περιορισμός ή επέκταση εισαγωγής αέρα, βίδες, ελατήρια και γενικά πατέντες, ελήφθησαν υπόψιν από κατασκευαστές και ενσωματώθηκαν σε προσπάθειες, άλλες φορές με επιτυχία, άλλες όχι. Και φυσικά, υπάρχουν κατασκευαστές οι οποίοι ακόμα και ένα κακό προϊόν να βγάλουν, θα αποσβέσουν μόνο και μόνο από το όνομα των προηγούμενων προϊόντων τους. Έτσι, άθελά μας έχουμε όλοι συμβάλλει στην εξέλιξη κάθε παραμέτρου του ητ.

Σεντονάκι βγήκε, οπότε ας το "διπλώσω" σιγά σιγά. Πιστεύω ότι μόλις ο "νέος" ατμιστής αποφασίσει ότι θέλει το κάτι παραπάνω, με προσεκτικές κινήσεις και αγορές μπορεί να καταλήξει σε 2,3,5 ατμοποιητές οι οποίοι να τον καλύπτουν. Αυτό, βάσει του ατμιστικού του προφίλ και των υγρών στα οποία έχει καταλήξει. Βάζω και τον εαυτό μου μέσα, καθώς δοκιμάζω πολλά. Ανάλογα το προφίλ απόδοσης ενός υγρού, έχω μια άποψη για το ποιος ατμοποιητής θα το τιμήσει περισσότερο. Και αν πέσω έξω, θα το δοκιμάσω και στον άλλο. Με τρεις ατμοποιητές τη βγάζω, είχα πέντε αλλά χάρισα τους δύο. Και μόνο έναν αυθεντικό, ευτυχώς ήμουν τυχερός και οι κλώνοι μου αποδίδουν εξαίσια.

Το κατά πόσο θα πάμε παρακάτω, δεν δύναμαι να το γνωρίζω. Ο δικός μου εγκέφαλος εστιάζει στην αναλυτική σκέψη και όχι στη δημιουργία και την εφεύρεση. Το ότι έχω καταλήξει από θέμα εξοπλισμού, δεν σημαίνει ότι θα σταματήσω να δοκιμάζω αξιόλογα καινούρια πράγματα. Το σίγουρο είναι ότι έχουμε πολλά να δούμε ακόμα. Ήδη, βλέπουμε πράγματα τα οποία δεν μπορούσαμε καν να φανταστούμε πριν λίγο καιρό. Το αν πραγματικά θα κάνουν τη διαφορά οι εξελίξεις, είναι που πρέπει να μας ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 11:44 »
Αχ... εκείνα τα πέτρινα χρόνια.... με τον SEB, τον Abet, τον TEM και τον Atmos σε μια γιάφκα, να παλεύουν να πείσουν τα προγεμισμένα φιλτράκια των μινι ecigs (τα gamucci τότε θεωρούνταν επώνυμα και ακριβά - υπήρχαν άλλα που άτμιζαν για 10 τζούρες μόνο) να βγάλουν ατμό, με τις μπαταριούλες των 180 Mah. Να φορούν σωσίβια για να μην πνιγούν από τις διαρροές των egoT, να πανηγυρίζουν που ο bully του Τούρκου Chetin (επισκευάσιμη παραλλαγή του egoT) δουλεύει πάνω σε ego Μπαταρία. Να πετούν τα 10ευρα καρτομάιζερ hybrid με 3μλ υγρού μέσα (17 ευρώ το 20μελο τα κινέζικα της νομπάκο) ακόμη και μετά από 3ωρα χρήσης.
Αμ, εκείνα τα GG? οι καλοί επισκευάσιμοι GG, που όμως ήθελαν πτυχίο μηχανικού για να στήσεις σωστά 165 parts και 868,4 orings χωρίς να συγχωρούν το παραμικρό λάθος στο στήσιμο.... και δούλευαν μόνο με τα μηχανικά μοντ της εταιρίας με το κουμπί από κάτω, που απλά κρατούσαν σταθερή την τάση της μπαταρίας για περισσότερη ώρα από μια ego και με λιγότερες βυθίσεις;

Και μιλάμε σήμερα για ηλεκτρονικά μοντ που παίζουν τα πάντα και με έως 9000 mah αυτονομία;
Για επιλογές μεταξύ καυφουνοειδών, ντριπερ για πνευμονικές και μη τανκάτων για πνευμονικές;
Οσοι παραπονιούνται για τη βίδα του καυφούν γέμισαν ποτέ έναν egot?
Ο ego one με τον συνονόματό ego (T) έχουν τόση σχέση ατμιστικά, όση έχουν οδηγικά μια ford του 50 με ένα focus του 2010.
To ϊδιο και ο Ναυτίλος με τον hybrid
Σίγουρα ο ατμός ως προτζεκτ που λεει ο απο πανω μου, έχει περιθώρια βελτίωσης, αλλά ας μη βιαζόμαστε.

Αυτό το οποίο θα έπρεπε να κάνουν οι εταιρίες θα ήταν να μειώσουν τα νέα μοντέλα προς όφελος της εξέλιξης των παλιών. Καλύτερα να κυκλοφορούσε η νέα βερσιόν ενός χ μοντέλου, που θα διόρθωνε 2 ατέλειές του, παρά μια παραλλαγή του με άλλο όνομα και άλλα θεματάκια, το οποία επίσης δε θα λυθούν ποτέ επειδή θα κυκλοφορήσει ένα άλλο νέο μοντέλο.
Εμπορικά δεν νομίζω να πετυχαίνουν κάτι, με το να μπερδεύουν τον κόσμο. Δεν θα τρέξουν όλοι να πάρουν νέο ατμοποιητή επειδή κυκλοφόρησαν 100 νέα μοντέλα αυτό το μήνα. Μάλλον θα πούνε "ας μείνω με το παλιό, μια και το σημερινό καινούριο θα είναι παλιό σε ένα μήνα". Ο svoemestο έχει την πολιτική ένα νέο μοντέλο στο τόσο και δεν έχει χάσει.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 12:40 »
Από τα πέτρινα χρόνια που λέει η petra έως σήμερα δεν θα έχει περάσει 3ετια άντε 4ετια. Θεωρώ ότι αν για ένα πράγμα δεν θα έπρεπε να γκρινιάζουμε σαν ατμιστές είναι η εξέλιξη του κλάδου. Για μένα είναι τόσο ραγδαία που φτάνει στο σημείο να παραβλέπει ακόμη και σημαντικούς κανόνες ασφαλείας, λόγο ελλιπούς μελέτης και έρευνας σε συμπληρωματικά πεδία (ιατρική, μεταλλουργία, συσσωρευτές, φυτιλοκαταστασεις, κλπ).
Στην ελληνική αγορά και μόνο ενδεικτικά οι 3d, απολοκαλιξ, εβιβα κλπ αποτελούν υλοποιήσεις που φλερτάρουν με το νέο και την εξέλιξη. O φαινόμενο εξέλιξε την γεύση του Kf,  δεν θα με χαλαγε αν ένας νέος ξεπερναγε τον πήχη ή εξέλισσε την τροφοδοσία και εξάλειφε τις μικροδιαρροές… Κάθε προϊόν παίρνει την θέση που του αξίζει στην αγορά και αυτή αποφασίζει αν στηρίξει την δημιουργία και την διατήρηση του. Οι περιπτώσεις παρθενογένεσης είναι σπάνιες, συνήθως πατάμε πάνω σε ένα καλό προϊόν και το εξελίσσουμε. Οι πωλησεις του δε, συντηρούν το R&D του επομένου.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 13:18 »
Και ομως εχουν περασει 7 χρονια οπως πολυ σωστα τα ειπε η Βουλα. :bow:
Και αυτην την στιγμη αν εβγαινα να κανω παραπονα θα επεφτε βραχυκυκλωμα να μου τα καψει ολα  :)) :))
Μπορει να ακουστει καπως αλλα οι περισσοτεροι ειστε απλα πολυ μα παρα πολυ τυχεροι  :yes:
Απο ολες τις πλευρες.
Αγ. δισκοποτηρο δεν υπαρχει και ουτε θα υπαρξει ποτε...βλεπε εξελιξη κινητων τηλεφωνων ,αυτοκινητων,ταμπλετ κτλ κτλ.
Ολο κατι νεο βγαινει με κατι καλυτερο αλλα παντα κατι θα αφαιρεθει η καπου θα ποναει.
Πχ τα καινουργια κινητα που περιμενουν στις ουρες να τα παρουν και η μπαταρια τους απο τις πολλες εφαρμογες και δυνατοτητες δεν κραταει ουτε μιση μερα.
Πιστευω η τεχνογνωσια υπαρχει,οι ιδεες υπαρχουν αλλα οι υλοποιησεις δεν θα γινουν συντομα γιατι αν γινουν οπως εχω πει και παλια και βγει το "τελειο" τοτε σταματαει με καποιο τροπο η αγορα να κινειται.
Και μετα τι κανουν?
Τι θα πουλανε?
Μονο υγρα?
Απλα ειναι τα πραγματα ακολουθεις ενα παιχνιδι που σε καποιους ειναι πολυεξοδο και σε καποιους οικονομια χρηματων.
Αργα η γρηγορα η πορεια του καθενος  χρηστη θα βρει τον δρομο της και θα κατασταλαξει σε καποια συγκεκριμενα "παιχνιδια".
Θα ερθει η βαρεμαρα .θα ερθει ο κορεσμος του ιδιου και του ιδιου με αλλη εμφανιση και αλλο ονομα και τελος.
Μπορει στην πορεια να μπαινει κανα καινουργιο παιχνιδι στην συλλογη αλλα βαθια μεσα του θα ξερει οτι το αποτελεσμα θα ειναι μονο οπτικο και πολυ ελαχιστα λειτουργικο λογω καποια μικρης αναβαθμισης.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 13:36 »
Η αλήθεια είναι πως διάφορες έρευνες ανά το κόσμο, καλά κρατούν. Το πότε θα έλθει και η ανάπτυξη, είναι πάντα θέμα χρόνου. Δεδομένο είναι ότι θα έλθει, αν όχι αύριο...μεθαύριο. Η βιομηχανία εναλλακτικού καπνίσματος είναι πάντα μια μεγάλη επιχείριση...
https://www.indiegogo.com/projects/evoke-first-smart-vaporizer-powered-by-induction#/story


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 14:54 »
χαααα... ήθελα να το γράψω πριν αλλά αφαιρέθηκα
Στο προηγούμενο ιστορικό μου ποστ παρέλειψα να αναφέρω την ατμιστική ανάσταση που έφερε στην Ελλάδα η παραγωγή κουτακίων vv by SEB...
Κουτάκια, που με τα σημερινά δεδομένα δεν θα γυρνούσαμε ούτε να τα ξανακοιτάξουμε. Αλλά για τότε ήταν... βάλσαμο για πονεμένες ψυχές.
1400 μαχ με 2 16340 μπαταρίες, που έπρεπε ο χρήστης να προσέχει για να μην ξελιγωθούν και δεν ξαναφορτίζουν.
Με το γύρισμα μιας βίδας ανέβαινε η τάση και η οθόνη είχε μόνο την ένδειξη των βολτ. Αλλά με τα 5 βολτ τους ανάσταιναν κάθε εργοστασιακό ατμοποιητή που τότε ήταν ψοφίμια πάνω σε ψόφιες εγκο μπαταρίες.
Αν λοιπον σήμερα το παράπονό μας είναι γιατί η μια εταιρία δε δίνει δωρεάν το tc για τιτάνιο ή η άλλη δεν έχει ξεχωριστή ρύθμιση για διπλά κοιλ στο tc, μάλλον η απόσταση που διανύσαμε είναι από δω ως το φεγγάρι.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 15:48 »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 16:21 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Έχεις κάποιο δίκιο modivin αλλά όχι τελείως!
Το άτμισμα είναι πραγματικά ένας χώρος όπου όσα γίνονταν ελάχιστα χρόνια πριν είναι πραγματικά άλλος κόσμος. Η ταχύτητα των εξελίξεων δεν έχει ανάλογο σε άλλα καταναλωτικά αγαθά. Οι "παλιοί" ακούγονται γραφικοί αλλά δεν υπερβάλλουν -και ούτε είναι παλιοί χρονολογικά, όλα αυτά είναι πρόσφατα. Ας σκεφτούμε πως τα μποξάκια είναι στη μόδα λίγο πάνω από χρόνο, ενώ φαίνεται πως ήταν από πάντα!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηπως να παμε παρακατω???
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 16:34 »
Δεν λέω πως υπερβάλλουν. Άλλωστε αυτός ήταν και ο λόγος που δεν ασχολήθηκα με το άτμισμα νωρίτερα.


Αυτό που λέω είναι πως το ότι ο ΖΧ Spectrum ήταν μεγάλη πρόοδος σε σχέση με τον Altair 8800 δεν σημαίνει πως έπρεπε να σταματήσει η πρόοδος.


Και όλο αυτό το γράφω στο κινητό μου σήμερα. Άν πάω να πω σε ένα έφηβο σήμερα τι είναι το command line, θα με κοιτάει σαν εξωγήινο και με το δίκιο του. Επίσης δεν θα βοηθήσω σε τίποτα την κουβεντα για την εξέλιξη της πληροφορικής στο μέλλον. Δεν τον νοιάζει πως ήταν. Τον νοιάζει πως θα είναι.


Το ίδιο θα γίνει (σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό) και με το άτμισμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364