vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

372 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, treloneritis, dkostas, dvelev, panoskapa, mathimatikos1966

Twitter

Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 23:33 »
Δηλ εννοείς οτι το 304 ειναι το πιο καταλληλο για ατμισμα,σωστα;

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 11:51 »

Καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι νομοθεσια για το Ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν υπαρχει, θεωρουμε πιο ασφαλες οτι ισχυει για τα τροφιμα.

εδω μπορεις να διαβασεις τον κωδικα τροφιμων και ποτων απο το Γενικο Χημειο του Κρατους, αρθρο 22 Μεταλλα και κραματα:


http://www.gcsl.gr/media/trofima/22-iss1.pdf


Επιτρεπτά ορια Μολυβδαίνιου εως και 4%


Το slide του powerpoint ανέφερε λανθασμενα 0,4%


Το 316, 316L, 316LS(εμφυτευματα) εχουν μεγιστο 3%.




Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 12:20 »
το 317l περιεκτικοτητα?

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 12:55 »
3-4%

Sent from my xperia Z2 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 14:48 »
φυσικα και αν υπαρχει λαθος στο εγραφο της Ε.Ε δεν γνωριζω....αλλα στο εγραφο που αναφερετε σαν επιτρεπομενο 4% μολυβδαινιο...μου φανετε λιγο περιεργο, γιατι το εχει μαζι με τον χαλκο, που το ιδιο εγραφο αναφερει πιο πανω οτι τα ορια ειναι 0.10% και δεν πρεπει να ξεπερνα τα 0,20% με τιποτα? ??? ??
και φυσικα μου γεννιεται η απορια γιατι αφου το 304 δεν περιεχει μολυβδαινιο χρησιμοποιουμε και 316? ??? η διαφορα του κοστους σαν υλικο ειναι πολυ μικρη ειδικα στο μεγεθος ενος ατμοποιητη δεν νομιζω οτι ξεπερνα τα 1-2ευρω.

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 15:35 »
Φιλε μου δεν υπαρχει λαθος σε εγγραφο της ΕΕ.
Το λαθος ειναι στο εγγραφο/powerpoint slideshow του κου Θωμαιδη, το οποιο εσυ παρεθεσες σε προηγούμενο μηνυμα σου...ξαναδες τι εγραψες και θα καταλαβεις. Καλο ειναι παντα να διπλοελεγχουμε τις πηγες μας.


Η επιτρεπομενη περιεκτικοτητα χαλκου ειναι διαφορετικη σε κραματα χαλυβα <4% (Παραγραφος Β) και διαφορετικη στο αλουμινιου 0,10-0,20% (Παραγραφος Α). Ξαναδιαβασε το αρθρο πιο προσεκτικα και θα καταλαβεις.


Προτιμουμε 316 γιατι περιεχει Μολυβδαινιο το οποιο ειναι 3 φορες πιο αποτελεσματικο απο το Χρωμιο οσο αφορα τις αντιδιαβρωτικες του ιδιοτητες.





Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 16:32 »
Δεν νομίζω πως γενικά ξέρουμε γιατί προτιμούμε ως καταναλωτές οτιδήποτε στο ατσάλι.
Οι αντιδιαβρωτικές ιδιότητες του 316 αφορούν χρήσεις ναυτικές ή βιοσυμβατότητας, οι οποίες δεν έχουν και κάποιο ιδιαίτερο νόημα σε σχέση με το 304, απλώς εντυπωσιάζουν. Άλλοι απλά ψαρώνουν που το ένα νούμερο είναι μεγαλύτερο από το άλλο και φαντασιώνονται διαφορές στην γεύση!
 :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 16:50 »
...... Άλλοι απλά ψαρώνουν που το ένα νούμερο είναι μεγαλύτερο από το άλλο και φαντασιώνονται διαφορές στην γεύση! :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 17:26 »
Δεν νομίζω πως γενικά ξέρουμε γιατί προτιμούμε ως καταναλωτές οτιδήποτε στο ατσάλι.
Οι αντιδιαβρωτικές ιδιότητες του 316 αφορούν χρήσεις ναυτικές ή βιοσυμβατότητας, οι οποίες δεν έχουν και κάποιο ιδιαίτερο νόημα σε σχέση με το 304, απλώς εντυπωσιάζουν. Άλλοι απλά ψαρώνουν που το ένα νούμερο είναι μεγαλύτερο από το άλλο και φαντασιώνονται διαφορές στην γεύση!
 :dontknow:


πραγματι μπορει το 316 στην ουσια να μην προσφερει παραπανω απο το 304 αλλα επειδη δεν υπαρχουν ακομη εξιδικευμενες μελετες οσο αφορα τη χρηση τους στο ατμισμα τεινουμε να προτιμουμε το καλυτερο-ασφαλεστερο. Better safe than sorry!  :)

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 17:30 »
Φιλε μου δεν υπαρχει λαθος σε εγγραφο της ΕΕ.
Το λαθος ειναι στο εγγραφο/powerpoint slideshow του κου Θωμαιδη, το οποιο εσυ παρεθεσες σε προηγούμενο μηνυμα σου...ξαναδες τι εγραψες και θα καταλαβεις. Καλο ειναι παντα να διπλοελεγχουμε τις πηγες μας.


Η επιτρεπομενη περιεκτικοτητα χαλκου ειναι διαφορετικη σε κραματα χαλυβα <4% (Παραγραφος Β) και διαφορετικη στο αλουμινιου 0,10-0,20% (Παραγραφος Α). Ξαναδιαβασε το αρθρο πιο προσεκτικα και θα καταλαβεις.


Προτιμουμε 316 γιατι περιεχει Μολυβδαινιο το οποιο ειναι 3 φορες πιο αποτελεσματικο απο το Χρωμιο οσο αφορα τις αντιδιαβρωτικες του ιδιοτητες.

αυτο εχει να κανει με την μηχανικη και θερμικη καταπονηση...στα τροφημα δεν το χειαζομαστε.

στειλε μου λιγο σε παρακαλω και αλλο εγραφο που να λεει οτι τα ορια μολυβδαινιου και χαλκου ειναι 4%.....απο τις ελαχιστες γνωσεις μεταλογνωσιας που εχω λογο εργασιας δεν νομιζω οτι χαλκος σε περιεκτικοτητα 4% επιτρεπεται σε σκευη και συσκευασιες τροφιμων.
μηπως το λαθος ειναι στο δικο σου εγραφο??? ερωτηση κανω απλα εγω δεν βρηκα αλλο εγραφο απο το λιγο που εψαξα.

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 17:43 »

Εδω ειναι ολος ο κωδικας τροφιμων και ποτων απο την ιστοσελιδα του γενικου χημειου του κρατους:


http://www.gcsl.gr/index.asp?a_id=365&txt=y&show_sub=1

Το αρθρο 22 αναφερεται στα μεταλλα.
Στο αρθρο 22 παραγραφος Δ λεει για το Χαλκο.
Στο αρθρο 22 παραγραφος Β λεει για τους ανοξειδωτους χαλυβες


πιο αναλυτικα δεν γινεται  :)


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 18:04 »
Θα επιμείνω λίγο αν και δεν είμαι ειδικός...  :)
Δεν υφίσταται πολύ σπάνια χρήση στο άτμισμα. Ο ατμοποιητής καλείται να περιέχει γνωστότατα υλικά σε σχετικά υψηλές θερμοκρασίες, τίποτα περίεργο και τίποτα που να μην έχει χρησιμοποιηθεί σε σκεύη κουζίνας.
Για να μην παίζουμε κι εμείς ένα παιχνίδι μάρκετινγκ εις βάρος μας, τι ακριβώς προσφέρει το 316 σε σχέση με το 304 που να έχει οποιονδήποτε ρόλο στο άτμισμα; Τα υγρά μας δεν περιέχουν αφθονία χλωριούχων διαλυμάτων (το αντίθετο μάλιστα), ούτε θειούχων, οπότε τα πλεονεκτήματα του 316 εξαφανίζονται.
Δεν σνομπάρω κανένα υλικό και δεν θέλω να ξεκινήσω κάποια πολεμική αλλά επειδή ως μη γνώστες παρασυρόμαστε εύκολα, δεν γνωρίζω απολύτως καμία περίπτωση που να αφορά το άτμισμα και να υπάρχει φόβος να είμαστε sorry με την χρήση του 304.
Δεν υπάρχει "καλύτερο" αλλά "καλύτερο για συγκεκριμένες ανάγκες, λιγότερο καλό για άλλες".
Εϊμαστε ασφαλείς και με τα δυο υλικά  -ίσως και με άλλα που δεν έχουν αναφερθεί, πχ. 430.
Τα δυο που συζητάμε ανήκουν στα food grade αλλά δεν είναι και πολύ γνωστό πως αυτή δεν είναι κάποια επίσημη κατηγορία οριοθετημένη από επίσημους φορείς. Μήπως γινόμαστε υπερβολικοί;

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 18:20 »
και ειναι το μοναδικο εγραφο απο το 2009 καθως οσο και να ψαχνω διασταυρωση δεν μπορω να κανω.....αρα εμπιστευομαι οτι εγραψε ενας δημοσιος υπαλληλος και διαβασαν λεπτομερος οσοι το υπεγραψαν (οπως το μνημονιο) και μια χαρα προχωραω μπροστα........
παντος αν ψαξει κανεις θα δει οτι πλεον βιομηχανικοι ivox300 εχουν περιεκτηκοτητα μεχρι και 7% σε μολυβδαινιο για μεγαλητερη αντοχη στην διαβρωση,συνηθως ειναι ναυτικης χρησης αλλα αν δεν εχεις το msds  του υλικου δεν ξερεις ποσο περιεκτηκοτητα μολυβδαινιου εχει καθως αυτο που αναφερει στην Βικιπαίδεια για μεγιστο 2% ειναι λαθος οι περισσοτερη 316 εχουν 2,5-3% και δεν αποτελει κρητιριο καταταξης το ποσοστο τους σε μολυβδαινιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2016, 18:46 από Αsimos »

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 18:34 »
Με συνετη χρηση, συχνο καθαρισμα, λογικα watt και εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει καποιο ουσιαστικο πλεονεκτημα ακομα και με 303.
Η χρηση ομως που κανουμε πολλες φορες δεν ειναι συνετη πχ, 200watt με διπλα clapton, τρυπημα με δραπανοκατσαβιδο, γδαρσιμο με το κατσαβιδι ή πεσιμο, ξεχναμε να καθαρισουμε για πολυ καιρο...οποτε
εστω και ψυχολογικα καποιοι προτιμουν αυτο με τη μεγαλυτερη αντοχη.




Αποσυνδεδεμένος tasos68

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάφοροι τύποι ανοξείδωτου χάλυβα
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 22, 2016, 10:44 »
Καλημερα.

Κατ αρχην να πω οτι δεν ασχολουμε με στριψιμο αντιστασεων και ισως να μην ασχοληθω ποτε.
Οπως εχω πει, εμπορευομαι ανοξειδωτους χαλυβες για την βιομηχανια.

Η συζητηση για ανοξειδωτους χαλυβες... κι εδω δεν θα πω τι ειναι, τι κανουν, γιατι δεν διαβρωνονται.
Η βιβλιογραφια και τα site που εξηγουν, ειναι πολλα και με ενα ψαξιμο και πολυ ορεξη για διαβασμα
μπορει καποιος να μαθει ακομη περισσοτερα.

Διαβαζω εδω, αλλά και σε άλλα νηματα διάφορα.
Ελληνικα SS, Κινεζικα SS, Ευρωπαικα SS, ...α!, υπαρχουν και απο Αφρικη (και ειναι εξισου καλα).

Ελληνικα δεν γνωριζω οτι υπαρχουν, τοσα χρονια στο επαγγελμα κατι θα ειχα ακουσει.
Οσο για τα Κινεζικα, υσχυει οτι και για ολα.

Καλα και κακα προιόντα υπαρχουν παντου.

Τωρα για το "L".
Το L (low carbon) υποδηλωνει χαμηλη περιεκτικοτητα σε ανθρακα (το εχουν ξαναγραψει καποιοι άλλοι εδω).
Δεν γνωριζω τι σχεση εχει με το ατμισμα, ή αν ειναι καλη ή κακη η υπαρξη του.
Αυτο που ξερω να πω, ειναι οτι στη βιομηχανια, ο μονος λογος που ζηταει καποιος προιοντα με "L"
(304L ή 316L)
ειναι γιατι η χαμηλη περιεκτικοτητα του ανθρακα βοηθαει στην συγκοληση και μονο αυτο.

Οσο για το Νικελιο, να πω οτι επειδη ειναι χρηματιστηριακο ειδος, καταλαβενετε πολυ καλα
οτι ολοι οι παραγωγοι-χυτηρια, προσπαθουν να το εχουν στη χαμηλοτερη περιεκτικοτητα που μπορουν.
Οταν λενε δηλαδη οτι το 304 περιεχει 8-10% Νικελιο, ολοι προτιμουν να "βαζουν" 8... αντε 8,1%
ή οτι το 316, πρεπει να εχει 10-14%, συνηθως περιεχει 10... ή 10,1%

Το 316  εχει πιο πολυ Νικελιο απο το 304,
λιγοτερο Χρωμιο απο το 304
και φυσικα Μολυβδενιο 2-3%


Για την θερμικη αντοχη
Το 304 "αντεχει" μεχρι 425 βαθμους κελσιου.
Το 316 "αντεχει" μεχρι 450 βαθμους κελσιου.


Και κατι τελευταιο.

Οπως εγω ως εμπορος ειμαι υποχρεωμενος να δωσω στον πελατη μου, χονδρικης ή λιανικης,
πιστοποιητικο για το προιόν που εμπορευομαι, ετσι και καποιος απο τα παιδια εδω,
με μια αγορα συρματος μπορει να ζητησει πιστοποιητικο.
Αυτος που το εμπορευεται πρεπει να εχει απο τον προμηθευτη του.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62893 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3665 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 964 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem