vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 4 χρήστες
SEB, saltcity, Jorge, pngtszs1976

Twitter

Public Health England: Το ηλεκτρονικό τσιγ. 95% λιγότερο επιβλαβές από τον καπνό

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Το ηλεκτρονικό τσιγάρο 95% λιγότερο επιβλαβές από τον καπνό
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 00:47 »
Στην (αγγλόφωνη) σελίδα του Δρ. Φαρσαλινού για τις μελέτες πάνω στο ΗΤ ανέβηκε σχολιασμός μιας καινούριας έρευνας που επιβεβαιώνει παλαιότερα ευρήματα πως δεν υπάρχει παθητικό άτμισμα:
http://www.ecigarette-research.org/research/index.php/whats-new/whatsnew-2015/226-sp

Στο άρθρο υπάρχει λινκ για το abstract της μελέτης -το πλήρες κείμενο απαιτεί πληρωμή- αλλά το άρθρο του γιατρού είναι πληρέστατο και δεν αφήνει ερωτηματικά.

[Ας κρίνουν οι συντονιστές αν καλώς το γράφω εδώ.]
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 01:03 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Χθεσινο αρθρο/μελετη που δειχνει οτι το η.τ ειναι πολυ πολυ λιγοτερο επιβλαβες απο το κανονικο...

http://www.zougla.gr/ilektroniko-tsigaro/article/pagosmies-meletes-gia-tis-epiptosis-tou-ilektronikou-tsigarou-se-sxesi-me-to-simvatiko
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2015, 16:54 από Tzenamo »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Αυτές που λένε για τις ποσότητες νικοτίνης δεν κατάλαβα πως εξυπηρετούν ως επιχείρημα ότι το ΗΤ είναι καλύτερο. Σε κάθε περίπτωση, σωστή έρευνα να είναι, και καλά διατυπωμένη, και όλα τα άλλα δεν μετράνε...

Αποσυνδεδεμένος Ramone

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
  • la vida es chula
....οι μελέτες είναι καλό που γίνονται και θα πρεπει να γίνονται συνέχεια...... ποσο μάλλον σε θέματα που έχουν άμεση σχέση με την υγεία μας....αλλα για το όνομα του θεού....εγω που είμαι πέντε χρόνια ατμιστης και τα οφελεί του ηλεκτρονικού τσιγάρου τα ζω και είμαι αποφασισμένος να τα ζήσω για παρα...παρα πολλά χρόνια ακόμη,ώστε να μην ξαναπεσω στο κανονικό τσιγαρο και το οποίο πολεμησα στην αρχή για ένα εξάμηνο και βάλε,μετα από 20 χρόνια ,δεν θα μου τα υποδείξει καμία ερευνα..... όλες πιάνουν την τρίχα και την κάνουν τριχια....προς θεου,δεν θέλω να μειώσω κανέναν και καμία έρευνα...αλλα...ας ήμαστε και λίγο ρεαλιστές...τη είναι προτιμότερο να εισπνέει κάποιος...την καμινάδα από ένα τζάκι ή τον αποροφητηρα της κουζίνας του....απλα ηθελα να κανω μια παραθεση εντελώς φιλική... ;)
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%BF VS https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%BF . ......για τους πρωταριδες και όχι μονο....ας  βάλουν τα κειμενα δίπλα διπλα και ας κρίνουν ....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2015, 14:07 από Ramone »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνω με αυτα που λες. Μια παρατηρηση μονο. Στο λινκ για το κανονικο τσιγαρο που εβαλες αναφερεται η νικοτινη ως η ουσια που προκαλει τις βλαβες στη υγεια μας. Αυτο ειναι μεγα λαθος αν και συνηθης παρανοηση. Η νικοτινη περαν του εθισμου, δεν εχει σχεση με ο,τι κακο το τσιγαρο κανει στον ανθρωπινο οργανισμο που οφειλεται βεβαια σε ολες τις υπολοιπες ουσιες που περιεχει το ΚΤ και στα προϊοντα καυσης που εκλυονται.  Ουτε  χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια προκαλει ουτε βεβαια εχει χαρακτηριστει ως καρκινογονος ουσια (σε αντιθεση με πολλες αλλες που καναλωνουμε με διαφορους τροπους καθημερινα). Αυτα για να ξεκαθαριζονται καποια βασικα πραγματα. Οποτε μαπα το λινκ  ;) .

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Πράγματι μόνο εμείς οι ίδιοι παίρνουμε την απόφαση για το τι να κάνουμε.
Αλλά δεν μπορούμε να αντιληφθούμε εμπειρικά τα πάντα. Σε πολλές περιπτώσεις υπήρξαν ουσίες χωρίς άμεσο και αισθητό αντίκτυπο που αποδείχθηκε πως κάνουν πολύ κακό μακρόχρονα (πχ. μόλυβδος, αμίαντος). Γι αυτές μόνο οι έρευνες μπορούν να μας βοηθήσουν. Το "κακό" δεν βρωμάει πάντα και το "καλό" δεν ευωδιάζει.

Το λήμμα της wikipedia για το ΗΤ είναι κυρίως από δελτίο τύπου της Ruyan που φτιάχνει ηλεκτρονικά τσιγάρα. Πάνω από το κείμενο η εγκυκλοπαίδεια δηλώνει (με bold και χρωματάκια) πως μοιάζει με διαφήμιση, δεν έχει πηγές και μάλλον δεν είναι ουδέτερο. Και έχουν δίκιο.

Αν θέλουμε να γνωρίζουμε τι γίνεται πρέπει να προσέχουμε από πού παίρνουμε τις πληροφορίες μας.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ηλεκτρονικό τσιγάρο 95% λιγότερο επιβλαβές από τον καπνό
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 13:49 »
Η δήλωση της χρονιάς (2015)

[youtube]8GwXsxxbio8[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος TigerBill

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ηλεκτρονικό τσιγάρο 95% λιγότερο επιβλαβές από τον καπνό
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 14:04 »
παντως μετα απο 5 μηνες με το ηλεκτρονικο χωρις καθολου τσιγαρο νιωθω τελεια!!!

Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ηλεκτρονικό τσιγάρο 95% λιγότερο επιβλαβές από τον καπνό
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 14:36 »
Μιας και το τσιγαρο ηταν η γευση που μας συντροφευαι για πολλα χρονια καπνισματος .
θα θελα να κάνω μια παρατηρηση , αν και δεν ξέρω κατα πόσο κολάει , μιας και τοσα χρονια κανονικοι καπνιστες ,ο καθένας μας ξεχωριστα , αλλος λιγο , αλλος πολυ , τα εχουμε ρουφηξει στα πνευμόνια μας...
Το θεματακι που θα θελα να θίξω , ειναι στα ραδιενεργα στοιχεια , που υπαρχουν κατα πολυ στα φυλλα καπνου , δεν ξέρω αν ειστε ενήμεροι , αλα τα τελευταια χρονια γινεται ολο και εκτενέστερα αναφορά , πανω σε αυτο το θέμα .
Βεβαια δεν ανακαλυφτηκε αυτο τωρα , το ξερουν απο πολυ παλια , αλα σκοπίμως το αποκρυπτουν οι καπνοβιομηχανιες , μιας και για να απομακρύνουν αυτα τα καταλοιπα απο τον καπνο , θε επρεπε να τα περνανε απο εξτρα επεξεργασια χρονοδαπανη , σε τοσο βαθμο , που θα αλοιωνε ακομα και την φρεσκαδα , ποιοτητα και γευση του καπνου .
Με αποτελεσμα ολα αυτα τα χρονια να καπνιζουμε εμεις οι αδαεις προιντα καπνου , τα οποια απο τη φυση τους ειναι ισως ενα απο τα ειδη φυλου (ο καπνος και μονο ειδικα )που μαζευει σε μεγαλη συγκριτικα ποσοτητα απο αλλα φυτικα  φυλα , οποιουδηποτε αλλου φυτου , μεγαλες ποσοτητες ραδωνιου , πλουτωνιου και αλλων φυσικων ραδιενεργων στοιχειων , που υπαρχουν στη φυση .
Τελευταιες ερευνες εχουν δειξει οτι ενα πακετα τσιγαρο , ισοδυναμει με επιβαρυνση πανω απο 3-4 ακτινογραφιες , αν θυμαμαι καλα , με αποτελεσμα ολα αυτα τα στοιχεια να μενουν στους βρογχους των πνευμονιων ενος καπνιστη , και να παραμενουν εκει για πολλα χρονια μιας και εχουν περιοδο ζωης κατι εκατονταδες χρονια , και φυσικα να ακτινοβολουν τη θανατηφορα ακτινοβολια τους , σε ολη τη ζωη ενος ανθρωπου...
Οπότε καλο θα ήταν να υπαρχει και μια αναφορά σε αυτο το νήμα , μπας και ξεστραβωθουν αυτοι που γραφουν κατα του Η.Τ και να το χουμε στο πισω μερος του κεφαλιου μας

Αποσυνδεδεμένος funkyjohny13

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ηλεκτρονικό τσιγάρο 95% λιγότερο επιβλαβές από τον καπνό
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 16:35 »
Το θέμα είναι να έχουμε έρευνες για τα πνευμόνια μας

Αποσυνδεδεμένος Jenn

  • *
  • 49
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το ηλεκτρονικό τσιγάρο 95% λιγότερο επιβλαβές από τον καπνό
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 17:02 »
Μια χαρά είναι τα πνευμόνια μας και σίγουρα 2 χαρές από οταν κάπνιζαν κ.τ.
  Τώρα τι άγχος μας έχει πιάσει όλους δεν καταλαβαίνω όταν πριν κάνα χρόνο ή και μήνες καπνιζαμε 2 πακέτα μόνο σε βραδυνή μας έξοδο, και παρ όλο που όλοι γνωρίζαμε τις θανατηφόρες συνέπειες του τσιγάρου εμείς ντουμανιαζαμε από την ώρα που ξυπνουσαμε με τον πρώτο καφέ και χωρίς καν να έχουμε βάλουμε  μπουκιά στο στόμα μας μέχρι και που κοιμόμαστε,  αγκαλια με το τασάκι.
  Εγώ το μόνο που ξέρω ειναι ότι το Η.Τ είναι πιο υγιεινό από το κανονικό σύμφωνα με τις ως τώρα έρευνες και από τι στιγμή που βλέπω τεράστιες αλλαγές σε μένα από τότε που το έκοψα το ριμαδι και άρχισα ηλεκτρονικό απλά απολαμβάνω το ατμισμα.
  Όλα αυτά είναι δική μου άποψη και μόνο και με τίποτα δεν θέλω να επηρεασω κάποιον ο οποίος θέλει να ψαχτει παραπάνω γιατί ανησυχεί να μην το κάνει.






Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ηλεκτρονικό τσιγάρο 95% λιγότερο επιβλαβές από τον καπνό
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 18:43 »
Και εγώ έχω δει διαφορά με το η.τ παρότι ατμίζω μόλις 20 μέρες.Αλλά και εμένα με ανησυχεί όμως! Πάντως σίγουρα δεν κάνει το κακό που κάνει το κ.τ. και επίσης δεν έχω σκοπό να το κάνω συνέχεια όπως έκανα με το κ.τ! Έχω σκοπό στο μέλλον(πόσο δεν ξέρω,δεν θέλω να βάλω περιορισμό,ίσως σε κανα χρόνο?) να το κόψω και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Να λέμε την αλήθεια κανείς δεν ξέρει τι επιπτώσεις μπορεί να έχει το η.τ μετά από 15-20 χρόνια μιας και οι έρευνες δεν έχουν δοκιμαστεί σε τόσο βάθος χρόνου εκ των πραγμάτων. Μακάρι να υπήρχε κάποιος τρόπος επιστημονικά αποδεδειγμένος να μας έλεγε ακριβώς τι συμβαίνει αλλά όσο και να το ψάχνει κανείς δεν μπορεί να καταλήξει σε ασφαλή 100% συμπεράσματα Το θέμα δεν είναι να το συγκρίνουμε με το κ.τ. Αυτό το γνωρίζουμε πλέον όλοι εδώ και δεκαετίες ότι μπορεί να σκοτώσει άσχετα αν το κάναμε. Αυτό που ενδιαφέρει την μεγαλύτερη μάζα των ατμιστών είναι αν επίσης το η.τ έχει σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία κάτι που επιστημονικά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ακόμη. Υπάρχουν άνθρωποι που δηλώνουν φανατικοί ατμιστές ή ότι με αυτό τον τρόπο βρήκαν εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος. Οι περισσότεροι όμως καλώς ή κακώς, το βλέπουν σαν στάδιο απεξάρτησης από το κ.τ και μετά από ένα διάστημα να σταματήσουν να κρατάνε κάτι που παράγει καπνό στο χέρι τους παντελώς! Στο μεσοδιάστημα όμως να γνωρίζουν ότι δεν θα καταπονηθεί ή υγεία τους περισσότερο με μελλοντικές συνέπειες.. 

Αποσυνδεδεμένος kop79

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό με τις επιπτώσεις του η.τ. σε βάθος χρόνου το ακούω από πολλούς αλλά μου φαίνεται λίγο ασαφές. Αν λάβουμε ως δεδομένο ότι οι επιπτώσεις του κ.τ. στην υγεία εμφανίζονται σε μεγαλύτερη ηλικία (γι' αυτό λένε οι επιστήμονες ότι το κ.τ. κόβει 10 χρόνια από τη ζωή του ανθρώπου, αλλιώς αν πεθαίναμε στα 30 από αυτό θα έλεγαν ότι κόβει 40), εγώ που κάπνιζα 22 χρόνια κ.τ. και τώρα ατμίζω, αν αρρωστήσω στα 50 μου π.χ. ποιος θα μπορέσει να πει ότι το έπαθα λόγω του η.τ. και όχι λόγω του κ.τ. που κάπνιζα τόσα χρόνια;

Μου θυμίζει μία συζήτηση που είχα πρόσφατα με φίλο που παραμένει καπνιστής και του ανέφερα για το η.τ. Μου είπε ότι φοβάται τις παρενέργειες σε βάθος χρόνου και ότι δεν έχουν μελετηθεί. Είναι τρομερό να κάνεις δύο πακέτα κ.τ. την ημέρα, να βγαίνεις έξω και να σε μαζεύουν με το κουταλάκι λόγω αλκοόλ και από την άλλη να φοβάσαι μην αρρωστήσεις από την PG και την VG...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8829 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60463 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238741 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1542 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz