vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

278 επισκέπτες, 8 χρήστες
camber, Milarepa, manoslykos, giorgos1999, Stedorian93, petr@n, Blackwolf, Buliwyf

Twitter

Τι τύπο σύρματος, ως προς το μέταλλο, προτιμάτε για τον έλεγχο θερμοκρασίας?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Πλεον οι περισσοτερες συσκευες με TC μας δινουν τη δυνατοτητα
να επιλεξουμε παραπανω απο ενα τυπο συρματος για τον ελεγχο θερμοκρασιας.
Ποιο ειναι λοιπον το ειδος του συρματος, ως προς το μεταλλο, που προτιματε εσεις να χρησιμοποιειτε και γιατι?

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Σε ελενχο θερμοκρασιασια μου καθοριζη  το μοντακι νικελιο και τιτανιο το ν200 το εχω δουλεψη σε διαφορετικές διαμέτρους πλην του τιτανίου που εχω μονο σε 0.29 σχετικα και τα 2 που εχω δουλεψη δεν ειδα τεράστιες διάφορες μεταξυ τουσ ουτε σε καταναλωση υγρου η σε μπαταρια η γευση εχει καπωσ μια διαφωρα μεταξή αυτων των 2 και απο το απλο τυπου κανθαλ.. ο χρονοσ που ασχολουμε με ελενχο θερμοκρασιασ και τα συρματα νικελιου και τιτανίου ειναι πολλυ μικροσ για να βγαλω καπια  συμπερασματα
Τωρα αν το μοντακι δουλεύει και αλλο τυπου συρμα απο αυτα που αναφερα πιο πριν δεν γνωρίζω
αν καπιοσ ξερη ασ μασ διαφώτιση και να μασ πει και πια ειναι αυτα

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Vaggelis pet

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
26G Spider Silk Titanium Vape Wire – Surgical Grade 1 – Ti Wire.
Μήπως ξέρετε αν το έχει κάποιο κατάστημα Ελλάδα?







Λέγεται ότι είναι πολύ καλό αλλά το βρήκα μόνο Αμερική

https://www.envycig.com/shop/rda-rebuilding/spider-silk-titanium-wire/

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μην δημοσιέυετε το ίδιο μήνυμα σε διαφορετικά θέματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2015, 10:03 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
NiCr, γιατί το Ni μου ερεθίζει το λαιμό και επειδή τα υπόλοιπα δεν τα έχω δοκιμάσει.
Και παρακαλώ να προστεθεί στον πίνακα πάραυτα.

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26315.msg882942.html#msg882942
Έγραψα αυτο πριν απο λιγο.
Αν θέλω διπλη αντίσταση σε περιορισμένο χώρο μονο Τιτανιο.
Αν εχω χώρο ν200
Εχω 2 ατμο με τιτανιο και 2 με ν200. Αντιστάσεις και οι 4 σε curo coli.
Μαλακό το ν200 και ευαίσθητο στην αφή , πιο ατίθασο το τιτάνιο και συγχωρεί λάθη.
Το τιτανιο θέλει λιγότερες σπείρες και 1/3 θερμοκρασία απο οτι βάζω στο ν200.
Πιο γλυκό και πιο ήρεμο στη γεύση και το κτυπημα το ν200 ....γρηγορότερο άρπαγα και χτύπημα το τιτανιο με τα λίγα στηρίγματα που εχω κάνει.
Το τιτανιο παίζει και σε istick 40 σε ΤC mode..

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
26G Spider Silk Titanium Vape Wire – Surgical Grade 1 – Ti Wire.
Μήπως ξέρετε αν το έχει κάποιο κατάστημα Ελλάδα?
Λέγεται ότι είναι πολύ καλό αλλά το βρήκα μόνο Αμερική
Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


  Δεν πιστεύω πως εξάντλησες την Ελληνική αγορά ώστε να ψάχνεις στην Αμερική.
Πήγαινε στον http://www.esmokeguru.com/el/e-smokeguru-titanium-wire-grade-1-10m-spool-0.28mm-29g-de-el.html
και δες αυτό.
Λέγεται πως είναι πολύ καλό, στην σωστή σκληρότητα (annealed) και από ατμιστές για ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος stergis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
ti Grade 1 στο subtank
Ni200 σε mega one ετσι για αλλάγη μια στο τοσο
αλλ day Titanio μονο :D
παρα τα κουσουρια το κανθαλ το βλεπω να το ξαναστρίβω σε εκτακτες περιπτώσεις η μετα απο ανακοίνωση του φαρσαλινιου

Αποσυνδεδεμένος Vaggelis pet

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας

  Δεν πιστεύω πως εξάντλησες την Ελληνική αγορά ώστε να ψάχνεις στην Αμερική.
Πήγαινε στον http://www.esmokeguru.com/el/e-smokeguru-titanium-wire-grade-1-10m-spool-0.28mm-29g-de-el.html
και δες αυτό.
Λέγεται πως είναι πολύ καλό, στην σωστή σκληρότητα (annealed) και από ατμιστές για ατμιστές.
Ευχαριστώ πολύ. Έψαχνα το συγκεκριμένο που το λένε για πολύ καλό. Θα δω

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
NiCr, γιατί το Ni μου ερεθίζει το λαιμό και επειδή τα υπόλοιπα δεν τα έχω δοκιμάσει.
Και παρακαλώ να προστεθεί στον πίνακα πάραυτα.

Αν αποδείξεις ότι χρησιμοποιείς NiCr για έλεγχο θερμοκρασίας, θα το βάλω στον πίνακα!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Kanthal A1 σε διάφορες διαμέτρους και με οτι πιθανό στήσιμο φανταστείτε.
Μπορεί να μην βλέπω την θερμοκρασία ν παιζει αλλά μπορω εύκολα να αλλάξω την θερμοκρασία του ατμού που θα παίρνω την γεύση και την ποσότητα ατμού.
Εξαιρετικό συρματάκι. Να το ξαναδοκιμασετε. ;).

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30


Όπως καταλαβαίνεις Cruiser79, τώρα όλοι πρέπει να αποδείξουν αυτό που γράφουν.

Προστέθηκε.
Όχι μόνο να τα αποδεικνύουν, αλλά να παίρνουν και πιστοποιητικό ατμιστικής συμμόρφωσης από τον Υπ' ατμόν Ιμάμη της περιοχής...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 11:33 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Ασφαλέστερο και καλύτερο σύρμα για TC
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 30, 2016, 02:50 »
Ποιο πιστεύετε πως είναι το ασφαλέστερο από πλευράς υγείας σύρμα για χρήση σε έλεγχο θερμοκρασίας;
Ποιο σύρμα δουλεύει καλύτερα σε έλεγχο;

Μου φαίνεται λογικό να χρειάζεται ένα σύρμα με όσο το δυνατόν υψηλότερο TCR άλλα που να είναι και ασφαλές στην χρήση.

--Το ατσάλι φαντάζει ασφαλές, άλλα έχει χαμηλό TCR και εγώ προσωπικά με ένα καρούλι που δοκίμασα είχα φριχτή γεύση και κακή λειτουργία άλλα θα επαναλάβω το πείραμα

--Το νίκελ έχει ψηλό TCR, δουλεύει καλά, άλλα είναι ένα μέταλλο με γνωστές αρνητικές συνέπειες σε διάφορες χρήσεις.

--Το τιτάνιο έχει σχετικά ψηλό TCR και είναι βιοσυμβατό άλλα υποσημειώσεις για την καταλληλότητα του λόγο της θεωρητικής πιθανότητας οξείδωσης ή σε σουρεαλιστικά ακραίες συνθήκες, ανάφλεξης. Δεν ξέρω πως δουλέυει καθώς δεν έχω καταφέρει να το στρίψω καλά καλά.  :angry_orange: :wall:

--Κάτι σχετικά σπάνια σύρματα ResistTherm? που τα προωθεί και μια γερμανική εταιρία που είναι νομίζω νικελοσίδηρος με αρκετά ψηλό TCR ειδικά για TC σύμφωνα με αυτούς. Φαντάζει ενδιαφέρον άλλα δεν έχω αρκετή ενημέρωση σχετικά.


Ύπαρχουν φίλοι που μοιράζονται αυτούς τους προβληματισμούς και αν ναι, που έχουν καταλήξει και γιατί; :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556618 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 210 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181460 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 86 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8800 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34394 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60360 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 744 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16648 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138904 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz