vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

386 επισκέπτες, 9 χρήστες
Mimhsdr, Takis D.M, dkostas, bloodlessz, ZoeM, Jorge, Milarepa, lounik, Drulic

Twitter

Στους πόσους βάθμους ατμίζετε σε mod με έλεγχο θερμοκρασίας?

Μόνη εμπειρία από tc το evicvt με τον ατμοποιητή του πακέτου.Στην αρχή με την κεφαλή Ni έπαιζα μεταξύ 230-240,για να ικανοποιηθώ σε γεύση,ντουμάνι.Με την Ti καμμία σχέση.Ικανοποιητικότατα για εμένα στους 205 με πιο απαλό-βελούδινο(?) ατμό.

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
 Αφού  τη θερμοκρασία τη ρυθμίζομαι "αυθαίρετα" σε όσους βαθμούς μας ευχαριστεί να ατμιζουμε  και ανεβοκατεβάζουμε όπως μας αρέσει και μας ικανοποιεί και απ' οτι  διαβάζω οι βαθμοί παίζουν ανάλογα το mod τον ατμοποιητή και διάφορα άλλα,  εκτός του ότι θεωρητικά τουλάχιστον δεν θα "πάρουμε καμένο" δεν έχω πεισθεί για κάτι άλλο.


 

...
Ότι η κετόνη "5,6-νασουσύρω-τοκασόνη" που ανιχνεύτηκε σε ίχνη αρουραίων που ενδεχομένως περπάτησαν σε χώμα που είχε πρόσφατα ποτιστεί από απομεινάρια νερού που ζεστάθηκε (και πετάχτηκε γι αυτό)  τα οποία περιείχαν μικροποσότητες από μόρια που αλληλεπίδρασαν με μόρια αέρα που επηρεάστηκαν από υπόηχους από πέταγμα κουτσής νυχτερίδας και στάσιμα κύματα από υπέρηχο παρθένας τζιτζικίνας, το οποίο ποτήρι λέγω βεβαίως-βεβαίως είχε χρησιμοποιήσει (άρα είχε αφήσει τα σάλια του) ο ξάδελφος της γεροντοκόρης ανιψιάς του βοηθού ψήστη της ταβέρνας τα "5 καψώνια";
Ε;  :angel:
...

 Spectrum  κλαίω, :))   για μια ακόμα φορά υποκλίνομαι.  :respect_hat: :respect:
 

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω παράθεση στον αποπάνωμου για να απαντήσω στο ερώτημα:

Mπορείς... 8)



P.sit
Όχι όμως όλο το κείμενο ε? :fight_fryingpan:

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Και όπως ακριβώς τα λέγαμε με το DNA20 και την παράθεση,
η ρύθμιση θερμοκρασίας, έχει τον ίδιο σκοπό και διαφοροποιήσεις αναλόγως του εξοπλισμού, όσο και όσες η ρύθμιση των βατ.
Όποιος βλέπει ανούσια την ρύθμιση θερμοκρασίας, το ίδιο βλέπει και την ρύθμιση βατ.
Βέβαια η ρύθμιση θερμοκρασίας είναι μισό βήμα ποιο μπροστά, λόγω αμεσότητας στο τελικό ζητούμενο.
Αν κάποτε υπάρξουν μελέτες για υγιεινότερο άτμισμα αναλόγως της θερμοκρασίας και ΑΝ θα έχουν πρακτική εφαρμογή λόγω διαφορετικότητας εξοπλισμού και συνηθειών του καθ' ενός, τότε και μόνο τότε, η ρύθμιση θερμοκρασίας θα αποκτήσει άλλη έννοια.

Μας πρόλαβαν όμως, γιατί γράφω αργά.


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Να προσθέσω τώρα που είναι πρωί (για Αύγουστο πρωί είναι!)
και ως εκ τούτου, είναι μειωμένη (είθε) η διάθεση για αντιπαράθεση  >:(
και τρολλοχαβαλέ  :fight_knuppel: και επιδεικτικές παραθέσεις  :-[ και κουραστικές εισαγωγές  8) ,


Αν προσέξεις τα αποτελέσματα του ερωτηματολογίου.
Αν ψαχουλέψεις τα νήματα των συσκευών TC.
Θα ανακαλύψεις ότι όσοι ρυθμίζουν θερμοκρασία, έχουν πολύ πολύ στενότερο εύρος λειτουργίας απ' όσους ρυθμίζουν Ωμ (μηχανικά μοντ), Βολτ, Βατ.
Είναι λίγοι, αλλά αρκετοί για να έχουμε στατιστικό αποτέλεσμα.
Το οποίο μας λέει ότι, η ρύθμιση θερμοκρασίας είναι πολύ πολύ αμεσότερη ως προς το τελικώς ζητούμενο.
Και κάνει τροφή για περιστέρια τα περί
"Η μέτρηση αυτή είναι πολύ σχετική."
"Κι εγώ δυσκολεύομαι να απαντήσω,"
Να προσθέσω στο
"Ούτε είναι δεδομένο ότι οι μετρήσεις είναι ακριβείς σε κάθε μοντ."
πολύ ακριβειστερότερες από μετρήσεις Βολτ ή Βατ σε κάθε μοντ -12 θαυμαστικά-.
Αξιοσημείωτα ακριβειστερότερες για νεοεμφανιζόμενη τεχνολογία.
Ως προς την αναγκαιότητα ύπαρξης τέτοιων συσκευών,
δεν μου πέφτει λόγος και δεν την πέφτω σε όσους χρησιμοποιούν μηχανικά μοντ.
Ειδικότερα για την αναγκαιότητα, είναι ένα φόρουμ μόνη της.
Ότι κι αν έχω σκεφτεί να γράψω για την αναγκαιότητα, δεν θα καθαρίσω ούτε με δια παντός μπαν.
Σκέφτομαι την αναγκαιότητα ύπαρξης του ΗΤ, αν γινόταν έρευνα πριν από μερικά χρόνια.
Και σκέφτομαι μόνο τις απαντήσεις που θα δίναμε εμείς, πριν γίνουμε ατμιστές.
Και σκέφτομαι κι άλλα πολλά.
Τι θα γίνει spectrum; Πότε θα ξεκινήσει το νέο έπος; Όχι για εμένα, για τον megadale ρωτάω. Με έχει πρήξει να ρωτάει.
Και να δεις που θα το πάρει το έξυπνο λογισμικό και θα το συγχωνεύσει.
Ποια η αναγκαιότητα ύπαρξης της αυτόματης συγχώνευσης;
Μας χρειάζεται η αυτόματη συγχώνευση;
Το TC ανακαλύφθηκε για να μας αποπροσανατολίσει από την αυτόματη συγχώνευση;
Και γιατί δεσμεύονται τα bravo και ζήτω και σωραίος των μελών του προηγούμενου μηνύματος;
Και τι γίνεται αν το δεύτερο συγχωνευμένο μήνυμα είναι κατάπτυστο από κάποιον που έβαλε σωραίος στο προηγούμενο;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2015, 10:34 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Κύριοι ηρεμία! Επαναφορά στο θέμα μας! Κάποια μηνύματα υπέστησαν σκούπα!

Στο evic με το subtank στους 210°
 Στο istick 60w με melo2 ανεβαινω αλλους 20° .

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Μηπως τωρα αρκετους μηνες μετα απο το ανοιγμα του νηματος, αφου εχει συγκεντρωθει η απαιτουμενη εμπειρια, εχει κατασταλαξει η τεχνολογια καπως (στο τυπο των συσκευων/συρματων), και εχει κυλισει πολυ υγρο στους ατμοποιητες μας, να ξανακουναγαμε λιγο το νημα? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Το μόνο που απορρέει πλέον από την δική μου τουλάχιστον ως τώρα εμπειρία με το tc, είναι ότι οι 270 βαθμοί στο vtc, είναι ανάλογοι με τους 210 στο dna και τους 190 στο sx..
Βάζοντας και διαφορετικούς ατμοποιητες, διαφορετικά στησίματα και διαφορετικά σύρματα στην εξίσωση, τα νούμερα μένουν ως έχουν άλλα "συν-πλην" 100 βαθμούς...
Ιφ γιου νοου γουατ αι μιν.. :laugh1:

Ευτυχώς δεν είχα ποτέ ψευδαισθήσεις πως όλα θα δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο και το μόνο που θα χρειάζεται είναι να ρυθμίσουμε το "μαγικό νούμερο". Πάντα ανέβαζα θερμοκρασία μέχρι το σημείο που απολάμβανα, άσχετα με τους βαθμούς που έβλεπα στην οθόνη, και πάντα η θερμοκρασία είχε αστεία διαφορά από το ένα μοντ στο άλλο με το ίδιο τελικό αποτέλεσμα..
Ευτυχώς για μένα, η μόνη απαίτηση από το tc ήταν και είναι η σταθερή απόδοση εκεί που θα το ρυθμισω, άσχετα με την αναγραφόμενη θεωρητική θερμοκρασία.

Λονγκ στορυ σορτ, temperature guessing σε ΟΛΟ του το μεγαλείο όπως πολύ σωστά είχε πει και ο Μπουσάρντο στο παρελθόν.
Το κάθε μοντ, έχει την δική του "άποψη" για την θερμοκρασία :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Σε μονη αντισταση ss  28ga και 0.7 ohm σωστό κλειδωμα  και σταθερή τροφοδοσία με υγρα 50-50 αντε 60-40 δεν εχει χρειαστει να ανλεβω ποτέ πάνω απο 180 βαθμους και 13w στο pico.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Το μόνο που απορρέει πλέον από την δική μου τουλάχιστον ως τώρα εμπειρία με το tc, είναι ότι οι 270 βαθμοί στο vtc, είναι ανάλογοι με τους 210 στο dna και τους 190 στο sx..
Βάζοντας και διαφορετικούς ατμοποιητες, διαφορετικά στησίματα και διαφορετικά σύρματα στην εξίσωση, τα νούμερα μένουν ως έχουν άλλα "συν-πλην" 100 βαθμούς...
Ιφ γιου νοου γουατ αι μιν.. :laugh1:

Ευτυχώς δεν είχα ποτέ ψευδαισθήσεις πως όλα θα δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο και το μόνο που θα χρειάζεται είναι να ρυθμίσουμε το "μαγικό νούμερο". Πάντα ανέβαζα θερμοκρασία μέχρι το σημείο που απολάμβανα, άσχετα με τους βαθμούς που έβλεπα στην οθόνη, και πάντα η θερμοκρασία είχε αστεία διαφορά από το ένα μοντ στο άλλο με το ίδιο τελικό αποτέλεσμα..
Ευτυχώς για μένα, η μόνη απαίτηση από το tc ήταν και είναι η σταθερή απόδοση εκεί που θα το ρυθμισω, άσχετα με την αναγραφόμενη θεωρητική θερμοκρασία.

Λονγκ στορυ σορτ, temperature guessing σε ΟΛΟ του το μεγαλείο όπως πολύ σωστά είχε πει και ο Μπουσάρντο στο παρελθόν.
Το κάθε μοντ, έχει την δική του "άποψη" για την θερμοκρασία :laugh1:
Θα διαφωνησω φίλε μου έχω το wismec dna 200 και το cuboid που φοράει την ίδια πλακέτα με το vtc mini  , με τον ίδιο ατμοποιητη και στα δύο mod και την θερμοκρασία ρυθμισμένη στους 215 c με ni200 ατμιζουν σχεδόν το ίδιο , εντάξει το dna υπερέχει σε αίσθηση , ποτέ δεν χρειάστηκε να ανεβασω τους βαθμούς στο cuboid για να ατμισω εκεί που ατμιζω με το wismec

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος zoulag

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Lost in 3D
Με Triton II και κεφαλή Vaporesso Ccell Ni200, υγρό 70VG-30PG, στο Tesla Nano 60TC στους 215, ενώ στο e-Box 75W (Pico) στους 250.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Χαίρομαι που διαφωνείς φίλε μου, ίσως βγάλουμε μια άκρη έτσι :D
Αναφέρεις πως δουλεύεις τους 215 βαθμούς, οπότε δεν γίνεται να μην μου έρθει στο μυαλό η "τακτική" του Ρένου :laugh1:
Δηλαδή βάζω 215 βαθμούς, χαμηλά βατ και το δουλεύω σαν κανθαλ στην ουσία ανεβάζοντας σταδιακά την θερμοκρασία χωρίς να φτάνει ποτέ τους βαθμούς που έχουμε ρυθμίσει. Ένας "κοφτης" δηλαδή απλά η ρύθμιση αν τύχη να ανέβει πολύ η θερμοκρασία.

Ο τρόπος που δουλεύω εγώ το tc και κατά συνέπεια ο λόγος που έχω αυτή την άποψη, είναι με την "σταθερή θερμοκρασία" ( ας πούμε ). Τα βατ δηλαδή αρκετά ψηλά για να έχω από την αρχή ως το τέλος την ίδια ακριβώς ( υποτιθέμενη ) θερμοκρασία που ρύθμισα.

Υγ. Δεν υπάρχει φυσικά σωστός και λάθος τρόπος. Τα αναφέρω αυτά γιατί είναι απλά διαφορετικοί τρόποι :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2016, 15:36 από nikos523 »

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
I'm too old for TC  :palios:

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
215 c 30w εγώ και όλα καλά !

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος StefPasc

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • Ad astra per aspera
αν και έχω ελάχιστη εμπειρία σε TC, χρησιμοποιώντας τον eviva πάνω στο pico να πώ τα εξής :
όταν έφτιαξα τις πρώτες  ss αντιστάσεις έπαιζα μεταξύ 190 και 240 βαθμών και κατάφερνα να πάρω "ιδέα" κοντά στους 240
όσο βελτιωνόμουνα στο coil τόσο κατέβαιναν οι βαθμοί
κάποια στιγμή ήμουν οκ μεταξύ 190 - 200
όμως ήμουν αρκετά κλίκ κάτω στην γεύση και στην ποσότητα ατμού
Παράλληλα αντιμετώπιζα αστάθειες. Από μέρα σε μέρα , από κρύο σε ζεστό ατμοποιητή οι κλειδωμένες ρυθμίσεις δεν λειτουργούσαν
Εντωμεταξύ είχα διαβάσει προσεκτικά και τις πάνω από 80 σελίδες στο τόπικ για το ss σύρμα και ιδιαίτερα την άποψη του estrifan ότι δεν έπαιρνε την γεύση που ήθελε στο ss.
Παρόλ' αυτά δεν ήθελα να εγκαταλείψω το σύρμα όχι τόσο για το TC όσο γιατί "αισθανόμουν" πιο βελούδινη γεύση και πιο "καθαρή" ατμοποίηση (υγρό, βαμβάκι, κτλ)
Αν και επαναλαμβάνω ότι δεν έχω εμπειρία μακράς χρήσης αυτό που πέτυχα είναι κατ' αρχήν να χαμηλώσω τελικά αρκετά τα watt που με ικανοποιούν και να κρατάω τους ατμοποιητές μου σχετικά "δροσερούς", χρησιμοποιόντας wattage mode.



Είμαστε πειραματόζωα, η έρευνα προωθείται σε όλα τα κράτη που θέλουν να πάνε μπροστά (δεν με ενδιαφέρει το πολίτευμα) κι εμείς δεν δίνουμε τον εργάσιμο χρόνο μας, αλλά υποθηκεύουμε την (όση έμεινε) υπόλοιπη υγιή ζωή μας.
Κ όταν αυτά γίνουν, ασχολιόμαστε και με το ιόν του ταντάλιου που βρέθηκε αφημένο σε καλαθάκι στο σπίτι του γείτονα της ξαδέρφης του σπιτονοικοκύρη του συμφορουμίτη.

μια χαρά τα λές :respect:
και υποθηκεύουμε την ζωή μας και με τα κινητά στο αυτί μας , την ζωή στην πόλη με τον "καθαρό" αέρα, τις επεξεργασμένες τροφές και τα junk που καταπίνουμε κτλ.
το άτμισμα μου φαίνεται το λιγότερο κακό από όλα τα άλλα (σε σχέση με τα 2 πακέτα που κάπνιζα πριν από 4 χρόνια) κι ας μην έχουν γίνει έρευνες..... ;) γιατί εκεί που δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου έφτασα να παίζω ακόμη και μπάλλα (κυριολεκτώ...)
είδα και τις "ερευνες" που γίνονται για όλα τα άλλα που ανέφερα πιο πάνω ......... όλα είναι αθώα  :wall:  

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560055 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364