vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

378 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, chris71, camber

Twitter

Στους πόσους βάθμους ατμίζετε σε mod με έλεγχο θερμοκρασίας?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απλα η ερωτηση. Στους ποσους βαθμους εχετε ρυθμισμενο το mod σας με ελεγχο θερμοκρασιας?
Απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν ακομα μελετες για το ποια θα πρεπει να ειναι η σωστη ρυθμιση για να ατμιζουμε μεσα σε ορια ασφαλειας,
η επιλογη της θερμοκρασιας ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος. Ποια ειναι η δικη σας?

(Επειδη καποιοι διαθετετε mods που σας επιτρεπουν να ρυθμιζετε τη θερμοκρασια αποκλειστικα σε βαθμους Φαρεναιτ,
παραθετω ενα μετατροπεα Φαρεναιτ σε Κελσιου για να κανετε τη μετατροπη σε βαθμους Κελσιου και να συμμετασχετε στην ψηφοφορια)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Η μέτρηση αυτή είναι πολύ σχετική. Σε ένα καθαρό coil η θερμοκρασία ορίζεται πάντα πιο χαμηλά.
Η μάκα επηρεάζει τη μέτρηση ή το ατμιστικό αποτέλεσμα, οπότε στην πορεία πάντα χρειάζεται αύξηση της θερμοκρασίας για να ατμίζουμε με την ίδια ένταση.
Ούτε είναι δεδομένο ότι οι μετρήσεις είναι ακριβείς σε κάθε μοντ. Τον ίδιο ατμοποιητή αν τον μεταφέρω από το istick στο dna, θα χρειαστεί να κατεβάσω 10-30 βαθμούς, ανάλογα με το πόσο παλιό είναι το coil.
Επομένως τι να απαντήσω; 190 βαθμούς με νέο coil στο dna και να πυροβολάει το μοντ ή 260 στο istick με το coil να έχει γίνει κουκούλι μετά από 20μλ με σκούρο υγρό και πάλι να μην τραβάει καλά;


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Κι εγώ δυσκολεύομαι να απαντήσω, αλλά για άλλους λόγους από την Petra.

Σε KF ατμοποιητή, ούτε να το δω το TC, δεν μου αρέσει καθόλου.
Με το Phenomenon, εξαρτάται από το μοντ. Άλλη ρύθμιση κάνω στο Snow Wolf και άλλη στο IPV3Li. Φαντάζομαι ότι αν είχα και άλλα μοντ με έλεγχο, άλλες ρυθμίσεις θα είχα και εκεί. Επίσης, και ας μην το έχω δοκιμάσει, φαντάζομαι ότι επίσης άλλες ρυθμίσεις θα είχα αν δούλευα TC με Ti σύρμα.

Μήπως είναι νωρίς ακόμα, όσον αφορά την τεχνολογία ελέγχου θερμοκρασίας, για να μπορέσουμε να βγάλουμε συμπεράσματα από τις απαντήσεις σε μια τέτοια ερώτηση?  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Πέρα από τον ατμοποιητή και το mod, σημαντικό ρόλο δεν παίζει και η σύσταση του υγρού; Φαντάζομαι ότι άλλη θερμοκρασία θα παίξει σε υγρό με υψηλά ποσοστά VG και άλλη σε PG, λόγω των διαφορετικών σημείων βρασμού.

Αν δεν παίζει ρόλο παρακαλώ να με διορθώσετε, αλλά μου φαίνεται λογικό

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απλα η ερωτηση. Στους ποσους βαθμους εχετε ρυθμισμενο το mod σας με ελεγχο θερμοκρασιας?

Πάνο μάλλον κάπου είσαι διακοπές και βαριέσε? :hmmm: και λες... δεν κάνω μιά ψηφοφορία :shock_sick_02: να περάσει η ώρα? :D :))

Λοιπόν... συμφωνώ με τους από πάνω ότι δεν θα βγάλεις άκρη...

Πάμε τώρα...

Έχω 2 ΚL+ 0.17 Ohm με διαφορετικό σύρμα σε διαφορετικά μοντάκια.

Ο ένας παίζει 190c και ο άλλος 285c...

Ωραίος ε? :laugh1:


Υ.Γ
Από την πλειοψηφία όμως θα ακούσεις τιμές από 200 - 230  ;)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Πάνο μάλλον κάπου είσαι διακοπές και βαριέσε? :hmmm:

Γιωργο, το πετυχες κατα το ημισυ. Μολις γυρισα απο τις διακοπες και βαριεμαι. :))

Παντως ρε παιδια ή εσεις ειστε πολυ παραξενοι ή εγω ειμαι πολυ καλοβολος. :hmmm: :tongue_smilie:
Οσες φορες εχω χρησιμοποιησει mod με ελεγχο θερμοκρασιας τη ρυθμιζω στο ιδιο σημειο, 190°C ± 5°C.
Στο κλωνοdna μου, τοσο με Ni200 οσο και με ss, σε evic vt φιλου που το ειχα καβατζωσει μερικες μερες, τοσο με τον ατμοποιητη μου οσο και με τον δικο του
που ηταν στημενος με τιτανιο, σε evic vt αλλου φιλου που το ειχε με τον ego one, σε ολα στο ιδιο σημειο τα ρυθμιζα για να εχω τον ατμο που επιθυμουσα.
Με το που περνουσα τους 200°C γινοταν τοσο ζεστος που με ενοχλουσε στο ατμισμα. :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 13, 2015, 23:52 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Πρωτάρης ακόμα, και προς το παρόν έχω βρει δύο ιδανικές για εμένα ρυθμίσεις, 250 βαθμούς όταν θέλω ζεστό ατμό, 150-180 όταν θέλω πιο κρύο :)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Νέος κι εγώ στο κεφάλαιο που ακούει στο όνομα "temperature control" και το βάπτισμα έγινε με με το eviv vt και τον εργοστασιακό ego one mega που περιελάμβανε το κιτ. Για αρχή λοιπόν δοκίμασα την Ni κεφαλή και η θερμοκρασία που με κάλυψε ήταν από τους 230 μέχρι και τους 240 βαθμούς (η Joyetech προτείνει 260-290 βαθμούς Κελσίου για τη συγκεκριμένη κεφαλή ) κι αφού δεν άντεξα πριν βγει εντελώς off, από χτες το πρωί παίζω με την Ti στους 210-225 μέχρι στιγμής (εδώ η εταιρία προτείνει το εύρος των 230-260 βαθμών Κελσίου αν δεν κάνω κάπου λάθος ).


Φυσικά και η Ni αλλά και η Τi παίζουν και χαμηλότερα αλλά αν και ο ατμός που δίνουν είναι αρκετά δροσερός και ευχάριστος, το ντουμάνι απ'την άλλη πάει περίπατο. Στο εύρος σωστής λειτουργίας που προτείνει η Joyetech πάντως αισθάνομαι κι εγώ τον ατμό λίγο πιο ζεστό απ'όσο μου αρέσει (αφού φυσικά τον γεύτηκα δροσερότερο νωρίτερα ) αλλά τη δύναμη του ατμοποιητή αρκετά έντονη, σίγουρα θα έλεγα ότι εκεί δουλεύει πιο ψηλά απ'το "νορμάλ" κατ'εμέ κι ας έχω ρυθμίσει τα watts στα 40 ενώ εκείνοι προτείνουν τα 60 (αν έχει να κάνει βέβαια αυτό - νέος γαρ )..


Ενυγουέυ επέλεξα κάπου εκεί ανάμεσα στους 200-219 βαθμούς πάντα σύμφωνα με την μέχρι σήμερα επαφή μου με τον έλεγχο θερμοκρασίας της αντίστασης, κανονίστε να κερδίσουμε στην ψηφοφορία ε;  :)) 

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
180 σε kfl
190-200 σε apollo
190 σε magma

Μόνο sx mini χρησιμοποιώ στο tc.
Οι βαθμοί είναι το σημείο που με ευχαριστεί, άσχετα από έρευνες και ιστορίες.
Τα joule πάντα τέρμα.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Μήνες τώρα φαγώνομαι μέσα μου να πω την άποψή μου, δεν θεωρούσα εύστοχο να την βάλω στο θέμα με τα mods με tc, αλλά μιας και ο φίλος μου ο Παναγιώτης άνοιξε το θέμα, είπα να πάρω το θάρρος...

Θα παραβλέψω το γεγονός ότι έχουμε σήμερα αντιστάσεις από διαφορετικά μέταλλα και κράματα (χαλκός, νικέλιο, τιτάνιο, όλα δίπλα-δίπλα καμαρώνουν στο πόστερ με τον περιοδικό πίνακα που με κοιτά από απέναντι με ένα περίεργο χαμόγελο...)

Θα παραβλέψω τα σφάλματα των μετρήσεων, τα οποία, ακόμα και σε λογικά πλαίσια, θα μπορούσαν να μετακυλήσουν την ψήφο όχι μόνο σε μια κατηγορία, αλλά και εκτός ορίων αυτής.

Θα αναφέρω απλά ότι δεν έχω τέτοια συσκευή, άρα δεν μπορώ να ψηφίσω, αλλά και δεν πρόκειται να αποκτήσω τέτοια για τα επόμενα 2 χρόνια τουλάχιστον, έστω κι αν κέρδιζα το λοτοτζόκερ.

Ο λόγος;

Γιατί έδωσαν το παρόν τέτοιες συσκευές;
Διότι υπάρχει η βεβαιότητα ότι σε υψηλές θερμοκρασίες παράγονται επικίνδυνες ουσίες για την υγεία.
(Διακετύλιο κλπ...
Αλήθεια, γιατί μόνο το διακετύλιο μου έρχεται στο μυαλό;)

Πολύ σωστά.
Όμως:

1) οι αντιδράσεις που μπορεί να γίνονται σε θερμοκρασίες ατμίσματος δεν έχουν ερευνηθεί πλήρως (πλήρως; τώρα ξεκινάνε οι έρευνες και λογικό είναι να μην ξέρουμε τίποτα σχεδόν
2) σε τέτοιες αντιδράσεις δεν έχουμε μόνο ένα προϊόν... παράγονται κι άλλα.

Τι θα γίνει αν αύριο βρεθεί ότι η βλαβερή ουσία "2,3-γιατοχωμανίνη" δημιουργείται στους 200 κελσίου, 300 φαρενάιτ, 500 κέλβιν;

Ότι η κετόνη "5,6-νασουσύρω-τοκασόνη" που ανιχνεύτηκε σε ίχνη αρουραίων που ενδεχομένως περπάτησαν σε χώμα που είχε πρόσφατα ποτιστεί από απομεινάρια νερού που ζεστάθηκε (και πετάχτηκε γι αυτό)  τα οποία περιείχαν μικροποσότητες από μόρια που αλληλεπίδρασαν με μόρια αέρα που επηρεάστηκαν από υπόηχους από πέταγμα κουτσής νυχτερίδας και στάσιμα κύματα από υπέρηχο παρθένας τζιτζικίνας, το οποίο ποτήρι λέγω βεβαίως-βεβαίως είχε χρησιμοποιήσει (άρα είχε αφήσει τα σάλια του) ο ξάδελφος της γεροντοκόρης ανιψιάς του βοηθού ψήστη της ταβέρνας τα "5 καψώνια";
Ε;  :angel:

Ότι το οξύ "σεντονικό οξύ" που ΤΩΡΑ διαβάζετε ευνοεί τον σχηματισμό ακάραιων;

Όχι  :nope:
Οι οργανικές ουσίες κοντεύουν τα 100.000.000,
η τάση "βρες κάτι κι ότι νάναι" του νομισματοκρατούμενου πολιτισμού τις δημιούργησε, αναλύσεις δεν υπάρχουν παρά για ελάχιστες κι όσες υπάρχουν είναι γιατί κάποιες εταιρείες (γενικά γράφω) χρηματοδότησαν τις Α έρευνες για τις Β ουσίες...

Κι εγώ έφυγα από το ΚΤ όχι για να αγχώνομαι, αλλά για να απαλλαγώ από τον εφιάλτη του καρκίνου.

Αν κάποιος ξεβιδώνει το μοντ από τα νεύρα του και βρίσκει εκατομμύρια ατέλειες σε όσα έγραψα:
1) Βεβαίως και πρέπει να το ψάχνουμε (αν θες να αγχωθείς με λογική, δες τα ποστ του BigSur στα ιατρικά και στις αναλύσεις υγρών. Και λογικά είναι και ουσιαστικές ανησυχίες δημιουργούν)
2) Βεβαίως και πρέπει να διασφαλίζουμε όλες τις δικλείδες ασφαλείας (κάποιοι τα γράφουν άριστα επιτυχημένα, μακάρι να παλιώσουν εδώ)
3) Βεβαίως και ξεπέρασα το στάδιο "γιUHU" βρήκα κάτι ασύλληπτα λιγότερο βλαβερό από το ΚΤ + κυρίως: δεν θέλει προσπάθεια.



Απλά, δεν θέλω πια να παίζω τη μαριονέτα.


Έγινα καπνιστής, διότι...
Έγινα νικοτινοεξαρτώμενος διότι...
Δεν μπορώ να απεξαρτηθώ διότι... ανήκω στους 6 στους 7 που δεν μπορούν γιατί...


Θεωρώ ότι η ΜΟΝΗ λύση είναι ο ΑΥΣΤΗΡΟΣ έλεγχος των υγρών και των υλικών ατμοποίησης που τα όριά τους είναι πιθανό να βρεθούν στον οργανισμό μας. Διαφορετικά, θα ψάχνουμε σε μνημόνια το τί έφταιξε...
Και μάλιστα, αφορολόγητος.
Είμαστε πειραματόζωα, η έρευνα προωθείται σε όλα τα κράτη που θέλουν να πάνε μπροστά (δεν με ενδιαφέρει το πολίτευμα) κι εμείς δεν δίνουμε τον εργάσιμο χρόνο μας, αλλά υποθηκεύουμε την (όση έμεινε) υπόλοιπη υγιή ζωή μας.


Κ όταν αυτά γίνουν, ασχολιόμαστε και με το ιόν του ταντάλιου που βρέθηκε αφημένο σε καλαθάκι στο σπίτι του γείτονα της ξαδέρφης του σπιτονοικοκύρη του συμφορουμίτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2015, 01:55 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
...
Παντως ρε παιδια ή εσεις ειστε πολυ παραξενοι ή εγω ειμαι πολυ καλοβολος. :hmmm: :tongue_smilie:
...

Κι εγώ στους καλόβολους.
180-2000C, με συνηθέστερους τους 190, με DNA40 & 25, με πολύ λίγους και μικρούς drippers.

Δεν το βλέπω διαφορετικό από το Στα ποσα watt ατμιζετε;
Μοντ, άτμο, στήσιμο, υγρό, διάρκεια τζούρας, κατάσταση και υλικό κατασκευής πηνιοαντίστασης, κατάσταση και υλικό κατασκευής απορροφητικού/υγρομεταφορικού μέσου, προσωπικές λόξες, αυτό που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή,
γιατί στους Κελσίου κάνουν δυσκολότερη την απάντηση απ' ότι στα βατ ή στα Βολτ ή στα Ωμ;

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω παράθεση στον αποπάνωμου για να απαντήσω στο ερώτημα:
"Γιατί έδωσαν το παρόν τέτοιες συσκευές;"
Δεν είναι ευγενικό να απαντήσω με ερώτηση. Γι' αυτό θα απαντήσω με ερωτήσεις.
Γιατί στεπάρουμε υγρά;
Γιατί υπάρχουν μοντ που μας πληροφορούν πόσες τζούρες κάναμε και πότε;
Γιατί βγάζουμε τις μπαταρίες από τα μοντ για να τις φορτίσουμε, σε αντίθεση με όοοοοολες τις υπόλοιπες μπαταριοσυσκευές που χρησιμοποιούμε;
Γιατί πρέπει να έχω άποψη αν κάποιος γουστάρει να χρησιμοποιεί μηχανικό μοντ;
Γιατί κατηγορούμε την ταβέρνα τα 5 καψώνια, για την ύπαρξη της γνωστής κετόνης 5,6-νασουσύρω-τοκασόνη, που βρέθηκε στα υγρά της Before-10;
Γιατί είμαι μονίμως οφτόπικ τον Αύγουστο;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2015, 23:52 από microchip »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Ατμιζεις με tc σε dna20?  :hmmm:
Αυτο μονο ο μικρος τσιπ θα μπορουσε να το κανει  :yes:
Ελα πες μας πως το καν εις για να το κανουμε κι εμεις

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Όοοολες τις άλλες, megadale; (να μπαίνεις και στο πετσί του ρόλου)
Δεν έχεις δει τη φωτογραφική μου  :yes:

Σε όλα τα άλλα "γιατί" ΟΚ + επαύξηση.

Και για να μην είμαι κι εγώ off, σαν μερικούς-μερικούς, να ρωτήσω:
Αντιλαμβάνεστε αλήθεια διαφορά στον ατμό στους 180 από τους 200;
4 χρόνια τώρα, ίδιος μου φαίνεται  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Ακριβώς όπως αντιλαμβανόμαστε περίπου 15% διαφορά στα βατ.
Όχι με τον ίδιο τρόπο, αλλά το ίδιο έντονα.
Μπορεί να το βεβαιώσει η petra.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
τι να επιβεβαιώσω; Οτι με dna20 στους 180 με 200 βαθμούς (ρύθμιση tc) έχει 15% διαφορά;
Μικρέ Τσιπ, σε έχει πιάσει κάποια πανσέληνοςι και δε λέει να σ΄αφήσει. Μας τρολλάρεις αγρίως για να δεις πώς θα αντιδράσουμε.
dna20 με tc ΔΕΝ υπάρχει!!!  :))  Οσο για σένα... απλά ΔΕΝ υπάρχεις!!!!  :laugh1:


ΕΝΤΙΤ::: Το διόρθωσες... dna25....τώρα κάτι πάει να γίνει. Είπα και σε προηγούμενο ποστ. Την ιδια στιγμή αν ανεβοκατεβάσεις κελσίου, θα νιώσεις την ίδια διαφορά με το να ανεβοκατεβάζεις βατ. Αλλά, όπως και στα βατ, άλλος ατμοποιητής και άλλο σύρμα θέλουν λίγα βατ, άρα λίγους κελσίου και άλλος πολύ.
Επιπλέον παρατήρησα ότι στους κελσίου η απόδοση επηρεάζεται περισσότερο από την μάκα. Αν σε βατ αυξάνω ένα 10% σε παλιά αντίσταση, σε κελσίου μπορεί να χρειαστεί παραπάνω.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1022 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem