vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 6 χρήστες
giorgos1999, dkostas, Lazy Dog, tony1976, Giannis.B, Milarepa

Twitter

Aspire Triton

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 18, 2015, 09:49 »
Παντως αν βγουνε αντιστασεις γυρω στο 1ohm θα τον τσιμπησω...


Κάπου διάβασα ότι παίρνει κανονικά τις κεφαλές της ατλαντίδας νο2, οπότε αν ισχύει αυτό έχουμε πολλές επιλογές στα Ω, 0.3, 0.4, 0.5, 1.0 ;)

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 18, 2015, 10:27 »
Στο βιντεο του Busardo στο 17.20 κανει συγκριση με τις κεφαλες του Antlantis 2

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 18, 2015, 13:04 »
Αυτο που παρατηρησα σε αρκετα review και σχολια ειναι πως με τις νεες 0.3 κεφαλες του Triton,ολος ο ατμοποιητης ζεματαει απο τα 50 watt και πανω..ΟΧΙ μονο η βαση του...ΟΛΟΣ ο ατμοποιητης,σε σημειο που ειναι σχεδον αδυνατο να τον ακουμπησεις...Επισης αρκετοι ηταν εκεινοι που δεν τους αρεσε και η γευση που πηραν απο τις 0.3 κεφαλες σε αντιθεση με την γευση των 0.4 και 1.8...Φυσικα και οταν τον παρω θα δοκιμασω και τις 3 κεφαλες για να ειμαι σιγουρος...Αν και ειναι πολυ πιθανον ο Triton να μην ειναι ο ατμοποιητης των 50+ watt..Μην ξεχναμε αλλωστε πως ΜΟΝΟ η κεφαλη των 0.3 ζηταει πανω απο 50 watt (55-65)...Η 0.4 ζηταει 25-30 watt και η 1.8 ζηταει 10-13 watt (Ο Busardo την 1.8 την δουλευει στο βιντεο στα 20 watt και αποδιδει μια χαρα απ'οτι λεει και την 0.4 την πηγε απ'οτι ειδα μεχρι και 60 watt)

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 20, 2015, 12:56 »
Μόλις τον αγόρασα από Λισσαβώνα, μιας και είμαι ταξίδι με τη δουλειά. Τον έχω ακόμη στο κουτί και φαίνεται πανέμορφος. Είμαι στα γραφεία του πελάτη και δε μπορώ να τον πλύνω και να τον γεμίσω, θα τα κάνω από το ξενοδοχείο αργότερα και θα σας πω εντυπώσεις. Η τιμή εδώ είναι στα 39€ και αγοράστηκε από το μαγαζί http://www.2smok.com/ . Τους έριξα δυο φορές το σάιτ από χθες γιατί μάλλον έχουν κάποιο bug στο μενού των mechanical mods  :)) ;D Ρίξτε μια ματιά τιμές μιας και μου φαίνονται πολύ καλές.

Αποσυνδεδεμένος kalafan

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 20, 2015, 14:42 »
σε Ελληνικο καταςτημα ποτε θα ρθει ο ατμοποιητης αυτος;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 20, 2015, 22:19 »
 Αν και δεν το έχω γενικά με τα reviews και τις παρουσιάσεις προϊόντων, θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω τις πρώτες εντυπώσεις μου σχετικά με τον καινούριο ατμοποιητή Triton της Aspire. Τον αγόρασα σήμερα από Λισαβώνα στο αντίτιμο των 39€ και είμαι περίεργος να δω σε τι τιμή θα έρθει στα ελληνικά καταστήματα και να δω αν βιάστηκα να κάνω την αγορά ή όχι.


Δε θα βάλω φωτογραφίες unboxing μιας και υπάρχουν κάποια βίντεο ήδη που το δείχνουν πολύ καλύτερα από ότι θα τα καταφέρω εγώ. Πάντως το κουτί είναι αρκετά λιτό σε σχέση με τον Nautilus Mini που είχα αγοράσει παλιότερα. Μια πλαστική, στρογγυλεμένη συσκευασία που περιέχει τον ατμοποιητή και δύο διαφορετικές αντιστάσεις, η μία 0.4Ω και η άλλη 1.8Ω.


Μιας και δεν είμαι των πνευμονικών και των SubOhm θα περιγράψω την 1.8Ω σαν αντίσταση και περισσότερο όσον αφορά τις mouth to lung τζούρες. Κατ’ αρχήν παρόλο τη λιτότητα του κουτιού, ο ατμοποιητής δεν είναι καθόλου λιτός. Ίσως κατασκευαστικά και αισθητικά ο καλύτερος ως τώρα που έχω δει από την aspire. Αν τον έβλεπα σε μοντάκι συνατμιστή θα υπέθετα ότι είναι κάποιος επισκευάσιμος που δεν ξέρω. Πολύ ωραίο φινίρισμα και πολύ ωραία αίσθηση στο χέρι, αλλά και κάπως βαρύς μετά το γέμισμα.


Πιστεύω ότι η Aspire με τον ατμοποιητή αυτόν θα καλύψει ένα ευρύ κοινό ατμιστών με το σύστημα ελέγψου ροής του αέρα και από τη βάση και από το drip tip. Για να μη σας κουράσω άλλο με την εξωτερική εμφάνιση και τα features που ήδη έχετε διαβάσει, το τελευταίο που θα πω είναι ότι το drip tip το οποίο συνοδεύει τον Triton δε μου άρεσε καθόλου και προτίμησα να του φορέσω το drip tip του kl+ που έχω μαζί μου. Για όσους προτιμούν τις πνευμονικές σίγουρα θα τους καλύψει αυτό που περιλαμβάνει.


Του φόρεσα λοιπόν την 1.8Ω αντίσταση, τον φούλαρα με Snake Oil και ξεκίνησα τις δοκιμές.


Α) Όσον αφορά τη ροή αέρα, ο ατμοποιητής μπορεί να προσφέρει από πολύ σφιχτή τζούρα τύπου Aspire CE5 και ακόμη πιο σφιχτή, με εντελώς κλειστή την είσοδο στο drip tip έως πολύ αεράτη σε σημείο να μην καταλαβαίνεις ότι έχεις ατμοποιητή στο στόμα. Για τα δικά μου γούστα η είσοδος αέρα στο drip tip είναι μόνιμα κλειστή. Για να προσδιορίσω τα γούστα μου άτμιζα Nautilus Mini παλιότερα στην πιο αεράτη τζούρα του και μετά kl+ σχεδόν τέρμα ανοιχτό. Αυτοί που θα απολαύσουν σίγουρα τον αέρα στο Drip tip είναι σίγουρα αυτοί που ατμίζουν υγρά τύπου menthol, μιας και όταν δοκίμασα να ανοίξω τον αέρα επάνω ένιωσα το Snake Oil να αναδεικνύει τη φρεσκάδα που μπορεί να αφήσει το υγρό στην εισπνοή. Δεν είναι του γούστου μου αυτού του είδους τα υγρά αλλά σίγουρα σε αυτούς που αρέσουν θα το καταευχαριστηθούν.  Στις φωτογραφίες θα έχω την κάτω είσοδο του αέρα μέχρι που μπορώ να το ανεχθώ ανοιχτό για να απολαύσω mouth to lung.


Β) Όσον αφορά την ποιότητα ατμίσματος, νομίζω είναι από τις καλύτερες γεύσεις που έχω πάρει ως τώρα από εργοστασιακό. Σχεδόν δεν το καταλαβαίνεις ότι ατμίζεις με εργοστασιακό ατμοποιητή, η ποιότητα του ατμού είναι σχεδόν βελούδινη… δεν ξέρω πώς να το περιγράψω αλλιώς. Τρομερός ατμός σε πυκνότητα στην εισπνοή και αρκετό ντουμάνι, καθώς επίσης και στην εκπνοή το ίδιο. Θα πρέπει να το δοκιμάσω και με Tribeca όταν επιστρέψω Ελλάδα για να έχω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη μιας και το Snake Oil πρώτη φορά το δοκιμάζω. Αυτό πάντως που παρατήρησα είναι ότι μαζεύει κι εύκολα υγρά στο drip tip από ατμοποιημένο υγρό και το καταλαβαίνεις αμέσως όταν θέλει ένα καθαρισματάκι.


Γ) Όσον αφορά την αντίσταση 1.8Ω κλασικά με τις αντιστάσεις της Aspire τα istick μου τη διαβάζουν 2Ω και για να βγάλει σωστή γεύση και ποσότητα ατμού τα 3.7V δε φτάνουν με τίποτα. Το δοκίμασα εκεί χαμηλά και έβγαλε ατμό όσο και ένα σπίρτο που σβήνει. Τη χρυσή τομή τη βρήκα μεταξύ 4.3V και 4.5V. Κάποια στιγμή που κατέβασα για λίγο στα 3.7 μάζεψε αρκετό υγρό στην αντίσταση και έπρεπε να ανεβάσω V για να το εξατμίσει.
 
 Δ) Όσον αφορά το μέγεθος, πρόκειται για έναν μεγάλο σε όγκο ατμοποιητή, μεγαλύτερο από Nautilus και πολύ κοντά στον kl+ που πάντως δείχνει ταιριαστός με τα istick και φαντάζομαι σε άλλα θα δείχνει ακόμη πιο ωραίος.
 
 Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω μιας και δεν έχω ξαναπαρουσιάσει ατμοποιητή στο παρελθόν, οπότε θα περιμένω δικές σας ερωτήσεις η αν θέλετε πιο συγκεκριμένες φωτογραφίες. Στο μαγαζί που τον έχουν δοκιμάσει μου είπαν επίσης ότι καταναλώνει γενικά σαν ατμοποιητής.
Να μην ξεχάσω να πω ότι σε βίντεο έχω δει ότι οι αντιστάσεις του είναι συμβατές με αυτές του  Atlantis και σήμερα που ζήτησα να μου δείξουν δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα μέχρι να έρθουν στην ελληνική αγορά οι αντιστάσεις του Triton. Ίσα ίσα που θα υπάρχουν και περισσότερες επιλογές.
 

Αποσυνδεδεμένος kalafan

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 20, 2015, 22:28 »
ευχαριστουμε φιλε  για την mini παρουσιαση...

θεωρεις οτι για mouth to lung τζούρες ειναι ΟΚ?

δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει subtank mini για να τα συγκρινεις αλλά τουλαχιστον για μενα το subtank δεν κανει για mouth to lung τζούρες ...οποτε εχω μια ελπιδα με το Triton?

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 20, 2015, 22:33 »
Εγώ ατμίζω αποκλειστικά mouth to lunk και πιστεύω θα μείνεις ικανοποιημένος. Αν κλείσεις εντελώς την είσοδο αέρα από το Drip Tip και παίξεις με τον αέρα στη βάση σίγουρα θα βρεις μια ρύθμιση που σου αρέσει. Το σημαντικό είναι ότι δεν έχει κλικς όπως ο Nautilus έτσι ώστε να έχεις στανταρ επίπεδα εισροής αέρα. Είναι σαν μια οπή την οποία ανοίγεις και κλείνει εσύ όσο θελεις, από τέρμα κλειστή εως τέρμα ανοιχτή χωρίς περιορισμούς.

Subtank Mini είχα δοκιμάσει από ένα συνατμιστή και ήταν πολύ αεράτη για μενα η τζούρα. Ελπίζω να σε βοήθησα  :)

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 20, 2015, 22:33 »
Μεγαλυτερος απο τον ναυτιλο τον μεγαλο ή τον μικρο;

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 20, 2015, 22:39 »
Από τον μικρό σίγουρα μεγαλύτερος. Ο μεγάλος είδα είναι στα 83.65mm και ο Triton στα 73.5mm απλά επειδή δεν είχα ποτέ μεγάλο Nautilus δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι αυτή η διαφορά των 10mm μεταξύ τους

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 20, 2015, 23:07 »
Αν κατάλαβα καλά φίλε kingdm ο triton δεν συνοδεύεται από επισκευάσιμη κεφαλή, τουλάχιστον στο πακέτο που πήρες.


Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 20, 2015, 23:09 »
ερχεται ξεχωριστα η επισκευασιμη και με μικρο κοστος που εχω παραγγειλει...

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 20, 2015, 23:17 »
Ναι είναι ξεχωριστά, αλλά το κόστος είναι μηδαμινό κάτω των 10 ευρω

Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 21, 2015, 01:23 »
Παντός είναι μεγάλο φάουλ που δεν περιλαμβάνει την επισκευάσιμη κεφαλή και ότι χωράει 3.5 μλ υγρό ...

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Aspire Triton
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 21, 2015, 02:24 »
Όλες οι επισημάνσεις του kingdm είναι απολύτως σωστές και συμφωνώ με την κριτική του σε όλα τα σημεία. Έχω τον Τρίτωνα περίπου 20-25 ημέρες, τον έχω δοκιμάσει στα 10-11W με την αντίσταση των 1,8Ω και με τα: Primo Verde της T Juice, RY4, Virginia, 7 Foglie της FlavourArtist με εξαιρετικά αποτελέσματα.
Περιμένω κι εγώ το επισκευάσιμο κομμάτι μέχρι το τέλος του μήνα.
Τα υγρά που έχω (περιεκτικότητα σε νικοτίνη) δεν είναι κατάλληλα για την αντίσταση των 0,4Ω, οπότε δεν μπορώ να πω προς το παρόν εντυπώσεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9115 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364