vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

360 επισκέπτες, 9 χρήστες
maprix, TasMan, billythekid, kurtz, panoskapa, dkostas, Jorge, Ducati.Jimakos, Milarepa

Twitter

Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 10, 2015, 11:02 »
Παίδες, σας ευχαριστώ πολύ! :thumpup: :thumpup: :thumpup: 


Γέμισαν κάποια κενά μου (ελπίζω και σε άλλους να συνέβη αυτό), σαφέστατα. Το αντιλαμβανόμουν το θέμα κάπως διαφορετικά, ελλειπώς, απο ότι μετά απο την προσεκτική ανάγνωση του παρόντος ..




Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 10, 2015, 11:47 »
Ενδιαφέρον θέμα!

Ξεκινάω από τον τίτλο: η λέξη "πάντα" είναι άχρηστη καθώς μέχρι προχτές δεν ξέραμε τι εστί TC. Εκτός αν η χρήση της μεταφράζεται ως "Είναι πάντα απαραίτητο σε αυτούς που επιλέγουν να το χρησιμοποιήσουν?".

Όσον αφορά τον παραλληλισμό με το abs, δεν είναι εντελώς άστοχος. Για την ακρίβεια, κάνει το φρενάρισμα απολαυστικότερο και ασφαλέστερο, και ως εκ τούτου την οδήγηση. Όπως ειπώθηκε, πηδάμε ένα βήμα. Αντί λοιπόν να πατάμε φρένο σαν να έχουμε πάρκινσον στο πόδι, το πατάμε κανονικά και το push-pull γίνεται από το σύστημα. Κάπως έτσι φαίνεται πιο νορμάλ!

Προσωπικά, ακόμα δεν έχω άποψη για το TC καθώς το μόνο μοντ που έχω πιάσει και υποτίθεται έχει τέτοια λειτουργία, είναι το XPRO80. Μόλις με το καλό έρθει το Snow Wolf, θα κουβεντιάσουμε αλλιώς.

Κατά κύριο λόγο, το ποστ του microchip με καλύπτει απόλυτα. Είχαμε cig look-a-likes με αντιστάσεις 2Ω και 3.5βολτ. Μετά βρήκαμε και ego, άντε και πέσαμε στα 1.5Ω με κάτι κάρτο και φτάσαμε και τα 3.7 βολτ (επανάσταση ρε φίλε!!). Ανακαλύψαμε και τα μοντ, πέσαμε στα Ω, φτάσαμε (φτάσανε μάλλον) να ατμίζουν βραχυκυκλώματα χωρίς καν στοιχειώδης γνώσεις. Το vv μετατράπηκε σε vw και καλώς μας ήρθες TC και μετρητή Joule! Δεν τα θεωρώ ούτε άχρηστα, ούτε χρήσιμα όλα αυτά. Είναι μία ακόμα λειτουργία την οποία έχουμε πλέον τη δυνατότητα να παραμετροποιήσουμε, χωρίς όμως αυτό να γίνεται αυτοσκοπός.

Σε νορμάλ ηλεκτρονικά μοντ, πλέον κοιτάω την οθόνη μόνο όταν βάζω φρέσκια αντίσταση, για να κάνω χαμηλή ρύθμιση στην αρχή. Μετά, παίζω τυφλά μέχρι να βρω το σημείο που αρέσει σε μένα. Εξαίρεση αποτελεί το κτήνος, στο οποίο οι ρυθμίσεις δεν κλειδώνουν και πρέπει να κοιτάς την οθόνη συχνά πυκνά καθώς η καταλάθος τζούρα στα 70w δεν είναι και ο πιο ευχάριστος τρόπος να ξεκινήσει η εργασιακή σου μέρα (true story  :wall: ).

Με τον ίδιο τρόπο πιστεύω ότι θα διαχειριζόμουν και ένα TC μοντ, αν αποφάσιζα να χρησιμοποιήσω τέτοια λειτουργία. Και για να κάνω κάτι τέτοιο, θα έπρεπε να έχω κάτι να κερδίσω από το το Ni200. Αυτά όμως μένουν να αποδειχτούν στην πράξη καθώς με το XPRO δεν μπορείς να εξάγεις συμπέρασμα.

Τέλος, θεωρώ ότι κάποιος ο οποίος γνωρίζεται καλά με τον ατμοποιητή του, μπορεί να καταλάβει ακόμα και από τη θερμοκρασία που αυτός αναπτύσσει σε τι σημείο βρίσκεται η πλήρωση του υγρού και αν κοντεύει να εισπράξει μεγαλοπρεπές καψούλι. Κατατάσσω τον εαυτό μου σε αυτή την κατηγορία και τολμώ να δηλώσω ότι η ελαφρά αλλαγή γεύσης, αίσθησης της τζούρας, θερμοκρασίας ατμού και θερμοκρασίας ατμοποιητή στο χέρι, είναι αισθητές και στους τρεις ατμοποιητές που χρησιμοποιώ και με ειδοποιούν για τα μελλόμενα!

Είναι το μέλλον? Ίσως. Αλλά αυτό μένει να αποδειχτεί!

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 10, 2015, 15:25 »
θα πω την γνωμη μου ,χωρις βεβαια να ειναι και σωστη.
πιστευω οτι κανουμε ενα λαθος,συνδιαζουμε το tc με το καμμενο.
εγω απο οτι καταλαβα με τα λεγομενα του γιατρου,ειναι να βρουμε πανω απο ποια θερμοκρασια ,τα υγρα ,το συρμα ή το βαμβακι εκλύουν βλαβερες ουσιες .
το καμενο δεν ειναι το οριο,το οριο θα ειναι απο τις μελετες,εκει θα μπει το οριο ,μπορει να ειναι 200 c ή λιγοτερο,τωρα αν θα μας αρεσει ειναι αλλο κεφαλαιο.
με λιγα λογια το tc θα εχει χρησιμοτητα οχι για να μην τρωμε καμενο,αλλα να μην ξεπερναμε την θερμοκρασια που θα οριστει απο τις μελετες.
το μεγαλο λαθος των εταιρειων ειναι οτι βγαλαν κατι ,χωρις να εχουν βαλει καποια ορια,που θα ηταν απο πειραματα.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 10, 2015, 15:55 »
Δε νομίζω ότι είναι λάθος το TC χωρις να έχουν μπει όρια.
Όποιο και να είναι το όριο, καλύτερα να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής κάποιου (έστω και λανθασμένα) παρά να μην υπάρχει καθόλου ή να είναι ανεξέλεγκτο . Από σένα εξαρτάται ποιο θα επιλέξεις ξέροντας ότι οσο πιο αυστηρό είναι αυτό τόσο το καλύτερο.
Δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημα και το συζητάμε τόσο πολύ.
To TC δεν αποτρέπει πλήρως το καμμένο ή τα Hot spots αν δεν έχεις σωστό set up και τροφοδοσία Προσφέρει όμως σταθερότητα, χαμηλή θερμοκρασία στον ατμό χωρίς να μειώνεται ο όγκος του και να σου καίει το λαιμό/στόμα. Είναι πιο καθαρή και απαλή η γεύση του και η αίθησή του.
Πόσο δύσκολο είναι να γίνει αντιληπτό? Δεν επιτρέπει στο σύρμα να ανεβάζει πάνω απο μια ορισμένη θερμοκρασία (εστω κι αν αυτή είναι κατα προσέγγιση). Απλά πράγματα.

Εγώ το βρίσκω πλεόν πισωγύρισμα να κοιτώ συσκευές χωρίς TC. Απορρίπτω και το kanthal πιά.

NAI το βρίσκω αναγκαίο το TC. Στα 10W βέβαια είναι σα να βάζεις κόφτη sta 120χλμ σε παπάκι 50cc αλλά ούτε όλοι θέλουμε και ωμή δύναμη 600 ίππων F1 στα καθημερινής χρήσης αυτοκίνητα μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 10, 2015, 16:00 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 10, 2015, 16:03 »
δεν αντιλεγω σε αυτα που λες,αλλα το tc διαφιμιστικε για ποιο ασφαλες ατμισμα και πρωτα απο ολα ετσι πρεπει να το συγκρινουμε με το συμβατο ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 10, 2015, 16:23 »
Στο βίντεο που έβαλε ο kotsos75 [εδώ] το είπε καθαρά ο κ. Φαρσαλινός στο 1:02:15  :respect: 

Παράθεση
Εδώ μιλάμε για ένα προϊόν το οποίο επανακαθορίζει τα όρια ασφάλειας και τις συνθήκες ασφαλούς άτμισης του ηλεκτρονικού τσιγάρου...

όλα τα υπόλοιπα είναι για τους ριβιούερς... ;D

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 10, 2015, 17:38 »
Είμαι μόλις 2 μηνών ατμιστής και κοιτώντας γύρω μου δεν θεωρώ ότι ο ελενχος θερμοκρασίας είναι καμία επανάσταση στην τεχνολογία.
Είναι αυτό που μας επιτρέπει να διαλέγουμε πόσο παγωμένο θα πίνουμε το νερό από το ψυγείο αναλόγως τα γούστα μας και τις ανάγκες μας
Είναι αυτό που επιτρέπει στην γυναίκα μου να βάζει την ηλεκτρική κουβέρτα στους 50 Κέλσιου ενώ εγώ ακριβώς δίπλα να έχω 35 βαθμούς.(δυσανασχετώ στους 50 και αυτή κρυώνει στους 35.)
Στο διαταυτα τωρα άλλη θερμοκρασία απαιτείται στο μαγείρεμα για τα χόρτα (μικρή) και άλλη για το κρέας (μεγάλη). Άλλος τρώει την μπριζόλα σχεδόν ωμή και άλλος ξεροψημένη.
 Ούτως η άλλως το καμένο έχει ενοχοποιηθεί για πολλά.
Θεωρώ ότι είναι αρκετά καλό που έχουμε και  στο Η.Τ. ελενχο θερμοκρασίας.
 

Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 10, 2015, 18:36 »
Παιδιά εχούν ειπωθεί πολλά , και έχουν να γίνουν ακόμα ενα σορώ πραγματα , που θα κάνουν ασφαλεστερα , απο ότι είναι τώρα .
Μου έκανε εντύπωση στο βίντεο παραπάνω με τον Κ.Φαρσαλινό , πού ώντας ατμιστής και ο ίδιος , μιλαει με άλλους ατμιστές , και αναφέρει μια καινουργια συσκευη ατμοποιησης , που θα κάνει πάταγο οπως λεει , γιατι θα αλαξει όλο τον μέχρι τωρα τρόπο ατμίσματος .
Ειναι κάτι καινουργιο , που μου χει διαφύγει ...?
Υπάρχει παρουσίαση πουθένα για αυτή...?

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 10, 2015, 18:39 »
Ο κ. Φαρσαλινός σε αυτό το βίντεο αναφέρεται σε δύο συσκευές, στο DNA40 by Evolv και στο The Vir by The Golden Greek. Το πρώτο κυκλοφόρησε και είναι γνωστό σε όλους μας. Το δεύτερο αναμένεται σύντομα να βγει στην παραγωγή.

Αποσυνδεδεμένος geozero

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #39 στις: Ιουνίου 10, 2015, 18:40 »
στο πλαισιο της ομορφης συζητησης  που κανετε επιτρεψτε μου να συμμετεχω και εγω...


εχω ατμισει τοσο με μηχανικο οσο και με απλο ηλεκτρονικο μοντακι. εχω ατμισει τοσο σε υψηλα βατ όσο και σε χαμηλα μαξιμουμ δηλαδη τα 12.


πριν απο 2 βδομαδες αγορασα το ipv4.στηνω με 0,25 νικελιο και δοκιμαζω.αρχικα μου φανηκε σαν να ατμιζω με μεγαλη αντισταση και λιγα βατ ενος απλου ηλεκτρονικου μοντ.κανοντας κατα τη διαρκεια της ημερας και σε καποιες στιγμες κανοντας πιο μεγαλες τζουρες ειχα το ιδιο ατμιστικο αποτελεσμα,δηλαδη ιδια γευση και αναλογικο ατμο πραγμα που με τα υπολοιπα δεν τα ειχα.η παραγωγη ατμου πολλαπλασιαζοταν και η γευση εξασφενουσε ας το πω ετσι.
 αυτο που  μου εκανε εντυπωση ειναι το οτι το υγρο που εκανα, σε σχεση με παρομοια αντισταση με κανθαλ, ειναι οτι το υγρο δεν εχανε την ρευστοτητα του οταν πχ εμενε 1μλ στον ατμοποιητη  και το αδειαζα αλλα και ουτε το χρωμα του που το υγρο στην αντισταση με κανθαλ αλλαζε.


δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου ή εκανα καποιο λαθος στο κανθαλ.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 10, 2015, 19:10 »
Ωραια παρατηρηση αυτό με το χρωμα του υγρου.
Αλλοι παρατηρησαν κατι?
Επισης την μπαταρια με το Νικελ την "γονατιζει¨?
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος geozero

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #41 στις: Ιουνίου 10, 2015, 19:31 »
εμενα μου βγαζει γυρω στα 20-24 μλ (ipv4 διπλες μπαταριες ειτε samsung 25r ειτε efest 2500 35A) ρυθμισμενο στα 12J και στους 120-150C.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 11, 2015, 02:17 »

Επισης την μπαταρια με το Νικελ την "γονατιζει¨?
Πετρος  :thumpup:
την στέλνει αδιάβαστη  :))
διότι με τόσο μικρές αντιστάσεις που βγάζουμε το ρεύμα είναι πολύ μεγάλο (νόμος του Ωμ)
Με το TC φαίνεται ποια μπαταρία είναι αξιόλογη και ποια για τα σκουπίδια.
Προσωπικά, κάποιες "επώνυμες" δήθεν 25Α τις πέταξα.
Α ! και η αυτονομία πάει περίπατο αν ατμίζεις κοντά στους 200 κελσίου.


 
εμενα μου βγαζει γυρω στα 20-24 μλ (ipv4 διπλες μπαταριες ειτε samsung 25r ειτε efest 2500 35A) ρυθμισμενο στα 12J και στους 120-150C.


στους 120-150 το vaporshark ξεκινάει με τον κόφτη  :)

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #43 στις: Ιουνίου 11, 2015, 10:30 »


κάποιο λάθος κανεις φιλε μου
εγώ έχω πολύ καλή αυτονομία στην μπαταρία με το tc και πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι μονο στο πάτημα του κουμπιού στέλνει πολλά watt στιγμιαία μετά στέλνει πολύ λίγα watt και έτσι η μπαταρία κρατάει περισσότερο
The battery consumption in VW mode is one time larger than that in VT mode approximately

Αποσυνδεδεμένος cpt.Yiannis

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #44 στις: Ιουνίου 11, 2015, 11:00 »
Την καλησπέρα μου σε όλους,
Πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη, όχι για ψάξιμο σχετικά με το θέμα αλλά για αγορά και πειραματισμό σε μοντάκι με έλεγχομενη
θερμοκρασία. Αυτό που πρόσεξα είναι ότι σε χαμηλά W χωρίς πολύ υγρό στον ατμοποιητή και με τζούρες μεγάλης διάρκειας ακόμη
και στους 110C μύρισε καμμένο.
Σε υψηλά W και σε απλό και σε Drip ατμοποιητή  (με τις ρυθμίσεις που είχα και πριν) το αποτέλεσμα μου φάνηκε το ίδιο και με τα παλιά MODs και με το νέο. Περιμένω εδώ λοιπόν, και απολαμβάνω διαβάζοντας τα μηνύματα και τις εμπειρίες σας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63169 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3728 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1006 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43645 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem