vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

368 επισκέπτες, 3 χρήστες
TasMan, dkostas, zamploutos

Twitter

Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« στις: Ιουνίου 09, 2015, 16:33 »
Χαίρετε! :bye:




 Ένα ποσοστό ατμιστών, μεταξύ των οποίων και εγώ, ατμίζουμε κάτω απο 10 Watts. Προσωπικά δεν ξεπερνάω με τίποτε τα 9 τον τελευταίο καιρό, σε κανένα ατμοποιητή μου. Δεν θέλω ούτε πολλά ντουμάνια, ούτε υπερβολική κατανάλωση ρεύματος, ούτε να ρισκάρω την υγεία μου στο βωμό της γεύσης ή της απόλαυσης. Και για λόγους ασφαλείας/υγείας, η τάση μου είναι μάλλον πτωτική ..


Συνεχίζω να παρακολουθώ τα δρώμενα, τις έρευνες κλπ, συνεχίζω να ψάχνω και να πειραματίζομαι με νέες αντιστάσεις κλπ, συζητώ με συνατμιστές, συνεχίζω να παρατηρώ τις διάφορες μόδες που έρχονται και φεύγουν ..


Καλή ώρα, το τόσο πολυσηζητημένο feature του TC.


Το θέμα που προτείνω να συζητηθεί αφορά στο ποσοστό θερμοκρασίας που θα ήταν καλό ή κακό, κατά την άποψη σας (μας), να εφαρμόζουμε στα μοντάκια μας, το οποίο ποσοστό, παρά τη συγκεκριμένη δυνατότητα του TC, απο μόνο του δεν σηματοδοτεί τίποτε, παρά μόνον τη δυνατότητα ...


Το εύλογο ερώτημα μου, αφού δήλωσα παραπάνω τον τρόπο που ατμίζω και ψάχνομαι, είναι αν όντως χρειάζομαι μια τέτοια δυνατότητα στα γκάζια που ατμίζω, εγώ και οι όμοιοι μου, ή αν τελικά είναι χρήσιμο μονον σε εκείνους που ανεβαίνουν πάνω απο τα 10 Watts (ή στα πόσα Watts πιστεύετε εσείς εν πάσει περιπτώσει;) …


Περιττό να αναφέρω το ότι με τον τρόπο που ατμίζω στα tanks μου, αλλά ακόμη και σε dripping mode, δεν αντιμετωπίζω περίπτωση καμμένου κλπ. Έστω, αν συμβεί καμμιά φορά, αυτό θα είναι σπανιότατα.


Εν τέλει, προφανώς και δεν περιμένω επιστημονικώς αποδεδειγμένες απαντήσεις .. Απλά θα εκτιμούσα αφάνταστα τις απόψεις σας, ιδίως των παλαιότερων. Μέσα απο τις παραθέσεις πιθανόν να βγεί κάτι εποικοδομητικό ...




ΥΓ: Όπως πάντα δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν είμαι στο σωστό υποφόρουμ, + ελπίζω ότι δεν επαναλαμβάνω παλαιότερο θέμα, οπότε παρακαλώ σας διαχειριστές, πράξτε ανάλογα!!! Ευχαριστώ για τον κόπο!!! :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 09, 2015, 16:48 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 09, 2015, 16:49 »
Ωραίο το θέμα και καλύπτει και δικά μου ερωτήματα. Αν κάποιος ατμίζει σε αυτές που χαρακτηρίζονται "φυσιολογικές συνθήκες", που αν δεν έχω καταλάβει λάθος, είναι με αντιστάσεις μεταξύ 1 έως 2+Ω, και 8-15W (με πολύ χοντρικούς υπολογισμούς) και δεν ατμίζει καμμένο, ενώ αλλάζει τακτικά βαμβάκια και αντιστάσεις, τι είδους παραπάνω προστασία/ασφάλεια του παρέχει το TC; :dontknow:
Επίσης, επειδή κάποιοι λένε ότι το άτμισμα με TC, βελτιώνει και την απόδοση της γεύσης, θα ήθελα κι εδώ να διαβάσω τις γνώμες των έμπειρων, μιας και ούτε αυτό έχω καταλάβει πως επηρεάζεται :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 09, 2015, 16:56 »

πιστεύω πως δεν έχει καμια σχέση το ατμισμα με tc από ότι να ατμιζις σε χαμηλά watt πχ 9-10
ο λόγος είναι ότι όταν χρησιμοποιείς tc τα watt δουλεύουν εντελώς διαφορετικά και πέφτουν ως το 1 watt την ώρα που ατμιζις
αντίθετος ένα απλό mod θα συνεχίσει να δίνη 10 watt σταθερά οποτε η θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλότερες κατά την γνώμη μου ακόμα και σε τζούρες τριών δευτερολέπτων

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 09, 2015, 17:00 »
Υπάρχει ενδεδειγμένη θερμοκρασία που πρέπει να χρησιμοποιεί κάποιος για να έχει την κατά το δυνατόν μεγαλύτερη ατμιστική ασφάλεια?
Γιατί αν δεν υπάρχει κάποιος έστω μπούσουλας, αν βάζει ο καθένας ότι θερμοκρασία θελει στο tc, πιθανώς θα ξεφεύγει από τα "ασφαλή" όρια.

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 09, 2015, 17:02 »
Ενα καλοποτισμένο φυτίλι ποτέ δεν θα ανεβάσει υψηλές θερμοκρασίες κάτω από φυσιολογικά watt. Απλά με το TC ξενοιάζεις, έχει δεν έχει υγρό, τροφοδοτείς καλά ή όχι, δεν υπάρχει περίπτωση να φας καψούλι, όπως έφαγα πχ εχτές όταν στην αναπλήρωση του Τηλέμαχου ξέχασα να ξανανοίξω τα υγρά...

Αποσυνδεδεμένος john67

  • **
  • 277
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 09, 2015, 17:10 »
Η μεγαλύτερη θερμοκρασία για VG είναι 280 βαθμούς κελσίου.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 09, 2015, 17:33 »
Υπάρχει ενδεδειγμένη θερμοκρασία που πρέπει να χρησιμοποιεί κάποιος για να έχει την κατά το δυνατόν μεγαλύτερη ατμιστική ασφάλεια?
Γιατί αν δεν υπάρχει κάποιος έστω μπούσουλας, αν βάζει ο καθένας ότι θερμοκρασία θελει στο tc, πιθανώς θα ξεφεύγει από τα "ασφαλή" όρια.


νομίζω πως υπάρχει ασφαλής λειτουργία σε tc και αυτή είναι στο όριο που ο ατμός σε ευχαριστεί
δηλαδή δεν έχει νόημα να ατμιζουμε χωρίς να το ευχαριστιόμαστε και έτσι την θερμοκρασία θα την ρυθμίσουμε εκεί που ο ατμός που βγαίνει σε ευχαριστεί όμως θα ξέρεις ότι δεν θα πάει πολύ παραπάνω αν έχεις και ένα σωστό μηχάνημα


όσον αφορά το όλο θέμα νομίζω πως σε αυτήν την ερώτηση δηλαδή στο αν είναι ένταξη να ατμιζουμε σε χαμηλά watt το έχει απάντηση ο γιατρός και έχει πει πως σε πιο υψηλά watt και σε πιο γρήγορες τζούρες είναι καλύτερα από ότι σε χαμηλά watt και μακρόσυρτες τζούρες επειδή το θερμικό φορτίο είναι μικρότερο στις γρήγορες τζούρες και σε υψηλά watt παρα στις πιο μακρόσυρτες τζούρες και σε χαμηλά watt
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 09, 2015, 17:42 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 09, 2015, 17:59 »

Ο κύριος λόγος που δίνουμε ρεύμα σε μια αντίσταση είναι για να παράγει θερμότητα, να την "ζεστάνουμε". Το υγρό μας έρχεται σε επαφή με την αντίσταση και ατμοποιείται, δημιουργώντας (προφανώς) ατμό, τον οποίο εισπνέουμε. Ανάλογα τη θερμότητα που εκπέμπει η αντίσταση έχουμε το αντίστοιχο αποτέλεσμα.


Ας πούμε ότι έχουμε ένα dripper με μονή αντίσταση στα 1.5 Ω, πάνω σε ένα ηλεκτρονικό μοντάκι VW. Ανάλογα τα Watt που δίνουμε στην αντίσταση, παρατηρούμε ότι κάνουμε διαφορετικό είδος ατμίσματος. Δίνοντας 10W, έχουμε μια απόδοση γεύσης και ατμού Α1. Στα 20W είναι A2, στα 30W είναι A3 κ.ο.κ.

Τα Watt όμως
δεν έχουν άμεση σχέση με το φαινόμενο της ατμοποίησης. Όσο πιο πολύ ενέργεια δίνουμε στην αντίσταση, τόσο μεγαλύτερη θερμότητα παράγει. Παρόλα αυτά, δίνοντας ένα σταθερό ποσό ενέργειας, δεν σημαίνει αυτομάτως ότι η θερμοκρασία της αντίστασης παραμένει σταθερή.

Για παράδειγμα, δίνοντας Χ Watt  στην αντίσταση μας ας υποθέσουμε ότι η θερμοκρασία της φτάνει τους Υ βαθμούς Κελσίου. Πρέπει να λάβουμε υπόψη μας όμως και τις υπόλοιπες μεταβλητές. Αν το υγρό είναι παραπάνω απ' όσο πρέπει η θερμοκρασία μειώνεται, αν υπάρχει λιγότερο αυξάνεται (dry hit). Ύστερα είναι οι τρύπες εισαγωγής αέρα, το μέγεθος του deck, το υλικό κατασκευής, η πυκνότητα του υγρού κτλ.


Παρατηρούμε λοιπόν στην τελική ότι δεν μας ενδιαφέρει καθόλου η ενέργεια που δίνουμε, αλλά το ύψος της θερμότητας που παράγουμε. Εδώ λοιπόν έρχεται το TC, το οποίο μας δίνει τη δυνατότητα να πηδήξουμε ένα βήμα και αντί να προσαρμόσουμε την ηλεκτρική ενέργεια που προσφέρουμε, επιλέγουμε το ποσό θερμότητας που παράγει η αντίσταση, ή αλλιώς, ελέγχουμε τη θερμοκρασία της. Συνεπώς, τα Watt ανεβοκατεβαίνουν και στην περίπτωση ακραίας αύξησης θερμοκρασιας (δηλαδή έλλειψη υγρού προς ατμοποίηση), μας βγάζει το προειδοποιητικό TEMPERATURE PROTECTED (ή ότι στο καλό βγάζει) και γλιτώνουμε το dry hit.


Αφού κάναμε μια σχετικά λεπτομερή εξήγηση της φιλοσοφίας του TC, είναι απλό να καταλήξουμε σε συμπέρασμα όσον αφορά την απόδοση γεύσης/ντουμανιού. Έχεις μεγαλύτερο έλεγχο στο αποτέλεσμα; Αν ναι, είναι δυνατόν να μην έχεις απολαυστικότερο άτμισμα;

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 09, 2015, 18:19 »
Παρόλο που δεν το έχω ακόμη δουλέψει, πιστεύω οτι το μεγάλο πλεονέκτημα του TC, αν δουλεύει σωστά, είναι η απουσία καμένου (μεσω του ελεγχου θερμοκρασιας και οχι χαμηλων Watt) και οτι αυτό συνεπάγεται στην γεύση και στην υγεία μας. Και δεν εννοώ το εύκολα αναγνωρίσιμο καψούλι αλλα ακόμη και αυτό το ανεπαίσθητο που μπορεί να δώσει μια μικρή ατέλεια στην αντίσταση και το στήσιμο μας ή κάποια λίγο υψηλότερα watt. Ίσως αυτή να είναι και η διαφορά στην γεύση που βλέπουν οι χρήστες ως τώρα..
Σε κάθε περίπτωση δείχνει να είναι το μέλλον, κακό δεν κάνει εκτός και αν αποδειχτεί το νικέλιο ή το τιτάνιο επιβλαβέστερα του κανθαλ. Δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο αλλα οπως πάει το πράγμα όλη η αγορά εκεί βαδιζει και πιθανότατα στην επόμενη αλλαγή του εξοπλισμού μας θα βρίσκουμε αξιοπρεπέστατα και οικονομικά μοντακια που θα έχουν έτσι και αλλιώς TC.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 09, 2015, 18:43 »
Ανάλογα τα Watt που δίνουμε στην αντίσταση, παρατηρούμε ότι κάνουμε διαφορετικό είδος ατμίσματος...

Σωστά, αλλά αυτό δεν εμπεριέχει το στοιχείο της υποκειμενικότητας και επομένως της επιλογής του είδους που επιθυμούμε τη δεδομένη στιγμή?
Ο κίνδυνος δηλαδή λανθασμένης επιλογής, μας καθιστά αυτομάτως και λιγότερο ασφαλείς?

...επιλέγουμε το ποσό θερμότητας που παράγει η αντίσταση, ή αλλιώς, ελέγχουμε τη θερμοκρασία της. Συνεπώς, τα Watt ανεβοκατεβαίνουν και στην περίπτωση ακραίας αύξησης θερμοκρασιας...

Και πώς επιλέγουμε την κατάλληλη θερμοκρασία, με ποια κριτήρια? Το μόνο κριτήριο είναι οι βαθμοί C/F που θα αποτρέψουν την καύση του βαμβακιού?

Έχεις μεγαλύτερο έλεγχο στο αποτέλεσμα; Αν ναι, είναι δυνατόν να μην έχεις απολαυστικότερο άτμισμα;

Και με το esp και το abs έχεις μεγαλύτερο έλεγχο στην οδήγηση αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι απολαυστικότερη, εκτός κι αν είναι άστοχος ο παραλληλισμός μου :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 09, 2015, 19:14 »
Μα είναι άστοχος ο παραλληλισμός σου, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω.  :-[


Πηδάς ένα βήμα όπως είπαμε, έχεις μεγαλύτερο έλεγχο στο αποτέλεσμα. Πώς γίνεται να είναι πιο επικίνδυνο;


Αν για παράδειγμα ατμίζεις σταθερά στα 10 Watt, παράγεις μια θερμότητα Α η οποία δεν γίνεται να είναι σταθερή λόγω των παραγόντων που ανέφερα προηγουμένως.
Με το TC, για να παραμείνει η θερμοκρασία σταθερή, τα Watt θα ανεβοκατεβαίνουν, με έμφαση στο "κατεβαίνουν". Αν μη τι άλλο, ο μέσος όρος όρος των Watt σου θα είναι χαμηλότερος απ' ότι πριν, έχοντας τον ίδιο "χαρακτήρα" ατμίσματος, συν το ότι αποφεύγεις το ενδεχόμενο ενός dry hit.


Τώρα, όσον αφορά την επιλογή της κατάλληλης θερμοκρασίας, ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ έχουν φρικάρει και θέλουν να μάθουν την ιδανική θερμοκρασία για κάθε τύπο υγρού, ατμοποιητή και σύρματος. Ολα τα υγρά ατμοποιούνται σε θερμοκρασίες μεγαλύτερες ή ίσες του βρασμού, είτε δινεις 2 είτε 122 Watt. Ξεκινάς από 100C που είναι η ελάχιστη τιμή που μπορείς να δώσεις και ανηφορίζεις. Όπως όλοι σας πειραματιστήκατε με τα Watt/Volt μέχρι να καταλήξετε στο ιδανικό για σας τρόπο ατμίσματος, το ίδιο πρέπει να κάνετε και με τη θερμοκρασία.


EDIT: Κάτι ακόμα. Στα ίδια Watt, το συρμά χωρίς υγρό μπορεί να παράγει την διπλάσια θερμότητα απ' ότι με υγρό. Με αυτόν τον τρόπο σε προφυλλάσσει το TC, κανείς δεν είπε ότι πρέπει να βρεις την κατάλληλη θερμοκρασία που δεν καίγεται το βαμβάκι. Όσο είναι βρεγμένο το βαμβάκι δεν πρόκειται να καεί, τουλάχιστον στις θερμοκρασίες που μπορεί να βγάλει το οποιοδήποτε μοντάκι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 09, 2015, 19:20 από ExMortus »

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 09, 2015, 19:19 »
έχω δύο dna 40 και δουλεύω μόνο kanthal A1.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 09, 2015, 19:31 »
μονο με μελετες μπορουμε να μαθουμε την καταλληλη θερμοκρασια.


αναμενουμε ολοι τα τεστ του γιατρου.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 09, 2015, 19:53 »
@ExMortus
Δεν τίθεται θέμα να με προσβάλεις φίλε μου, καλόπιστη συζήτηση κάνουμε, αλίμονο! Το θέμα όμως είναι ότι ενώ μου λες ότι είναι άστοχος ο παραλληλισμός, δεν μου εξηγείς και το γιατί όμως ή εγώ τουλάχιστον δυσκολεύομαι ακόμη να καταλάβω.
Επίσης δεν είπα πουθενά ότι καίγεται το βαμβάκι ενώ είναι υγρό αλλά σε ποια θερμοκρασία θ' αρχίσει η καύση του, προφανώς αν πάψει να τροφοδοτείται.
Αυτό δε θέλουμε να αποφύγουμε? Το να πάρουμε καμένο όταν για κάποιο λόγο στεγνώνει το βαμβάκι?
Εν πάσει περιπτώσει, οι απορίες είναι πολλές και διάφορες για μια νέα τεχνολογία την οποία ακόμη και έμπειροι ατμιστές και με ειδικές γνώσεις τώρα διερευνούν και ανακαλύπτουν.
Ελπίζω με τον καιρό να λύσω και τις δικές μου. Προς το παρόν πάντως μου είναι κομματάκι δύσκολο να χωνέψω ως απάντηση το "πάρε ένα μοντάκι με TC και πειραματίσου μέχρι να βρεις τι σε ικανοποιεί".
Αυτό σίγουρα δεν είναι ασφαλές γιατί δεν βασίζεται σε κάτι αντικειμενικό, αφού το τι ικανοποιεί τον καθένα είναι υποκειμενικό.
Θα αρκετώ λοιπόν να παρακολουθώ τα σχετικά νήματα προσπαθώντας να κατανοώ τι διαβάζω και να μαθαίνω όσο μπορώ :yes:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Temprature Control: Είναι πάντα απαραίτητο;
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 09, 2015, 20:12 »
Μεχρι να εχουμε τα αποτελεσματα απο τις μελετες του καλου μας γιατρου, αυτο που εχει πει και ξερουμε ειναι οτι εκλυση επικινδυνων ουσιων παρουσιαζεται οταν εχουμε dry hit, οταν δηλαδη παιρνουμε καμμενο. Το TC ερχεται να βοηθησει σε αυτο και να αποτρεψει τη πιθανοτητα να φαμε καμενο.
Ειναι απαραιτητο; Η αποψη μου ειναι οχι για τους εμπειρους ατμιστες. Δε θα μπω στη συζητηση για βατ, θερμοκρασιες, κτλ. Ενας εμπειρος ατμιστης που ξερει τη συσκευη του και τις δυνατοτητες της και τα υγρα που ατμιζει, πολυ σπανια να φαει καμενο και αν αυτο συμβει το αντιλαμβανεται αμεσα και προβαινει στις απαραιτητες ενεργειες. Για εναν απειρο και νεο ατμιστη το TC σιγουρα θα του ειναι πιο χρησιμο εως και απαραιτητο μεχρι να εξοικειωθει με το σπορ.
Ειναι καλο να υπαρχειτο TC; Ναι βεβαια καλο ειναι να υπαρχει, αλλωστε οπως ηδη αναφερθηκε προς τα εκει κινειται η αγορα. Επειδη ομως ειναι νεα τεχνολογια (και γι΄αυτο ακριβη) επιδεχεται πολλες βελτιωσεις και αυτο φαινεται ηδη καθως βγαινουν συνεχως νεοι και βελτιωμενοι τροποι TC.
Αξιζει καποιος να αγορασει τωρα τετοια συσκευη; Δεν μπορω προφανως να απαντησω για ολους, θα πω για μενα πως οχι. Προσωπικα λοιπον θα περιμενω να ωριμασει η τεχνολογια, οποτε και οι τιμες θα εχουν πεσει και πιο αποτελεσματικη θα ειναι και οι ερευνες θα εχουν βγει και θα ξερουμε περισσοτερα. Και δε μιλαω για μεγαλο χρονικο διαστημα. Με τους ρυθμους που βλεπω να προχωρουν οι εξελιξεις, πιστευω οτι σε ενα εξαμηνο το πολυ θα εχουν συμβει ολα αυτα. Μπορω να περιμενω. Οσους τους τρωει η τσεπη τους και τα εχουν, ας τα δωσουν, no problem (αυτοι μαλλον σε ενα εξαμηνο θα τα ξαναδωσουν χωρις παλι κανενα προβλημα).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63018 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3695 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 982 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem