vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Tem, Ηρακλης, petr@n, Doubt, KORG N364

Twitter

Ποιός θα είναι ο διάδοχος του Vamo? Μπορείτε να προβλέψετε?

Αποσυνδεδεμένος bokostas

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
    • aqua4fun
Τα τελευταία χρόνια το Vamo κυριάρχησε στα ηλεκτρονικά μοντς χαμηλού κόστους, αφού
πούλησε σχεδόν όσο όλα τα άλλα μαζί. Μας πρόσφερε ατελείωτες ώρες ευχαρίστησης και το
μόνο του αρνητικό ήταν το μεγάλο του μέγεθος που παρέπεμπε περισσότερο σε κλαρίνο.

Μετά από ένα σύντομο σχετικά διάλειμμα, κατά το οποίο πάθαμε ομαδική παράκρουση με τα
μηχανικά μοντάκια (στα οποία συχνά χώναμε τσιπάκια τύπου kick για να προσομοιάσουμε την
λειτουργία και την απόδοση του vamo) ;D , ήρθε η ώρα των ρυθμιζόμενων (vv/vw/tc) κουτιών.
Aσχέτως αν συμφωνείτε με τα παραπάνω ή αν αισθάνεστε θύμα του marketing, όπως εγώ...

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ:

Μπορείτε να προβλέψετε ποιό θα γίνει το επόμενο best seller που θα διαδεχθεί το πετυχημένο
vamo? Εντάξει, πρώτο φαβορί είναι το istick που πουλάει τρελλά, αλλά με την ενσωματωμένη
μπαταρία νομίζω ότι αποτελεί περισσότερο τον διάδοχο της ego μπαταρίας και όχι του vamo.

Κάποιο από τα IPV, Vaporshark, Cloupor, Sigelei, Kanger, Yihi SX, Smok Xpro, κάποιο άλλο
που μου διαφεύγει ή κάποιο που δεν κυκλοφόρησε ακόμη? Ή πιστεύετε ότι δεν πρόκειται να
κυριαρχήσει κανένα και θα μοιραστούν την αγορά? Μήπως γυρίσουμε πάλι στους σωλήνες?

Άντε, πείτε γνώμες, γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξω τα 3 vamo μου. ;)
Και θα ήθελα κάτι σε χαμηλή τιμή, δεν ψάχνω τον διάδοχο του provari...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Κάπου μπερδεύεσαι. Μπορεί το βάμο να πρόσφερε ώρες ευχαρίστησης σε όσους δεν μπορούσαν να πάνε σε κάποιο καλύτερο μοντ, οποτε η εναλλακτική τους ήταν οι ego, αλλά το kick δε φιλοδοξούσε να προσομοιώσει ένα μηχανικό με το βάμο. Ως προιόν evolv, φιλοδοξούσε να προσομοιώσει το μηχανικό με dna, που μαζί με το πρόβαρι ήταν τα "καλά" μοντ 2-3 χρόνια πριν. Και ανάλογα προσπαθούσαν να κινηθούν και οι κλώνοι. Αυτό γινόταν, όπως ξέρεις καλά, διότι και τα μηχανικά ήταν τότε ακριβά, το ίδιο και τα καλά ηλεκτρονικά, ενώ οι απαιτήσεις για βατ δεν ήταν πολλές.


Σήμερα μην περιμένεις να ξεπεράσει κάτι σε πωλήσεις το βάμο για να το θεωρήσεις "διάδοχό" του, για τον απλό λόγο ότι υπάρχει στην αγορά ποικιλία που δεν υπήρχε μέχρι πέρσι, οπότε η πίτα μοιράζεται.


Οι σωλήνες σαφέστατα θα ξαναγίνουν μόδα, μόλις κορεστεί η αγορά με τα κουτάκια και όλοι έχουν από 2-3. Τότε, για να τονωθούν οι πωλήσεις θα επανέλθουν οι σωλήνες, για να παρέλθουν πάλι μόλις ξανακουραστεί η αγορά. Νόμος του μάρκετινγκ.


Σήμερα λοιπον δεν μπορούμε να σου πούμε τι να πάρεις, διότι δεν υπάρχουν 2-3 συσκευές, αλλά πολλές. Δεν είναι πλέον θέμα καλύτερου ή χειρότερου, αλλά τι σου ταιριάζει. Σίγουρα πάντως, όποιο και να πάρεις, θα είναι πολύ καλύτερο από βάμο.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνω με petra σε ολα εκτος απο το οτι θα επανελθουν οι σωληνες. Πολυ πιο πιθανο θεωρω να βγει κατι εντελως νεο, δε ξερω τι, αλλα η τεχνολογια και η εργονομια του ΗΤ ειναι πολυ νεα και δυναμικη για να κορεστει ωστε να επανελθει σε κατι παλαιοτερο. Αναμενω να αλλαξει και ο τροπος ατμοποιησης και τα υλικα και η τροφοδοσια με ρευμα οποτε και το σχημα  :) .

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Τα σχήματα που μπορεί να κρατήσει κανείς στο χέρι του είναι πεπερασμένα και απλά.
Τα κουτιά δεν είναι πιο έξυπνα από τον σωλήνα, ούτε πιο καινούργια.
Οι σωλήνες πιθανότατα να επιστρέψουν -και μετά να... ξαναφύγουν!
[Εκτός αν κάποιος μπει σφήνα με μοντέρνο πιπο-ειδές και δημιουργήσει τάση!]
Βάμο με την έννοια του μπεστ-σέλλερ; Το iStick το θεωρώ ανάλογο, αλλά η τωρινή ποικιλία δεν θα δώσει τους απόλυτους αριθμούς κομματιών του Βάμο σε καμία συσκευή.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Το βαμο, άσχετα με τα υπόλοιπα, ήταν στην ουσία το φθηνό μοντ που θα αντικαθιστούσε την ego/vv και θα προσέφερε λίγη από την χάρη ενός dna 12/20 - provari.
Πούλησε γιατί ήταν value for money σε μια περίοδο που τα evic, lava κλπ είχαν αποτύχει ( σε σχέση απόδοσης-τιμής ) και τα dna/provari ήταν ότι πιο ακριβό υπήρχε σε μοντ.
Δεν πούλησε ούτε για την αντοχή του, ούτε είχε κάτι ιδιαίτερο, ούτε βλεπόταν ( άποψη μου το τελευταίο :D ).

Το ίδιο γίνεται σήμερα με τα istick και το cloupor mini. Ξεχωρίζουν από τα πάρα πολλά άχρηστα μοντ και η τιμή τους είναι χώμα.

Το θέμα της μπαταρίας που αναφέρεις, δεν είναι ακριβώς έτσι.
"Τοτε" θέλαμε αφαιρούμενη μπαταρία για να βάλουμε μια aw 2000 η την ncr ( η 2χ350, τυχαίο παράδειγμα ) και να ξέρουμε πως έχουμε περισσότερη αυτονομία από την 600αρα/900αρα ego, συν τη δυνατότητα να βάλουμε 2η αν αδειάσει και να αφήσουμε την πρώτη 5-7 ώρες να φορτίζει.
Σήμερα όμως έχουμε 2500/3800/4400 mah ενσωματωμένες μπαταρίες..! Δεν πρόκειται να μείνεις από μπαταρία μέσα στην μέρα. Ενσωματωμένες θύρες φόρτισης με 1-2Α είσοδο για να φορτίζει η συσκευή σε ανθρώπινο χρονικό διάστημα.
All in one λύση χωρίς περιττά έξοδα και εξοπλισμό.
Προσωπικά, εγώ αυτό θεωρώ εξέλιξη του μοντ και όχι απλά "μεγάλες ego".

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Βάμο ε?  :)

Πέρασα 3 ολόκληρους μήνες με αποκλειστική χρήση του V2, και αυτό δεν διαδέχθηκε τις ego μου αλλά το Λάβα! Οι ego είχαν άλλο διάδοχο, παρόμοιο σε μέγεθος, το VV No.1 το οποίο παρέα με ένα καρτοτανκ ήταν μόνιμος συνοδοιπόρος στις εξόδους.

Θα κινηθώ και εγώ περίπου στα ίδια που είπαν και οι προηγούμενοι. Το βάμο ήταν από τα πρώτα μοντ με λειτουργία VW. Τότε, ήταν ακριβώς αυτό που λέμε value for money. Πολύ πιθανόν, αν δεν είχε εκείνη την πτώση που αχρήστευσε το -, να μην είχα ποτέ κυλήσει στο SVD... Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος περί διαδόχου του. Υπάρχουν κατ' αρχάς άπειρα μαστόρια πλέον τα οποία μπορούν να πάρουν την πλακέτα του και να τη βάλουν μέσα σε ότι θες, με την προϋπόθεση φυσικά ότι η λειτουργία του βάμο καλύπτει τον κάτοχο και δεν ψάχνει ούτε μικρές αντιστάσεις, ούτε τα βατ του Θεού. Για την ιστορία, στο βάμο 2, δεν υπήρχε ο περιορισμός 6v-15W συνδυαστικά, αλλά ανεξάρτητα. Πχ με μια αντίσταση 2Ω και 2*18350 (ή 2*18650 όπως δοκίμασα κάποιες φορές) μπορούσες να πάρεις 17 κόμμα κάτι βαττ με ρύθμιση στα 6v. Ίσως κάποια στιγμή το κάνω και εγώ, τιμής ένεκεν σε ένα εργαλείο το οποίο σήμερα το βλέπουν οι νεότεροι ατμιστές με απορία "καλά τι κλαρίνα ατμίζατε στην εποχή του Νώε?".

Η αγορά σήμερα, έχει μοντάκια όλων των προδιαγραφών, όλων των σχημάτων, όλων των δυνατοτήτων, όλων των ποιοτήτων και όλων των βαλαντίων. Το βάμο ανήκει πλέον είτε στη βιτρίνα της νοσταλγίας, είτε στο χειρουργικό τραπέζι για μεταμόσχευση οργάνων σε κανένα τούμπανο μποξάκι. Ή σε κανένα σωλήνα με δυνατότητα 2*26650  :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος bokostas

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
    • aqua4fun
 :D Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πάντως 2 istickάκια δεν με έπεισαν ακόμη να αποχωριστώ
τα vamo μου. Μια χαρά μικρά, βολικά και διακριτικά είναι για τις εξόδους αλλά στο σπίτι και στο
γραφείο ευχαριστιέμαι περισσότερο τις επίσης αρχαίες panasonic NCR 18650B με τα 3400 mah.

Αποσυνδεδεμένος dlmen

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
τα boxακια υπηρχαν και την εποχη που μεσουρανουσε το vamo και δεν φτουρησαν ....
Απο αντοχη και αξιοπιστια, προσωπικα λειτουργω 3 χρονια vamo 2 και 7 μηνες vamo 6 χωρις το παραμικρο προβλημα...
οταν τα stikakia ,cloupor κ.λ π μεινουν στο προσκηνιο κανα εξαμηνο ακομα...τοτε συζηταμε για ποιοτικες συγκρισεις...
Υ)Γ.
αχ ρε μαστρο SEB  τεμπελιασες νωρις....( για οσους παλαιους θυμουνται το κουτακι του....)

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Το Vamo έχει αντικατασταθεί, πάει καιρός...
Οι αναλύσεις των εξαίρετων συναδέλφων, δεν αφήνουν περιθώριο να γράψω κάτι επιπλέον και πρέπει να το δουν αυτό το θεματάκι.  >:(
Η petra με στράβωσε λίγο με την επάνοδο των σουλήνων, αλλά αμέσως με ίσιωσε ο caros.
Πάμε τώρα να δούμε τον διάδοχο του δικού σου Vamo.
Το δικό μου Vamo λέγεται Vision Spinner.
Είχα την τύχη να μην με καλύπτει σε ισχύ, οπότε το ξεπέρασα εύκολα.
Δεν περνάει εβδομάδα να μην βιδώσω άτμο πάνω της, έστω για μια τζούρα.
Δεν περνάει μήνας να μην την πάρω μαζί μου σε έξοδο.
Τεράστια λέξη η "ξεπέρασα".
Vamo ή Spinner ή Mitsos, ο ιδρυματισμός έχει πολλά ονόματα.
Κράτα ένα Vamo, πούλα όλα τα υπόλοιπα, αγόρασε ένα P3 βίδωσε τον Kayfun και σε τρία χρόνια ραντεβού εδώ.
Στο ενδιάμεσο μη χαθούμε... πάλι...  8)

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Πρώτο μου mod στα επίσης πρώτα μου βήματα ως ατμιστης. Τα έβγαλε τα χρήματα του και με το παραπάνω. Πλέον βοηθάει έναν νέο συνατμιστη να μείνει μακριά από το κ/τ.
Διάδοχος; Δύσκολη κουβέντα!
Ίσως το istick λόγω αναλογίας τιμής/αποδοσης.
Πλέον οι επιλογές είναι πολλαπλάσιες, τότε έπαιζε μπάλα σχεδόν μόνο του.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος bitzimon

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ που χρησιμοποιώ ακόμα VAMO (το V10 πλέον μετά από V2,V3,V5,) παράλληλα με istick 50 χρειάζομαι απεξάρτηση;

Αποσυνδεδεμένος SteveSalvian

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα bitzimon! To V10 το χρησιμοποιεις με 2*18350;

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Πιστεύω ότι οι σωλήνες δεν θα γίνουν πάλι mainstream, για τον απλούστατο λόγο ότι οι πλακέτες πιάνουν χώρο. Χωροταξιακά στο κουτάκι η πλακέτα παράλληλα με τη μπαταρία δημιουργεί ένα πολύ συμπαγές (compact) πακέτο. Το Elevator είναι 125mm για παράδειγμα, το Provari 3 121mm και το Dicodes 2380 117mm. Πιστεύω ότι οι ηλεκτρονικοί σωλήνες θα παραμείνουν αποκλειστικότητα εταιριών που έχουν επενδύσει στο image της συγκεκριμένης διαμόρφωσης.

Αποσυνδεδεμένος kostasvapor

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
  • Στο ΗΤ απο το 2011, άκαπνος απο τις 1/1/2013 !!!
Μόλις βγει πλακέτα σε μικροσκοπικές διαστάσεις που θα καλύπτει τις τωρινές ανάγκες και σωλήνας σε μέγεθος μπαταρίας 18650 για να στεγάσει εκτός της μπαταρίας και την πλακέτα, τότε σίγουρα ΝΑΙ, οι σωλήνες θα γίνουν πάλι της μόδας. Οι εποχές κλαρίνου μας άφησαν χρόνους.

Κάτι μέσα μου βέβαια μου λέει ότι σε δύο χρόνια από τώρα αυτό το όνειρο θα υφίσταται. Ίδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Μια εικόνα χίλιες λέξεις
βαμο 18650 με erlkonigin
διπλα σε στικάκι 20ρι με καυφούν νάνο





Πέραν κάποιων συγκεκριμένων godzilla lovers, ποιος μέσος ατμιστής θέλει να επιστρέψει σε κάτι τέτοιο;


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171635 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364