vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 7 χρήστες
giorgos1999, dkostas, Lazy Dog, tony1976, Giannis.B, Milarepa, white varadero

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
αρα και οι αντιστασεις που εχουμε φτιαξει μχρι τωρα αλλαγη και πεταμα και παμε με τον τροπο που υπεδειξε ο γιατρος... ???


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
για μενα παντως το θεμα αυτο θα πρεπει να μπει με καπιοον τροπο μεσα στο φορουμ το οποιο οσοι μπαινουν να το βλεπουν και να μπορουν να το διαβασουν απο την στιγμη που αναφερεται σε θεμα υγειας...

Αποσυνδεδεμένος BillythekingRhodes

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω 24 μήνες και βρήκα την υγειά μου!!!
εάν πραγματικά πρέπει να μην τα καίμε τα σύρματα,


τότε τα τύπου Kuro βοηθήματα θα πάρουν φωτιά!!


Τρέχτε πάρετε κανένα πριν ανέβει η τιμή τους στο διπλάσιο!!

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
και εδω ο Matt  εχει την ιδια απορια ...  και δεν ειναι ο μονος

 Suck My Mod    So much respect for this guy, but very stumped as to how to make a contact coil heat evenly without dry burning during the build. Ive tried. If you dont do that beforehand, you get hot spots which glow the coils red while inhaling which is even worse.

Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Στο 47:04 του βίντεο , λεει καντε το . τουλαχιστον μια φορα .
Οπως και να χει ...με εχει βάλει σε σκεψεις.... :hmmm:
Με λίγα λόγια , αναθεωρεί σαφώς πλην εμέσως ,όλη τη βασική λειτουργεία των ατμοποιητων .
Οκ όταν η αντίσταση είναι γεμάτη απο ποτισμένο βαμβακι , είναι δύσκολο να πυρακτωθεί το συρμα , και όλοι μας όταν πάρουμε γευση καμένου , φυσικά και σταματάμε .
Το θέμα είναι , όταν φτάσει το σύρμα σε καποια θερμοκρασια...και ποιά...? αρχήζει να εκλύει οτιδήποτε .
Βρήκα δουλεία για απόψε , να ψάξω να δω τι σύρματα κυκλοφορούν , τι είδη...κλπ.

Αποσυνδεδεμένος belgos

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας

αν είναι έτσι τα πράγματα όπως ο γιατρός τα θέτει,τότε πως θα στρώσω 3 coil,στον rampage,με twisted 24 gauge "κανθαλ"?
το πρώτο πάτημα στο mod επάνω,είναι σαν "χρισουγενιατικο" δέντρο τα coil.θέλουν πύρωμα,και πάτημα.αλλα δεν επιτρέπεται......πως τότε? θα αγοράζουμε έτοιμα coil,θα τα "τοποτεθουμε",περνάμε cotton,και ο θεός και οι ψυχή του? ??? ??? ?το "κανθαλ" για να το τραβήξουν στο εργοστάσιο,γίνετε πυρωμένο.και στο κάτω κάτω,το σύρμα δεν πυρώνει(κοκκινίζει)όταν έχει βαμβάκι υγρό περασμένο ,εγώ προσωπικά δε θα αλλάξω τον τρόπο μου ότι αφορά coil
πάντα προσωπική μου gnomi.o καθένας σκέπτεται και πράττει :confused1:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
προσεχε Πανο .. δεν λεει να το κανετε μια φορα μονο .. αλλα ουτε μια φορα ... ..  ( μακαρι να ηταν αυτο που ειπες)

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Στο 47:04 του βίντεο , λεει καντε το . τουλαχιστον μια φορα .
Οπως και να χει ...με εχει βάλει σε σκεψεις.... :hmmm:
Με λίγα λόγια , αναθεωρεί σαφώς πλην εμέσως ,όλη τη βασική λειτουργεία των ατμοποιητων .
Οκ όταν η αντίσταση είναι γεμάτη απο ποτισμένο βαμβακι , είναι δύσκολο να πυρακτωθεί το συρμα , και όλοι μας όταν πάρουμε γευση καμένου , φυσικά και σταματάμε .
Το θέμα είναι , όταν φτάσει το σύρμα σε καποια θερμοκρασια...και ποιά...? αρχήζει να εκλύει οτιδήποτε .
Βρήκα δουλεία για απόψε , να ψάξω να δω τι σύρματα κυκλοφορούν , τι είδη...κλπ.


εγω καταλαβα οτι λεει εστω και μια φορα να το κανετε,υπαρχει προβλημα.
εγω θα ακολουθησω την τακτικη της βουλας,καθε 2-3 μερες αλλαγη βαμβακι και συρμα,χωρις dry burn.το κοστος ειναι μηδαμινο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
θα μπει ο γιατρος συντομα και θα μας βοηθησει ...  να το κατανοησουμε  :yes:

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Εγω παντως θελω κατι παραπανω απο το λογο του γιατρου για την ολη υποθεση.
Οχι οτι τον αμφισβητω, αλλα θελω αποδειξεις.


Ερευνες? Μελετες? Αποτελεσματα? Κατι..




Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Πάντως για να μην πέσουμε σε κατάθλιψη, όσοι ατμίζουμε με επισκευάσιμους, ας αναλογιστούμε το εξής:
Γνωρίζουμε από τα βίντεο της επίσκεψης dimitri-busardo στην Κίνα, ότι στις αντιστάσεις που φτιάχνουν στο μηχάνημα κατά χιλιάδες την ώρα(για subtank, atlantis κτλ), δεν γίνεται dry burn και έλεγχος για hotspots...
Mια χαρά δουλεύουν συνήθως.
Δεν γνωρίζω αν οφείλεται στο γεγονός ότι δεν είναι microcoils( με την έννοια των ενωμένων σπειρών) ή στο ότι φτιάχνονται πολύ καλά στο μηχάνημα, ή και τα δύο ή τίποτα από δύο, αλλά δεν έχει τόση σημασία για την ώρα.


Από κει και πέρα, θέλω να πιστεύω ότι το παρόν σύστημα ατμοποίησης πάνω στο μέταλλο της αντίστασης, θα γίνει συντομα παρελθόν.
Είναι η "μαύρη τρύπα" του ατμίσματος, αλλά ζούμε την χρυσή εποχή αυτού και πλέον μπορούμε να ευελπιστούμε, διότι υπάρχουν εταιρείες να επενδύσουν στο research and development και αγοραστικό κοινό να "ανταμείψει" τις επενδύσεις.

υ.γ την ώρα που έβλεπα το βίντεο το μεσημέρι, μου εστάλη το email αποστολής της παραγγελίας του...NextGen! :eyesplash: :wall: ;D

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα.
Εγώ απλά είπα την γνώμη μου και έκανα μια σύσταση. Εννοείται πως ούτε θα απαγορεύσω κανέναν να κάνει dry purns, ούτε θα τον τιμωρήσω... ;)


Νομίζω κάποιοι από εδώ με έχουν ακούσει να κατακρίνω τα mesh τα οποία τα πυρακτώνουν για μεγάλο χρόνο για να τα οξειδώσουν. Ποτέ δεν σύστησα την χρήση mesh, κυρίως λόγο αυτής της "προεργασίας" πριν τη χρήση του.


Καταρχάς να πω ότι δεν έχουμε κάνει κάποια συγκεκριμένη μελέτη για το coil όταν του κάνουμε dry burn. Όμως.....
Ξέρουμε από μελέτες ότι ο ατμός περιέχει μέταλλα. Η Williams είχε βρει νικέλιο και χρώμιο που προερχόταν από το coil ενός cartomizer, χωρίς να του κάνει dry burn. Έχω μιλήσει με ειδικό σε materials science και έχει επιβεβαιώσει πως σε θερμοκρασίες dry burn (>700oC) μπορεί να αλλάξει η δομή των μετάλλων.

Τα coils αυτά δεν έχουν φτιαχτεί για να ποτίζονται με υγρό, να εξατμίζεται το υγρό πάνω τους και να το εισπνέει ο χρήστης ακριβώς πάνω από το coil. Επίσης, να ξέρετε πως τα υγρά πολλές φορές προκαλούν διαβρωτικές φθορές στα μέταλλα. Με το να πυρακτώνεις το μέταλλο προφανώς δημιουργείς πρόβλημα στη δομή του μετάλλου. Είναι γνωστό ότι πυράκτωση του SS εκλύει εξασθενές χρώμιο, λόγω αποδυνάμωσης των δεσμών χρωμίου-σιδήρου (που είναι εξαιρετικά δυνατοί πριν την πυράκτωση).
Για να ήμαστε βέβαια σωστοί, δεν λέω πως το πυράκτωμα θα σας σκοτώσει ή θα κάνει το άτμισμα το ίδιο επικίνδυνο με το κάπνισμα. Νομίζω όμως ότι προκαλεί μεγαλύτερη (και αποφεύξιμη) έκθεση σε μέταλλα. Αν μπορείτε, γιατί να μην την αποφύγετε;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Κωστα  ( εννοειται οτι σε νιωθω σαν δικο μου ανθρωπο) ... οταν εισαι κατηγορηματικος ( και ας ειναι μονο γνωμη ) και λες οτι ουτε μια φορα να μην πυρακτωθει στεγνο το συρμα ...  αυτη ακομα η μια μονο φορα φερνει αλλαγη στην δομη του συρματος ?

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστουμε πολυ γιατρε.Φανταζομαι οτι το ιδιο θα ισχυει για ολα τα ειδη συρματων,οπως πχ και τιτανιου.Καπου διαβασα για προσπαθεια ατμοποιησης με κεραμικα δαχτυλιδια που τα ονομαζουν νομιζω ντονατς .Ειναι προς την σωστη κατευθυνση;[εννοω στην αλλαγη σκεψης ατμισματος]

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Nichrome wire is used for its ability to withstand the high temperatures that occur when clay work is fired in a kiln.
Nichrome wire can be used as an alternative to platinum wire for flame testing by colouring the non-luminous part of a flame to detect cations such as sodium, potassium, copper, calcium etc.
Other areas of usage include motorcycle silencers, in certain areas in the microbiological lab apparatus, and as the heating element of plastic extruders by the RepRap 3D printing community.
For heating, resistance wire must be stable in air when hot. Nichrome wire forms a protective layer of chromium oxide.[1]

Γιατρε καποια διευκρινηση στο παραπανω κειμενο μπορουμε να εχουμε? Οσο ειναι δυνατον φυσικα απο μερους σας.
Δλδ αν καταλαβα σωστα, απο τη μια λεει οτι
  • το nichrome συρμα μπορει να αντεξει σε υψηλες θερμοκρασιες,
  • οτι οσον αφορα τη θερμανση του, θα πρεπει να βρισκεται σταθερο στον αερα &
  • οτι σχηματιζεται στρωμα οξειδιου του χρωμιου. 
  • Δε ρωταω κακοπροαιρετα, ουτε προσπαθω να κανω το συνηγορο του διαβολου. Απορια απλα.

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστουμε πολυ γιατρε.Φανταζομαι οτι το ιδιο θα ισχυει για ολα τα ειδη συρματων,οπως πχ και τιτανιου.Καπου διαβασα για προσπαθεια ατμοποιησης με κεραμικα δαχτυλιδια που τα ονομαζουν νομιζω ντονατς .Ειναι προς την σωστη κατευθυνση;[εννοω στην αλλαγη σκεψης ατμισματος]
Eκανε αναφορά και σε αυτά ο γιατρός, στην εκπομπή.
Ανέφερε ότι ενώ είναι δεδομένα πολύ καλύτερο υλικό ατμοποίησης, υπάρχει (τουλάχιστον για την ώρα) το πρόβλημα της καθυστέρησης στην ατμοποίηση, για τον λόγο ότι το κεραμικό έχει και μονωτικές ιδιότητες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364