vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

513 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, haris1mee, haris1me, camber, manoslykos, Jorge, taskol65, th3ofilos

Twitter

"Χαλασμένα - αλλοιωμένα" υγρά. Τι πρέπει να προσέχουμε..

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Με αφορμή την συζήτηση που έγινε σε άλλο topic, ανοίγω αυτό το θέμα ..ώστε να μάθω - μάθουμε τι πρέπει να προσέχουμε στις αγορές των υγρών από καταστήματα ...από τρίτους (..καθώς και από τις συνδιαλλαγές που κάνουμε μεταξύ μας).

Προσωπικά πίστευα ότι αν ένα υγρό ΔΕΝ αποσφραγιστεί (..άρα δεν υπάρχει περίπτωση να μπήκε κάτι "άλλο" μέσα) και ΔΕΝ εκτεθεί στον ήλιο και σε θερμοκρασίες (..που φαίνεται από την αλλαγή του χρώματός του προς το σκουρότερο) ..δεν έχει πρόβλημα ...και μπορώ να το αγοράσω άφοβα. {..αυτό βέβαια και αν δεν έχει παρέλθει ο χρόνος λήξης του}

..μάλλον όμως "παίζουν" και άλλα (..στα οποία δεν πάει ο απλοϊκός νούς μου) και θα ήθελα να τοποθετηθούν οι γνώστες ...ώστε να διαφωτιστούμε και να προφυλαχθούμε όλοι, από τυχόν "προβληματικές" καταστάσεις και αγορές..

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Καταρχήν, κανένα υγρό που πωλείται σε κατάστημα δεν έχει πρόβλημα. Πολλά είναι τα υγρά τα οποία μπορεί και να πετύχει κανείς που να κουνιέται το καπάκι ή ακόμα να έχει ανοιχτη.

Σίγουρα υπάρχουν και κάποια "premium" τα οποία δεν είναι καν κλειστά με ασφάλεια και είναι σε υπερβολική τιμη.

Ακόμη τα υγρά που περνάνε ακτίνες ηλίου φυσικά και απαγορεύεται να τα χρησιμοποιουμε κατά την γνώμη μου αλλά δεν θα απόκλισω καθόλου την πιθανότητα ωρίμανσης σε ένα ανοιχτό χώρο το οποίο περνάνε ακτίνες ηλίου και έτσι δημιουργεί steeping.

Στο χρόνο λήξης ούτε οι κατασκευάστες δεν ξέρουν άμα χρησιμοποιουν βάσεις οι οποίες δεν έχουν ληξει.

Επίσης σε θέμα iso haccp δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα και φυσικά και στο εξωτερικό 2-3 εταιρίες να είναι με τέλειες προϋποθέσεις.

Στον αγοραστή είναι τι θα αγοράσει τι θα προσέξει και θα αγοράσει ένα υγρό το οποίο στο α,β μαγαζί το βλέπει ηλιος και σίγουρα τα υγρά έχουν ξεπεράσει 25°C.


Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
 Από ότι καταλαβαίνω ..καθώς μέχρι στιγμής δεν έχουν απαντήσει αυτοί που είπαν ότι πολλά μπορεί να συμβούν με τα σφραγισμένα υγρά και με μη αλλιωμένο χρώμα (..ένδειξη ότι έμειναν στον ήλιο, η "αποθηκεύτηκαν" σε υψηλές θερμοκρασίες) ....δεν υπάρχει κάτι άλλο. Αν υπάρχει ..ελπίζω να το μοιραστείτε μαζί μας ..ώστε να μάθω και εγώ (..και ίσως και κάποιοι ακόμα που δεν ξέρουμε).
 
Οσο για το θέμα εμπιστοσύνης με τα καταστήματα ..έχει δύο πλευρές.
..και εμείς εμπιστευόμαστε τα κλειστά (..η σε ορισμένες περιπτώσεις και ανοιχτά μπουκαλάκια υγρών) ..{..καθώς όντως εμπιστοσύνη και εμείς δείχνουμε} ...ενώ αυτά παράγονται κάπου ..συσκευάζονται κάπου ...μεταφέρονται κάπως (..και μπορεί και να μένουν στον ήλιο για ώρες, όπως στην φωτογραφία με τα castle long reserve) ..και καταλήγουν κάποια στιγμή στον τελικό καταναλώτή (..εμάς).
 
 {..οπότε.. για να "βάλει" κάποιος κάτι μέσα σε ένα υγρό (..ενώ αυτό είναι εργοστασιακά σφραγισμένο) ..θα πρέπει μάλλον να είναι ο "Χουντίνι"} ..πράγμα που φυσικά (..αν υπάρχει τρόπος) ..θα μπορούσε να γίνει κάλλιστα και από έναν "τρελό" ...κατά την διάρκεια της όλης διαδικασίας - διαδρομής, μέχρι τον τελικό καταναλωτή}
 
 {..και σίγουρα το να κρατήσεις απλά ένα μπουκαλάκι με το χέρι σου, δεν επιδρά στο περιεχόμενό του (..όπως όταν πχ "δοκιμάζεις εσώρουχα η καλτσόν" ...που αφήνεις επάνω του το "dna" σου)}.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2015, 18:30 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Varaderum έχεις ''κολλήσει'' άσχημα ε?

Open your mind , πάμε παρακάτω...  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Άποψή μου πως άθελά σου, τους έκανες τη καλύτερη διαφήμιση...
Και επειδή...το νήμα ρωτά "τι πρέπει να προσέχουμε", η δική μου απάντηση είναι, πως με ενδιαφέρει και προσέχω τα υγρά που αγοράζω να μην έχουν αλλάξει χίλια χέρια!
Αν η αλλάγή αφορούσε hardware, ενδεχομένως θα ήμουν μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Varaderum έχεις ''κολλήσει'' άσχημα ε?

Open your mind , πάμε παρακάτω...  :thumpup:

Αγαπητέ tsiv.

..άσχετα με το αν ένιωσα η όχι καλά με την αντιμετώπιση από το κατάστημα (...και που η υπόθεση έκλεισε για εμένα), απλά πλέον θέλω να μάθω αν όντως υπάρχει τρόπος να προστατεύσουμε ημάς, από τυχόν χαλασμένα ..αλλιωμένα, η ότι άλλο τέλος πάντων υγρά.

Αν είναι σφραγισμένο και δεν έχει λήξει η ημερομηνία του, το παίρνουμε (..καθώς κάποιοι είπαν και για τα ήδη "αλλαγμένα"  ..ίσως και "αλλοιωμένα" υγρά), η όχι ..και κοιτάμε και κάτι άλλο;

Αφέθησαν αιχμές ότι υπάρχουν τρόποι παραποίησής τους...
..ποιοί είναι; Δεν πρέπει να τους μάθουμε όλοι; (..και εγώ μαζί ..καθώς μάλλον είμαι "αφελής" και εύπιστος).

@ megst: Μα ποιός είπε ότι ήθελα να τους κάνω δυσφήμηση!! Καλά έκαναν, αφού αυτό θέλουν να κάνουν!! {..απλά επειδή πιστεύω ότι η εμπιστοσύνη (..και μετά από "κάποιο" διάστημα..) θα πρέπει να είναι αμφίδρομη, γαυτό δεν το "αποδέχτηκα").

{..πάντως με βάση αυτό που είπες ..κανένα μαγαζί δεν ξέρει το πόσα χέρια έχουν αλλάξει τα υγρά μέχρι να φτάσουν στο κάθε κατάστημα (..με την διαδικασία που ανέφερα παραπάνω)}.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2015, 17:27 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με τον τίτλο.

Βασικά δεν θα αναφερθώ καθόλου στο εάν μαγαζί μπορεί να πάρει πίσω κάποια υγρά που έχει πουλήσει στον χ πελάτη και ας είναι κλειστά. Αυτό είναι στην πολιτική του κάθε καταστήματος αν θα το κάνει ή όχι.

Εχοντας διαβάσει την προηγούμενη συζήτηση (περί αποθήκευσης των υγρών και κατάλληλης θερμοκρασίας) και τα παρακάτω γραφώμενα ένα μέρος που κατάλαβα είναι ότι δεν πρέπει να αγοράσω ένα υγρό από ένα κατάστημα που το έχει τοποθετημένο στα ράφια, το βλέπει το φως τού ηλίου, και η θερμοκρασία του που έχει το μαγαζί δεν είνει ποτέ ίδιες. Γιατί τον χειμώνα το κατάστημα είναι κρύο σε κάποια θερμοκρασία και μετά ανοίγει η θέρμανση και αλλάζει η θερμοκρασία με αρκετούς βαθμούς διαφορά. Το καλοκαίρι γίνετε το αντίθετο, που η θερμακρασία φτάνει ή και ξεπερνάει και τους 40 βαθμούς. Όλο αυτό το σκηνικό με τις αλλαγές θερμοκρασίας δεν έχει κάποια αλλοίωση στα υγρά?

Βασικά δεν πρέπει να υπάρχει ένας χώρος φύλαξης των υγρών σε σκοτεινό μέρος και με μιά στάνταρ θερμοκρασία?

Και συγνώμη εάν έχω καταλάβει λάθος.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Αγαπητέ tsiv.



Αφέθησαν αιχμές για διάφορους τρόπους παραποίησής τους...
..ποιοί είναι; Δεν πρέπει να τους μάθουμε όλοι; (..και εγώ μαζί ..καθώς μάλλον είμαι "αφελής" και εύπιστος).

Αγαπητέ Varaderum για να απαντήσω στο ερώτημά σου...

Τι πρέπει να προσέχουμε?

Ένα πράγμα μόνο...

Να έχουμε εμπιστοσύνη από εκεί που αγοράζουμε...

Αν είσαι πολύ εύπιστος όπως είπες κοίτα να το ψάχνεις περισσότερο , δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος...

Όσο για τις συναλλαγές μεταξύ των μελών ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του , δεν υπάρχει μπούσουλας τι πρέπει να προσέχει και τι όχι...

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με τον τίτλο.

Βασικά δεν θα αναφερθώ καθόλου στο εάν μαγαζί μπορεί να πάρει πίσω κάποια υγρά που έχει πουλήσει στον χ πελάτη και ας είναι κλειστά. Αυτό είναι στην πολιτική του κάθε καταστήματος αν θα το κάνει ή όχι.

Εχοντας διαβάσει την προηγούμενη συζήτηση (περί αποθήκευσης των υγρών και κατάλληλης θερμοκρασίας) και τα παρακάτω γραφώμενα ένα μέρος που κατάλαβα είναι ότι δεν πρέπει να αγοράσω ένα υγρό από ένα κατάστημα που το έχει τοποθετημένο στα ράφια, το βλέπει το φως τού ηλίου, και η θερμοκρασία του που έχει το μαγαζί δεν είνει ποτέ ίδιες. Γιατί τον χειμώνα το κατάστημα είναι κρύο σε κάποια θερμοκρασία και μετά ανοίγει η θέρμανση και αλλάζει η θερμοκρασία με αρκετούς βαθμούς διαφορά. Το καλοκαίρι γίνετε το αντίθετο, που η θερμακρασία φτάνει ή και ξεπερνάει και τους 40 βαθμούς. Όλο αυτό το σκηνικό με τις αλλαγές θερμοκρασίας δεν έχει κάποια αλλοίωση στα υγρά?

Βασικά δεν πρέπει να υπάρχει ένας χώρος φύλαξης των υγρών σε σκοτεινό μέρος και με μιά στάνταρ θερμοκρασία?

Και συγνώμη εάν έχω καταλάβει λάθος.

Φίλε μου, αυτά θέλω να συζητηθούν εδώ (..και μερικά ακόμα φυσικά)!!
 ..πχ.. θέλω να μάθω από αυτούς που λένε μη ...το γιατί!
{..και κυρίως τι θα πάθει το υγρό αν το ακουμπήσουν ένα η δέκα χέρια; (σε κλειστό μπουκάλι φυσικά}.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Να έχουμε εμπιστοσύνη από εκεί που αγοράζουμε...

Αν είσαι πολύ εύπιστος όπως είπες κοίτα να το ψάχνεις περισσότερο , δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος...

Ok φίλε μου ..είμαι εύπιστος (..δηλαδή θέλω να έχω εμπιστοσύνη ..όχι βέβαια σε όλους, αλλά σε αυτούς που έχω επιλέξει να συναλλάσσομαι)
..η εμπιστοσύνη όμως είναι αμφίδρομη..
Και επειδή θεωρώ ότι πρέπει να είναι αμφίδρομη και όχι μονόδρομη ..γιαυτό εμπιστεύομαι μόνο αυτούς που με εμπιστεύονται (..μετά από κάποιο ασφαλές διάστημα γνωριμίας φυσικά).

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2015, 17:47 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Το θέμα έχει τραβήξει ήδη πολύ περισσότερο από όσο όφειλε. Αγαπητέ varaderum φοβάμαι πως επιμένεις υπερβολικά και προσπαθείς να αποδείξεις πως έχεις δίκιο να νιώθεις θιγμένος με συγκεκριμένο γεγονός.
Οτιδήποτε απίθανο μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε στάδιο παρασκευής, μεταφοράς και αποθήκευσης.
Αυτό είναι ρίσκο που αναγκαστικά παίρνουμε. Το ρίσκο που δεν είναι αναγκαστικό και δεν θέλουμε να πάρουμε είναι να έχει βρεθεί στα χέρια προηγούμενου αγοραστή.

Δεν θέλω -και δεν υπάρχει νόημα- να κάνω λίστα με διάφορες πιθανές ή απίθανες επεβάσεις που θα μπορούσε να κάνει κάποιος κακεντρεχής. Θα μείνω στα βασικά: κάποια υγρά δεν έχουν καπάκι ασφαλείας και άλλα βρίσκονται σε μπουκάλια που ίσως μπορείς να τα ανοίξεις και μετά να βάλεις (αν έχεις) ίδιο καπάκι με... ασφάλεια που φαίνεται να μην έχει ανοιχτεί ποτέ (το έχω κάνει όταν έφτιαξα DIY για φίλους). Ακόμα και το να βήξει κάποιος πάνω στο σφραγισμένο μπουκάλι ή να του πέσει σε λασπόνερα είναι απόλυτο δικαίωμά μας να μην το επιθυμούμε, γιατί θα πιάσουμε το μπουκάλι. Επίσης, η έκθεση στην θερμοκρασία δεν κάνει μπαμ με αυτόματη αλλοίωση του χρώματος.

Στεκόμαστε σε αυτά όχι γιατί είναι πολύ πιθανά αλλα γιατί επιθυμούμε κάτι καινούργιο να φτάνει στα χέρια μας παντελώς καινούριο έστω και για ψυχολογικούς λόγους. Γιατί έτσι νιώθουμε καλύτερα -και έχουμε κάθε δικαίωμα να νιώθουμε καλύτερα με την αγορά μας εφόσον δεν πειράζουμε τους άλλους.

Η λογική μπορεί να είναι δευτερεύον στοιχείο. Φιλάω την γυναίκα μου, συνεπώς είναι δεδομένο πως δεν την σιχαίνομαι. Δεν θέλω όμως να φτύσει στην σούπα μου. Ένας γιατρός ή χημικός μπορεί να με έβγαζε ηλίθιο με αποδείξεις. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως όλοι μας θέλουμε τη σούπα μας χωρίς φτυσιές και είναι πλέον δεδομένο (και πρέπει να γίνεται σεβαστό) πως δεν είναι ευγενικό να φτύνεις στην σούπα του συντρόφου σου ακόμα κι αν σε αγαπάει τόσο που θα σου έπαιρνε την... τσίχλα από το στόμα. Κάποια πράγματα πρέπει να είναι στην απόλυτη επιλογή σου αν τα ανέχεσαι ή όχι, και όχι στην επιλογή οποιουδήποτε άλλου.

Άλλοι τρόποι προφύλαξης, πέρα από την αίσθηση εμπιστοσύνης που έχουμε για μια εταιρία και κάποιο κατάστημα δεν υπάρχουν. Φυσικά ένα πολύ διαφορετικό χρώμα ή μια αλλοιωμένη συσκευασία είναι προφανή πράγματα και δεν νομίζω πως μιλάμε για τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
{..δεν το "συνεχίζω" ..απαντήσεις σε λογικές πλέον απορίες θέλω να αποκομίσω, σχετικές με τον τίτλο}.

Αποδεκτή η θέση σου και ευχαριστώ για την καθωσπρέπει απάντησή σου.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Και την δική σου θέση με ευγένεια την πρόβαλλες και δεν έδωσες πάτημα για άλλη συμπεριφορά!  :)

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
2 πραγματικά γεγονοτα..
  Αγοράζω Σάββατο πρωί 4 υγρά από κατάστημα οπου τα παιδια είναι πλέον και φιλοι.. Τα ξαναθυμήθηκα και τα έβγαλα από το αμάξι Δευτέρα μεσημέρι. Τελος Αυγούστου και το αμάξι στον ηλιο.. Τα υγρά είχαν βρασει.. Τα εκανα και με εκαναν τα δυο τα πέταξα.. Δεν διανοήθηκα να τα παω πισω, αλλα θα γούσταρα αν τα πήγαινα να έτρωγα πορτα...
 Εντελως τυχαια κανα μηνα πριν εκανα συζητηση με το παλικάρι στο replace παλαιού Φάληρου και οντος είναι η πολιτικη τους να μην παιρνουν και ξαναπουλανε υγρα που εχουν βγει από το μαγαζι. Συνήθως τετοιες αλλαγές θελουν πελάτες που πήραν πανω από ένα υγρο ιδιας γευσης και που σε δικο τους ατμο δεν τους αρεσε.. Σε καποιον εφτασε να δωσει καινουργιο υγρο και να του αφησει και το παλιο ηή να το χυσει μπροστα του .. δεν θυμαμαι καλα ... Σε κάθε περιπτωση και για να μπω on topic επειδή τα πραγματα οσον αφορα στην παραγωγη αλλα και στην εφοδιαστική αλυσίδα των υγρων είναι κάπως θολά και ξέρουμε πολύ λίγα, πρέπει να επικροτούμε οτιδήποτε μπορεί έστω και στο ελαχιστο να μας προστατεύσει..

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά το θέμα του άλλου τόπικ για εμένα έκλεισε.
{..απλά είπα το τι με πείραξε σαν προσωπικότητα ....και όχι αν το μαγαζί έπραξε η όχι σωστά. Και αν σας φάνηκα "κάπως", η είπα και "κάτι παραπάνω" ..ζητώ συγνώμη (..άλλωστε διαφήμιση έγινε στο τέλος!!)}.

{..το παρόν topic όμως, το άνοιξα επειδή είχα και έχω απορίες (..όπως και ο benny παραπάνω) .....και για τυχόν απορίες και κάποιων άλλων..}

..όσο γιαυτό που αναφέρεις chzamp , το ότι δηλαδή ένα υγρό που μένει σε μεγάλη θερμοκρασία αρκετή ώρα καταστρέφεται ...μου γεννά και πάλι μιά απορία..!!

..καθώς μικρός (..και για να βγάλω το χαρτζηλίκι μου), είχα δουλέψει σε super market έβλεπα ..μπύρες ..νερά ..coca cola κλπ υγρά, να μένουν στον ήλιο (ντάλα καλοκαίρι) για ώρες.. (..όπως συμβαίνει και σήμερα, καθώς αν πάτε είτε στο εργοστάσιο είτε σε κάποιες αποθήκες ..ακόμα έξω τα έχουν).

{..κάτι σαν την φωτογραφία που έχω αναποστάρει, με τα υγρά αναπλήρωσης (..και σίγουρα όχι μόνο αυτής της εταιρείας}.

..δεν το καταλαβαίνω!! Δεν χαλάνε έτσι; Μήπως επειδή (στα υγρά αναφέρομαι τώρα) ..είναι μέσα σε κούτες...;;
..και στην μεταφορά τους;

..αν έρχονται με πλοίο (..εκτός και αν τα στέλνουν μόνο με αεροπλάνα) τι γίνεται ντάλα καλοκαίρι;
Στα αμπάρια του πλοίου υπάρχουν aircontition;
..η θερμοκρασία που τυχών αναπτύσεται εκεί, δεν προσομοιάζει με του ξεχασμένου υγρού στο αυτοκίνητο;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2015, 23:27 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Έχεις δικιο.. δεν ξερω αν χαλάνε, αν πρόσεξες δεν έγραψα ότι είχαν καταστραφεί, αλλα ότι τα εκανα και με εκαναν και τελικά πέταξα τα δυο μόνο γιατί μου είχε μπει η ιδεα ότι η γευση τους είχε αλιωθει... και οι ερωτήσεις που κανεις αφορουν σε αυτό που ειπα ότι ξερουμε πολύ λιγα για την αλυσιδα μεταφορας τους...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8385 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180773 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34043 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536733 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15939 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35483 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10328 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12