vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 8 χρήστες
tibolaso, lemon78, maprix, dkostas, noe, tsiv, bloodlessz, george kotsopoulos

Twitter

Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 10, 2015, 20:37 »
Ακριβώς, πρέπει να βρεις και το κατάλληλο υγρό για να απολαύσεις τις πνευμονικές. Τα Liqua για παράδειγμα που κάνουν όλοι στο forum σαν τρελοί, τα σιχαίνομαι πιο πολύ και απ' τους νεοναζί. Αλλά λογικό είναι, απ' τη στιγμή που τα συγκεκριμένα υγρά δεν έχουν κατασκευαστεί για πνευμονικές, πόσο μάλλον για τόσο υψηλά Watt (όσα έχω δοκιμάσει τουλάχιστον, μη βαράτε fanboys). Ίσως αν πάρω ένα 30μελο και το αδειάσω σε 60 ml γλυκερίνη να παλεύεται, αν έχει μείνει καθόλου γεύση.


Καλά για τα Cloud Science έχω ακούσει τα καλύτερα, το ίδιο και για τα Odin που είπε ο Cruiser. To μόνο που μένει είναι να βρω κάποιο e-shop με σωστά μεταφορικά για Ελλάδα και δεν θα χω πάλι λεφτά να βγάλω τον μήνα  :))

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 10, 2015, 20:40 »
Πρόσφατα διαπίστωσα ότι τα Odin by Baker White είναι διαθέσιμα εδώ: http://www.thevapersboutique.com/index.php?route=product/category&path=4_41
Αν και η τιμή τους είναι λιγάκι τσιμπημένη!
Τα cloud of science είναι όντως απίστευτα. Με την πρώτη ευκαιρία που θα σου δοθεί δοκίμασέ τα. Πάντως για Ελλάδα δεν γνωρίζω κάποιον που να τα προμηθεύει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 11, 2015, 00:00 από dallaskdp »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 10, 2015, 23:39 »
Για να απολαυσεις γευση με πνευμονικες πρεπει το υγρο να ειναι αρκετα εντονο, η εστω να εχει καποιες εντονες γευσεις μεσα σε αυτο.
Γλυκο, οξινο, πικρο κλπ. Τα περιπλοκα υγρα που δεν εχουν εντονες γευσεις στην συνταγη τους, η ειναι πολυ καλα δεμενα μεταξυ τους ( αυτα που δεν μπουχτιζουν γενικα ) τοτε στην πνευμονικη τα νιωθεις "κενα" και υποτονικα.
Βεβαια παιζει ρολο και το πως προτιμα κανεις το καθε τι.
Εγω τα αρωματα που δεν ειναι μιξεις ( μεχρι 2 μαζι ας πουμε ) δηλαδη γλυκα η φρουτα, τα προτιμω σε πνευμονικες.
Τις περιπλοκες δευσεις που θελω να τις απολαυσω θα τις κανω με τσιγαρισιες.


Γενικα θα προσαρμοσω το πως ατμιζω ενα υγρο με βαση το πως μου αρεσει καλυτερα το συγκεκριμενο ( δοκιμαζοντας ).
Δεν θα ψαξω δηλαδη αλλα για πνευμονικες και αλλα για τσιγαρισιες  :)

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 11, 2015, 00:55 »
Έχεις δίκιο σε κάποιο βαθμό. Το Gin's Addiction για παράδειγμα ήταν αδύνατο να το απολαύσω με πνευμονικές. Σκέτη μέντα. Σύντομα θα πάρω κανά Magma ή Veritas για τις "τσιγαρίσιες" μου. Δύσκολη επιλογή.  ::)


By the way, σήμερα δοκίμασα και το τρίτο υγρό της εταιρίας The Chosen Few. Μόνο Ophelia μένει. Είναι φανταστικά υγρά, ειδικά με την τιμή που έχουν. Είναι τέλεια για ντουμάνια, και όχι μόνο. Εγώ τα πήρα 70/40 VG/PG 3mg, και ο φίλος που ατμίζει στo Nautilus τα πήρε 50/50 6mg. Ανελέητο χτύπημα!


Είναι απίστευτα πραγματικά 4 ευρώ τα 10μλ, 11.20 τα 30μλ, με μόνο 1-3 ευρώ μεταφορικά. Θα έκανα νήμα αλλά δεν το χω και πολύ στα ρεβιού!
http://www.thechosenfew.eu/index.php

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 11, 2015, 01:10 »
Τα έχω δοκιμάσει και εγώ τα The chosen few και σκέφτομαι να κάνω ένα ριβιού γιατί όντως αξίζουν μία δοκιμή!

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 11, 2015, 01:24 »
Τι θέλει να πει ο ποιητής?
ΠΡΟΣΟΧΗ: Το SnakeBite μπορεί να καταστρέψει τα πλαστικά μέρη του ατμοποιητή. Συνιστάται η χρήση γυάλινου ή μεταλλικού τανκ.
Μήπως να βάλω και γυάλινο πνευμόνι η θα με στείλε στα θυμαράκια. Αυτή τη προιδοποίηση την έχω δει και σε κάποια άλλα υγρά. Τι έχουν μέσα δηλαδή που καταστρέφει τα πλαστικά τανκ αλλά όχι τα ανθρώπινα κύτταρα?

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 11, 2015, 02:37 »
Ωραία τα λες.  :))


Ο χαρακτήρας του υγρού κάνει χημική αντίδραση με τα περισσότερα είδη πλαστικού που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή πλαστικών τανκ. Δηλαδή περιέχει τα άκρως επικίνδυνα και δηλητηριώδη... εσπεριδοειδή! Γενικά, περιέχει όξινη ουσία στο υγρό, όπως και πολλά αλλά.


Και το ξύδι διαβρώνει συγκεκριμένα υλικά αλλά δεν σε κόβω για τύπο που δεν θα τρωγε χταποδάκι ξυδάτο.

Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 11, 2015, 17:30 »
Στα the chosen few εχει κάποια αναλογία που να ενδείκνυται ?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 11, 2015, 19:59 »
Πρόσφατα διαπίστωσα ότι τα Odin by Baker White είναι διαθέσιμα εδώ: http://www.thevapersboutique.com/index.php?route=product/category&path=4_41
Αν και η τιμή τους είναι λιγάκι τσιμπημένη!
Τα cloud of science είναι όντως απίστευτα. Με την πρώτη ευκαιρία που θα σου δοθεί δοκίμασέ τα. Πάντως για Ελλάδα δεν γνωρίζω κάποιον που να τα προμηθεύει.

Δυστυχώς φίλε μου ήταν αναμενόμενη αυτή η υψηλή τιμή, το είχα πει και με την παρουσίασή μου. Αλλά τα καταραμένα, ιδιαίτερα τα 104 & 105, είναι τόσο καλά που πραγματικά σκεφτόμουν να επενδύσω σε dripper. Εγώ που δηλώνω την αντίθεσή μου διαρκώς σε αντιστάσεις μικρότερες του ενός, και να αναπολώ τη στιγμή που άτμιζα με dual στα 0.26 και μηχανικό. Και Stingray μάλιστα που στέλνει ρεύματα εφάμιλλα ηλεκτρικής καρέκλας!

Ριψοκίνδυνη η δοκιμή τέτοιων υγρών, καθώς το dripping αδειάζει το μπουκαλάκι σε dt και με τέτοιες τιμές θα πρέπει να αναγράφεται στο μπουκαλάκι "Προσοχή: το συχνό ντριπάρισμα ενδέχεται να προκαλέσει απώλεια περιουσίας"!!!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 11, 2015, 20:11 »
Κατα την ταπεινη μου γνωμη , αν καποιος θελει να κατεβει πολυ σε Ωμ , τοτε το πιο καλο νομιζω ειναι σκετη VG ή σκετη PG.
Αντε και με ελαχιστο νερο της ταξης του 0,5ml στα 10ml ή και λιγοτερο ακομα....


Για PG δεν ξερω και πολλα βεβαια γιατι δεν την ατμιζω , αλλα οσο λιγοτερο νερο εχει η VG τοσο μεγαλυτερη θερμ/σια αντεχει.


Υπαρχουν συνατμιστες εδω μεσα που χρησημοποιουν σκετη VG και σε τανκατους ατμ/τες.  Δεν το εχω δοκιμασει ομως και δεν μπορω να φερω γνωμη.


Σκετη VG σε dripping ομως που δοκιμασα , μου αρεσε σε ολα.... 8) ;D  ....

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 11, 2015, 20:26 »
Η αλήθεια είναι ότι κάπως έτσι τη βλέπω τη δουλειά. Θα πάρω καμιά βάση σκέτη VG και ίσως βάζω και 2-3 σταγόνες άρωμα. Τουλάχιστον για κάποιες ώρες της μέρας που στεγνώνει και το στόμα και δεν καταλαβαίνεις γεύση, μια χαρά θα 'ναι.


Όσο για τα chosen few, είναι υγρά για dripping ξεκάθαρα. Ακομά και 50/50 είναι αρκετά πηχτά, αλλά το χτύπημα χτύπημα. Για μένα το ιδανικό είναι 70/30 (VG/PG).

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 21, 2015, 20:34 »
Θα συμφωνήσω με τα άνω σχόλια, εξαιρετικά υγρά, εγώ τα είχα πάρει σε 70/30/3.



Τα αγαπημένα μου είναι τα Lilith & Ophelia.


Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 23, 2015, 17:40 »
Κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι εντελώς αδύνατον να γενικεύουμε σε οποιοδήποτε θέμα στο η.τ., καθώς ο παράγοντας προσωπικό γούστο του καθενός από εμάς φέρνει και τη μεγαλύτερη βαρύτητα. Π.χ., στα έτοιμα υγρά, κάποιοι θα γράψουν για το ίδιο υγρό ότι είναι καταπληκτικό, θεσπέσιο κτλ. και κάποιοι άλλοι μόλις το δοκιμάσουν θα γράψουν ότι τους ήρθε να κάνουν εμετό.  :))

Επίσης οι γενικεύσεις είναι πάρα πολύ ριψοκίνδυνες ακόμα και όταν μιλάμε για τον ίδιο μας τον εαυτό, μια και πιστεύω βαθύτατα, κρίνοντας από τη προσωπική μου πορεία στο η.τ., ότι διαγράφουμε μεγάλους κύκλους αλλάζοντας δραματικά τις προτιμήσεις μας και τις συνήθειές μας, τουλάχιστον ένας μεγάλος αριθμός από τους παθιασμένους ατμιστές. Όταν πρωτοξεκίνησα, άτμιζα για αρκετούς μήνες στα 8-10W με το Vamo V5 και ήμουν μια χαρά. Έβλεπα τα βιντεάκια στο youtube με τους cloud chasers και αναρωτιόμουν πώς είναι δυνατόν να τους επιτρέπουν να κυκλοφορούν ελεύθεροι και δεν τους έχουν περάσει τους ζουρλομανδύες! Και η δική μου κατάληξη εδώ και αρκετούς μήνες; ατμίζω στα 40-50W κυριολεκτικά πιπίλα με τις Ατλαντίδες μου στο ZeroSX, ενώ περιμένω πως και πως μοντ στα 200W για να ανέβω στα 70-80W με την Ατλαντίδα 2, ενώ γλυκοκοιτάζω τον Smok TFV4 για να δοκιμάσω να ανέβω ακόμα και στα 120-140W!!!  :o

Και όμως, τα δύο μου μηχανικά μοντάκια με τους δύο Kayfun Lite plus είναι πάντα στη βάση στο γραφείο μου, και τα τιμάω αρκετές φορές στη διάρκεια της ημέρας. Παίζω 9-12 mg νικοτίνη στους δύο Kayfun και 3-6mg στις τέσσερις Ατλαντίδες μου και τον Subtank.

Και για να ξαναγυρίσω εντός θέματος (επιτέλους), είμαι κι εγώ της άποψης ότι μία σκέτη βάση με ελάχιστα mg νικοτίνης, από 0-3mg είναι ιδανική για βαρύ και αδυσώπητο subohm, από τα 40-50W και πάνω. Τις τελευταίες μέρες έχω κυριολεκτικά ξετρελλαθεί με τις βάσεις της flavourtec στα 0 και 6mg νικοτίνη. Αυτή η γεύση του μελιού που αναδύουν, με τρελλαίνει αφάνταστα και αυτές σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω στην Ατλαντίδα 2 στα 70-80W με την κεφαλή των 0,3Ω όπως και τον TFV4 της Smok στα 100-140W μόλις τον τσιμπήσω!  :thumpup:

Με κάνει μήπως ελαφρά... ανώμαλο αυτό;  :)) Από το μαγαζί που αγόρασα τις βάσεις της flavourtec, μου είπαν ότι οι περισσότεροι ατμιστές με το που μυρίζουν και μόνο το άρωμα από το μπουκαλάκια με αυτές τις βάσεις, κόβουν λάσπη!  ;D

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 23, 2015, 21:29 »
Δηλ βγαζουν γλυκαδα οι βασεις αυτες;

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά για Sub-Ohm Drippers ή Tanks
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 23, 2015, 22:37 »
Κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι εντελώς αδύνατον να γενικεύουμε σε οποιοδήποτε θέμα στο η.τ., καθώς ο παράγοντας προσωπικό γούστο του καθενός από εμάς φέρνει και τη μεγαλύτερη βαρύτητα. Π.χ., στα έτοιμα υγρά, κάποιοι θα γράψουν για το ίδιο υγρό ότι είναι καταπληκτικό, θεσπέσιο κτλ. και κάποιοι άλλοι μόλις το δοκιμάσουν θα γράψουν ότι τους ήρθε να κάνουν εμετό.  :))

Επίσης οι γενικεύσεις είναι πάρα πολύ ριψοκίνδυνες ακόμα και όταν μιλάμε για τον ίδιο μας τον εαυτό, μια και πιστεύω βαθύτατα, κρίνοντας από τη προσωπική μου πορεία στο η.τ., ότι διαγράφουμε μεγάλους κύκλους αλλάζοντας δραματικά τις προτιμήσεις μας και τις συνήθειές μας, τουλάχιστον ένας μεγάλος αριθμός από τους παθιασμένους ατμιστές. Όταν πρωτοξεκίνησα, άτμιζα για αρκετούς μήνες στα 8-10W με το Vamo V5 και ήμουν μια χαρά. Έβλεπα τα βιντεάκια στο youtube με τους cloud chasers και αναρωτιόμουν πώς είναι δυνατόν να τους επιτρέπουν να κυκλοφορούν ελεύθεροι και δεν τους έχουν περάσει τους ζουρλομανδύες! Και η δική μου κατάληξη εδώ και αρκετούς μήνες; ατμίζω στα 40-50W κυριολεκτικά πιπίλα με τις Ατλαντίδες μου στο ZeroSX, ενώ περιμένω πως και πως μοντ στα 200W για να ανέβω στα 70-80W με την Ατλαντίδα 2, ενώ γλυκοκοιτάζω τον Smok TFV4 για να δοκιμάσω να ανέβω ακόμα και στα 120-140W!!!  :o

Και όμως, τα δύο μου μηχανικά μοντάκια με τους δύο Kayfun Lite plus είναι πάντα στη βάση στο γραφείο μου, και τα τιμάω αρκετές φορές στη διάρκεια της ημέρας. Παίζω 9-12 mg νικοτίνη στους δύο Kayfun και 3-6mg στις τέσσερις Ατλαντίδες μου και τον Subtank.

Και για να ξαναγυρίσω εντός θέματος (επιτέλους), είμαι κι εγώ της άποψης ότι μία σκέτη βάση με ελάχιστα mg νικοτίνης, από 0-3mg είναι ιδανική για βαρύ και αδυσώπητο subohm, από τα 40-50W και πάνω. Τις τελευταίες μέρες έχω κυριολεκτικά ξετρελλαθεί με τις βάσεις της flavourtec στα 0 και 6mg νικοτίνη. Αυτή η γεύση του μελιού που αναδύουν, με τρελλαίνει αφάνταστα και αυτές σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω στην Ατλαντίδα 2 στα 70-80W με την κεφαλή των 0,3Ω όπως και τον TFV4 της Smok στα 100-140W μόλις τον τσιμπήσω!  :thumpup:

Με κάνει μήπως ελαφρά... ανώμαλο αυτό;  :)) Από το μαγαζί που αγόρασα τις βάσεις της flavourtec, μου είπαν ότι οι περισσότεροι ατμιστές με το που μυρίζουν και μόνο το άρωμα από το μπουκαλάκια με αυτές τις βάσεις, κόβουν λάσπη!  ;D
Σκέφτομαι  να  αγοράσω  και  εγώ  βάσεις  flavourtec αν  μπορείς  να  μου  πεις  πως  σου  φάνηκαν  σε  χτύπημα. ντουμανι  και  γεύση  με  άρωμα  και  σε  τη  ποσοστό  pg vg  δοκίμασες?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171753 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364