vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

537 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, bloodlessz, manoslykos, giorgos1999

Twitter

Χρήση ενισχυτικών ή βελτιωτικών γεύσης σε υγρά diy

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση ενισχυτικών ή βελτιωτικών γεύσης σε υγρά diy
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 10, 2015, 21:46 »
  Χρησιμοποιώ acetyl pyrazine  και  βανιλλίνη,  και αρκετά λιγότερο  αιθυλική μαλτόλη  περισσότερο σε συνταγές κλώνων.
Τα περισσότερα από αυτά μπορεί να μην μπορούν να σταθούν μόνα τους  και να χρειάζονται κάτι άλλο για να δέσουν/ενισχύσουν δεν νομίζω ότι είναι απλός ενισχυτικά γεύσης αφού την τροποποιούν
δίνοντας ένα διαφορετικό χαρακτήρα από  αυτόν που έχει το αρχικό υγρό.
 
ΥΓ.
Κάποιες περισσότερες πληροφορίες για τη χρήση οργανικού  ξυδιού. Πρώτη φορά το διαβάζω. :dontknow:
   
 

Απ: Χρήση ενισχυτικών ή βελτιωτικών γεύσης σε υγρά diy
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 10, 2015, 22:06 »
αυτό εδώ που αγόρσα mts δεν είναι.άλλά τι είναι;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Χρήση ενισχυτικών ή βελτιωτικών γεύσης σε υγρά diy
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 10, 2015, 22:21 »
Η φωτογραφια ειναι θολη

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση ενισχυτικών ή βελτιωτικών γεύσης σε υγρά diy
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 10, 2015, 22:32 »
 Απ’ ότι μπορώ να διακρίνω πρέπει να είναι το Nut Mix το οποίο είναι μίγμα ξηρών καρπών.
   
 

Απ: Χρήση ενισχυτικών ή βελτιωτικών γεύσης σε υγρά diy
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 11, 2015, 00:01 »
ναι αυτό πρέπει να ειναι γιατί θυμάμαι ότι μου είπανε για ξηρούς καρπους. μάλλον είναι για καπνικά έτσι;
πάντως  έριξα λίγες σταγόνες σε ένα ύγρό που είχα και δεν μου έρεσε(έτοιμο για το νεροχύτη ήτανε) και σχεδόν έχω πιάσει το double apple της ligua που παρεπιμτόντως μου αρέσει πολύ.

υ.γ. το link για την πυραζίνη;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 11, 2015, 07:30 από xanoymis »


Αποσυνδεδεμένος Bill-Βασιλης

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση ενισχυτικών ή βελτιωτικών γεύσης σε υγρά diy
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 27, 2016, 11:53 »
Καλημερα παιδια, μια ερωτηση θελω να φτιαξω tribeca κλωνο.Αντι για ETHYL MALTOL μου εδωσαν ETHYL VAILINE τι λετε ;; ειναι το ιδιο;;;

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση ενισχυτικών ή βελτιωτικών γεύσης σε υγρά diy
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 01, 2016, 01:31 »
Επειδή και εγώ σκέφτομαι να ψαχτώ με diy έκανα μια αναζήτηση για ενισχυτικά χωρίς να έχω καταλάβει πολλά. Με την ευκαιρία, επειδή δεν βρήκα κατι συγκεντρωτικό και μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους, γράφω εδώ τι έχω βρει εγώ πως υπάρχει και βάζω και links απο ελληνικά καταστήματα που τα βρήκα όπου γραφεται και μια σύντομη περιγραφή για το τι είναι το καθένα:
AAA Magic Mask Flavour Art DIY
MTS Vape Wizard by Flavour Art
MTS Bitter Wizard by Flavour Art
Ethyl Maltol
Ethyl Vanilline
Acetyl Pyrazine
Τα 3 πρώτα τα έχουν και άλλα καταστήματα που έχουν Flavourart (με επιφύλαξη για το αν όντως είναι flavourart καθώς έχει δημιουργηθεί θέμα με τα by Flavourart στο παρελθόν και δεν ξέρω τι ισχύει). Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι άλλο και ούτε με καλύπτει πλήρως η περιγραφή τους για τον αν...τι...και που χρειάζομαι κάτι απο τα παραπάνω. Για αυτό ρωτώ τους πιο ψαγμένους λίγο τα "φώτα" τους στο θέμα και κυρίως, πέρα απο τη χρήση τους, με ενδιαφέρει τι γνώση έχουμε μέχρι στιγμής περί ασφάλειας των συγκεκριμένων ουσιών. Ποιές είναι επίφοβες ποιες είναι ακίνδυνες για την υγεία ή πόσο θολό είναι το τοπίο για αυτές και άρα είναι προς αποφυγή, και φυσικά κατα δεύτερον λεπτομέριειες/εμπειρίες για τη χρήση τους. Που πρέπει ή δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται κτλ....λίγο να ξεκαθαρίσει το τοπίο και να μπει μια τάξη στο συγκεκριμένο θέμα γιατί μέχρι τώρα νόμιζα πως το μόνο που χρειάζεται είναι βάση και άρωμα και τώρα έχασα λίγο τη μπάλα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 01, 2016, 01:37 από lageor7 »

Αποσυνδεδεμένος kardamas2

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση ενισχυτικών ή βελτιωτικών γεύσης σε υγρά diy
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 11, 2016, 04:52 »
χαίρεται και απο εμένα.
Η ακετυλοπυραζίνη δίνει μια νότα ξηρών καρπών στα μείγματα.
Η koolada κάνει πιο δροσερά τα μείγματα χωρίς την γεύση της μενθόλης.
To sweetener πρεπει να επηρεάζει το ph του μείγματος, καθώ όχι μόνο το κάνει πιο γλυκό, αλλά "δένει" και τις γεύσεις.
(τα παραπάνω χρησιμοποιούνται σε ελάχιστη ποσότητα.)
Αυτά τα 3 έχω δοκιμάσει και συνεχίζω. Με το ξύδι τι παίζει που γράφετε πιο πάνω???

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση ενισχυτικών ή βελτιωτικών γεύσης σε υγρά diy
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 12, 2016, 08:48 »
Η αιθυλική βανιλίνη μπορεί να δοκιμαστεί σε σκέτη βάση η θέλει απαραίτητα αρώματα?
Και για να καταλάβω εκτος από  ενισχυτικό δυναμώνει τις βανίλιες και τις κρέμες κυρίως η λειτουργεί έτσι για όλα και βάζει μια ιδέα βανίλιας σε όλα??

Τα ενισχυτικά θέλουν ωρίμανση ?  

Μπορούμε να βάλουμε 2 ενισχυτικά μαζί σε μια συνταγή ? πχ με κολάντα ? Και με ποια σειρά

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση ενισχυτικών ή βελτιωτικών γεύσης σε υγρά diy
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 24, 2017, 07:34 »
Θελω να φτιαξω 100 ml μουλαροβαση με αρωμα soho της FA. Ξερετε αν πρεπει να βαλω vapor wizard MTS για ενισχυτικο ή μπορει να γινει και μονο του ? 
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Χρήση ενισχυτικών ή βελτιωτικών γεύσης σε υγρά diy
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 24, 2017, 11:41 »
Το MTS δεν είναι ακριβώς "ενισχυτικό". Δίνει σώμα και μια βελούδινη υφή στον ατμό των καπνικών, προσθέτοντας ταυτόχρονα μια ωραία ξηρότητα. Χωρίς να επηρρεάζει το δείκτη γλυκάδας του υγρού. Μπορείς να δοκιμάσεις σκέτο το SOHO και να φτιάξεις και μια μικρή ποσότητα (10ml ας πούμε) με 6-9 σταγόνες MTS ώστε να δεις τη διαφορά και κατά πόσο σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χρήση ενισχυτικών ή βελτιωτικών γεύσης σε υγρά diy
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 24, 2017, 11:51 »
Σ' ευχαριστω Τρυφωνα. Θα το δοκιμασω πρωτα σε 10 μελο οπως λες και μετα βλεπω τη διαφορα ! :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180450 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535683 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59733 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15161 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35352 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12