vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

513 επισκέπτες, 8 χρήστες
vasim, dkostas, Doubt, Ηρακλης, mario1985, camber, Sergios, petr@n

Twitter

Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 02, 2015, 12:05 »
Εγω θα ηθελα να βγει στην αγορα ενα box mod mini και εκτος απο θερμοκρασιες κλπ να εχει τα παρακατω:
1)Αυτοματη τζουρα στους ατμοποιητες με τον αερα απο κατω.
2) Αναλογικο κουμπι ή αναλογικο touch που οσο πιο μεσα/δυνατα το πατας να δινει περισσοτερο ρευμα.
3) Να εχω τη δυνατοτητα να αλλαξω κουμπακια απο φλατ σε στρομπουλο απο ss σε σιλικονατο τυπου προβαρι κλπ.


Απο ατμοποιητη θα ηθελα να επιστρεψουμε λιγο στις μικρες καμπανες με κεραμικο, λιγο μικροτερη διαμετρο ή υψος  και ο αερας να ρυθμιζεται σωστα σε τσιγαρισια τζουρα πχ steam machine αλλα και να ανοιγει για χαλαρες πνευμονικες διχως να κανει θορυβο. Αν και το τελευταιο δεν ειναι ιδεα αλλα προταση βαρεθηκα τις πνευμονικες τι να κανουμε :P

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #31 στις: Μαΐου 02, 2015, 12:19 »
Εγω θα ηθελα εναν ατμοποιητη που δε χρησιμοποιει τροφοδοτικο μεσο (βαμβακι, φυτιλι, mesh κτλ).
Να γινεται με καποιο τροπο δηλαδη αμεση ατμοποιηση του υγρου. Το πως δεν ξερω. Με ψεκασμο, ηλεκτρομαγνητικο βρασμο, λειζερ, τηλεπαθεια, πυρηνικη σχαση... ;D

Με αυτο τον τροπο θα μπορουσαμε (θεωρητικα) να παρουμε την απολυτη γευση του υγρου μας χωρις να την επηρεαζει το θερμαινομενο συρμα ή το βαμβακι/φυτιλι,
αλλα το βασικοτερο, δε θα χρειαζοταν να κανουμε καθε λιγο και λιγακι rewick/recoil. Ανοιγεις, γεμιζεις, ατμιζεις, τελος. :))


Στο ίδιο μήκος κύματος είμαι και εγώ.
Πέραν της ανυπαρξίας τροφοδοτικού μέσου, θα ήθελα η ατμοποίηση να μην γίνεται πάνω στην αντίσταση, αλλά να θερμαίνεται(μέσω αντίστασης ή άλλως) και να ατμοποιεί το υγρό μια επιφάνεια πιο "αδρανής- υγιεινή".
Σε μια τέτοια περίπτωση, ενδεχομένως να είμαστε σε θέση να πάρουμε και πιο ακριβείς μετρήσεις θερμοκρασίας(με άλλη από την τωρινή μέθοδο).


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #32 στις: Μαΐου 02, 2015, 12:48 »
Θέλω..
(ναι, έχω πολλά θέλω!, αλλά θα μπαίνουν ένα ένα για να γνωρίζουμε και τα δημοφιλή)

κι αυτό είναι απλό κι εύκολο!

Να αρχίσουν όλες οι μπαταριοθήκες (και τα κουτιά) να βγαίνουν εκτός από 510 σε κοινό εναλλακτικό σπείρωμα! Κι όταν λέω κοινό, τη μεγαλύτερη ζημιά την κάνουν κάτι τύπου P3, Zen, σβομέστο κ.τ.λ. Προφανώς δεν ακολουθούν οι άλλοι κατασκευαστές!! Ας κάνουν το απλό 20 Χ 1 που δεν έχει κάποιο όνομα. Το εναλλακτικό μπορεί να γίνει με ένα hybrid ring από 510 σε 20 Χ 1 που θα βιδώνει στους ατμοποιητές, μέχρι να γίνει πιο universal.

Αποσυνδεδεμένος romanos23

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #33 στις: Μαΐου 02, 2015, 16:21 »
Θα ήθελα τα υγρά αναπληρωσης φτηνότερα για να υπάρχει κάποιο κίνητρο να κοπεί το συμβατικό κάπνισμα, πιο προσιτές τιμές στις εργοστασιακές αντιστάσεις καθώς και να αλλαζονται κάθε χρόνο σαν το φίλτρο νερού, τρ τα μοντακια θα ήθελα να έχουν αυτόματη μέτρηση θερμοκρασίας τζουρας π.χ για επισκευασιμο που φέρνει ζέστη τζούρα να την κρυώνει αυτόματα, να είναι πιο προσιτα στην τιμή και να έχουν πιο πολλές λειτουργίες όπως να συνδέονται με ίντερνετ σμαρτ μοντ και να βλέπεις στιγμιότυπα στην τηλεόραση από τις πιο θεαματικες τζούρες τις ημέρας και να κάνεις παραγγελιά υγρών μέσω τ Μόντ σου και να το ελέγχεις τ Βατ μέσω κινητού η υπολογιστή..

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #34 στις: Μαΐου 02, 2015, 16:43 »
Εγω θα ηθελα εναν ατμοποιητη που δε χρησιμοποιει τροφοδοτικο μεσο (βαμβακι, φυτιλι, mesh κτλ).
Να γινεται με καποιο τροπο δηλαδη αμεση ατμοποιηση του υγρου. Το πως δεν ξερω. Με ψεκασμο, ηλεκτρομαγνητικο βρασμο, λειζερ, τηλεπαθεια, πυρηνικη σχαση... ;D

Με αυτο τον τροπο θα μπορουσαμε (θεωρητικα) να παρουμε την απολυτη γευση του υγρου μας χωρις να την επηρεαζει το θερμαινομενο συρμα ή το βαμβακι/φυτιλι,
αλλα το βασικοτερο, δε θα χρειαζοταν να κανουμε καθε λιγο και λιγακι rewick/recoil. Ανοιγεις, γεμιζεις, ατμιζεις, τελος. :))
Αυτό. Αμεση ατμοποίηση του προς κατανάλωση υγρου χωρις να επηρεάζεται το υπόλοιπο, χωρις φυτίλια, βαμβάκια και λαμπατίνες σαν του Αη Γιάννη του λαμπατάρη.
Να γίνεται πλήρης εκμετάλλευση σε ατμό της κάθε σταγόνας με δαπάνη μερικών Milliwatts, ωστε να αρκει μια απλή μπαταρια ΑΑ για μια εβδομαδα τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #35 στις: Μαΐου 02, 2015, 16:57 »
Εγω απο συσκευες θεωρώ οτι ακολουθούν αλματώδη εξέλιξη και θα προκύψουν τα περισσότερα απ αυτά που ζητάει το κοινό των ατμιστών ,ελπιζω και σχετικά σύντομα.
Το μεγαλύτερο θέλω μου ειναι να ξεκινησουν οι εταιριες υγρων αναπλήρωσης να δινουν στους αντιπρωσωπους και στα καταστηματα εν γένει  sample packs των υγρών τους.Κυριως στα έτοιμα υγρά αναπλήρωσης αναφέρομαι.Θεωρω αν μια εταιρια θέλει να διαφημίσει και να προσεκλύσει κοινο με τα υγρά της θα πρεπει να δινεται η ευκαιρια να δοκιμαζονται με ηρεμια και την απαραιτητη συγκεντρωση που χρειαζετε ο καθενας στο χώρο του.Αυτο γιατι σε ενα καταστημα με ατμοποιητες των 2/3 ευρο και ενα υγρο στο τανκ 6 μηνες και με καμενες κεφαλές πολλες φορες δεν γινεται καποιος να διαλέξει 5,6 υγρα για να αγοράσει .
Επομένως ,sample pack με ενα σχετικα χαμηλο κόστος σε δοσολογια 1-2 ml των υγρών της εταιριας !

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 02, 2015, 17:36 »
Εγώ θέλω να φτιάξουν την ιδέα του Nemesis_rds (#8).
Για δεξαμενή υγρού, φυσικά την δεξαμενή του achatzi (#11).
Επειδή προβλέπω προβλήματα με τους "οικολόγους", η παροχή ενέργειας, πακέτο με την διάρκεια του dikos (#21)
Οπτικά και χωροταξικά του Πολυκράτης (#23), αλλά στο πολύ μικρότερο.
Η ποιότητα των υγρών και ο έλεγχος θερμοκρασίας δεν με ενδιαφέρουν, διότι θα είχε φίλτρο μη επιτρεπτών ουσιών και γεύσεων στο driptip. Μια βελτιωμένη παραλλαγή του bykostas (#13).
Θα εμπλούτιζα το mod του Lux (#19) με mp5 και την τσιγκούνικη πρόγνωση καιρού σε 2 εβδομάδες.
Χωρίς όμως να αλλάξω τίποτα στα
που να εκανε hack και αναλυση του υγρου που ατμιζεις
και να σου εβγαζε τη συνταγη σε χαρτοταινια ωστε να το κατασκευασεις μονος σου
Τελος θα μαρεσε να καταγραφει σε ποσοστα την ευχαριστηση σου αναλογα με το υγρο που ατμιζεις
και καθε τελος του μηνος να σου στελνει e-mail με τα αγαπημενα σου υγρα/στησιματα/ και τους καλυτερους
συνδυασμους watt και Ohm αναλογα με το υγρο

Όλα είναι ιδέες άλλων, αλλά θέμα χρόνου ήταν.
Στις επόμενες 2-3      αιώνες θα τα σκεπτόμουν. Απλώς με πρόλαβαν.
(Είπε όταν είδε τον τροχό...)

Μέχρι να το φτιάξουν, ας μαζευτούν όλοι μαζί να αποφασίσουν κάτι λιγότερα απαράδεκτο από τον 510.
Στην συνάντηση θέλω να τους στείλω μήνυμα μέσω ΑΦ, ότι δεν ατμίζουμε όλοι με διπλές αντιστάσεις και δεν μας βολεύουν όλους τα εικοσιφεύγα χιλιοστά.

Εγώ θέλω να φτιάξουμε κι άλλα νήματα σαν αυτό.

Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #37 στις: Μαΐου 03, 2015, 00:03 »
Εγώ θα ήθελα και ενα υγρό που με την πρώτη τζουρα να έκοβε μαχαίρι την εξάρτηση μου ... Απο τσιγάρα και πλέον ηλεκτρικό τσιγάρο .

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #38 στις: Μαΐου 03, 2015, 01:28 »
Σιγά-σιγά ατμοφαίνονται τα χαρακτηριστικά του νέου σούπερ-ήρωα:

Μοντ + άτμο μικρά, να κρύβονται στην παλάμη, μικρού βάρους βεβαίως, ώστε να μην έχει κλίση η τσέπη του πουκάμισου - καλοκαιράκι γαρ...

Βεβαίως θέρμανση χωρίς διαμεσολάβηση φιτιλιών, μες, οργανικών βαμβακιών κλπ... όποιος βρει την πατέντα γι αυτό θα είναι σαφώς ο ατμοκυρίαρχος για μια πενταετία

Σαφώς και προσεδάφιση στις τιμές των υγρών, διότι:
1) εστέρες ατμίζουμε, όπως αυτούς με τους οποίους αφρολουτρίζουμε το χειμώνα, δροσιζόμαστε το καλοκαίρι και τους πληρώνουμε 1-2 ευρώ το λίτρο για άρωμα - και καλά - ωκεανού, πεύκου, τριαντάφυλλου, μελιγάλακτος, Κλεοπάτρας και ούτω βοήσομεν..., ανάβουμε ένα κεράκι δίνοντας από 2 γιούρο ως τίποτα στο εκκλησάκι...
2) όοοολα τα συστατικά έχουν χρησιμοποιηθεί και αλλού, κυρίως στη διατροφή, με μηδαμινό κόστος (ευτυχώς δεν μας πήραν χαμπάρι οι πωλητές μελανιών, οι οποίοι κατηγορούνται ότι το προϊόν που πουλάνε είναι πιο ακριβό από το χρυσάφι)
3) ένα λίτρο "βαρελίσιου" κοστίζει 600 φορές πάνω από τον αντίστοιχο όγκο βενζίνης, ενώ ένα λίτρο diy μόνο 93.75...



Η δικιά μου επιθυμία:

Μπαταριοθήκες που να λειτουργούν και με εναλλασσόμενο.
Δεν ξέρω αν οι μετασχηματιστές που χρειάζονται απαιτούν όγκο, αλλά για εσωτερικούς χώρους, στους οποίους καθόμαστε ώρες, θα είναι απείρως πιο ελαφρύ για μας και το περιβάλλον.

Και για το απώτερο μέλλον (2-3 χρόνια, με βάση την εξέλιξη του ΗΤ):
μπαταρίες που φορτίζονται απευθείας από τον θεό του ατμού, τον Ήλιο...


Αποσυνδεδεμένος gus-mod

  • *
  • 3
  • Φύλο: Άντρας
  • www.gus-mod.gr
    • Official Web site
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 03, 2015, 11:32 »
Stack overflow  :D 

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 03, 2015, 11:40 »
Από γλυκά και φρούτα χορτάσαμε!
Υγρά με γεύσεις φαγητών.... ::)

Αποσυνδεδεμένος Goulliver

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπηκα στην πρωτη δεκαετια μου
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 03, 2015, 12:13 »
Παιδια για να γινει αυτοματη ατμοποιηση πρεπει να παμε απο υγρα σε τζελ τουλαχιστον

αλλιως θα ειναι χρονοβορα και πολυεξοδη καποια ερασιτεχνικη αποπειρα  ;)   

Αποσυνδεδεμένος chris050

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #42 στις: Μαΐου 03, 2015, 12:19 »
Πιστευω οτι απο επιλογες εχουμε ιδη πολλες.
Αυτο που θα ηθελα ειναι τα ελληνικα καταστηματα να προσαρμοστουν λιγο με τα καταστηματα του εξωτερικου στις τιμες τους και στην ποικιλια τους !Δεν γινεται εμεις οι φτωχοι ελληνες να αγοραζουμε 100ευρω ενα μοντακι και οι αλλες πλουσιες χωρες να αγοραζουν 80$ το ιδιο προιον.Ας γινει αυτο με το καλο και μετα ας φτιαξουν και ηλεκρονικα τσιγαρα σε ταβλετ με ταινιες,μουσικη και οτι αλλο! :)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #43 στις: Μαΐου 03, 2015, 18:14 »
Θέλω οι tank atomizers να έχουν ΓΙΓΑΝΤΙΑ εισαγωγή αέρα από κάτω, κι ότι ρύθμιση αέρα να γίνεται πριν έρθει ο ατμός στο στόμα. Έτσι και θα δίνεται η δυναότητα σε lung hiters να ατμίσουν το προϊόν, εκίσου με τους mouth to lung. Η διαφορά με τη ρύθμιση αέρα πάνω, σημαίνει πως και ο ατμός θα συμπυκνώενεται σε σφιχτές τζούρες, αλλά το πιο σημαντικό, δε θα χρειάζεσαι και διαφορετικό στήσιμο από τον έναν τρόπο στον άλλο.

Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #44 στις: Μαΐου 05, 2015, 17:39 »
Δεν θέλω πολλά...
Καταρχάς από ατμοποιητάς έχω "κλείσει" ως ατμιστής μετά τον KL+ τόσο που δεν σκέφτομαι να δοκιμάσω καν τον πιο καινούργιο V4.
Από μοντάκια τώρα...
Θέλω κουτάκια αξιόπιστα, με σωστές μετρήσεις, καλή κατασκευή και σταθερά ρεύματα σε μεγέθη σαν και αυτό...

Και κυλινδράκια με αντίστοιχες δυνατότητες με τα κουτάκια και μέγεθος σαν και αυτό...

Επίσης να ανοίξει επιτέλους ένα  Vaping Caffee  αποκλειστικά για ατμιστές στην Αθήνα (και όχι μόνο)  να μαζευόμαστε
με τα μαραφέτια μας και να έχει και μερικά τέτοια...

με πολλά πιπάκια το κάθε ένα  :laugh1:


Θάθελα... ::)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171671 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364