vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, kon95, gfilip, ahill2, Lazy Dog, lidbab, grag

Twitter

Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« στις: Μαΐου 01, 2015, 16:22 »
Εδώ και χρόνια ήθελα να φτιάξω αυτό το νήμα...

Η όλη ιδέα είναι σαν πηγάδι των ευχών για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Υγρά, συσκευές, οτιδήποτε. Γράφουμε τι θα θέλαμε να δούμε στην αγορά, όσο συγκεκριμένα ή αφηρημένα το φανταζόμαστε. Τι είναι αυτό που λείπει κατά τη γνώμη μας, αυτό που θα αγοράζαμε ίσως. Από το θα ήθελα ένας Έλληνας κατασκευατής να φτιάξει ένα τανκ για την κεφαλή του subtank με τιμή κάτω από 30€, θέλω έναν ατμοποιητή με ψεκασμό, μέχρι το θέλω να φτιάξουν μία μηχανική μπαταριοθήκη από καθαρό ασήμι με ρύθμιση αέρα...

ΠΡΟΣΟΧΗ!! Σαν νηματοδημιουργός δηλώνω: Δεν το φτιάχω για να κατακρίνουμε μία ιδέα από κάτω της!! ΜΟΝΟ ιδέες. Αν μας αρέσει μια ιδέα, βάλτε ένα bravo, αν όχι, τότε αν το φτιάξουν μην το πάρεις. Θεωρείς πως υπάρχει ήδη το προϊόν; Στείλε το με πμ... Ο λόγος; Αν θέλουμε πράγματι να φτιαχτεί, ας είναι το νήμα εύχρηστο, αν δει ο τάδε κατασκευαστής μία ιδέα με 40 bravo θα ασχοληθεί περισσότερο, από το αν είναι ένα νήμα με πολυσέλιδες συζητήσεις και μια ιδέα, όπου απλά κανείς δε θα διαβάζει. Βάλτε ένα σελειδοδείκτη απλά κι απολαύστε τη δημιουργικότητα ή την επιστημονική φαντασία κάποιου.

ΠΡΟΣΟΧΗ!! ΜΟΝΟ ΙΔΕΕΣ, ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ! ΟΧΙ ΚΡΙΤΙΚΗ!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2015, 17:09 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 01, 2015, 16:48 »

φαντάζομαι κάποια στιγμή τα κουτιά box mod να βγαίνουν όλα χωρίς πλακέτα και η πλακέτες όλες να βγαίνουν σε ίδιο μέγεθος από όλες τις εταιρείες και θα τοποθετούνται εύκολα σε οποιοδήποτε κουτί όπως για παράδειγμα η μνήμες στα pc
βλέπω το cloupor και μου αρέσει και το dna 40?
κανένα πρόβλημα περνώ το κουτί περνώ και την πλακέτα και klak έτοιμος

Αποσυνδεδεμένος Nikolast89

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 01, 2015, 16:59 »
Θα γινει πολυ συντομα αυτο.Διαλεγεις αναμεσα σε 2 chip.Μπορεις ανα πασα στιγμη να αλλαξεις τα parts του.Εχεις προσβαση στο firmware του και το ονομα αυτου CLDMKR whiteout


 

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 01, 2015, 17:14 »
Για να σπάσω και λίγο τον πάγο λοιπον...

Θα ήθελα να κατασκευάσουν μία ηλεκτρονική πίπα dripper hybrid. Η μεγάλη διαφορά όμως, θέλω ο χώρος ατμοποίησης να είναι το κάτω μέρος της πίπας, εκεί που θα βάζαμε τον καπνό ας πούμε. Τώρα, για να συμπληρώσω τη συνταγή, θέλω σίγουρα να είναι VV ή VW, με 18650 μπαραρία κατά προτίμηση, αν κι αυτό δεν είναι απαραίτητο. Σχεδιαστικά, αν είναι classik ή steampunk, δε με σκάει, πιστεύω πως ο όμορφος σχεδιασμός μπορεί να είναι οτιδήποτε. Το ίδιο ισχύει και για το μέγεθος.

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 01, 2015, 17:23 »
πρωτα απο ολα μπραβο,ανοιξες ωραιο θεματακι φιλε μου.Εγω πρωσοπικα θα ηθελα υγρα "premium"σε χαμηλοτερες τιμες,διαφοροποιηση στις γευσεις των υγρων καθως τα περισσοτερα ειναι ιδια με ελαχιστες διαφορες,περισσοτερα υγρα με high vg στην ελληνικη αγορα και περισσοτερους ντριπινκ ατμο σε στυλ τανκ (βλεπε big dripper).

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 01, 2015, 17:45 »
Μιας και λεμε τι θα θελαμε νομιζω δεν θα με χαλουσε ενας ατμοποιητης που να ειδοποιει καπως οταν θελει αλλαγμα το βαμβακι  :))

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 01, 2015, 17:48 »
εγω θελω κατι αλο ενα επισκευασιμο να κανει οσα κανουν ολοι οι αλλοι και αν τον βαρεθω να το κανω ντριπερ για καποιο διαστημα .. και μετα παλι τανκατο ... να μην χρειαζεται να αγοραζουμε καθε τι που βγαινει μιας και αυτος θα τα κανει ολα ... και μονο αξεσουαρ να βγαιναν γιαυτον μονο

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 01, 2015, 18:29 »
εγω θα ηθελα να φτιαξουν ενα κεντρο απεξαρτησης για τη μανια του καταναλωτισμου στο Η.Τ , γιατι εχουμε ξεφυγει πολυ και παιρνουμε και τους νεους μαζι


καλο μηνα !!!!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 01, 2015, 18:47 »
Εγω θα ηθελα εναν ατμοποιητη που δε χρησιμοποιει τροφοδοτικο μεσο (βαμβακι, φυτιλι, mesh κτλ).
Να γινεται με καποιο τροπο δηλαδη αμεση ατμοποιηση του υγρου. Το πως δεν ξερω. Με ψεκασμο, ηλεκτρομαγνητικο βρασμο, λειζερ, τηλεπαθεια, πυρηνικη σχαση... ;D

Με αυτο τον τροπο θα μπορουσαμε (θεωρητικα) να παρουμε την απολυτη γευση του υγρου μας χωρις να την επηρεαζει το θερμαινομενο συρμα ή το βαμβακι/φυτιλι,
αλλα το βασικοτερο, δε θα χρειαζοταν να κανουμε καθε λιγο και λιγακι rewick/recoil. Ανοιγεις, γεμιζεις, ατμιζεις, τελος. :))
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2015, 19:28 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 01, 2015, 19:20 »
Εγώ  θα  ήθελα  ένα  σετ  ατμοποίησης  με  δονήσεις  υψηλών  συχνοτήτων  στην  έξοδο  της  μπαταριάς  και  απλά  ένα  τανκ  από  επάνω  που  απλά  να  γεμίζει  ………..   :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 01, 2015, 19:33 »
και συμπληρωνω .. ακριβως ετσι ειναι ,., η τεχνολογια να προχωρησει σε αυτο το κλαδο να κανει ενα επισκευασιμο που να μην χρειαζεται να αλλαζουμε βαμβακια και τα συναφη οπως λεει ο Πανος ... απλα πραγματα .. αλλα κοιτανε τα πολλα βατ και χανουν την ουσια ... δεν πιστευω οτι δεν γινεται γιατι εχουμε φτοιαξει εμεις οι ανθρωποι τερατα .,. υπολογιστικα



AYTO TO NHMA ΝΑ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝ  εδω να δειξουν μαγκιες
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2015, 19:39 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 01, 2015, 19:45 »
Εγώ θα ήθελα έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή που να παίρνει 6 υγρά μαζί.  Τον φαντάζομαι σαν τα στυλό που έχουν πολλά χρώματα μαζί και διαλέγεις με ποιο θες να γράψεις.  Έτσι και αυτός, μέ ένα διακόπτη θα επιλέγεις ποιο υγρό θέλεις να ατμίσεις και όταν το βαρεθείς γυρνάς τον διακόπτη και συνεχίζεις με άλλο.


Θα μπορούσε να έχει και την επιλογή διαφορετικού setup ανά τανκ αλλά μάλλον το παράκανα  ;D

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 01, 2015, 19:49 »
Πολύ ωραίο θέμα!

Εγώ θα ήθελα ένα 22mm, 510-510 collector tank με ρύθμιση αέρα για να το χρησιμοποιώ με άτμο που παίρνουν αέρα από τον πόλο με μοντάκια που δεν έχουν collector.

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 01, 2015, 21:47 »
εγώ θα ήθελα ένα drip tip που να μπορείς να τοποθετήσεις ένα είδος φίλτρου για να κόβονται τα υγρά που ανεβάζουν όλοι οι ατμοποιητές στο στόμα

Αποσυνδεδεμένος Pandemonioum

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άκου τι θέλω εγώ να φτιάξουν..
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 01, 2015, 22:18 »
Εγώ θα ήθελα να προσθέσουν ένα counter στα modακια. Να το ρυθμίζω δηλαδή στα 15 pouf και να κάνει ένα μπιπ όταν τα φτάνει. Επίσης ένας δεύτερος counter θα μπορούσε να με ενημερώνει για παράδειγμα ότι “σήμερα έκανες τόσα 15αρια pouf.”
Κάποτε, με το τσιγάρο , τέλειωνε και το έσβηνες. Κοιτούσες το πακέτο, αφαιρούσες τις τράκες, και είχες μια εικόνα σχετικά με ποσά τσιγάρα κάπνισες.
Πιάνω τον εαυτό μου να το έχει στο χέρι για πολύ ώρα.
Μήπως ήδη υπάρχει κάτι τέτοιο και είμαι ανενημέρωτος?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181995 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9153 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364