vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, dkostas, Lazy Dog, grag

Twitter

Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Φιλε dkoure.
Ειμαι και εγω ατμιστης 1 χρονο (με ενα μικρο διαλειμα).
Εχω ενα Ναυτιλο DBC και προσφατα πηγα και σε ενα mod istick 30αρι.


Η ατμιστικη εμπειρια ειναι κατι το υποκειμενικο οπως θα εχεις καταλαβει.Απο θεμα γευσεων,αντιστασεων,Watt κλπ,κλπ.
Γουστα ειναι αυτα.
Ο λογος που εγω πηγα στο 30αρι mod ειναι οτι θελω να παω και σε εναν επισκευασιμο.Εκει εχεις τρελη ευελιξια για το πως θελεις να ατμισεις.
π.χ εγω αυτη την στιγμη ψαχνω απεγνωσμενα να βρω BDC αντιστασεις για τον Ναυτιλο και δεν βρισκω πουθενα στην περιοχη που μενω.(φυσικο καταστημα)
Ολοι πλεον εχουν BVC.Εαν θα ειχα εναν επισκευασιμο δεν θα ειχα τετοια θεματα.
Ασχημες παρτιδες αντιστασεων οι οποιες αρπαζουν μπαμ και δεν βγαζουν ουτε 10ml.
Πολλα και διαφορα που μπορει να συμβουν με ενα μαμα εργοστασιακο στανταρ προιον.
Η προσωπικη μου αποψη και αυτο που θα σου προτεινα ειναι να πας σε εναν ευκολο στο στησιμο επισκευασιμο τυπου Kayfun Lite Plus και να ευχαριστηθεις ατμισμα.


Εσυ αποφασιζεις. :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Βασικά Αστέρης είχα δει ενα ωραίο πείραμα που είχαν ενα φτηνό και ενα ακριβό προϊόν και τους άλλαξαν τα ταμπελακια .. Μάντεψε πιο προτίμησαν οι άνθρωποι .

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
εδω ομως μιλαμε για τεραστιες καινοτομιες που καθιστουν provape η evolv στη κορυφη . Δεν ειναι δυνατον να προτιμισω ενα vamo πχ απο ενα provari.Υπαρχουν χαοτικες διαφορες απο το πρωτο εως το τελευταιο πατημα του κουμπιου.
εαν ομως επιμενεις στειλε μου ενα provari3 η ενα DNA 40 να σου στειλω 2 ismoka.
Ατμιζω κοντα 3 χρονια δεν υπαρχει συγκριση στα ρευματα τους.

Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί δεν υπάρχει ? Μπορεί να ξέρεις κάτι που εγώ δεν ξέρω . Δλδ όταν κάτι δίνει 10w και λέγεται mvp 3 σε σχέση με ενα vaporshark 40rdna  που δίνει και αυτό 10w εσύ βλέπεις διάφορα ? Στον ίδιο ατμοποιητη με ίδιο υγρό ?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Ναι. Βλεπεις τη διαφορα.
Και οχι μονο στο ατμισμα.
Αν δε θελεις η δεν μπορεις να τη δεις ειναι αλλο θεμα.
Οπως επισης μπορει να βλεπεις τη διαφορα και να αξιολογεις οτι μεγαλυτερη σημασια εχει για σενα η διαφορα τιμης.

Σιγουρα κατι αλλο που βλεπουμε ολοι ειναι οτι βγηκαμε εκτος θεματος. Το νημα δεν ειναι γ?ια να συγκρινουμε φτηνα με ακριβα μοντ.

Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Μου λες οτι την βλέπεις αλλά χωρίς επιχειρήματα δλδ μια τρύπα στο νερό . τι διαφορα εχει ενα mvp 3 με ενα μοντ με dna 30 ? Πέρα απο το όνομα evolv και dna που είναι πιασαρικα , νομιζω και τα 2 έχουν 30w όριο .

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Επειδή στο forum μπαίνουν και νέοι ατμιστές γυρεύοντας ουσιαστικές συμβουλές, αν δεν έχεις δυό-τρεις βασικές γνώσεις πάνω σε τεχνικά θέματα, άστο να πάει στο καλό...

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2015, 12:12 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Μου λες οτι την βλέπεις αλλά χωρίς επιχειρήματα δλδ μια τρύπα στο νερό . τι διαφορα εχει ενα mvp 3 με ενα μοντ με dna 30 ? Πέρα απο το όνομα evolv και dna που είναι πιασαρικα , νομιζω και τα 2 έχουν 30w όριο .


ρωτα τον SEB ειναι κατασκευαστης :bye:

Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Megst μιας και εισαι δεινός ηλεκτρολόγος και εχεις κανει πειράματα ο ίδιος,  γραφείς στο φόρουμ μπαίνουν νέοι και ζητάνε ουσιαστικές συμβουλες και μετα με αποκαλεις άσχετο και μου λες αστο  . και δεν μου λές πως γίνεται 2 μοντ με φλατ σήμα και ίδιες δυνατότητες να δίνουν αλλες γεύσης .

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Ταυτόχρονα, τα υπόλοιπα μέλη απορούν πώς είναι δυνατόν ένας νεαρός 26 χρονών, λίγους μήνες ατμιστής, λίγο καιρό μέλος στο φόρουμ, να μπαίνει και να μιλάει με ύφος ειδήμονα επί παντός του επιστητού.
Μια δε σου αρέσει η πολιτική μας για τις αγγελίες, μια απαξιώνεις όλες τις καλές συσκευές και πάει λέγοντας....


Πιστεύεις δηλαδή ότι 10 βατ με φλατ ρεύμα είναι ίδια, ανεξάρτητα από το ποια συσκευή τα δίνει.
Με την ίδια λογική, δυο αυτοκίνητα με 1400 κυβικά και 75 άλογα έχουν την ίδια ακριβώς συμπεριφορά, ανεξάρτητα από κατασκευαστή και τιμή.


Να σου πω λοιπον λίγα πραγματάκια, να τα έχεις υπόψην σου. Για περισσότερα, κάνε τον κόπο που κάναμε κι εμείς και διάβασε τα νήματα των provari, dna, istick, vamo, cloupor... έτσι για αρχή. Α... και κάποια νηματάκια για μπαταρίες και ρεύματα. Ξέρω, πολύ διάβασμα είναι, αλλά το κάναμε κι εμείς πριν από σένα. ειδικά το πρώτο ποστ του camber στο νήμα του provari 3, βρίσκεται εύκολα και θα σου λύσει πολλές απορίες.


Καταρχήν, όταν ένα μοντ λέει ότι σου δίνει 10 βατ, μη θεωρείς δεδομένο
α) ότι όντως δίνει 10 και όχι 9 ή 11
β) ότι συνεχίζει να δίνει σταθερά 10 βατ και υπό φορτίο, με τον ατμοποιητή πάνω δλδ  να προσπαθεί με 1 ομ να γονατίσει πλακέτα και μπαταρία με τζούρες των 5 δευτερολέπτων.


Ανεξάρτητα από το αν είναι παλμικό ή όχι το ρεύμα, υπάρχουν πολλά μοντ, που όταν τα ζορίζεις, νιώθεις ότι "μειώνεται" το ρεύμα που σου δίνουν. Οταν άτμισα πρώτη φορά με προβαρι, η φράση που μου ήρθε στο μυαλό ήταν "πλούσιο ρεύμα" Χωρίς απαραίτητα να ήταν μεγάλης έντασης.


Πάμε παρακάτω... μια καλή πλακέτα έχει λιγότερες απώλειες στη διαχείριση του ρεύματος. Και μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο σε φαινόμενα κόπωσης.
Σε μια λιγότερο καλή πλακέτα, μπορεί να έχεις φαινόμενα βύθισης ή θα ατμίζεις με χ βατ και θα θέλεις κάτι παραπάνω, που αν το δώσεις στον ατμοποιητή, θα πάρεις καμμένο. 


Ενα καλό μοντ δεν είναι μόνο η μπαταρία, αλλά και τα κουμπιά, τα ελατήρια, οι συνδέσεις, οι μονώσεις, ο πόλος. Ολα αυτά συντελούν όχι μόνο στην καλύτερη διαχείριση του ρεύματος, αλλά και στην αντοχή στον χρόνο.
Κάποτε, τα vamo είχαν ζωή 8-10 μηνών. Μετά χαλούσε ο πόλος. Κάποτε τα innokin, στους 10-12 μήνες παρέδιδαν πνεύμα λόγω κουμπιού. Σήμερα θα δεις τα φτηνά κουτάκια να έχουν το καθένα το αδύνατο σημείο του. Σε άλλα ο πόλος, σε άλλα το κουμπί, σε άλλα το καπάκι... κ.ο.κ.


Πτώσεις θα έχει δυστυχώς το μοντάκι σου. Αλλα σαραβαλιάζονται με μια δυο πτώσεις και άλλα μπορείς να τα κάνεις μπάλες του γκολφ.


Εννοείται ότι σήμερα η τάση είναι να έχουμε 2-3 μοντ ο καθένας, με κάποιο τουλάχιστον από αυτά να έχει τη δυνατότητα για subohming. Οι "καλές εταιρίες" μπήκαν αργότερα στον χώρο του subohming. Κάποιες, όπως η provape, δεν μπήκαν καθόλου. Οπότε, επικράτησαν τα φτηνά κουτάκια. Οταν όμως ακούς έναν παλιό χρήστη να λέει ότι ένα φτηνό κουτάκι πχ το istick 30 είναι καλό, αυτό δε σημαίνει ότι το θεωρεί εξίσου καλό με ένα πρόβαρι. Σημαίνει ότι για τα χρήματα που έδωσε πήρε περισσότερο από αυτό που θα έπαιρνε πριν λίγους μήνες. Και παραβλέπει το γεγονός ότι δεν δίνει το ίδιο ρεύμα με ένα dna30, ή ότι πιθανόν χρόνο δεν θα βγάλει, με το σκεπτικό ότι θα πάρει δυο μοντάκια (με ενσωματωμένες πιθανόν μπαταρίες) θα βγάλει μ΄αυτά χρόνο χωρίς να ασχολείται πολύ (ούτε φορτιστές, ούτε χύμα μπαταρίες) και του χρόνου πάμε γι΄άλλα. Νέα μοντέλα θα υπάρχουν, βλέπουμε. Επιλέγει λοιπον ως καταναλωτής μια συμπεριφορά αγοράς μη διαρκών καταναλωτικών αγαθών με κριτήριο το χαμηλό κόστος και την ευκολία χρήσης. Μην παραβλέπεις επίσης το γεγονός ότι κάποια από τα φτηνά μοντάκια έδωσαν λύση στο πρόβλημα μεγέθους και αισθητικής, καλύπτοντας τόσο εκείνους που θέλουν ένα μικροσκοπικό μοντ με άνω των 2000mah αυτονομία, αλλά και εκείνους που θέλουν ένα μοντ γίγας με τεράστια αυτονομία (έως και 10000 mah) Σε μια αγορά που ως τώρα είχε κυρίως μικρά μοντ με 700mah ή σχετικά μεγάλα με 2000-3400mah.
Στον αντίποδα, κάποιοι αντιμετωπίζουν το μοντάκι τους ως "διαρκές" καταναλωτικό αγαθό και θα πάρουν 1 στα δυο χρόνια, με κριτήριο την υψηλή ποιότητα και την αντοχή. Κι ας έχουν επιπλέον κόστος και κουβάλημα προίκας με φορτιστές και μπαταρίες.


Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα λοιπον. Σίγουρα κάποιοι πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, αλλά σε γενικές γραμμές τα ακριβά μοντ δίνουν κάτι παραπάνω, που μόνο απαξιωτικά μπορεί να αντιμετωπιστεί ως "10 βατ με φλατ ρεύμα είναι σε κάθε περίπτωση"


ΥΓ. Αν φλατ ρεύμα εννοείς το μη παλμικό, είσαι εκ των προτέρων λίγο άκυρος, μια και τα εμπορικά φτηνά μοντ δίνουν παλμικό ρεύμα, τα ακριβά συνήθως όχι. Ωστόσο, για χάρη της συζήτησης, σου ζωγράφισα μια γενικότερη εικόνα του τι επηρεάζει τις διαφορές απόδοσης μεταξύ δυο μοντ.




Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Μου επιτίθεσαι ρατσιστικά λογο ηλικιας και του ποσού καιρού ατμιζω ? Θα έπρεπε να ντρεπεσαι πρώτων που με κρινεις έτσι , δεν είναι πυρηνική φυσική το η.τ. ξεχνας γιατί καποιος το ξεκίνησε εξαρχής 1 οικονομικό και 2 πιο υγιεινό . mvp 3 vs vaporshark 30w στον ίδιο ατμοποιητη με ίδιο υγρό και τα δυο με ενσωματωμένη μπαταρία ίδια χαρακτηριστικά εκτος απο την τιμη έχει διάφορα η γεύση ?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Παιδιά ήρεμα και   :sign_psyxraimia:

Δεν υπάρχει λόγος για "βίαιες" αντιπαραθέσεις.
Βρισκόμαστε όλοι σε μία μεγάλη όμορφη ατμιστική κοινότητα και οι περισσότεροι αν όχι όλοι αρχίσαμε το άτμισμα με έναν κοινό στόχο. Να ξεφύγουμε από την χειρότερη - κακή συνήθεια που είχαμε ποτέ για την υγεία μας, το κάπνισμα.
προσωπικά το φόρουμ με βοήθησε αφάνταστα και νιώθω ευγνωμοσύνη για ότι αυτό μου προσέφερε σε επίπεδο γνώσεων και εμπειριών.
Τέλος, πιστεύω ότι ο φίλος μας RennOs εννοεί ότι αυτά που προσφέρει ένα φθηνό - καλό μοντ από αυτά που κυκλοφορούν τελευταία στην αγορά τύπου istick, cloupor κλπ, έχουν την καλύτερη σχέση σε θέμα τιμής και απόδοσης, συγκρινόμενα με ακριβά μοντς που οπωσδήποτε και αδιαμφισβήτητα έχουν το κάτι παραπάνω αλλά κατ' εμέ δεν δικαιολογούν την πάρα πολύ υψηλή τιμή τους.

Και τώρα

 :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
ολα σας τα εξηγει η petra και ολοι μιλατε για χρηματα . Δεν ειναι το θεμα μας αυτο αλλα η κατασκευη του μοντ . Σου εξηγει οτι στα ρευματα θα εχεις διαρροες και οτι σε ενα χρονο θα ειναι χαρβαλο . Το ανοξειδωτο provari δε θα παθει τιποτα , ουτε χρωμα δε φευγει απο πτωση.


Πιαστε ρε παιδια τα νηματα των συντονιστων και διαβαστε τα , θα σας βοηθησουν παρα πολυ να εξοικονομηστε γνωσεις . Αυτο ειχα κανει κι εγω χωρις να κανω τον εξυπνο .


Μου επιτίθεσαι ρατσιστικά λογο ηλικιας και του ποσού καιρού ατμιζω ? Θα έπρεπε να ντρεπεσαι πρώτων που με κρινεις έτσι , δεν είναι πυρηνική φυσική το η.τ. ξεχνας γιατί καποιος το ξεκίνησε εξαρχής 1 οικονομικό και 2 πιο υγιεινό . mvp 3 vs vaporshark 30w στον ίδιο ατμοποιητη με ίδιο υγρό και τα δυο με ενσωματωμένη μπαταρία ίδια χαρακτηριστικά εκτος απο την τιμη έχει διάφορα η γεύση ?


ρε φιλε ρενος , δε στα λεει για κακο . Μη προσπαθεις να ανταγωνιστεις σε γνωσεις ενα ατομο που ατμιζει 5 χρονια παραπανω απο σενα , να ζητας συμβουλες απο αυτους οχι να τους την μπαινεις με ασυναρτησιες.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Rennos: Η  Petra σού απαντάει στην ερώτησή σου ότι έχει διιαφορά στη γεύση κι εσύ λες ότι η απάντησή της ήταν "μια τρύπα στο νερό". Λογικό ήταν να λάβεις μια τέτοια ανταπάντηση στην αρχή του επόμενου μηνύματος. Παρόλα αυτά όμως, σου εξηγεί στη συνέχεια υπομονετικά, όσο μπορεί να εξηγηθεί μια γνώμη, τους λόγους που την διαμορφώνουν. Αν και οι γνώμες και οι εμπειρίες σε θέματα αίσθησης δεν είναι απαραίτητο να έχουν επιχειρήματα, ίσως κάποιες επεξηγήσεις.
Και, ναι, το πόσο καιρό ατμίζεις ή γράφεις στο φόρουμ παίζουν κάποιο ρόλο, εκτός αν έχεις κερδίσει το κύρος σου και την αποδοχή των μελών του φόρουμ με προηγούμενες δημοσιεύσεις σου.

Η αντιπαράθεση λήγει εδώ και παρακαλώ να μην συνεχιστεί.

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Μου επιτίθεσαι ρατσιστικά λογο ηλικιας και του ποσού καιρού ατμιζω ? Θα έπρεπε να ντρεπεσαι πρώτων που με κρινεις έτσι , δεν είναι πυρηνική φυσική το η.τ. ξεχνας γιατί καποιος το ξεκίνησε εξαρχής 1 οικονομικό και 2 πιο υγιεινό . mvp 3 vs vaporshark 30w στον ίδιο ατμοποιητη με ίδιο υγρό και τα δυο με ενσωματωμένη μπαταρία ίδια χαρακτηριστικά εκτος απο την τιμη έχει διάφορα η γεύση ?
Δεν είναι απάντηση αυτή σε κάποιο άτομο που σου δίνει μία λεπτομερέστατη περιγραφή
και μαθαίνουμε όλοι μας λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.Να μάθεις να ακους και
δεν έγινε και τπτ αν δεν απαντήσεις καθόλου.Και όσον αφορά την ερώτησή σου..
Ναι έχει διαφορά,Μπορεί όχι την πρώτη ώρα,εβδομάδα,μήνα
αλλα κάποια στιγμη θα την καταλάβεις..Φιλικά πάντα ;)
Atmos ζητώ συγνώμη που έθιξα το θέμα
δεν είδα την σημείωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2015, 16:02 από Αποστολης »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171530 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42763 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34995 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9170 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364