vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 8 χρήστες
ipomonias, dkostas, grag, Lazy Dog, Yakinthos, Aoratix, kurtz, Sergios

Twitter

Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 30, 2015, 19:50 »
Αν οι επιλογες των ατμο που θετεις τουλαχιστον τωρα ειναι μεταξυ Ναυτιλου και Αεροτανκ, προτιμησε με κλειστα ματια τον πρωτο!

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 30, 2015, 20:31 »
Παρα την ιδιαίτερη συμπαθεια που εχω στον Ναυτιλάκο ( μας , zerro) θα επέλεγα επισκευασιμο. Αν ειναι να κοψεις το άτμισμα θα το έκανες και με αυτα που εχεις τώρα.
Αρα, πας με τη μία σε επισκευασιμο και ξεμπερδευεις. Ειναι πανευκολο το στήσιμο και θα γλυτωσεις χρήμα και χρόνο.
Από την άλλη καλό ειναι να εχεις και ενα μινι Ναυτίλο για μια ωρα αναγκης, για μια περίσταση βρε αδελφέ. Πολλές φορες χρειάζεται να υπάρχει κάτι επιπλέον για ωρα αναγκης, ειτε μηχανακι, ειτε ζαχαρι, ειτε γκαρσονιέρα.
Οπότε τωρα που το ξανασκεφτομαι... παρτα όλα τωρα να ξεμπερδευεις. Στικακι 50άρι, μινι Ναυτίλο, Καϋφούνι, και ενα dripperάκι των 15 ευρώ. Μαχαραγιάς θα εισαι.

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 30, 2015, 20:53 »
χαχαχαχα το ότι δεν με ενδιαφερει τοσο η οικονομια των επισκευασιμων σε σχεση με τους εργοστασιακούς δεν σημαινει ότι είμαι πλούσιος!!!

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 30, 2015, 21:29 »
Θα δωσω την συμβουλη μου παρολο που δεν την ακολουθω ...  :-[

Μια αναβαθμιση του στυλ ενα στικακι 30αρι και ενας επισκευασιμος (οποιον εσυ νομιζεις θα καταφερεις ......Καιφον να παρεις  :laugh1: :laugh1: :laugh1: ) νομιζω δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο ... αντε και ενα ακομα ενα επισκευασιμο για καμια στραβη της ημερας ... τωρα τα παραπανω τα 3 μοντακια κουτακια και μια σωληνα στο συρταρι και 6 με 7 επισκευασιμους ενα ντριπερ και ακομα τοσα αναλωσιμα δεν τα χρειαζεσαι φιλε μου ..( αυτα περιπου εχω στο συρταρι μου και ισως ακομα και αλλα )  καθε φορα  λεω φτανει και εκει μπαινει π[αλι ο Διαολλλλ...ς και παιρνω κατι ακομα... ειπα δεν τα χρειαζεσαι .. μονο αυτα που ειπα στην αρχη χρειαζεσαι και φυσικα κανα 2 ΚΑΛΑ υγρα που καθε φορα θα αλλαζεις το ενα με κατι αλλο ετσι να μην τα βαριεσε .. αλλα ποιος με ακουει .... ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ  :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Εξατμιστής

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.deeptechno.fm/
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 30, 2015, 22:00 »
Κάπως έτσι το σκέφτηκα και εγώ και ενώ ήμουν έτοιμος να πάω να τα αγοράσω όλα έβαλα στοπ. Συνεχίζω με το Istick + delta μου.


Εντάξει, πήρα και αυτό σήμερα [size=78%]http://www.alibaba.com/product-detail/Ecig-w5-vaping-coils-rda-atomizer_60198281564.html[/size] [/size]για καμιά αλλαγή γεύσης το βράδυ όταν με πιάνει η τρέλα διότι μέχρι τώρα έλεγα "που να καθαρίζω τώρα και μέχρι να τραβήξει η αντίσταση το καινούριο και, και.." [size=78%]


Πιστεύω να αντέξω καμιά βδομάδα χωρίς νέα αγορά..!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 30, 2015, 23:10 »
Λοιπόν.. καταλήξαμε.
Σετ: Ενα στικ 30-50 watt η κάτι ανάλογο, επισκευάσιμος, και ενα ντρίπερ λέω εγω για test drive και για καβάτζα σε ώρα ανάγκης.
Συρματα, μπαμπακια, οδοντογλυφίδες, και το εργαλείο που βγαζουν τα ματια τους οι γυναίκες. Και ενα δυο υγρα αν θέλεις.
Τουλάχιστον Μαγκάιβερ θα αισθανθείς, και ότι βοήθεια χρειαστείς μην διστασεις να απευθυνθείς στους άλλους.  ^-^
Σε περιμενουμε στο θέμα "Αναμονή παραγγελίας !!!"

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Όλα είναι υποκειμενικά-όλα είναι θέμα προτιμήσεων-γούστου-και φυσικά πόσο χρόνο και χρήμα είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις.
 Απο την πρώτη ημέρα το άτμισμα με κέρδισε, απο την πρώτη ημέρα με έκανε να σιχαθώ το τσιγάρο. Όπως σε όλα τα πράγματα-χόμπυ-ασχολίες που μου αρέσουν στη ζωή μου, ξεκίνησα να ψάχνομαι και να πληροφορούμαι, να διαβάζω ώρες ατελείωτες. Το φόρουμ έχει συμβάλει σε αυτό τα μέγιστα! Πρώτα θα δοκιμάσω και μετά θα προβώ σε αγορές, θέλω να με καλύπτει αυτό που θα πάρω αλλά και να με "φτιάχνει" οπτικά, να μου αρέσει να το βλέπω και να το χρησιμοποιώ. Στην πρώτη μου επίσκεψη σε φυσικό κατάστημα πωλήσεων η.τ πρώτα ήθελα να δω τα προιόντα, δεύτερον να ρωτήσω για τις λειτουργίες τους και τέλος τις τιμές. Εξαρχής μου πρότειναν διάφορα starter kit (κλασσικά) λέγοντας οτι δεν θέλω κάτι παραπάνω για να ξεκινήσω και οτι θα με καλύψουν. Ζήτησα να δοκιμάσω κάποιες μπαταρίες και ατμοποιητές έτσι ώστε να μπορέσω να αξιολογήσω εγώ προσωπικά τί θα με κάλυπτε και τί όχι. Μετά απο 1,5 ώρα στο κατάστημα κατέληξα στο 30αρι στικ και έναν άτμο που μου άρεσε (Levante), παίρνοντας και έναν πλαστικό για δεύτερη γεύση. Υπόψιν δεν είχα απολύτως καμία ιδέα απο ego, μηχανικά, mod, ατμο κτλ. (αργότερα και με την εγγραφή μου στο φόρουμ κατάλαβα οτι έκανα ορθές επιλογές αλλά και τυχερές θα έλεγα).
 Εχθές πήρα τους δρόμους απο νωρίς το απόγευμα και επισκέφτηκα άλλα 3 καταστήματα εκ των οποίων τα 2 αγνοούσα την ύπαρξη τους, τα είχα βρει τυχαία ψάχνοντας στο νετ. Είχε προηγηθεί τηλεφωνική συνεννόηση να δοκιμάσω κάποια προιόντα, κάποια απο αυτά που διαβάζω συνέχεια πολύ καλές κριτικές. Για καλή μου τύχη κατάφερα να δοκιμάσω αρκετά υγρά, ατμο, να ατμίσω με μηχανικό, επισκευάσιμο, dripper αλλά και να δοκιμάσω επιτέλους sub άτμισμα. Επιγραμματικά: κατέληξα οτι το sub δεν είναι για εμένα - ο kayfun μου φάνηκε μπελαλίδικος με τόσα επιμέρους κομμάτια - τα μηχανικά πανέμορφα αλλά δεν προσφέρουν τις λειτουργίες και δυνατότες του mod - δοκίμασα υγρά τα οποία θα αγόραζα διαβάζοντας κατα γενική ομολογία οτι ειναι πολύ ωραία (tribeca π.χ) και δεν μου άρεσαν καθόλου - δοκίμασα και αγόρασα υγρά στα οποία δεν θα έδινα σημασία γιατί δεν "έχουν ακουστεί".
 Καταλήγουμε λοιπόν πάλι στην αρχή. Όλα είναι υποκειμενικά-όλα είναι θέμα προτιμήσεων-γούστου-και φυσικά πόσο χρόνο και χρήμα είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις. Δοκίμασε και κατέληξε σε αυτό που καλύπτει και αρέσει σε ΕΣΕΝΑ και θα είσαι ευτυχισμένος!


Υ.Γ. άσχετο, γιατί είναι καθαρά προσωπικό. Θα κάνω κάποια στιγμή άλλες δύο αγορές. Kanger subtank mini και σίγουρα έναν dripper!

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
ναι τα ρευματα σου αποκαλυπτουν εναν αλλο κοσμο . Τιποτα καλυτερο απο το να αρχισεις απο την κορυφη , οποτε απο thn αρχη ξεκινα με dna , provari η Nivel  και θα κερδισεις πολλα .


ειναι οξύμωρο  αλλα θα το καταλαβεις κι εσυ . Ατμιζω με provari 3 tvn 250 ευρω αλλα χτυπω το κεφαλι μου για μερικες φτηνο αγορες του παρελθοντος .


φιλικα αστερης

Αποσυνδεδεμένος conan

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
..........κατέληξα οτι το sub δεν είναι για εμένα - ο kayfun μου φάνηκε μπελαλίδικος με τόσα επιμέρους κομμάτια..........Θα κάνω κάποια στιγμή άλλες δύο αγορές. Kanger subtank mini..........
Σε σχέση με τον v4 (που είναι απλούστατος μετά από 2-3 λύσε δέσε) ο mini δεν θα σε ικανοποιήσει ούτε σε γεύση ούτε σε ατμιστική εμπειρία. Τους έχω και τους δύο και ο kayfun είναι ένα σκαλί επάνω. Περί ορέξεως όμως..........κολοκυθόπιτα!

Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Βασικά ο τίτλος είναι λάθος εν έτη 2015 το να πάρεις 2 ιγκο μπαταρίες 1100 και όχι ενα μοντ π.χ. ιστικ 2200 που θα κοστίσει όσο οι μπαταρίες  ιγκο το βρίσκω χαζό , μου φέρνει στο μυαλό παράδειγμα γιατί βενζινοκίνητα αμάξια και όχι άλογα , πλεον είναι μικρά διακριτικά και καλυτερα .

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Ρενο αναφέρομαι κυριως στην διαφορα που υπαρχει από μια vv/vw μπαταρια η ένα ηλεκτρονικο μοντ τυπου istick με συσκευες πιο ακριβες.

Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Βασικά το ιστικ και τα πιο ακριβά  vv/vw είναι στην ίδια κατηγορία . Δεν παει παντα τιμή και ποιότητα .. Πχ το βαπορσαρκ  ενος φιλου μου ξεβαφει το ιστικ το δικο μου όχι και το πήρε 199 και εγώ 50 .
Θέλω να πω πως σύγκριση και διάφορες υπαρχουν σε εγκο vs mod

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Η βασική διαφορά ενός ποιοτικού και ακριβότερου μοντ από ένα λιγότερο ποιοτικό και φθηνότερο είναι η αντοχή του στο χρόνο και η αξιοπιστία του όσον αφορά τη λειτουργία του. Δεν έχω χρησιμοποιήσει istick αλλά, για παράδειγμα, το βάμο 5 των 55 ευρώ, την πρώτη μέρα χάλασε ο πόλος (τον επισκεύασε το κατάστημα), μετά έχανε το κουμπί, ζεσταινόταν η βάση του, δεν έκανε καλή επαφή η μπαταρία και τελικώς απεβίωσε,  με χρήση ούτε 1/4 σε σχέση με το προβάρι 2.5, το οποίο δουλεύει ακόμα άριστα και έχει μόνο φθορές στο χρώμα του λόγο χρήσης.


Ο επισκευάσιμος προσφέρει φθηνότερο κόστος αναλώσιμων, καλύτερη απόδοση, επιλογές στο στήσιμο και γενικά για μένα συμφέρει με την προϋπόθεση να αφιερώσει κάποιος των χρόνο για να μάθει κάποια βασικά πράγματα.
Για sub δεν βρίσκω κάποιον λόγο και δεν χρησιμοποιώ.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Σε σχέση με τον v4 (που είναι απλούστατος μετά από 2-3 λύσε δέσε) ο mini δεν θα σε ικανοποιήσει ούτε σε γεύση ούτε σε ατμιστική εμπειρία. Τους έχω και τους δύο και ο kayfun είναι ένα σκαλί επάνω. Περί ορέξεως όμως..........κολοκυθόπιτα!

 :thumpup:
Μετά και την σημερινή δοκιμή, που κατάφερα να κάνω με δανεικό subtank, για την χρήση που τον θέλω δεν μου άρεσε οπότε πάω για Kayfun, τον Lite όμως..

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Βασικά το ιστικ και τα πιο ακριβά  vv/vw είναι στην ίδια κατηγορία . Δεν παει παντα τιμή και ποιότητα .. Πχ το βαπορσαρκ  ενος φιλου μου ξεβαφει το ιστικ το δικο μου όχι και το πήρε 199 και εγώ 50 .
Θέλω να πω πως σύγκριση και διάφορες υπαρχουν σε εγκο vs mod
συγκρινεται  DNA 40 ΜΕ κινεζια ??? ?? Ημαρτον ρε παΙΔΙΑ . Και 4 ιστικ = vaporshark . Δεν θα υπαρξει ποτε συγκριση , παιζουν σε αλλη κατηγορια .
σε λιγο θα συγκρινουμε ismoka με provape
δυστηχως τα ποιοτικα ειναι ακριβα .
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 07, 2015, 23:58 από αστερης »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9127 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364