vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, camber, thebull, tony1976, gfilip

Twitter

Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Διαβαζοντας τις τελευταιες μερες διαφορα ποστ στο φορουμ αλλα και γενικα στο ιντερνετ εχω δει διαφορα comments να λενε  "το ταδε mod δεν δινει καλα ρευματα σε σχεση με το δεινα" η "επισκευασιμοι = ποιοτητα και αποδοση"


Εγω λοιπον που τωρα ξαναεπιασα το ΗΤ (ειχα παρει παλια αλλα δεν δουλεψε το πραγμα) ξεκινωντας με μια μικρη ego με 3 σκαλες και ατμο τις πλακας και περνοντας σε μια ipow 2 και εναν vivi nova s, μπορω να πω οτι ειδα μεγαλη διαφορα, αλλα ισως να ειναι ακομα και το ψυχολογικο της φασης.


Ετσι οπως βλεπω αυτα τα σχολια να κυκλοφορουν εχω την εντυπωση οτι εαν παρω μια τζουρα απο εναν εμπειρο ατμιστη με καλα συμπραγκαλα (μοντακι ψαγμενο και επισκευασιμο ατμο) θα ανακαλυψω εναν αλλο κοσμο, οτι δηλαδη αυτο που μου δινει εμενα το ΗΤ μου δεν εχει καμια σχεση σε γευση- ποιοτητα- αποδοση, συγκρινομενο με το τελευταιο επιπεδο του ατμισματος (εαν μπορω να το πω ετσι). Πως ας πουμε θα νοιωσω την πραγματικη γευση και συσταση των υγρων και θα ειναι μια εντελως διαφορετικη εμπειρια, και επομενως οτι εγω με το επιπεδο του εξοπλισμου μου μπορω να εχω μονο ενα πολυ μικρο ποσοστο της ατμιστικης εμπειριας.


εν συντομια η ερωτηση θα μπορουσε να ειναι : ποση διαφορα μπορει να εχει σε γευση-ποιοτητα-αποδοση ενα set up με high end mod και ιδιας ποιοτητας επισκευασιμο ατμο σε συγκριση ας πουμε με ενα set up istick 30w (η 50w) με εναν ναυτιλο; (μιλαω παντα για "κλασικο ατμισμα" δηλαδη οχι για cloud chasing η κατι αλλο τετοιου τυπου -παρακλαδι ας πουμε του ατμισματος- και σε φυσιολογικα watts)


Και για κλεισιμο θα ηθελα να ρωτησω και σχετικα με τις sub-ohm αντιστασεις, εαν καποιος ατμιζει σε μια γκαμα 6-10 watt, τι θα αλλαζε αν εχει sub-ohm αντιστασεις σε σχεση με το να εχει 1,2-1,5-1,8 ;


Ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 30, 2015, 07:46 »
Μα το σετακι (istick 30 με ναυτιλο) που προτείνεις δεν είναι mass! High end είναι και αυτό και μάλιστα από τα πλέον ικανά και σε χτύπημα και σε ντουμανι και σε γεύση. Δε νομίζω να σου πει κανείς το αντίθετο. Mass είναι οι ego με κάποιο αντίστοιχο clearo. Εκεί η σύγκριση είναι δοκιμη και μιλάς πράγματι για 2 διαφορετικούς κόσμους.

Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 30, 2015, 08:11 »
Θα σου πώ και εγώ την ταπεινή μου εμπειρία μιας και είμαι νέος στο σπορ..Πρώτο setup istick 50 με gs air όλα καλά όλα ώραια αλλά δεν ήταν και τόσο σταθερή η αντίσταση στη γέυση που έδινε κ η παραγωγή ατμού μετρια σε σχέση με κάτι βιντεο που έβλεπα όποτε πέφτει παραγγελία...Μέτα τη δέκατη τζούρα από τον subtank mini γέλαγα σαν βλάκας...καμία επαφή εντελώς διαφορετική εμπειρία.Οπότε φαντάζομαι πως θα είναι να μάθεις να στείνεις αντιστάσεις όπως τις θέλεις ανάλογα με το κάθε υγρό αλλα και να drippareis!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 30, 2015, 09:29 »
Αν ατμίσεις στα 10W με subohm, θα είναι σαν να ατμίζεις με τελείως ξεφόρτιστη μπαταρία σε μηχανικό.
Με 0.8Ω είσαι στα 2.8V, δηλαδή τίποτα...
Αφού δεν θέλεις cloudchasing και ντουμάνια ατέλειωτα, γνώμη μου είναι να μην πας σε sub-κάτι ατμοποιητές.
Πάρε ένα kayfun lite+ ή kayfun 4 και ευχαριστήσου.
Αργότερα την ψάχνεις και για drippers.

Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 30, 2015, 10:29 »
Απλά υπάρχει φίλε μου μεγάλο ευρος δυνατοτητων , αν πας σε επισκευάσιμους με ενα καλό μοντάκι , (οχι απαραίτητα σε sub hom ) ,εγώ το βλεπω σαν παιχνίδι το να κυνηγάς να φτιαξεις . σύνεφα καπνου , αν το αντεχουν τα πνευμονια σου .
Εγω προσωπίκα δεν είμαι και δεν ήμουν  μεγαλο φουγάρο ,οπότε ειναι βαρβαρο για μένα να ατμίζω απο 0.5 και κατω .
Οσο ασχολεισαι με επισκευάσιμους , και φτιαχνεις δικα σου στησίματα , θα δεις οτι μπορεις καλλιστα , να έχεις πολυ καλα αποτελέσματα και σε ποσότητα καπνου , και σε γευση απο 1-2 ohm , και χωρίς να καταπονείς τις μπαταριες σε μεγάλες εκφορτίσεις  .
Οπότε υπομονή , όσο είσαι ικανοποημενος με οτι έχεις ,μια χαρά μέχρι εδώ ,μετά μπορείς να πας σε ενα επισκευάσιμο ή σε εναν μικρό ντρίπερ , έτσι για να μπαινεις στο κλίμα , και να δοκιμάζεις να φτιάχνεις δικές σου αντιστασεις  , και να πειραμάτιστεις και με sub ohm  , αν το έχεις απωθημένο...

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 30, 2015, 11:17 »
Εν αρχή ήταν ο διάβολος κι έφτιαξε το κάπνισμα. Αφού πέσαμε όλοι στο βάλτο και φωνάζαμε βοήθεια, ήρθε ένα σχοινί που το λέγανε ΗΤ, ητ κι όχι e.t., αν και έμοιζε λίγο sci fiction ταινία.

(κι αν σε κουράζουν οι παρομοιώσεις, είναι μια καλή ώρα να σταματήσεις να διαβάζεις..........)

Ανέβιηκες λοιπόν από το λάκο κι έχεις το σχοινί σου προίκα. Άλλοι λοιπόν το τυλίξαν και το βάλαν στη τσάντα τους, αν ποτέ ξαναπέσουν να μπορέσουνε να βγουν, άλλοι πήρανε 40 σχοινιά κι άρχισαν να προσπαθούν να φτάσουν το ταβάνι. Μερικοί φτιάξαν λάσο, και βγήκαν σαφάρι κυνηγώντας σύννεφα.

Τα είδαν αυτά κάποιοι τεχνίτες, κι άρχισαν να φτιάχνουν σχοινιά πλουμιστά, χοντρά λεπτά, με λαβές και με τις ουρές τις γάτας ή το morning star στην άκρη τους. Έτσι, γιατί μπορούμε. Άλλοι φτιάχναν τα δικά τους τα σχοινιά, άλλα μπήκαν στο εμπόριο κι άλλα κειμήλια. Βέβαια δε θα μπορούσες να βγεις από το βάλτο μ'ένα morning star, όμως να που κάποιοι βγήκαν, όπως βγήκα κι εγώ παλιά με κάτι σχοινιά gamucci, που αν τράβαγες πιο δυνατά, κοβότανε στη μέση.

Μετά αρχίσαν να στραβοκοιτάνε τους σχοινοκράτορες, κι άρχισαν κι οι σχοινοκράτορες να στραβοκοιτιούντε μεταξύ τους. Σάμπως αν ανέβεις με τούτο το σχοινί θα ανέβεις καλύτερα; Ε λοιπόν δεν ξέρεις, μπορεί και να ανέβω. Ίσως τα χέρια μου δεν είναι τόσο δυνατά, ή ίσως δε με ενδιαφέρει να βγω από κανέναν βάλτο πλέον. Και όσοι σχοινοκράτορες είχαν αμφιβολίες και δοκίμασαν τα σχοινιά τα πλουμιστά, δύσκολα γυρίσαν πίσω στα απλά. Πιο πολύ όμως, όσοι πήραν το πλουμιστό το δρόμο, δε γύρισαν ποτέ στο βάλτο. Κι όσοι δε δοκίμασαν ποτέ ένα κυνηγετικό bola, σε μια από τις ομάδες υποστήριξης (όπου πλάκα πλάκα, τι θα γίνει, θα κανονιστεί καμιά ατμοσυνάντηση;) μείναν με την απορία στο μυαλό.

Για τα τεχνικά των sub θα βρεις τις απαντήσεις, για τους επισκευάσιμους στο "Στήνω επισκευάσιμους κι έχω βρει την υγειά μου". Για την εμπειρία όμως, εκεί θα πρέπει να το επιδιώξεις.

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 30, 2015, 14:21 »

Μα το σετακι (istick 30 με ναυτιλο) που προτείνεις δεν είναι mass! High end είναι και αυτό και μάλιστα από τα πλέον ικανά και σε χτύπημα και σε ντουμανι και σε γεύση. Δε νομίζω να σου πει κανείς το αντίθετο. Mass είναι οι ego με κάποιο αντίστοιχο clearo. Εκεί η σύγκριση είναι δοκιμη και μιλάς πράγματι για 2 διαφορετικούς κόσμους.


ναι αλλα ειναι ενα σετ στο οποιο πανε οι περισσοτεροι μετα απο 2-3 μηνες (τουλαχιστον αυτοι που τους μπαινει το μικροβιο)


αυτο που θελω να μου πειτε ειναι (βεβαια αυθαιρετο λιγο) εσεις που χρησιμοποιειτε η εχετε δοκιμασει high end mods και επισκευασιμους ατμο, πως θα τους συγκρινατε σε σχεση ποιοτητας-αποδοσης-γευσης με ενα σετ istick+nautilus , υπαρχει η ιδια διαφορα οπως υπαρχει σε συγκριση με σταρτερ εξοπλισμο η ειναι κοντα και οι βασικες διαφορες ειναι τα μεγαλα ντουμανια και το fine tuning στα γουστα του καθενος (που για να εχεις τετοια γουστα πρεπει να εχεις παρει το ατμισμα "στα σοβαρα')

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Θα σου πώ και εγώ την ταπεινή μου εμπειρία μιας και είμαι νέος στο σπορ..Πρώτο setup istick 50 με gs air όλα καλά όλα ώραια αλλά δεν ήταν και τόσο σταθερή η αντίσταση στη γέυση που έδινε κ η παραγωγή ατμού μετρια σε σχέση με κάτι βιντεο που έβλεπα όποτε πέφτει παραγγελία...Μέτα τη δέκατη τζούρα από τον subtank mini γέλαγα σαν βλάκας...καμία επαφή εντελώς διαφορετική εμπειρία.Οπότε φαντάζομαι πως θα είναι να μάθεις να στείνεις αντιστάσεις όπως τις θέλεις ανάλογα με το κάθε υγρό αλλα και να drippareis!


μπορεις να μου περιγραψεις περιπου αυτη την διαφορα; ουσιαστικα ειναι κυριως στο ντουμανι η κατι αλλο;

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 30, 2015, 14:30 »

καταρχήν να σου πω πως το istick 30w είναι μια χαρά mod για πόλους χρηστες επισκευάσιμων
τώρα για τον ναυτίλο προφανώς και θα δεις τεραστια διαφορα αν δοκιμάσεις ένα καλο επισκευάσιμο στημένο σωστά και εκεί είναι που μπορείς να αλλάξεις κάτι και να βρείς ακριβώς αυτό που θέλεις ζεστό ατμό, κρύο, ντουμάνι, γεύση, χτύπημα,με φιτίλι με βαμβάκι με κοτομπεικον αλλάζει το πράμα όλα έχουν να κάνουν με το πως θα στηθεί ο επισκευάσιμος


edit

παρεπιπτόντως τώρα που ξανά πρόσεξα τον τίτλο
δεν είναι ανάγκη να κανεις subohm απλά αν σου αρέσει και λαβής όλα τα μετρα ασφαλειας που χρειάζεται αυτό το στήσιμο κανεις και subohm


υγ πρεπει επειγοντως να σταματήσω να γραφω σε γκρίκλις και να τα μετατρεπω σε ελληνικα γιατι τα ορθογραφικα εχουν ξεφυγει τελειως
πρεπει να μαθω ορθογραφια :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2015, 14:46 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 30, 2015, 15:35 »
Να πω και εγω το κατι τις μου , αφου με stick 30άρι και Ναυτιλάκο είμαι, και σήμερα δουλευω κανονικα ένα dripper και ειμαι σε αναμονή ενος Καιφούνι..
Οι διαφορές του Ναυτιλάκου με το dripper ειναι σαφως καλύτερη γευση, καμπούλα, χτύπημα στο δόξα πατρί. Αυτο υπολογίζω να ειναι πανω κατω και σε επισκευασιμο με tank. Τα οφέλη;
Μπορείς να κάνεις ένα στησιματάκι με 1,4-1,5 αντισταση, να του δινεις αυτα τα 10-12-14 watt και να έχεις την εμπειρία του Ναυτίλου προς το αρκετα καλύτερο.
Μπορεις να παίξεις με τις αντιστασεις, μονες-διπλες-τρλιδιπλες-παρδαλες, μεχρι εκει που θα αντεχει ενεργειακά το στικάκι.
Μπορεις να αλλάζεις αντισταση ότι ωρα σου γουσταρει γιατι στοιχίζει μερικα λεπτα και όχι 2,5-3 ευρω.
Ειδικα αφου μπορει καποιος να έχει dripper και επισκευασιμο με 30-35 ευρω και τους δυό, θα πρέπει  να έχει σοβαρό λόγο να παραμείνει σε κάτι οικονομικα ασύμφορο και ποιοτικα κατωτερο. Εκτός και έχει κάτι εργοστασιακό με την ποιότητα του Ναυτίλου και βρίσκει αντιστασεις σε ποικιλία ωμ, και το πολύ 30-40 λεπτα τη μια.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 30, 2015, 15:45 »
Την διαφορα την τεραστια θα την δεις οταν πας απο ego/vv μπαταρια σε ενα istick 30/50 κ.α. σε αυτη την κατηγορια φιλε μου.
Ελαχιστα χρηματα διαφορα, τεραστια διαφορα στην λειτουργια/απολαυση.
Η διαφορα απο μια συσκευη 60-70€ σε σχεση με μια των 200-300€ ειναι πολυ μικρη σε σχεση με την πρωτη περιπτωση (ego-istick).
Στην πρωτη περιπτωση βλεπεις δυνατο ρευμα, αυτονομια, εργονομια κ.ο.κ.
Στην δευτερη περιπτωση (πολυ ακριβου μοντ) βλεπεις πιο σωστα ρευματα, καλυτερη ποιοτητα κατασκευης, καλυτερη διαχειριση ενεργειας κλπ.

Ο ατμοποιητης ειναι εντελως διαφορετικη περιπτωση.
Περα απο το υγρο, το μοντ και οτιδηποτε αλλο, ο ατμοποιητης ειναι που θα αποδοσει το υγρο στην τελικη (με ενα σωστο στησιμο παντα). Σε αυτη την περιπτωση ομως, δεν υπαρχει καλος, κακος, καλυτερος.
Ο καθενας αποδιδει διαφορετικα καθε υγρο. Εκει απλα βρισκεις τι σε καλυπτει με βαση τα υγρα που κανεις και τελος.


Λογος για subohm; Δεν ξερω..
Σε μηχανικα που ατμιζα συνεχομενα για κανενα χρονο, ηθελα να ειμαι στο 0.7 περιπου για να χτυπαει.
Σε ηλεκτρονικο μοντ, εγω τουλαχιστον, δεν βρισκω λογο να ειμαι κατω απο 2Ω. Μονο αν δεν εχω λεπτο συρμα και κανω διπλες αντιστασεις και ειμαι κοντα στο 1.2-1.3.
Δεν βρικσω λογο δηλαδη να κανω αντιστασεις στο μισο Ω και να ανεβαζω στα 30 wat για να παρει μπρος το εργαλειο.
Αλλοι γουσταρουν ετσι, το δεχομαι, δεν το ενστερνιζομαι  :)

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 30, 2015, 17:15 »
Έχε στον νου σου στην τσέπη
γιατί θα είχαμε πάρει αυτοκίνητο.Υπάρχουν πολλά και καλά πράγματα
φθηνά.πάρε ένα σύνολο μέχρι 200 ευρώ και σταμάτα εκεί για καιρό.
1 i-stick και έναν επισκευάσιμο rba kai έναν dripper(αργότερα μηχανικό).
Προσοχή γιατι θέλω το ένα,θέλω το άλλο γεμίσαμε ένα τσουβάλι πράγματα
τα μισά τα χαρίσαμε,τα άλλα μισά τα δανείσαμε,τα άλλα τα χουμε συρταρι
και χρησιμοποιούμε κανά δυό.
ρέγουλα στις αγορές γιατι είναι μικρόβιο,αρρώστια και πάθος..

Αποσυνδεδεμένος IEROFANTIS

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 30, 2015, 17:33 »
Εγω ξεκινησα με ενα istick 20 (MAS 20) και ενα gs20 μεχρι που τον έσπασα και καταφερα να κόψω το τσιγαρο μεσα σε ενα μηνα πηγα σε ναυτιλακο οποτε και πιστευω οτι ειχε μεγαλη διαφορα απο το gs20 τις τελευταίες 2 εβδομάδες ειμαι με ενα istick 50 ( γιατι το 20 αρι ειναι για επισκευη !!!! Χαλασε ο πόλος ) και εκανα το βήμα αγόρασα και ενα καυφουν λαιτ πλας . Τωρα να σου πω την εμπειρία μου οταν πηρα τον επισκευασιμο ηθελα να τον πεταξω απο το μπαλκόνι γιατι το στήσιμο που μου εκαναν στο μαγαζι που τον πηρα και τα πρωτα που εκανα εγω έβγαζαν ενα μαυρο χάλι σε σχεση με την απίθανη γεύση του ναυτιλακου!!!
Μετα απο τη βοηθεια των παιδιων του φόρουμ και προσπαθεια ξανα και ξανα μπορω πλεον να σου πω οτι ειναι ενα σκαλί πανω απο το ναυτιλο σε γεύση αντε ισως και δυο αλλα ξεμπλεκεις με αντιστάσεις και έξοδα και παιζεις και λιγο μαζι του προσπαθώντας να βρεις το κατι αλλο τωρα εαν εισαι της περιπέτειας θα σου πρότεινα να δοκιμασεις επισκευασιμο εαν παλι σε καλύπτει ο εξοπλισμός που αναφέρεις και ναυτιλο και istick και δεν εχεις ορεξη για πειραματισμός τοτε μια χαρά εισαι οι διάφορες δεν ειναι και τοσο τρομερές που πρεπει να πας οπωσδηποτε εκει

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 30, 2015, 18:02 »
Αν υπάρχει ενα στικακι 30w, ειναι κρίμα να μην ειναι στο βασικο υλικό ενας επισκευασιμος RBA και ενας dripper. Μιλαμε για κοστος που θα βγει σε 1-1,5 μηνα απο τις αντιστασεις, χωρια την αναβάθμιση. Τρομερή αναβαθμιση άμεσα δεν την λές βεβαια, γιατί ως νεος στα στησίματα θα χρειαστούν 2-3 αντιστασεις για να παρεις κατι σαφως ανωτερο, αλλα όχι τρομερό. Τρομερό και φοβερό θα πάρουμε αν συνεχίσουμε να ψαχνομαστε για το καλύτερο, αλλά εκει πάμε σε άλλα μονοπάτια.
Δεν καταλαβαίνω γιατί βαζετε την οικονομία ενος επισκευασιμου σε δευτερη μοίρα. Η διαφορα αυτη, ειναι τα υγρα ενος χρόνου τουλάχιστον.
Με Ναυτίλο η σύγκριση, που τον ξερω, και θα πεσει φωτια να με καψει αν εχω παραπονο απο αυτον.

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 30, 2015, 18:13 »
Εγω χαιρομαι γιατι ο συγκεκριμενος "Ναυτιλακος" εδιωξε το κ.τ μακρια απο δυο ατομα...Εμενα κι εσενα Δημητρη! #off topic# 8)

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γιατί mods και γιατι επισκευασιμοι ατμο;(και γιατι sub-ohm)
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 30, 2015, 19:34 »
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!
Το συμπερασμα που βγαζω είναι ότι το σετακι που εβαλα σε συγκριση (Ιστικ και ναυτιλος) η ένα αντιστοιχο είναι σχετικα ιδανικο για καποιον ο οποιος βλεπει το ΗΤ σαν ένα μεταβατικο σταδιο που θα απολαυσει μεχρι να το κοψει και αυτό και όχι σαν χομπι η μακροπροθεσμη ασχολια. Εγω αυτή την στιγμη είμαι με μια VW IPOW 2 και έναν vivi nova S, η επομενη προβλεπομενη αναβαθμιση θα είναι ενας Nautilus (αν και σκέφτομαι και aerotank) και μετα αφου το δοκιμασω και δω αρκετη διαφορα η χρειαστω μεγαλυτερη αυτονομια θα παω και στο istick. Προσωπικα επειδή εγω το βλεπω ως σταδιο μεταβατικο δεν ενδιαφέρομαι για επισκευασιμους από αποψη οικονομιας γιατι ηδη σε σχεση με το ΚΤ εχω μεγαλη οικονομια, οποτε βλεπω να προτιμω την ευκολια (τεμπελαριο) παρα αυτό το ένα βημα ποιοτικα. (bring the flame!) Βεβαια ποτε δεν λεω ποτε!
Οσον αφορα την διαφορα με την απλη μπαταρια και φθηνιαρικους παλιας τεχνολογιας ατμο στο περασμα σε μια καλυτερη μπαταρια και ατμο, το βλεπω μερα με την μερα ακομα και με τον εξοπλισμο που εχω! Ελπιζω εάν κανω τις αναβαθμίσεις που θελω να δω αντιστοιχη διαφορα και να το απολαυσω μεχρι να ερθει η στιγμη να τα χαρισω όλα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35050 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9212 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364