vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

381 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, toliss, maprix, camber

Twitter

Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας

Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #45 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 12:56 »
Μιλώντας για αναλυτική πληροφόρηση, μην ξεχνάμε τον παράγοντα υποκειμενικότητα.

Στο αντίστοιχο φόρουμ για το ψάρεμα ας πούμε, εάν 9 στα 10 μέλη λένε ότι η τάδε μάρκα πετονιάς είναι καλή γιατί αντέχει και δεν ξέρω γω τι, ε, λογικά θα έχουν δίκιο. Το ότι θα πουν εδώ όμως 9 στα 10 μέλη ότι το τάδε υγρό είναι εκπληκτικό δεν σημαίνει ότι δεν θα το δοκιμάσω εγώ και θα μου φέρει αναγούλα (έχει γίνει αυτό που λέω).

Για ατμοποιητές το ίδιο.

Στο μόνο που μπορούμε να πούμε ότι ο υποκειμενισμός δεν παίζει τόσο ρόλο, είναι οι μπαταρίες, όπου έχουμε μετρήριμα πράγματα να σχολιάσουμε.

Αν λοιπόν μιλάμε για τους "μη χομπίστες" που κάνουν βόλτες εδώ μέσα, ή ακόμα χειρότερα για αυτούς που σκέπτονται να ξεκινήσουν και θέλουν πρώτα να μάθουν όσα πιο πολλά μπορούν, ας έχουμε κάπου στο βάθος του μυαλού μας ότι οι πληροφορίες που τους δίνουμε παίζει και να μην βοηθούν κάποιες φορές, αλλά να μπερδεύουν.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #46 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 14:24 »
Τα περισσότερα ζητήματα που μπορούν να δημιουργηθούν, λύνονται εύκολα αν βάλουμε μερικά πράγματα στο μυαλό μας.

α) Μοντάκι.
Πόσα χρειάζομαι vs Πόσα θέλω. Και ποια?

Το προφανές είναι ότι χρειαζόμαστε 1 μοντ. Το λογικό είναι ότι καλό είναι να έχουμε δύο άντε τρία. Είτε γιατί από το καθένα παίρνουμε διαφορετικά πράγματα, είτε για να είμαστε ήσυχοι ότι δεν θα μείνουμε ποτέ.

β) Μπαταρίες.
Πόσες είναι αρκετές?

Φαντάζομαι ένα ως δύο σετ για κάθε μοντ. Νομίζω ότι μπορούν να μπουν σε κατηγορία ημιαναλωσίμων, καθώς το λογικό είναι να αρχίσουν να πέφτουν μετά από αρκετούς κύκλους φόρτισης. Εκτός αν έχεις φορτιστάρα ή είσαι ο Shadokan... Δεν χωράνε κατά τη γνώμη μου εκπτώσεις στην ποιότητα εδώ και δεν πρόκειται για υπερκαταναλωτισμό ή μόδα. Πρόκειται για ασφάλεια και απόδοση.

γ) Ατμοποιητές
Πόσοι? Τι είδους?

Εδώ τα πράγματα έρχονται ως συνάρτηση με την επόμενη κατηγορία, τα υγρά. Δεν είναι περίεργο κάποιος κατασταλλαγμένος σε 3-5 υγρά να έχει διαφορετικό ατμοποιητή για κάθε υγρό. Νομίζω όμως ότι το να παίρνει κάποιος ότι ατμοποιητή κυκλοφορεί ψάχνοντας το ελάχιστο "κάτι έξτρα", είναι λίγο μπόλικο. Κακά τα ψέμματα, οι ατμοποητές στις μέρες μας έχουν φτάσει σε πολύ καλά επίπεδα. Όχι ότι δεν μπορούν να γίνουν καλύτεροι, αλλά δύσκολα από ένα ατμοποιητή στον άλλο θα δούμε "χαώδη" διαφορά. Μιλάω για ίδιες κατηγορίες ατμοποιητών φυσικά.

δ) Υγρά

Εδώ δυστυχώς, δεν υπάρχει σταματημός. Όσο κατασταλλαγμένος και να είναι κάποιος, θα ζητά συνέχεια να δοκιμάζει. Η μοναδική λύση που μπορώ να βρω για να μην βρεθεί κάποιος με μπάτζετ €500 το μήνα σε υγρά και το σπίτι του να μοιάζει με βιτρίνα ατμομάγαζου, είναι τα reviews. Όχι με την έννοια του Ευαγγελίου, αλλά με το να δοκιμάζουμε κάποια υγρά και να δούμε αν ταυτιζόμαστε με την οπτική του εκάστοτε reviewer. Λογικές του στυλ "το' πε ο τάδε άρα ΝΟΜΟΣ" δεν χωράνε εδώ. Δεν θα διαχωρίσω μεταξύ κέντρου/επαρχίας και διαθεσιμότητας δοκιμαστηρίου γιατί επικεντρώνω το καμμάτι στα "ακριβά" υγρά που μας τσιγκλίζουν και θέλουμε να τα δοκιμάσουμε. Σε αυτές τις περιπτώσεις, παίρνουμε απόψεις από άτομα των οποίων οι απόψεις ή και τα προσωπικά γούστα στα υγρά, συμβαδίζουν με το γευστικό αποτέλεσμα το οποίο ζητάμε. Παράδειγμα προς αποφυγή: Μην ζητήσετε ποτέ τη γνώμη μου για υγρά με βούτυρα, custard και λοιπά αραβουργήματα! Και να τη ζητήσετε, μην τη λάβετε υπόψιν.

ε) Σύρματα, βαμβάκια και τα συναφή

Εδώ δεν πιστεύω ότι μπορούμε να μπούμε σε φάση υπερκαταναλωτισμού καθώς πιστεύω ότι το κόστος του πειραματισμού είναι μικρό. Εκτός βέβαια από κάτι απίστευτα του στυλ Drago Cotton προς €12.5 η συσκευασία. Αυτό το πείραμα δεν πρόκειται να το κάνω για δύο λόγους: Πρώτον, €12.5 για βαμβάκι δεν τα δίνω. Δεύτερον, μπορεί να μου αρέσει και να αναγκαστώ να τα δίνω μετά, γ#@$ώ τη γεύση μου την ευαίσθητη... Όπως επίσης διαφωνώ με κάτι αγορές bulk 189 pads Muji και KGD και ας είναι φθηνά. Εκτός αν πρόκειται για ατμιστή που αλλάζει βαμβάκι κάθε ώρα. Με τους υπολογισμούς μου, σε χρήση τριών ατμοποιητών και 10-13ml τη μέρα πάντως, ένα pad Nakamichi με βγάζει ένα τετράμηνο. Με αυτό το πακέτο θα έβγαζα 60+ χρόνια, άλλο που θα φθειρόταν το υλικό και μέχρι τότε μπορεί να έχει ανακαλυφθεί άτμισμα με laser σε εσωτερικό κεραμικό δισκάκι... Αν συνδέσουμε τον υπερκαταναλωτισμό μόνο με ποσά σε €, τότε δεν συνιστά δείγμα υπερκαταναλωτισμού. Αν βάλουμε και την ποσότητα στη μέση τότε σαφέστατα είναι.

Σε τελική ανάλυση, υπερκαταναλωτισμό θα θεωρούσα την υπερβολική αγορά μη αναλωσίμων, αυτό που λέμε hardware δηλαδή. Το αν το κάνουμε λόγω μόδας ή γιατί όντως ο καθένας ψάχνει αυτό το "τσικ" παραπάνω απόδοσης, επαφίεται στις προσωπικές επιλογές. Αν γίνεται συνειδητοποιημένα, έχει καλώς. Αν πέφτεις σε τριπάκι και επιβαρύνεις τον προσωπικό σου ή οικογενειακό σου προϋπολογισμό όταν αυτός δεν μπορεί να σηκώσει, τότε χρειάζεται κάποια αναθεώρηση.

Διαβάζοντας κάποια ποστ, αναθεώρησα κάποιες απόψεις όσον αφορά τους νέους ατμιστές, που ξεκινούν τώρα (το τελευταίο έτος βασικά). Έχω διατυπώσει πολλάκις ότι τους ζηλεύω όσον αφορά τη σύγκριση εξοπλισμού. Το είδα όμως μόνο από την προσωπική μου οπτική γωνία, και ίσως οφείλω μια συγγνώμη γι αυτό. Ίσως γιατί εγώ που πάντα τα πήγαινα καλά με ηλεκτρονικά και κουμπάκια, δεν μπορώ να έρθω στη θέση αυτού που δεν το έχει και τόσο, και ξαφνικά του παρουσιάζουν ένα iStick 40 με VV/VW/TC/Ni/Ti/MP3/DVD/ψιψιψι κλπ... Είναι όμως σημείο των καιρών.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #47 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 15:00 »
ενα τσικ διαφορά ειναι όλα, αλλα φτάσαμε 5Χτσικς στην ανάλυση
 :))
Όλα τα παραπάνω έχουν απόδοση τσικ στο αποτέλεσμα, οπότε φτάνουμε και 5Χτσικς ακόμα λοιπόν (ίσως κι ακόμα άλλα λίγα).
Αλλα συμφωνώ πως η διαφορά ειναι μεγέθους τσικ,
το τριπάκι, η ιεροτελεστία, το αποτέλεσμα οποιο κι αν ειναι, ειναι που ενεργοποιουν τα νεύρα του εγκεφάλου (ο οποίος ειναι και μοναδικός).
Αν υπάρχει βέβαια τέτοιος και δεν έβγαλε το εξάμηνο κλόπυ-πέιστ
 :))
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2015, 20:52 από chillo »

Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #48 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 15:21 »
Τα υγρά. Αχ τα υγρά.

Είμαι και παράξενος γ@#ώ το μου και μπορεί να δοκιμάσω ένα υγρό στο κατάστημα και να μου αρέσει και μόλις πάω σπίτι και γεμίσω τανκ να το μετανιώσω.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #49 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 15:40 »
Α καλα αυτο ειναι μια μεγαλη πονεμενη ιστορια, λογικο παντως γιατι στα καταστηματα τα δοκιμαζουμε με ατμοποιητες που εχουν κεφαλες πανω απο 1-2 μηνες χρηση & δεν μπορουμε να καταλαβουμε ακριβως την πραγματικη γευση του καθε υγρου.


διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2015, 16:21 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #50 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 00:16 »
Το 1987 απέκτησα τον πρώτο μου ΗΥ.

Με περισσή επιμέλεια και τη γλώσσα έξω από την υπερπροσπάθεια,μιας και διαθέτω δυο αριστερά χέρια, τον έβγαλα από το σκληρό χαρτόνι του. Το τελευταίο, υπέκυψε αμέσως  :tongue_smilie:

Με σχετικά πιο εύκολο τρόπο, ο οποίος κράτησα πιο πολύ ώρα όμως, κατάφερα να συνδέσω σωστά τα καλώδια. Ε, αυτό το έχω  ;D

Τον άναψα και κοίταζα την οθόνη του ασκαρδαμυκτί.
"Βάλε δισκέτα λειτουργικού, κόπανε" μου ψιθύρισε αισθησιακά με τα πράσινα γράμματά του.
Η νύχτα πέρασε σαν αστραπή και η πρώτη φορά έμεινε με την αιώνια απορία: "τι έκανα λάθος;".

Η μέρα ήρθε κι εγώ άυπνος σε μαγαζί στα Εξάρχεια.
- Το και το, ανέφερα ευλαβικά.
Ο νεαρός πωλητής με κοίταξε με ύφος που πρόδιδε ότι έκανε κιόλας διάγνωση, με ματιά επίτιμου συνεργάτη της ΝΑΣΑ, νομπελίστα φυσικής, ειρήνης και τεχνολογίας τουγκέδερ, πρόσεξε αν μας παρατηρεί κανείς και ψιθύρισε συνωμοτικά:
 - Του λείπει η δισκέτα λειτουργικού. Θες pc-dos ή ms dos;  ;D

Τα χρόνια πέρασαν, εμφανίστηκαν τα παράθυρα στα pc  :yes:  αλλά και στην του βου  :wall: , και συζητούσα με τα παιδιά μου τι πισι θα ήθελαν αν μπορούσαμε κάποτε να αποκτήσουμε ένα νέο.
Είπαν:
"τουλάχιστον 4 τεραμπάιτ ατμοράμ, κάρτα γραφικών σούπερ ντούπερ σπεκτάκουλαρ 567,3345" και κάτι περίεργα που δεν έδωσα και μεγάλη σημασία.

Αν δεν παρατηρείτε κάποια αναλογία, μάλλον δεν το πέτυχα το ποστ και θέλει στήσιμο ξανά.

ΑΝ όμως το κατάλαβε κάποιος...
Μήπως τον χάνουμε τον ατμό;

Στο πολύ μακρινό τόοοτε, 3-4 χρόνια πριν (που, παραδόξως, δεν μας φαίνεται σαν να ήταν χτες) κόβαμε το ΚΤ με μια ego και με ατμοποιητές που φλέρταραν ασύστολα με τα χαρτομάντηλα.
Τι θέλαμε; Να κόψουμε το ρημάδι. Χωρίς κόπο. Και μας έκατσε.

Σήμερα, ζητάμε και ζητάμε και ξαναμαναζητάμε.
Τι θέλουμε;
Να κόψουμε το ρημάδι. Χωρίς κόπο. Να έχουμε όμορφο σετ που να πηγαίνει τα παιδιά σχολείο. Να βγάζουμε ντουμάνια. Ευκολία χειρισμού στο μοντ που μας λέει πόσα παφ-πουφ επιχειρήσαμε. Να του σφυράμε αρματωλά και να έρχεται αν δεν το βρίσκουμε. Να αναλύει το υγρό για διακετύλιο και να μαντεύει τις ύποπτες ουσίες.
Να... να... να...

Οι καιροί αλλάζουν και το ΗΤ γίνεται, αναπόφευκτα και μέρος του λάιφ-στάιλ.
Όμως, μήπως, αυτοί που έρχονται για πρώτη φορά στον κόσμο του, πρέπει να θέλουν ΚΑΙ να βρουν έναν εναλλακτικό τρόπο να διαχειρίζονται την εξάρτησή τους και όχι να το κάνουν μεταλλαγμένη τάση μόδας;
Μήπως οι παλιοί πρέπει να βλέπουμε τους νέους ΚΑΙ υπό το πρίσμα ότι ο χρόνος τρέχει και το να συμπεριλαμβάνονται περισσότερα στις απαιτήσεις των νεοεισερχόμενων είναι αναγκαίο κακό;

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #51 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 01:45 »
"...Μήπως οι παλιοί πρέπει να βλέπουμε τους νέους ΚΑΙ υπό το πρίσμα ότι ο χρόνος τρέχει και το να συμπεριλαμβάνονται περισσότερα στις απαιτήσεις των νεοεισερχόμενων είναι αναγκαίο κακό;..."


Αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο απ' όλα. Το αναγκαίο κακό που δίνει στα χέρια ανθρώπων που δεν γνωρίζουν τίποτα για το η.τ. ηλεκτρονικά μοντάκια που δεν ξέρουν καν να τα χειριστούν, που φτάνουν τα 100W τα οποία πιθανά δεν θα τους χρειαστούν ποτέ, νέα μέλη που ρωτάνε μέσα στο φόρουμ πώς ρυθμίζουν τα Ω στο μοντάκι που τους πούλησε κάποιος, χωρίς να μπει στον κόπο να τους εξηγήσει δύο πράγματα κλπ κλπ. Δεν είμαι σίγουρος πόσο η πρόοδος-μόδα στο η.τ. τελικά θα ωφελήσει ή θα μπερδέψει και ίσως αποτρέψει κάποιους νεοεισερχόμενους. Φυσικά δεν είμαι εναντίον της προόδου αλλά πιστεύω πως και στο η.τ. πρέπει να ισχύει το "κάθε πράγμα στον καιρό του".

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #52 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 04:27 »
Τροφή για σκεψη...
Κινούμενος στο σκεπτικό των προλαλήσαντων, μου έρχεται στο νου η φράση του Κλεόβουλου (6ος αιωνας πΧ)... Η πολύ γνωστή σε όλους μας, "Μέτρον άριστον". Αυτή η φράση έζησε μέσα στους αιώνες και δεν είναι τυχαίο που ακόμα και σήμερα αντηχεί στ'αυτιά μας κι εχει την εφαρμογή της (εφόσον το θέλουμε).

Μέτρον άριστον λοιπον και δε βλέπω το λόγο γιατί στο δικό μας αποκούμπι, χόμπι, τρόπο διακοπής καπνίσματος και ότι αλλο θελετε βάζετε, να μην έχει εφαρμογή. Η ιδιαιτερότητα του ότι ο καθένας μετράει τις αναγκες του, τα θέλω του και τις δυνατότητες του με τα δικά του μέτρα και σταθμά και αρα δε μπορει να υπαρχει σταθερο μετρο (ή μοναδικό αν θελετε) δεν αποτελεί πραγματικο πρόβλημα μιας και το μετρο το εφαρμόζει (ή θα'πρεπε να το εφαρμοζει), ο ίδιος άνθρωπος που ορίζει και το μέτρο. Αρα αν καποιος ορισει το σωστο μετρο για τον εαυτό του και φροντισει να μη το ξεπερνάει τοτε θα εχει το αριστο. Οτιδηποτε λιγοτερο ή περισσότερο απο αυτο (το μετρο) απλα θα μας δινει πάντα μη αριστα εως και προβληματικά αποτελεσματα.

Σίγουρα τα παραπάνω, λίγο ως πολύ οι περισσότεροι το έχετε σκεφτεί, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κι εγω επιτηδες τα γραφω καπως γενικα κι αοριστα γιατι τα παραπανω ο καθενας καλειται να τα εφαρμοσει στο δικο του μικροκοσμο και τελικα στο εαυτο του οποτε πρεπει και να τα προσαρμοσει στα δικα του δεδομενα. Ο κανόνας ομως παντα θα υπαρχει και ειναι εκεί ... "Μέτρον άριστον"

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #53 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 09:39 »
"...Μήπως οι παλιοί πρέπει να βλέπουμε τους νέους ΚΑΙ υπό το πρίσμα ότι ο χρόνος τρέχει και το να συμπεριλαμβάνονται περισσότερα στις απαιτήσεις των νεοεισερχόμενων είναι αναγκαίο κακό;..."
Αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο απ' όλα. Το αναγκαίο κακό που δίνει στα χέρια ανθρώπων που δεν γνωρίζουν τίποτα για το η.τ. ηλεκτρονικά μοντάκια που δεν ξέρουν καν να τα χειριστούν, που φτάνουν τα 100W τα οποία πιθανά δεν θα τους χρειαστούν ποτέ, νέα μέλη που ρωτάνε μέσα στο φόρουμ πώς ρυθμίζουν τα Ω στο μοντάκι που τους πούλησε κάποιος, χωρίς να μπει στον κόπο να τους εξηγήσει δύο πράγματα κλπ κλπ. Δεν είμαι σίγουρος πόσο η πρόοδος-μόδα στο η.τ. τελικά θα ωφελήσει ή θα μπερδέψει και ίσως αποτρέψει κάποιους νεοεισερχόμενους. Φυσικά δεν είμαι εναντίον της προόδου αλλά πιστεύω πως και στο η.τ. πρέπει να ισχύει το "κάθε πράγμα στον καιρό του".
"Φίλε, να πάρεις οπωσδήποτε μοντάκι με tc, να το δουλεύεις με ti κι όχι με ni200, περίπου 250 βαθμοί είναι μια χαρά. Αν ρυθμίζει και watt ακόμα καλύτερα.
Για να κάνεις οικονομία πάρε επισκευάσιμο κατευθείαν, δεν είναι τίποτα, το youtube να 'ναι καλά. Συρματάκι 0,30 7 σπείρες(κακοποιών, πετάμε και κανένα joke :laugh1: )
σε 2,5 χιλιοστά διάμετρο, βιδώνεις σφιχτά, μοντάρεις ντεκ, καμινάδα, καμπάνα με τον κωδονοκρούστη(another joke :laugh1: ), βάζεις και το ντριπ τιπ ss και ...."


Μετά εμφανίζονται οι κύριοι με τις λευκές ποδιές και το γιλέκο ασφαλείας.


Νοσταλγικό το περί υπολογιστών, αλλά..
Ο Η/Υ με παράθυρα και ποντίκι είναι απείρως πιο φιλικός και απλός από τον ms dos πρόγονο και υπάρχει και η παράμετρος "απαιτήσεις software".
Το ότι νέος ατμιστής θα αγανακτούσε με διαρροές και χαρτομάντηλα είναι αυτονόητο. Το ότι ο "ψαγμένος" θα ζητήσει κάτι παραπάνω (π.χ. να έχει μια ένδειξη πότε περίπου θα αδειάσει η μπαταρία του ας πούμε) είναι θεμιτό.
Δυστυχώς εξ αποστάσεως και δια γραπτού λόγου μόνο δεν μπορείς να "μετρήσεις" το συνιμιλητή σου.
Αυτά τα ολίγα..


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #54 στις: Νοεμβρίου 05, 2015, 11:46 »
Παρακαλώ να παραμείνουμε στην ενδιαφέρουσα συζήτηση Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας. Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62909 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3673 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 967 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem