vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

382 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, dkostas, panoskapa, Ελένη Π, treloneritis, maprix

Twitter

Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #30 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 20:27 »
Θα σας περιγράψω κάποια πραγματικά περιστατικά που μου συνέβησαν και τα συμπεράσματα δικά σας:


1. Ο πεθερός μου ηλικίας κοντά στα 70 άρχισε μετά από δική μου παρότρυνση το άτμισμα με δύο ego μπαταρίες και δύο απλούς bdc ατμοποιητές. Μετά από 6 μήνες έκοψε και το άτμισμα.


2. Πολύ καλός μου φίλος ξεκίνησε με τον ίδιο εξοπλισμό (2 ego+2 άτμο) και μετά από λίγους μήνες αγόρασε δύο ναυτίλους, ένα VV μοντάκι και δύο μπαταρίες και είναι με αυτά περίπου ένα χρόνο τώρα.


3. Εγώ ξεκίνησα με τον ίδιο εξοπλισμό (2 ego+2 άτμο) και μετά από λίγους μήνες αγόρασα κουτάκι μόντ VV-VW και μετά από λίγους μήνες αγόρασα επισκευάσιμο ατμοποιητή και μετά από λίγους μήνες αγόρασα δεύτερο μοντάκι και μετά.......


4. Φίλος ηλεκτρολόγος μηχανικός θέλει να ξεκινήσει το άτμισμα και με ρωτάει τι του προτείνω. Αφού κάνουμε μια κουβέντα επιμένει πως θέλει από την αρχή επισκευάσιμο άτμο και καταλήγει στην πιο "σίγουρη" επιλογή για αρχάριο, αυτήν του κλώνου kfl+ με istick40. Εδώ και τρεις περίπου μήνες ατμίζει με αυτά και είναι μια χαρά. (Το επάγγελμα το αναφέρω κυρίως για να τονίσω ότι ο άνθρωπος έχει εξοικείωση με όρους του η.τ. και πιάνουν και τα χέρια του).


5. Φέτος το καλοκαίρι κάθομαι σε καφετέρια και ατμίζω και από το διπλανό τραπέζι κυρία ατμίστρια γύρω στα 50 με πλησιάζει και μου λέει: "συγνώμη που παίρνω το θάρρος μήπως ξέρετε πως δουλεύει αυτό (δείχνοντάς μου ένα i-stick) γιατί κάτι πάτησα και από εκεί που μου έδειχνε την ένταση τώρα δε μου τη δείχνει.........."


6. Δεύτερο παρόμοιο περιστατικό: σαραντάρης ατμιστής με πλησιάζει στο δρόμο να τον βοηθήσω με το μοντ του (το οποίο ήταν με έλεγχο θερμοκρασίας) και ατμοποιητή με κεφαλή Νι200 να τον βοηθήσω γιατί δεν ατμοποιούσε καλά.

Φαντάζομαι πως όλοι μας έχουμε συναντήσει αντίστοιχα περιστατικά. Αυτό που θέλω να πω είναι πως κατ'αρχάς δεν είναι όλα για όλους και πως μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρουν τα καταστήματα αλλά και εμείς που έχουμε κάποια εμπειρία και πρέπει να κρίνουμε τι συστήνουμε σε κάποιον νέο ατμιστή που μας συμβουλεύεται. Από εκεί και πέρα όμως θα πρέπει και ο κάθε νέος ατμιστής να σκεφτεί τι θέλει από το η.τ. και αφού ενημερωθεί και δει τι επιλογές έχει, να κάνει το επόμενο βήμα. Στόχος όλων μας είναι η διακοπή του κ.τ., οι δρόμοι είναι πολλοί.

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #31 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 20:27 »
Καλησπερα.
Συμφωνω με ολα που εχουν γραφει και ιδιαιτερα με το μηνυμα της petra.Οποιος το δει σαν μοδα εχει χασει το νοημα και συντομα θα ξαναγυρισει στο κ.τ.Εχει τυχει σε αρκετους απο εμας σε πολλα νηματα μερικοι να ρωτουν συνεχεια το ιδιο πραγμα που ενα ή δυο μηνυματα πριν εχει δωθει απαντηση.Οποιος το παρει αποφαση να κοψει το κ.τ και το θελει θα το κανει,αλλωστε υπαρχει πληθωρα οπτικοακουστικου υλικου αρκει να υπαρχει ενδιαφερον και διαθεση..Ολοι τα θελουν ολα να τα βρουν ετοιμα χωρις να βασανισουν λιγο το μυαλουδακι τους και χωρις να διαβασουν ή να δουν μερικα βιντεο απο κατι που επιθυμουν να μαθουν ή να αποκτησουν.Σε μερικους - ες και ναυτιλο να τους δωσεις τον θεωρουν πολυπλοκο και ακατανοητο σε λειτουργια και χρηση.Απουσιαζει η θεληση,επιμονη και υπομονη.Καθενας πρεπει να κανει μελετημενες και στοχευμενες αγορες προϊοντων αναλογα του τι ζητα απο αυτο που αγοραζει και την σχεση αξιας - τιμης.Πληθωρα αγαθων υπαρχει για καθε τροπο και τυπο ατμισματος.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #32 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 21:05 »
Ειμαι πεπεισμένη ότι το να καταφέρεις να αντικαταστήσεις το κ.τ. με το η.τ. είναι θέμα απόφασης και θετικής συγκυρίας (να βρεθεί ο κατάλληλος άνθρωπος να σε ενημερώσει για τα τεχνικά κλπ θέματα). Ο εξοπλισμός έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Φυσικά, όλοι θέλουμε τον καλύτερο, αλλά υπάρχει πάντα ο αντικειμενικός παράγοντας (οικονομική δυνατότητα) και φυσικά η ίδια στάση ζωής που έχει ο καθένας από εμάς. Ο καταναλωτισμός έχει περάσει σε όλους μας και το θέμα είναι πόσες αντιστάσεις έχουμε ή θέλουμε να έχουμε. Σε καμμία περίπτωση δεν κατηγορώ κάποιον που αγοράζει εξοπλισμό από χόμπυ ή μόδα. Είναι προσωπικό, απλά δεν το συνδέω με την αντικατάσταση ή όχι του κ.τ. από το η.τ. :) 

Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #33 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 21:46 »
Για κάποιους ανθρώπους, το να το δουν ως χόμπυ είναι ο μόνος τρόπος. Το ότι κάθονται και "μαγειρεύουν" υγρά ή δοκιμάζουν τα πιο απίθανα στησίματα σε επισκευάσιμους είναι το κίνητρό τους για να μην επιστρέψουν.

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #34 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 22:01 »
Φίλος μου που προσπαθούσε να κόψει το τσιγάρο και είχε πάρει eGo ήρθε από το σπίτι για να δοκιμάσει μερικά υγρά.
Τον ρώτησα τι υγρό κάνει και μου είπε κεράσι. Έβαλα το drip tip και πρώτη φορά στη ζωή μου έφαγα ΤΕΤΟΙΟ καψούλι!!! Μιλάμε για to dry hit της χρονιάς.
Καλά του λέω, δεν κατάλαβες πως έχει καεί η αντίστασή σου;
Η απάντησή του: "Νόμιζα πως έτσι είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Δεν μου πολυάρεζε αλλά αν είναι να το κόψω το ρημάδι...."
Στη συνέχεια και όσο εγώ έκανα πλύσεις με Hexalen μου είπε πως δεν ήξερε να αλλάζει την αντίσταση γιατί από το κατάστημα του είπανε να πάει σε 10 μέρες να τους την αλλάξουνε αυτοί.
Ήταν στην 9η μέρα....


Συμπερασματικά συμφωνώ με τους προηγούμενους: Τα προβλήματα του νέου ατμιστή ίσως και να μην μας περνάνε από το μυαλό τώρα που αποκτήσαμε μια "άνεση" με το ηλ. τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #35 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 23:05 »
Για κάποιους ανθρώπους, το να το δουν ως χόμπυ είναι ο μόνος τρόπος. Το ότι κάθονται και "μαγειρεύουν" υγρά ή δοκιμάζουν τα πιο απίθανα στησίματα σε επισκευάσιμους είναι το κίνητρό τους για να μην επιστρέψουν.

Σωστό. Κι εμένα μου συμβαίνει κατα καιρούς. Απλώς επειδή το συγκεκριμένο δεν το θεωρώ ένα απλό και ανωδυνο χομπυ (όπως το ψάρεμα π.χ.), θεωρώ οτι καλό είναι α) πριν πέσουμε με τα μούτρα, να ενημερωθούμε για 5 βασικά πράγματα και β) να είμαστε πιο προσεκτικοί πότε και ποιους παροτρυνουμε να κάνουν το ίδιο. Δυστυχώς, όσο περισσότεροι γινόμαστε και όσο  περισσότερα/πιο πολυπλοκα προϊόντα παρουσιάζονται, τόσο λιγότερο βλέπω αυτά τα 2 να συμβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #36 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 23:38 »
Πιστεύω ότι το άτμισμα είναι και μία μορφή απόλαυσης πέρα από έναν εναλλακτικό τρόπο πρόσληψης νικοτίνης. Εάν δεν ήταν χόμπυ, πολύ απλά δεν θα ψάχναμε για κάποια «αναβάθμιση» μετά από ένα χ,ψ χρονικό διάστημα και σίγουρα δεν θα είχε προχωρήσει τόσο πολύ η τεχνολογία σε αυτόν τον τομέα.


Βέβαια ο άνθρωπος είναι νοήμων ον και το να πέφτει στο τριπάκι του μάρκετινγκ είναι μια εντελώς διαφορετική περίπτωση.

Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #37 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 23:52 »
Σωστό. Κι εμένα μου συμβαίνει κατα καιρούς. Απλώς επειδή το συγκεκριμένο δεν το θεωρώ ένα απλό και ανωδυνο χομπυ (όπως το ψάρεμα π.χ.), θεωρώ οτι καλό είναι α) πριν πέσουμε με τα μούτρα, να ενημερωθούμε για 5 βασικά πράγματα και β) να είμαστε πιο προσεκτικοί πότε και ποιους παροτρυνουμε να κάνουν το ίδιο. Δυστυχώς, όσο περισσότεροι γινόμαστε και όσο  περισσότερα/πιο πολυπλοκα προϊόντα παρουσιάζονται, τόσο λιγότερο βλέπω αυτά τα 2 να συμβαίνουν.

Σαφέστατα. Πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί τι προτείνουμε και σε ποιον, ειδικά δε όταν η πρότασή μας μεταφράζεται και σε κάποια χρήματα, τα οποία μπορεί εμείς να δώσαμε χωρίς σκέψη, αλλά δεν σημαίνει ότι σε κάποιον άλλο περισσεύουν ή είναι διατεθημένος να τα δώσει.

Σε όσους με έχουν δει με το iStick μου και με ρωτούν για η.τ. και αν αυτό είναι το "καλό" να πάρουν τους λέω όχι. Καλύτερα είναι να πάμε μαζί (ή μόνοι τους) σε κάποιο κατάστημα και να δουν τι επιλογές έχουν, σε τι τιμές κυμαίνονται οι επιλογές τους και να ξεκινήσουν με κάτι το οποίο θα τους φανεί λογικό.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #38 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 00:05 »
Εγω τους λεω παντα να παρουν κατι καλο. Τουλαχιστον iStick 30-40 και πανω. Αν μπορουν να παρουν και κατι με πλακετα DNA40, να το παρουν! ΑΛΛΑ μονο με την προυποθεση οτι το εχουν βαλει καλα στο μυαλο τους οτι θελουν να ξεκινησουν το ηλεκτρονικο. Αλλιως αν ειναι του στυλ, παω να παρω ενα και βλεπουμε, τους λεω, μην το ξεκινησεις καν.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #39 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 00:37 »
Η αποψη μου ειναι οτι η κατασταση οπως περιγραφθηκε αρχικα απο την IreneS και απο αλλους συνατμιστες ειναι μια ακριβης απεικονιση της πραγματικοτητας. Ωστοσο το αιτιο που οδηγει σε αυτην ξεπερνα τον χωρο του ΗΤ και ετσι δυσκολα θα αλλαξουν οι συγκεκριμενες συμπεριφορες και λιγα/ελαχιστα πραγματα μπορουν να γινουν. Και αυτο γιατι το αιτιο δεν ειναι η ελλειψη σωστης πληροφορησης ή/και γνωσης, αλλα η ατομικη νοοτροπια του καθενα.

Οταν δηλαδη αποφασιζω να κοψω το ΚΤ, κατι που για τους περισσοτερους ειναι πολυ δυσκολο εως απιστευτο και ακατορθωτο,  η κοινη λογικη λεει οτι  πρεπει να ενημερωθω γι΄αυτο που παω να κανω, να το μελετησω, να ασχοληθω μαζι του, να επιμεινω γιατι ακριβως ειναι τοσο σημαντικο για την υγεια μου το ολο θεμα. Οταν δε γινεται αυτο αλλα αντιθετα κανω βιαστικες κινησεις και αγορες με ο,τι βρεθει μπροστα μου, δοκιμαζοντας ο,τι να΄ναι, οπως να΄ναι, δε φταιει ουτε το ΗΤ ουτε οτι αυτοι που μου το προτειναν. Φταιω εγω που δεν φροντισα να ενημερωθω, να ψαξω, να διαβασω για κατι που δυνητικα θα μου σωσει τη ζωη. Εγω που νομιζω οτι πατωντας ενα μαγικο κουμπι θα απαλλαγω απο μια συνηθεια που με κυνηγαει χρονια, χωρις κοπο, χωρις να αφιερωσω χρονο, εγω που απλα δεν αποφασισα ακομα να κοψω το τσιγαρο...

Δεν ειμαστε ουτε πρεπει να ειμαστε οι δασκαλοι κανενος, ο καθενας μας ειναι ενηλικος και υπευθυνος για τις επιλογες του. Διαδιδουμε και ενημερωνουμε τους διπλα μας οσο μπορουμε. Αλλα η επιλογη ειναι παντα ενα εντελως προσωπικο θεμα και εχει σχεση λαϊκα με το τι μυαλα κουβαλαει ο καθενας. Και αυτα αλλαζουν δυσκολα και μονο απο τον φεροντα...

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #40 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 02:24 »
Παν μέτρον άριστον λοιπόν και το θέμα έχει πολλές πλευρές.
Οταν αποφάσισα να "γνωριστώ" με το ητ, αρχικά το γκούγκλαρα γιατί τότε δεν ήταν ακόμα τόσο διαδεδομένο στον κόσμο έξω. Η αναζήτηση πληροφορίας με έφερε εδώ, όπου κι εγγράφηκα χωρίς καν να έχω ξεκινήσει άτμισμα.
Λοιπόν, το διάβασμα που έριξα προκειμένου να καταλάβω τι εστί ego μπαταρία, c4, προπυλενογλυκόλες, γλυκερίνες, ο βρασμός και όχι η καύση, τα ml, τα mAh και η διάρκεια μπαταριών κλπ ήταν πολύ και με μπόλικες επαναλήψεις. Κυκεώνας! Επίσης, πάρα πολλά μέλη με βοήθησαν. Αρχισα να ατμίζω προκειμένου να αραιώσω το κάπνισμα, όχι να το κόψω. Ομως έφτασα κ στο σημείο να το κόψω άθελά μου!!! Τόσο με κάλυψαν οι "απλούστατες" συσκευές που προμηθεύτηκα.
Από το φθινόπωρο του 12 που ξεκίνησα και για ένα χρόνο τουλάχιστον ήμουν μια χαρά με  ego και διάφορους εργοστασιακούς. Πολλοί φίλοι συνατμιστές που γνώρισα από εδώ, με ρωτούσαν "ακόμα με αυτά είσαι καλέ;"  Αφού ήμουν οκ, γιατί να έμπλεκα; Η νοοτροπία μου ως καπνίστρια με οδηγούσε ως κ να απεχθάνομαι τις διαδικασίες των επισκευάσιμων και που να στρίβεις αντιστάσεις και τι κουραφέξαλα είναι αυτά! Λογικό....το κάπνισμα είναι μια πολύ απλή διαδικασία!
Στην πορεία υπέστην και γω τα ανάλογα upgrades μου, κυρίως γιατί δοκίμασα από άλλους και μου άρεσε πολύ το αποτέλεσμα. Ετσι έφτασα σε κουτιά, προβάρια και στον καυφούν και όλα ωραία. Είμαι από τις περιπτώσεις που "αράζω" εκεί που νιώθω ικανοποιημένη με εξαίρεση τα υγρά ίσως. Για μένα, τα υγρά είναι που με κρατάνε μακριά από το κάπνισμα και όποτε περνάω μεταβατική περίοδο και ανακαλύπτω κάποιο που να μου αρέσει πολύ, είτε diy είτε έτοιμο, είμαι πολύ ευτυχισμένη!
Ομως...εδώ και καιρό, αν και δεν πολυμπαίνω στο φόρουμ, έχω παρατηρήσει μια γενικότερη αλλαγή πραγμάτων. Οσο πάει εξειδικεύεται το άτμισμα, τόσο που αν ήμουν νέα στο άθλημα, θα είχα τόσο πελαγώσει που ειλικρινά δε θα έμπαινα ΚΑΝ στον κόπο να δοκιμάσω με τόσες παραμέτρους που έχουν προκύψει. Δεν καταδικάζω το φαινόμενο βέβαια εφόσον είναι μια κατάσταση υπό διαρκή εξελιξη. Θεωρώ όμως ότι το μέτρο είναι πολύ εύκολο να χαθεί και πιστεύω ότι τουλάχιστον δε χρειάζεται να είμαστε δογματικοί, ούτε να εγκλωβιζόμαστε στον ατμιστικό μας αυτισμό....
Η ουσία δεν έχει να κάνει με παιχνιδάκια για "αγοράκια" ούτε με ακαμάτηδες νέους στο άθλημα, που τα παρατάνε γιατί δεν έχουν τη θέληση...και μόνο τα 2-3 βασικά να εξηγήσεις σε έναν άσχετο, αμέσως καταλαβαίνεις πόσο μακρύτερες και επεξηγηματικότερες προκύπτουν οι προτάσεις σου. Αρα, το πόσο μπορεί κάποιος να είναι υπερβολικός ή υπερκαταναλωτής είναι προσωπικό του θέμα. Το πως το επικοινωνεί όμως απαιτεί αντικειμενική ματιά είτε απευθύνεται σε γνώστη είτε σε άπειρο. Κι αυτό πάει ακόμα και στα περίφημα debates για τον τρόπο αγοράς, αν θα το πάρεις από κινέζο ή από τοπικό κατάστημα και το πόσο εύκολο είναι να χαρακτηριστείς φτηνιάρης, κουτοπόνηρος ή ηλίθιος.
Οσο πιο πολύ εξαπλώνεται ο εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος (γιατί περί αυτου πρόκειται) τόσο το προιόν θα επεκτείνεται μαζί με όλα τα καλά αλλά και τα κακά που προκύπτουν. Θέλει ψυχραιμία, σεβασμό στις προσωπικές επιλογές του καθενός και μια συνετή επιφύλαξη γιατί εδώ παίζουμε και με την υγεία μας και με τις τσέπες μας αλλά και με τις προβολές των προσωπικών μας ιδιαιτεροτήτων.
Αυτές τις σκέψεις μου προκάλεσε το συγκεκριμένο νήμα και τα σχόλια και ειλικρινά, δεν έχω ιδέα αν είμαι εντός θέματος τελικά  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 09:08 »
Για κάποιους ανθρώπους, το να το δουν ως χόμπυ είναι ο μόνος τρόπος. Το ότι κάθονται και "μαγειρεύουν" υγρά ή δοκιμάζουν τα πιο απίθανα στησίματα σε επισκευάσιμους είναι το κίνητρό τους για να μην επιστρέψουν.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κατά τη μετάβαση πρέπει να αντικαταστήσεις μια συνήθεια χρόνων με κάτι διαφορετικό. Αλλος θα φτιάχνει αντιστάσεις, άλλος θα πειραματίζεται με υγρά κλπ. Αυτό όμως είναι διαφορετικό από τη συνεχή αγορά εξοπλισμού, αφού έχεις κατασταλάξει στο η.τ. Να θυμηθούμε και μία παλιότερη συζήτηση: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24722.50.html  :bye:


ΥΓ: Ωχ, πάλι βγάζει μπουρμπουλήθρες ο άτμο!!!  ;) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2015, 09:38 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 09:31 »
Δυστυχώς, στο θέμα "καταναλωτισμός" το φόρουμ έχει αρνητική επίδραση και είναι το μόνο αρνητικό.
Οι πίνακες των κινεζοεμπόρων με τις νέες κυκλοφορίες και τις προσφορές κάθε τρεις και λίγο είναι πειρασμός για όλους. Άλλο να ενημερώνεσαι αραιά και που για νέες συσκευές και νέες τεχνολογίες κι άλλο να χώνεις προπαραγγελίες "γουρούνι στο σακί" 150 ευρώ και βάλε.
Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου. Μόνο με μεγάλη προσπάθεια έχω μείνει μακρυά από όλα αυτά, παρόλο που τα διαβάζω (κακώς ίσως).
Τελικά, ο έμπορος κάνει τη δουλειά του κι εγώ τη δικιά μου. Εκείνος πουλάει κι εγώ δεν έχω καπνίσει 1 χρόνο+
Everybody is happy :D

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 10:03 »
Συγνώμη που θα παρέμβω με τον τρόπο που θα το κάνω, αλλά η όλη συζήτηση έχει ξεφύγει τελείως off topic σε σχέση με το θέμα του νήματος.
Η συζήτηση δεν είναι πόσο μπορεί να δυσκολευτεί ένας νέος ατμιστής με τη σημερινή τεχνολογία, αλλά κατά πόσο εμείς δεχόμαστε τις τιμές στις οποίες προσφέρονται τα προϊόντα, πόσο μεγάλη καταναλωτική μανία έχει ο καθένας, αν υπάρχουν μόδες στο η.τ. και κάποιο ερώτημα με την ποιότητα που δεν κατάλαβα ( :P ) . Κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσε η IreneS βρίσκονται εδώ κι εδώ, ψηλά στις ψηφοφορίες.


Θα μιλήσω για το η.τ. σε επίπεδο mod, επισκευάσιμων και high end clearo, γιατί οι entry level συσκευές, είναι και αυτές που είναι απαραίτητες για να διακόψει κάποιος το κτ. Θεωρητικά με μια eGo μπαταρία και ένα απλό aspire, κόβεις το τσιγάρο. στα υπόλοιπα λοιπόν.
Καταρχήν η άποψή μου είναι πως το εμπόριο γενικά είναι κάτι σύνθετο και είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να απομονώσεις κάποιες μόνο πτυχές του ξεχωριστά για ανάλυση. Αυτό συμβαίνει γιατί οι τιμές εξαρτώνται από το αν είναι διατεθειμένος ο αγοραστής να δώσει ένα ποσό για να αγοράσει μια συσκευή που αντικειμενικά δεν χρειάζεται (Σε σχέση με τα entry level υπενθυμίζω. καταναλωτικότητα), αν ανταποκρίνεται στις σημερινές ανάγκες του καταναλωτή (μόδα, τεχνολογική εξέλιξη) και από αρκετούς άλλους παράγοντες του οποίους δεν ξέρω ακριβώς (δεν είμαι οικονομολόγος) οπότε δε θα επεκταθώ.


Ξεκινάω αντίστροφα. Όπως σε κάθε τι στον κόσμο που αφορά το εμπόριο, έτσι και στο η.τ. υπάρχει μόδα. Αν δε σας αρέσει η λέξη, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη λέξη "τάση". Για παράδειγμα, σήμερα η "τάση" λέει να παίρνουμε ηλεκτρονικά μοντάκια σε μορφή κουτιού. Δύο χρόνια πριν που τα ηλεκτρονικά δεν ήταν τόσο εξελιγμένα, η τάση ήταν τα μηχανικά σε σχήμα σωλήνα. Σήμερα η τάση λέει αντιστάσεις subohm, τόσο κοντά στο μηδέν που το επόμενο βήμα θα είναι να αλείψουμε τη γλώσσα μας με vg και να κολλήσουμε δύο καλώδια. Πριν από δύο χρόνια, subohm (απλά. 0,6-0,8) κάνανε όσοι είχαν μηχανικά για τα ντουμάνια και όσοι είχαν ηλεκτρονικά ανεβάζανε στα 2.0-2.2 Ω καθώς παίρνανε καλύτερη γεύση. Παρόλα αυτά το εμπόριο του η.τ. έχει μια ιδιομορφία, ίσως μοναδική σε όλες τις μορφές του εμπορίου. Η βιομηχανία ακολουθεί τους καταναλωτές και δε συμβαίνει το αντίστροφο. Εννοώ ότι η βιομηχανία η.τ. είναι αυτή που προσαρμόζεται στις ανάγκες και τις "τάσεις" του καταναλωτή και όχι το αντίστροφο. Αυτό συμβαίνει γιατί η εξέλιξη του η.τ. βασίστηκε κυρίως στους modders. Τους πραγματικούς. Αυτούς που εφτιάχναν μόνοι τους τις συσκευές του (μόνταραν δηλαδή) πχ ο μάστρο-SEB και όχι εμάς που τα αγοράζουμε έτοιμα. Οι Μουτζαχεντίν (έτσι λέγανε παλιά τους σαμπωμάδες με τα μηχανικά) είναι αυτοί που αναζήτησαν και εξέλιξαν έναν τρόπο να παίρνουν εξωπραγματικά ντουμάνια για το χόμπυ τους. Σιγά σιγά τα πράγματα θα αντιστραφούν, καθώς οι βιομηχανίες πάντα παίρνουν το πάνω χέρι. Θέλουν βλέπετε να ελέγχουν αυτές το εμπόριο. Να δημιουργούν αυτές τις τάσεις. Και νομίζω πως σιγά σιγά το κάνουν, διότι παρατηρώ πως τα ηλεκτρονικά mod γίνονται όλο και πιο πολύπλοκα, βάζουν μέσα έλεγχο θερμοκρασίας, σύρματα που δεν έχουν αλλού χρήση (ή δεν την γνωρίζω εγώ τη χρήση τους) κλπ.


Υπερκαταναλωτισμός : Νομίζω μια ματιά στους πίνακες των thread που παρέθεσα στην αρχή, αρκεί. Κακά τα ψέματα. Οι περισσότεροι που είμαστε μέσα στο φόρουμ, είμαστε και λίγο χομπίστες. Ο απλός ατμιστής του eGo-Aspire που δεν τον πιάνει η καταναλωτική μανία, γιατί δεν το έχει χόμπυ, δε βρίσκεται μέσα στο φόρουμ. Γιατί η εξέλιξη του έχει δώσει αυτό που χρειάζεται χωρίς προβλήματα. Γεμίζει, οπλίζει, πυροβολάει. Πλέον δεν υπάρχουν ούτε διαρροές ούτε τίποτα. Ο καταναλωτισμός είναι ίδιον του ανθρώπου. Είναι δείγμα της απληστίας που έχουμε όλοι όσοι ζούμε σε αστικές μοντέρνες κοινωνίες. Μην παρεξηγηθείτε. Συμβαίνει σε όλους και κανείς δεν ξεφεύγει. Ακόμα και οι απλοί eGo ατμιστές, ξεμπουκώνουν τη καταναλωτική μανία σε άλλα πράγματα. Ρούχα, παπούτσια, αυτοκίνητα, ό,τι βάλει ο νους του καθενός. Εγώ προσωπικά προσπαθώ να το ελέγξω. Φυσικά δεν τα καταφέρνω καθώς έχω ήδη μια σπίννερ, ένα istick έναν aspire και έναν kfl. Έχω επίσης 2 ηλεκτρικές κιθάρες, μια ακουστική, μια κλασσική, μια φυσαρμόνικα, μια φλογέρα, ένα μαντολίνο, ένα μπουζούκι και παρακαλάω να μου πέσουν λεφτά από τον ουρανό να πάρω κι ένα λαούτο (έτερο χόμπυ). Σε κάποιους θα φανούν λίγα, αλλά αν είχα λεφτά θα είχα περισσότερα. Η κοινωνία και το εμπόριο, με κάνουν να θέλω κι άλλα. Θα ήθελα να έχω άλλον ένα επισκευάσιμο και έναν ντρίππερ για δοκιμές γεύσεων. Μου χρειάζονται; ΟΧΙ. Μπορώ να περιμένω να τελειώσει ένα τάνκ και μετά γεμίζω με άλλη γεύση. Τους θέλω; ΝΑΙ. Πολύ.


Τιμές: Το θέμα τιμής είναι συνάρτηση όλων των παραπάνω και πολλών άλλων ακόμα που έχω ξεχάσει. Το ζήτημα είναι πόσο μεγάλη ανάγκη νιώθει πως έχει κάποιος ένα προϊόν. Δηλαδή αν νιώθεις πως διαφορά ποιότητας που έχει ένας αυθεντικός άτμο από τον κλώνο του, είναι σημαντική, σκας και το αντίστοιχο μπαξίσι. Αν πάλι όχι, πας Fasttech. Αν νιώθεις πως χωρίς TC το άτμισμά σου είναι νωθρό, στέλνεις στο συρτάρι τα μηχανικά και τα απλά ηλεκτρονικά mod και βουτάς ένα ωραιότατο (και μερικώς λειτουργικό όπως απέδειξε ο Camper) TC mod. Αν νιώθεις πως ο απλός aspire είναι βαρετός στο να τον γεμίζεις και θέλεις να βάζεις και υγρά που σπάνε τα πολυκαρβονικά τανκάκια, αρπάζεις έναν ωραιότατο Ναυτίλο και δίνεις και 30 ευρουλάκια. Χόμπυ είναι πλέον. Δεν μπορεί κανείς να κατηγορήσει κανέναν που δίνει τα λεφτά του. Εγώ προσπαθώ απλώς να το κρατάω χαμηλά. αλλά είναι δική μου επιλογή


Τώρα μπορείτε να σκεπαστείτε με το σεντόνι μου
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2015, 10:31 από altan678 »

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #44 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 12:37 »
Ενδιαφέρουσα προσέγγιση Altan και χρήσιμο το σεντονάκι με την ψύχρα που έχει  ;D . Στέκομαι ειδικά στο σχόλιο περί της ιδιαιτερότητας του φόρουμ -πράγματι όσοι είμαστε εδώ δεν είμαστε ο μέσος ατμιστής, όπως και στα περισσότερα φόρουμ άλλωστε. Επειδή όμως το να βρει κανείς αναλυτική πληροφόρηση για το άτμισμα δεν είναι ακόμα τόσο εύκολο, πιστεύω ότι -αναλογικά- υπάρχουν πολλοί περισσότεροι "μη χομπίστες" που τριγυρνούν εδώ σε σχέση με το φόρουμ του Κυνήγι και Ψάρεμα για παράδειγμα. Το βλέπουμε καθημερινά από το είδος των ερωτήσεων που έχουν πολλοί, ειδικά όσοι δε διαβάζουν λίγο παραπάνω πριν ρωτήσουν.
@zerom, πιο εντός θέματος δύσκολα θα ήσασταν, να σας βλέπουμε πιο συχνά!  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62880 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3661 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 962 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172530 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem