vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

381 επισκέπτες, 5 χρήστες
Mimhsdr, Drulic, Doubt, bloodlessz, Jorge

Twitter

Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
 Βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα τη συζήτηση περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, hype και ποιότητας που παρακολούθησα εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,20497.945.html . Ίσως θα μπορούσε να σταθεί και σε ένα thread μόνη της, αφού στην ουσία της δεν αφορά μόνο τα υγρά αλλά όλο το πακέτο του η.τ. Ξεκινάω λοιπόν το σεντόνι με τις σκέψεις που κάνω τελευταία, εν μέσω πολύωρων reviews, δοκιμών και με 4 –τουλάχιστον- ανοιχτά παράθυρα από e-shops στον υπολογιστή μου (όχι ότι αγοράζω, έτσι, για να υπάρχουν).

Όπως τα βλέπω τα πράγματα μέχρι στιγμής στην αγορά, υπάρχουν εναλλακτικές για όλες τα γούστα και όλα τα πορτοφόλια, γεγονός εξαιρετικό. Όποιος έκοψε το τσιγάρο και για το κόστος, μπορεί με DIY υγρά να βγάλει το μήνα του με ελάχιστα χρήματα, όποιος μπορεί να διαθέσει κάτι παραπάνω δοκιμάζει και πιο «premium» πράγματα, όποιος έχει «λόξα» να παρακολουθεί τα trends αγοράζει ό,τι τελευταίο κυκλοφορεί και όποιος είναι ολιγαρκής και θέλει απλώς να κάνει τη δουλειά του, πάλι θα βρει τη λύση του. Συμβαίνει δηλαδή ακριβώς ό,τι συμβαίνει και με τα περισσότερα καταναλωτικά προϊόντα, όπου η.τ. βάλτε από κινητό μέχρι… σαμπουάν.


ΑΛΛΑ (δε φωνάζω, απλώς είναι μεγάλο το αλλά!):
  • Μιλάμε για μία αγορά που κινείται εξ ορισμού σε γκρίζα ζώνη σε θέματα περί ασφάλειας/υγείας και ένα κοινό που είναι συγκλονιστικά ανενημέρωτο (όχι πάντα με δική του ευθύνη, αλλά και απλώς επειδή τις αντικειμενικές και ανεπηρέαστες αλήθειες επί του θέματος τις βρίσκουμε με το σταγονόμετρο). Η ανασφάλεια είναι ίσως η νούμερο 1 αιτία να πληρώσεις κάτι ακριβότερα από την κανονική αξία του.
  • Η δεύτερη αιτία που πληρώνουμε κάτι πιο ακριβά είναι συνήθως το brand name και το hype. Ένας από τους λόγους για τον οποίο θα πάρεις iPhone και όχι HTC ή Mercedes αντί για Volvo. Αναφέρω, κατά τη γνώμη μου βέβαια, εξίσου ποιοτικά προϊόντα με σαφή διαφορά όμως στο «γκελ» που κάνουν για το κοινό. Και από ό,τι φαίνεται –προς μεγάλη μου έκπληξη- η αγορά του η.τ. έχει ωριμάσει πλέον αρκετά για να ξεχωρίζουν αντίστοιχα brands. Είναι όμως αλήθεια το η.τ. ο κατάλληλος χώρος για να λειτουργεί ο μέσος χρήστης με βάση τη μάρκα και το marketing, ή μήπως αποπροσανατολιζόμαστε –λίγο ως πολύ- από το λόγο που πήγαμε στο η.τ.; Το λέω γιατί από κει που κάπνιζα την ίδια μάρκα 15 χρόνια, πιο πιστή κι από οπαδός ποδοσφαιρικής ομάδας, εδώ και ενάμιση μήνα δεν έχω αγγίξει το πακέτο και αντί να επικεντρώνομαι σε αυτό, ασχολούμαι με το αν το υγρό μου θα έχει επίγευση καρύδας και αν θα καταλαβαίνω το πεπαλαιωμένο brandy στην εκπνοή. Δε λέω ότι είναι απαραίτητα κακό, λέω ότι χάνουμε το δάσος πολλές φορές, προς τέρψιν μάλιστα των πολέμιων του η.τ.
  • Το η.τ. –προς το παρόν ίσως- απευθύνεται σε αρκετά περιορισμένο κοινό και αυτό οι έμποροι το γνωρίζουν. Δε μιλάω για αυτούς που θα το δοκιμάσουν ως μέσο διακοπής του καπνίσματος κάποια στιγμή, μιλάω για όσους αποφασίζουν μετά από ικανό χρονικό διάστημα ότι το κρατάνε στην καθημερινότητά τους. Όταν δοκίμασα πρώτη φορά η.τ. , μετά το «μ’αρέσει/δε μ’αρέσει», σκέφτηκα ένα πράγμα: Ουπς! Αυτό ήταν, με έχουν «δέσει» στον αιώνα τον άπαντα. Είναι λίγο αστείο αν σκεφτεί κανείς ότι τέτοια σκέψη δε μου πέρασε από το μυαλό όσα χρόνια κάπνιζα κ.τ. –εκεί κι αν μιλάμε για «δέσιμο». Είναι τέτοια η σχέση εξάρτησης που δημιουργείται με αυτόν που σου πουλάει τα παρελκόμενα, που το να «βαράει» στην τιμή είναι λίγο χειρότερο από να είναι ελεύθερη, χωρίς πλαφόν η τιμολόγηση των κανονικών τσιγάρων. Γιατί χειρότερο; Επειδή το κ.τ. είναι αποδεδειγμένα «κακό» και ψιλοδικαιολογεί σε ένα βαθμό την τιμή ως μέσο να το κόψεις/μειώσεις. Το αυτό και με τους φόρους, που φαίνεται να έρχονται απειλητικά και προς τη μεριά μας.
  • Τέλος, θεωρώ ότι σε μεγάλο βαθμό -μεγαλύτερο από ό,τι ίσως καταλαβαίνουμε- όλο το «γύρω-γύρω», το να πάμε σε καλύτερο Mod, καλύτερο υγρό, ατμοποιητή κλπ. εξυπηρετεί τελικά το να ξεκολλάει το μυαλό από το κ.τ. Τις περισσότερες αγορές μου τις έχω αποφασίσει σε στιγμές που ήθελα τσιγάρο και οι ώρες που περνάω χαζεύοντας προϊόντα σε e-shops και reviews εδώ είναι αυτές που μου λείπει ένα Davidoff από το χέρι. Δε βλέπω άλλο, ουσιαστικό λόγο γιατί ενώ τις 2 πρώτες βδομάδες –που θα έπρεπε να είναι και δύσκολες-  ήμουν ΟΚ με μια απλή μπαταρία 650 και eGo και τώρα δε μου φτάνει το iStick 30 με ναυτίλο και delta. Δεν είναι το ίδιο κίνητρο –νομίζω- που σε κάνει να θες να πας από το iPhone 4 στο iPhone 5, είναι κάτι πιο "δύσκολο": η αναζήτηση της αίσθησης εξέλιξης, ότι σε πάει ένα βήμα παρακάτω και μακρύτερα από ένα παρελθόν γεμάτο αποτσίγαρα και τασάκια. Θεμιτό, αρκεί να το αναγνωρίζουμε και να μην τρελαινόμαστε με το τί έχουν όλοι οι άλλοι και πόσα καινούρια προϊόντα κυκλοφορούν.

Κάποιες σκέψεις απλώς, με αφορμή το ότι πιάνω τον εαυτό μου να σκέφτεται αν πρέπει να διαλέξω το sx mini m ή το rDNA 40, ψάχνοντας αγωνιωδώς reviews και αν πρέπει να δοκιμάσω τον subtank nano, τη στιγμή που με έχει βολέψει μια χαρά ο εξοπλισμός που έχω τώρα. Φαντάζομαι δεν είμαι η μόνη. Προφανώς δεν παραβλέπω το ότι είναι και απόλαυση και χόμπυ, αρκεί να έχεις τελειώσει οριστικά με την υπόθεση κ.τ. και έχοντας συναίσθηση του μέχρι που ελέγχεις τα πράγματα και από πού αρχίζουν να σε ελέγχουν. 

Και έχοντας πει όοοοολα αυτά, πάω να συνεχίσω την ανάγνωση της μάχης μεταξύ
sxmini και rDNA και να κανονίσω πότε θα πάω να δοκιμάσω το Castlelong reserve!  :))

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 28, 2015, 15:32 »
Μια και μονο προταση σου τα συνοψιζει ολα αυτα με τον καλυτερο τροπο...Συ ειπας ..."είναι και απόλαυση και χόμπυ, αρκεί να έχεις τελειώσει οριστικά με την υπόθεση κ.τ. και έχοντας συναίσθηση του μέχρι που ελέγχεις τα πράγματα και από πού αρχίζουν να σε ελέγχουν"

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 28, 2015, 17:36 »
Από τα ωραιότερα μηνύματα  :thumpup:
Και από εκείνα που όσο προχωρά η ανάγνωση συμφωνείς όλο και περισσότερο.
Και στο τέλος είσαι πλήρης ώστε να μην έχεις να προσθέσεις κάτι ουσιαστικό.

Παρά μόνο ότι ο αγώνας για την αγορά καλύτερου μοντ ή ατμοποιητή ή υγρού, μακριά από τη μόδα ή τον υπερκαταναλωτισμό,  γίνεται για να σου προσφέρει καλύτερη ατμιστική εμπειρία.
Και αυτό δεν το λες και λίγο, κυρίως όταν σε απομακρύνει ακόμη περισσότερο από το κ.τ.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 28, 2015, 17:52 »
Για το άτμισμα, θα θεωρήσω ότι αναφερόμαστε σε αυτούς που εχουν καταλήξει στο να παραμείνουν σε αυτό, και να το εντάξουν στη ρουτίνα τους ως στερεότυπο.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά από την αντιμετώπιση που δείχνουμε και στα υπόλοιπες αντίστοιχες περιπτώσεις με πληθώρα επιλογών..
Στο ξεκίνημα προσπαθούμε να αποκτήσουμε μια βασική γνώση μέσω εντυπώσεων των άλλων, ώστε να πετύχουμε μια αξιοπρεπή είσοδο στο αντικείμενο. Αυτό γινεται μπουσουλώντας, ψαχουλευτά, χωρίς να τσαλαχάμε πολύ.
Ειναι κοινός τρόπος η αρχική μας γνωριμία με αυτό να είναι συγκρατημένη και με επιλογές ευρέως αποδεκτές από τους εμπειρότερους. Αυτη η ευρεία αποδοχή ειναι και το εφαλτήριο για τις επακόλουθες κινήσεις μας σε συνδυασμό με τον χαρακτήρα μας.
Μπορεί κάποιος με μια μπαταριούλα 650άρα, ένα ατμοποιητή των 15-20 ευρω, και ενα υγρό, ας πούμε nobaco 3, να του ειναι αρκετό. Υπαρχουν και άλλοι που θέλουν να πάρουν το κατα δύναμιν καλύτερο για αυτούς στη σχέση απόδοσης/κόστους. Εκει ξεκινά με ανθουσιασμό το ταξίδι, το σαφάρι της απόλαυσης. Οπως σε κάθε τι που έχει να κάνει με απόλαυση, γευστική / αισθητική / σαρκική, θα ψάχνουν την ευφροσύνη αέναα και ακατάπαυστα.
Εν ολίγης και για να καταλήξω... πρόκειται για απλή, διάφανη, ηδονολαγνεία, και ειναι απλά μια φυσιολογική πλευρα μας. Μην ψαχνετε δικαιολογίες μεσα σε αναλύσεις.
 ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 28, 2015, 18:49 »
Πολύ καλές και ενδιαφέρουσες σκέψεις.

Προσωπικά, θα ήθελα να πιστεύω ότι το κομμάτι "trend" δεν θα έπρεπε να ισχύει στην ατμιστική κοινότητα. Για δύο λόγους: α) είναι περιορισμένη η κοινότητα, που σημαίνει ότι ο μη ατμιστής και γνώστης το ίδιο θα σε κοιτάξει είτε κρατάς ego-c (τραβηγμένο!) είτε P3+KF4 με υβριδικό αντάπτορα, β) θεωρώ τους ατμιστές που συμμετέχουν στο φόρουμ ιδιαίτερα ψαγμένους και διαβασμένους πάνω στο θέμα, που σημαίνει ότι οι αγορές τους κατά κανόνα οφείλονται στην προσωπική ικανοποίηση και όχι για να ακολουθήσουν κάποια μόδα. Ακόμα θυμάμαι την αντίδρασή μου όταν είχε ανοίξει ένα νήμα με ψηφοφορία, το οποίο ρωτούσε αν προτιμάμε σκέτη βάση ή αρωματικά υγρά. "Πάτε καλά ρε? Τι σκέτη βάση και κουραφέξαλα? Ποιο το νόημα?". Μαντέψτε τι ατμίζω τώρα... :yes:

Μεταπηδώντας από το κτ στο ητ, άνοιξε ένας νέος δρόμος μπροστά μας. Μεταπηδώντας και στα VV και επισκευάσιμους, αυτός ο δρόμος απέκτησε και διακλαδώσεις. Όλες όμως, ένα κοινό σκοπό έχουν στο μυαλό μας, το να μας οδηγήσουν στον καλύτερο συνδυασμό γεύσης και απόλαυσης. Στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον. Φυσικά, σε κάθε κοινότητα θα υπάρχουν και αυτοί που εντυπωσιάζονται από μηχανήματα απλά γιατί δεν τα γνωρίζουν και αυτοί που θεωρούν ότι κερδίζουν πόντους όταν κυκλοφορούν με Μοντ των €200 και ατμοποιητή των €150. Θέλω να πιστεύω με κάθε ειλικρίνεια, ότι αυτό που τους σπρώχνει σε αυτή την κίνηση, δεν είναι τελικά το logo αλλά η απόλαυση που τους προσφέρει αυτός ο εκάστοτε συνδυασμός.

Για τα υγρά, δεν θα πω κάτι έξτρα καθώς έχει να κάνει με πολύ υποκειμενικά κριτήρια. Το σίγουρο είναι ότι ο καθένας αποφασίζει με τα δικά του κριτήρια και ότι το ακριβό δεν σημαίνει αυτόματα και καλό, όπως και το καλό δεν σημαίνει αυτόματα και ακριβό. Για τον εαυτό μου, μπορώ να πω με σιγουριά πλέον, χωρίς να ακουστώ ψώνιο, ότι μπορώ  να κρίνω με μεγάλη ακρίβεια αν ένα υγρό είναι τελικά μεταξωτή κορδέλα ή φύκι. Και αυτό, χωρίς να λάβω υπόψιν το αν μια γεύση μου αρέσει ή όχι. Εκτός φυσικά αν πρόκειται για βουτυρόκρεμες, οπότε φεύγει άμεσα από μπροστά μου γιατί εκεί δεν το χω!

Το θέμα εξέλιξης, είναι μια πονεμένη ιστορία, ιδιαίτερα γι αυτούς που ξεκινήσαμε το άτμισμα με κάτι μηχανήματα τα οποία σήμερα μόνο γέλια μπορούν να προκαλέσουν. Και πάλι, υπήρχαν και ατμιστές ακόμα πιο πριν με κάτι εργαλεία τα οποία για να καταφέρεις να τα χρησιμοποιήσεις, έπρεπε να κάψεις κάνα δυο κτ πρώτα για να ηρεμήσεις από τα νεύρα! Μπορεί να ζηλεύω λίγο τους ατμιστές που ξεκινάνε τώρα με τις επιλογές που έχουν. Και αυτοί όμως, θα ζήλευαν την ικανοποίηση που νιώσαμε όταν τα καταφέραμε με κείνα τα μηχανήματα. Αν ήξεραν!

Ο καταναλωτισμός, υπέρ ή απλός, είναι απλά μέρος του σύγχρονου τρόπου ζωής και στυλοβάτης της αγοράς. Και θέτω ένα παράδειγμα κάπως σουρεάλ, βασισμένο στις "αθάνατες λάμπες" που είχαν κάποτε κατασκευαστεί στην Ανατολική Γερμανία. Κατά μέσο όρο, ένας ατμιστής χαλάει περί τα €1000 τον πρώτο του χρόνο. Έστω λοιπόν ότι έβγαινε ένα μοντ το οποίο δεν θα χρειαζόταν ποτέ καινούρια μπαταρία, η πλακέτα του θα αναβαθμιζόταν συνεχώς μέσω pc ώστε να καλύψει κάθε ανάγκη, τα σπειρώματα θα ήταν πραγματικά αθάνατα και γενικά δεν θα πέθαινε ποτέ ενώ θα συμβάδιζε πάντα με τις τεχνολογικές εξελίξεις λόγω των αναβαθμίσεων. Επάνω, ένας ατμοποιητής που δεν θα χρειαζόταν αλλαγή σε σύρμα και απορροφητικό υλικό, το Άγιο Δισκοπότηρο ένα πράμα, που θα διαρκούσε μια ζωή. Πόσα θα ήσασταν διατεθιμένοι να πληρώσετε ντούκου γι αυτό το συνδυασμό, γνωρίζοντας ότι δεν θα χρειαστείτε ποτέ τίποτα άλλο εκτός από υγρά? Έβαλα και τον ατμοποιητή στην εξίσωση, για να μην πεταχτούν διάφοροι και μου πουν "ευκολάκι, €300 και παίρνεις προβάρι"...

Και επί προσωπικού: IreneS, αν το Reserve Edition IV (10+σήμεραααααα) είναι το ίδιο με το προηγούμενο, ετοιμάσου για τα καλύτερα €37,00 που άτμισες ποτέ!

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 28, 2015, 20:24 »
Αγαπητοι συνατμιστες, οσοι εχετε ασχοληθει με χομπυ που απαιτουν καποιου ειδος εξοπλισμου υψηλου η' χαμηλου κοστους (ολα σχετικα ειναι αλλοστε)  θα ξερετε ηδη πως σε ΟΛΑ τα αντιστοιχα forum υπαρχει το αντιστοιχο νημα για το αν ειναι η καταναλωτικη αναγκη, η' καποια αλλη αναγκη που μας ωθει να ανανεωνουμε συνεχεια τον εξοπλισμο μας, παντα σε κατι πιο νεο, κατι λιγο η' πολυ καλυτερο... και τελικα αν αξιζει τον κοπο/εξοδα.


Εγω πια στα 47 μου (και οικογενειαρχης πια) εχοντας περασει απο 2-3 αρκετα "πολυεξοδα" κολληματα (νομιμα...  ;) ) τεινω να πιστεψω, πως αν εχεις εξασφαλισει τα αναγκαια για τη διαβιωση τελικα στο μονο που αξιζει να τα χωνεις ειναι στα γουστα σου...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2015, 20:33 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 28, 2015, 23:19 »
DIMTH, καταλαβαίνω τί λες, όμως για να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω ότι το η.τ. είναι απλώς άλλο ένα χόμπυ. Το αντιλαμβάνομαι σιγά σιγά ότι υπάρχει και αυτό το κομμάτι και είναι και πολύ ενδιαφέρον, γνώμη μου όμως είναι ότι, λόγω της φύσης του ως υποκατάστατου του κ.τ. αρχικά, αλλά και της εξάρτησης -τουλάχιστον στα πρώτα στάδια- , δεν εξισώνεται με το ψάρεμα π.χ. Εκεί, μπορεί πράγματι ο καλύτερος εξοπλισμός να σημαίνει απλώς... τσιπούρα αντί για σπάρο, αλλά αν δεν μπορείς να έχεις τον καλύτερο εξοπλισμό (επειδή για παράδειγμα είναι πολύ ακριβός) δεν θα φοβάσαι για την ασφάλειά σου ούτε θα γυρίσεις σε αυτοκαταστροφικές πρακτικές (= όπως το να ξαναρχίσεις το τσιγάρο). Μπορεί να αυτοκτονήσεις απο βαρεμάρα ψαρεύοντας, αλλά αυτή είναι μια άλλη συζήτηση.  :D

Εγω πια στα 47 μου (και οικογενειαρχης πια) εχοντας περασει απο 2-3 αρκετα "πολυεξοδα" κολληματα (νομιμα...  ;) ) τεινω να πιστεψω, πως αν εχεις εξασφαλισει τα αναγκαια για τη διαβιωση τελικα στο μονο που αξιζει να τα χωνεις ειναι στα γουστα σου...


Εδώ θα συμφωνήσουμε απόλυτα! Το νόημα της ζωής!

Έστω λοιπόν ότι έβγαινε ένα μοντ το οποίο δεν θα χρειαζόταν ποτέ καινούρια μπαταρία, η πλακέτα του θα αναβαθμιζόταν συνεχώς μέσω pc ώστε να καλύψει κάθε ανάγκη, τα σπειρώματα θα ήταν πραγματικά αθάνατα και γενικά δεν θα πέθαινε ποτέ ενώ θα συμβάδιζε πάντα με τις τεχνολογικές εξελίξεις λόγω των αναβαθμίσεων. Επάνω, ένας ατμοποιητής που δεν θα χρειαζόταν αλλαγή σε σύρμα και απορροφητικό υλικό, το Άγιο Δισκοπότηρο ένα πράμα, που θα διαρκούσε μια ζωή. Πόσα θα ήσασταν διατεθιμένοι να πληρώσετε ντούκου γι αυτό το συνδυασμό, γνωρίζοντας ότι δεν θα χρειαστείτε ποτέ τίποτα άλλο εκτός από υγρά? Έβαλα και τον ατμοποιητή στην εξίσωση, για να μην πεταχτούν διάφοροι και μου πουν "ευκολάκι, €300 και παίρνεις προβάρι"...

Και επί προσωπικού: IreneS, αν το Reserve Edition IV (10+σήμεραααααα) είναι το ίδιο με το προηγούμενο, ετοιμάσου για τα καλύτερα €37,00 που άτμισες ποτέ!


Να, ας πούμε αυτό ήταν ένα από τα σημεία που τείνω να καταλήξω, με αφορμή αυτό που λες: Καταρχήν δεν πιστεύω ότι θα έβγαζε ποτέ κανένας τον τέλειο συνδυασμό, γιατί δε συμφέρει εμπορικά, όπως ας πούμε δε συμφέρει την Apple να βγάλει το iPhone uber alles -πολύ απλά μετά δε θα είχαν λόγο ύπαρξης τα 3/4 της. Όπου υπάρχει ανταγωνισμός δεν υπάρχει τελειότητα (και αυτό είναι ίσως τελικά καλό, για να βλέπουμε πάντα κάτι καλύτερο από πριν), γι'αυτό βλέπεις και ότι η Yihi δεν προσπάθησε να τελειοποιήσει απαραίτητα αυτό που ξεκίνησε η Vaporshark, αλλά έφτιαξε κάτι (από ό,τι λένε οι γνωρίζοντες) καλό και πέταξε μέσα και ένα Joule για να έχουμε την αίσθηση του διαφορετικού -κι ας μην είναι πάλι τέλειο. Όμως -ίσως ακόμα περισσότερο- το τέλειο, το ταβάνι που σου σταματάει το "ταξίδι" προς τα πάνω δε θα το θέλαμε ούτε εμείς! Όλη η ουσία είναι να σου διατηρεί το ενδιαφέρον και να θες να πας και στο επόμενο και στο κάτι παραπάνω/διαφορετικό.

Τα Five Pawns δεν τα έχω δοκιμάσει καθόλου, θα είναι η "επιβράβευσή" μου σε κάποια καλή στιγμή. Λες να ξεκινήσω κατευθείαν με τη ναυαρχίδα;!
  :)

Μια και μονο προταση σου τα συνοψιζει ολα αυτα με τον καλυτερο τροπο...Συ ειπας ..."είναι και απόλαυση και χόμπυ, αρκεί να έχεις τελειώσει οριστικά με την υπόθεση κ.τ. και έχοντας συναίσθηση του μέχρι που ελέγχεις τα πράγματα και από πού αρχίζουν να σε ελέγχουν"

Έχεις δίκιο, τσάμπα το κατεβατό!  :))

Στο ξεκίνημα προσπαθούμε να αποκτήσουμε μια βασική γνώση μέσω εντυπώσεων των άλλων, ώστε να πετύχουμε μια αξιοπρεπή είσοδο στο αντικείμενο. Αυτό γινεται μπουσουλώντας, ψαχουλευτά, χωρίς να τσαλαχάμε πολύ.
Ειναι κοινός τρόπος η αρχική μας γνωριμία με αυτό να είναι συγκρατημένη και με επιλογές ευρέως αποδεκτές από τους εμπειρότερους. Αυτη η ευρεία αποδοχή ειναι και το εφαλτήριο για τις επακόλουθες κινήσεις μας σε συνδυασμό με τον χαρακτήρα μας.
Μπορεί κάποιος με μια μπαταριούλα 650άρα, ένα ατμοποιητή των 15-20 ευρω, και ενα υγρό, ας πούμε nobaco 3, να του ειναι αρκετό. Εν ολίγης και για να καταλήξω... πρόκειται για απλή, διάφανη, ηδονολαγνεία, και ειναι απλά μια φυσιολογική πλευρα μας. Μην ψαχνετε δικαιολογίες μεσα σε αναλύσεις.
 ;D

Δικαιολογίες καθόλου, κουβέντα να γίνεται και να μοιραζόμαστε σκέψεις! Ίσα-ίσα, αν είχα μια συμβουλή για τους ακόμα νεότερους από μένα είναι να μη λυπηθούν να δώσουν κάτι παραπάνω στην αρχή για να μην απογοητευτούν πολύ γρήγορα και για να μην τους πάνε οι πρώτοι μήνες "ο κούκος αηδόνι". Απλώς να το κάνουν με επίγνωση του τί κάνουν και γιατί. Ηδονολαγνεία, τί ωραία λέξη!

Από τα ωραιότερα μηνύματα  :thumpup:
Και από εκείνα που όσο προχωρά η ανάγνωση συμφωνείς όλο και περισσότερο.
Και στο τέλος είσαι πλήρης ώστε να μην έχεις να προσθέσεις κάτι ουσιαστικό.

Παρά μόνο ότι ο αγώνας για την αγορά καλύτερου μοντ ή ατμοποιητή ή υγρού, μακριά από τη μόδα ή τον υπερκαταναλωτισμό,  γίνεται για να σου προσφέρει καλύτερη ατμιστική εμπειρία.
Και αυτό δεν το λες και λίγο, κυρίως όταν σε απομακρύνει ακόμη περισσότερο από το κ.τ.  :bye:

Το λες και "πολύ" μη σου πω! Το θέμα είναι να απελευθερωθείς σιγά-σιγά και συνειδητά από την "ανάγκη" για να περάσεις στην "εμπειρία"και την απόλαυση και αυτό να γίνει με όσο το δυνατόν λιγότερη ανασφάλεια, μικρότερο κόστος και χωρίς άγχος. Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, ωραίο να έχουμε το χώρο να "τα λεμε". 

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 29, 2015, 00:22 »
Ο DIMTH τά είπε σοφά. Βασικά, το σπουδαιότερο όταν κοιταζεις πίσω ειναι να μην βλέπεις μόνο στέρηση.
Ας κατανοήσουμε ότι αν ειναι στο χαρακτήρα κάποιου να πέφτει σε λούμπες, όσο και να τον παίρνουν απο το χέρι, θα βρει τρόπο να γινει μούσκεμα.
Αν κάποιος προσέχει θα αναπτύξει τα κατάλληλα αντισώματα για να αποφευγει αυτα που πρέπει. Αυτο που μπορεί να κάνει ο έμπειρος ειναι να βοηθήσει αν και όταν του ζητηθεί, τίποτα άλλο.
Πιστευω ότι η υπερκατανάλωση, όπως και η ροπή προς την συνεχή απόκτηση αγαθών ειναι σύμπτωμα μιας εγωμανιας που αφού μας επιβληθεί αναιδέστατα και διαλαλήσει τις ανάγκες της, μας ξεγελάει με χυδαίες ορέξεις και στο τέλος μας προδίδει με την απουσία της. Νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 29, 2015, 00:41 »
Το θέμα είναι να απελευθερωθείς σιγά-σιγά και συνειδητά από την "ανάγκη" για να περάσεις στην "εμπειρία"και την απόλαυση...

Το θέμα είναι να απεξαρτηθείς απ' όλα όσα καπνίζεις, κάπνιζες και τώρα ατμίζεις. Ότι και να λέμε και να αναλύουμε, αυτή είναι η μαγκιά. Γιατί όταν μιλάμε για απόλαυση, αυτό το αίσθημα το νιώθουμε εμείς οι (πρώην) καπνιστές, δεν το νιώθει όλος ο κόσμος, όπως ένα ωραίο φαγητό ας πούμε. Αν βάλεις κάποιον μη καπνιστή να ατμίσει με το καλύτερο μοντάκι, τον καλύτερο ατμοποιητή και το καλύτερο άρωμα, το πιθανότερο είναι να αηδιάσει και να ξεράσει, όχι να νιώσει καμιά απόλαυση.
Αυτή είναι η δική μου γνώμη και τα υπόλοιπα είναι για να βαυκαλιζόμαστε εμείς και να καθησυχάζουμε τους εαυτούς μας, εκλογικεύοντας τη στάση μας, αρκούμενοι στο γεγονός ότι γλιτώσαμε από το κ@λοτσίγαρο και αγνοώντας, το επίσης γεγονός, ότι υποκαταστήσαμε μια εξάρτηση, με μιαν άλλη.

Παρακαλώ πολύ
μην εκλάβει κανείς τα παραπάνω ως επικρίσεις ούτε προς την IreneS βεβαίως, η οποία αξίζει ένα μεγάλο μπράβο για το νήμα, ούτε και προς οποιονδήποτε άλλο έχει τοποθετηθεί. Τις σκέψεις μου δημοσιοποιώ κι εγώ και όσα είπα τα λέω πρώτα στον εαυτό μου, τον οποίο συλαμβάνω συχνά να δελεάζεται από πλήθος ατμιστικών προϊόντων τα οποία παρουσιάζονται στο φόρουμ και να παλεύει να δείξει αυτοσυγκράτηση απέναντι στον ένα ή τον άλλο πειρασμό.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 29, 2015, 01:04 »
Συμφωνώ με την άποψή σου, αλλά στο περίπου. Πχ, πιστεύω ότι η τωρινή "εξάρτηση" είναι εξάρτηση από την απόλαυση, όχι απλή ανάγκη για νικοτίνη. Επιπλέον, διαφωνώ με το ότι η παρουσίαση νέων προϊόντων δελεάζει. Πιστεύω ότι αν δεν υπήρχε ζήτηση, δεν θα υπήρχε προσφορά, για παρουσίαση εννοώ. Και το λέω από τη σκοπιά κάποιου που δοκιμάζει συνεχώς, παρουσιάζει και ενημερώνει. Αν δεν υπήρχε ζήτηση σε τέτοιου είδους ενημέρωση, θα είχα λόγο να το κάνω? Δύσκολα. Τώρα το κατά πόσο αλήθεια χρειάζεται κάποιος την χ ψ καινούρια συσκευή, αυτό επαφίεται στα κριτήρια και τις απαιτήσεις του καθενός. Υπάρχουν άτομα που παίρνουν ένα μοντ και ένα ατμοποιητή την εβδομάδα, υπάρχουν και άλλοι που μια χαρά τη βγάζουν με ego+bdc aspire. Ο καθένας για δικούς του λόγους και απαιτήσεις.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 29, 2015, 11:43 »
Ribot, σεβαστό και νομίζω δε θα διαφωνήσω στην ουσία του. Γι' αυτό και λέω ότι δεν μπορεί να είναι απλό χόμπυ κάτι που σου δημιουργεί τέτοια εξάρτηση. Αν όμως από την εξάρτηση περάσουμε σταδιακά στην εμπειρία και την απόλαυση, τότε φαντάζομαι και ελπίζω να είναι πολύ πιο ελεγχόμενα τα πράγματα. Προσωπικά νομίζω αυτό θα ήθελα κάποια στιγμή, να είναι σαν το καλό κρασί που θα συνοδεύσει το γεύμα μου ή μια ωραία κρύα μπύρα στο τέλος της μέρας. Δεν είναι αθώο ούτε το αλκοόλ, αλλά με μέτρο ομορφαίνει τη ζωή. Να φτάσουμε εκεί που μάλλον είναι ο Cruiser 79 δηλαδή και να μη χρειαζόμαστε τα 20+mg νικοτίνης για να βγάλουμε τη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 29, 2015, 11:51 »
Και όμως ΟΛΑ τα χόμπυ δημιουργούν εξάρτηση...

Υπάρχουν άνθρωποι που ζουν και αναπνέουν γιά το χόμπυ τους είτε λέγετε κυνήγι είτε ψάρεμα είτε bowling είτε συλλογή διάφορων αντικειμένων κ.λ.π κ.λ.π

Και έχω και άλλα όπως μοτοσυκλέτες , αυτοκίνητα , τηλεκατευθυνόμενα... κ.ο.κ

Πόσο μάλλον γι' αυτό που συζητάμε εδώ που από μόνο του είναι εξάρτηση...

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 29, 2015, 11:54 »
Εάν  έβαζα  ένα  τίτλο  στην  ατμιστική  μου   εμπειρία   θα  έλεγα  ………..ΑΠΟΛΑΥΣΗ …..ΧΩΡΙΣ  ΕΝΟΧΕΣ 
 
Αυτό  και  μονό  σε  ψυχολογικό  επίπεδο  και  όχι  στο  ουσιαστικό  [  σιδερά ]  μου  αρκεί 
 
Αν  και    σήμερα  τα  εργαλεια  που  υπαρχουν και  όχι  κάτι  cartoμαπα  που  είχαμε  πιο  παλιά  ανεβάζει   το  απόλαυση  χωρίς  ενοχές  Χ 1000 

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 29, 2015, 12:00 »
Ας λαβουμε υπ' οψιν οτι μια γυναικα ΠΟΤΕ δεν θα καταλαβει εντελως το πως ενας αντρας τα χωνει (και ανυπομονει κι ολας...) για καινουργια "παιχνιδια" που του προσφερουν χαρα/απολαυση/εξαρτηση...  . Αντιστοιχα ενας αντρας ποτε δεν θα καταλαβει ποτε ποιος ο λογος υπαρξης μιας τσαντας που κανει πανω απο 100 ευρω  :)) :))
 TOYS FOR BOYS

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί τιμών, (υπερ)καταναλωτισμού, μόδας και ποιότητας
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 29, 2015, 12:31 »
εγω μετα απο αρκετες αποτυχημενες αγορες κατεληξα επιτελους σε 2 καλες συσκευες και 2 ατμοποιητες ( σχ350- ατερμον - καυφουν v4 - σαμπ τανκ , αντε και ενα μαγκμα ) και μετα απο ενα χρονο ειναι η πρωτη φορα που δεν σκεφτομαι απολυτος τπτ για αγορες ...


εχω να πω στα νεα παιδια να παρουν 2 καλα πραγματακια και να μεινουν εκει γιατι οσο χομπυ και αν ειναι δεν εχει τελειωμο - ευχαριστηση.. οταν με καθε αγορα ψαχνεις για την επομενη δεν απολαμβανεις ατμισμα , απλα χαλας χρονο και χρημα και ευχαριστημενος δεν εισαι ποτε

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560049 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364