vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

543 επισκέπτες, 8 χρήστες
sf.christou, maprix, giorgos1999, dkostas, Sergios, Jorge, bloodlessz, kyrgiannis

Twitter

DIY υγρά και αρώματα που σκουραίνουν μεσα στο Τανκ γρήγορα -Λόγοι - Εμπειρίες

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Ηθελα απο καιρο να ανοιξω αυτο το νημα για να δωσουμε τις δικες μας εμπειριες ποιοι ειναι οι λογοι που ενα Diy  υγρο ή άρωμα ή έτοιμο υγρό οταν το βαλουμε στο τανκ και ατμιζουμε πολυ γρηγορα σκουραινει το χρωμα του και φτανει μεχρι σκουρο καφε ακομα και μαυρο ...

1)Ποιοι είναι οι λόγοι που συμβαίνει  αυτο ?
2) Ποια υγρα απο δική σας πειρα σας το δημιουργησαν (συστατικα αν ειναι DIY)
3) Αρωματα αν εχετε εμπειρίες που δημιουργούν αυτο το φαινόμενο

Οταν αρχιζει να σκουραινει το υγρο μετα απο μερικες ώρες ή κατα το διαστημα της ημερας σιγα σιγα αλλαζει και η γευση και στο τελος παιρνουμε και καμενο ... Το θεμα αυτό εχει πολλα νηματα στο εξωτερικο που ασχολουνται με το αυτο και μαλιστα λενε την γνωμη τους αν κανεις ενα search  στο Google "why is my e liquid turning brown" ή "e liquid  turning brown tank"  θα καταλαβαιτε τι εννοω ...

Την περασμενη εβδομαδα ειχα μια τετοια εμπειρια με τετοιο φαινομενο οταν εβαλα Ry 4 DB  και μαζι ανανα ... σε 100% VG μετα απο μερικες ωρες ατμισματος  το υγρο ενω ηταν ανοιχτο χρυσαφι έγινε σκουρο μελι προς το καφε .. και μετα απο καποιες ωρες μετα .. εβγαλε καμενο και μετα το βαμβακι και η αντισταση ηταν για αλλαγμα ... μεσα σε μια μερα ... .. και υπαρχουν και αλλα παραδειγματα τετοια απλα μερικα υγρα που κανουμε ειναι σκουρα απο την αρχη και δεν το καταλαβαινουμε αμεσως το φαινομενο



ας πουμε ο καθενας την εμπειρια του σχετικα με το θεμα

Αποσυνδεδεμένος billy

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Το σίγουρο είναι οτι το άρωμα fotia τής atmos όπως και να το αναμείξεις,σε όποια αναλογία.... σκουραίνει τόσο,που γίνεται κατάμαυρο.Δεν ξέρω τον λόγο..κατάλοιπα μού είπε κάποιος :innocent:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
οπως και στο καφε απο atmos lab  το εχω δει ... γενικα οπως λενε καποιοι εξω στο εξωτερικο  το προβλημα αν ειναι προβλημα δεν ξερω εσεις θα μου πειτε το χρωμα που σκουραινει το δημιουργουν συνηθως τα γλυκα υγρα και οσα περιεχουν ζαχαρη ή καραμελα.... :confused1: :hmmm: :hmmm: :dontknow: λενε δημιουργητε καραμελοποιηση και παει και κολλαει στην αντισταση και αρχιζει να δημιουργει μακα και σιγα σιγα τα καταλοιπα λερωνουν το υγρο που απο ανοιχτο ή διαφανες αρχιζει να σκουραινει

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Αυτό για τις καραμέλες, ή δεν ισχύει γενικά ή δεν ισχύει για όλες τις καραμέλες. Βάζω συχνά Carabela της AtmosLab και δεν έχω τέτοια φαινόμενα. Ούτε σκουραίνει το υγρό, ούτε χρειάζεται να αλλάξω νωρίτερα την αντίσταση. Σε ατμοποιητή μεγάλο Aspire Nautilus πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 12, 2015, 23:05 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος powerwolf

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Εγω παλι το εχω αυτο με το voodoo της halo..το συγκεκριμενο υγρο ενω ειναι απο τα αγαπημενα μου, μεσα στην μερα απο μελι ανοιχτο γινεται σκουρο, και φυσικα αλοιωνεται κατα πολυ η γευση με αποτελεσμα να αλαζω βαμβακι ανα 24ωρο..

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
οχι με ολες Λευτερη σε αυτο συμφωνω αλλα τουλαχιστον να δουμε γιατι και που συμβαινει αυτο το φαινομενο ... που ενω αρχιζεις καλα με το υγρο και το ατμιζεις μετα απο καποιες ωρες αρχιζει να αλλαζει σιγα σιγα χρωμα .. και καποια στιγμη χανει και την γευση

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
θα ήθελα πολύ να συνεισφέρω στο νήμα, αλλά δεν βάζει πάνω από μισή - μία ώρα ατμίσματος υγρό στον kayfun μου και δεν προλαβαίνει να αλλάξει χρώμα :)

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
RY 69 απο atmos... Έτοιμο υγρό που το πείρα για πρώτη φορά χθες για δοκιμή… γεμίζω expromizer με ανοιχτό χρυσαφί το πρωί  ατμοίζω χαλαρά και μέχρι το απόγευμα λίγο λιγότερο από μισό  τανκ – μπρούτζος  :hmmm:   
 

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
επειδη κι εγω το επαθα με το voodoo το μονο που μπορεσα να υποθεσω ειναι οτι εφοσον χρησιμοποιουσα aerotank mega που εχει ανοξειδωτο ατσαλι και γυαλι πυρεξ φταιει η αντισταση. Πιθανως η οξυτητα καποιων υγρων ειτε ετοιμων ειτε diy αλληλεπιδρα με την αντισταση κ την οξειδωνει. Αποτελεσμα η μακα της αντιστασης που βραζει μαζι με το υγρο αναπληρωσης μεσα στο τανκ αλλοιωνει το χρωμα και τη γευση.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου


Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Το έχω παρατηρήσει σε genesis από λάθος τύλιγμα του σύρματος πάνω στο mesh ή αν έχω αργήσει να αλλάξω σύρμα στην  αντίστασή μου.

Σε βαμβάκι/φυτίλι υπάρχουν υγρά που αφήνουν έντονα κατάλοιπα πάνω στην αντίσταση, Voodooo   πού αναφέρθηκε,  bebeca ,  El toro (όλα) κλπ.  με αποτέλεσμα να μαυρίζει  πολύ ποιο γρήγορα από ότι έχουμε συνηθίσει,  και να σκουραίνει το υγρό ακόμα και μετά από πέντε ml.

Σε DIY νομίζω συμβαίνει αν χρησιμοποιήσουμε αρκετά μεγαλύτερη αναλογία αρώματος από την προτεινόμενη.  Μου έχει συμβεί με Maxx Blend  της FA.

 Εύκολα μπορεί να συμβεί αυτό και σε ανάμιξη αρωμάτων,  όπου εκεί πρέπει να κοιτάμε το συνολικό ποσοστό  αρώματος , παρά το ότι τα επιμέρους που χρησιμοποιούμε συνήθως έχουν διαφορετικά ποσοστά από μόνα τους.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Cream Kalua Type της TPA DIY σε αναλογίες PG/VG 50-50, 65-35, 80-20. Δεν δοκίμασα σε 100-0...
Επίσης, επειδή το είχα παρατηρήσει και παλιότερα με κάποια άλλα υγρά (που δε θυμάμαι ποια ήταν) είχα εντοπίσει τότε ότι έπαιζε κάποιο ρόλο και το σύρμα που χρησιμοποιούσα. Με άλλο σύρμα ήταν λιγότερο έντονο το φαινόμενο.



Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
οπως απο δικα μου πειραματα το φαινομενο μειωνεται δραματικα αν το κοιλ εχει ανοιχτες σπειρες ..βεβαια τα πειραματα συνεχιζονται .... σιγουρα τα γλυκα αρωματα εχουν θεμα μακας απο οτι διαβαζω αλλα και γενικα και το ποσοστο αρωματος ..

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Αφήστε τα υγρά αυτά μερικούς μήνες και θα δείτε που αλλάζουν χρώμα όπως και να χει. Η θερμότητα στον ατμοποιητή επιταχύνει τη διαδικασία, γι'αυτό κιόλας κάποιοι θερμαίνουν τα DIY τους ώστε να ωριμάσουν πιο γρήγορα.


Αυτό ότι χαλάει η γεύση δεν ισχύει πάντως. Απλά κάποιες γεύσεις μπουκώνουν πιο γρήγορα, όποιου χρώματος και να ναι. Συνήθως οι γλυκές.

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Το ίδιο έχω προσέξει και εγώ..θεωρητικά πάντα ένα micro coil λόγο "όγκου" και ότι είναι συμπαγές..πιάνει μεγαλύτερου μεγέθους μάκα και είναι πιο εύκολο να αποκολληθούν μικρά μέρη του ικανά να μαυρίσουν το υγρό.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
1)Αφορά τα υπολείμματα του υγρού σχεδόν αποκλειστικά. Άρα στήσιμο που μαζεύει πιο γρήγορα μάκα..
2)Σε μεγαλύτερο βαθμό τα σκουρόχρωμα, και
3)σε κλίμακα αυτά που ωριμάζουν γλυκά>καπνικά>φρουτένια.
4)Λιγότερο προς καθόλου σε ατμοποιητές όσο το φιτίλι/αντίσταση δε βουλιάζει στο υγρό genesis>top coil>kayfun>spheroid.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180413 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535331 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59725 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14765 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085214 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10158 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12