vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

280 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, tibolaso, Buliwyf, maprix, Jorge, thebull, πολυς

Twitter

Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Εχοντας δει αρκετές φωτό από συμφορουμίτες με πεντακάθαρα βαμβάκια μετά από αρκετά ml, αποφάσισα να δω τι κάνω λάθος.
Δοκίμασα microcoil, ανοιχτές σπείρες, πολύ βαμβάκι, λίγο βαμβάκι, ψηλά, χαμηλά την αντίσταση μα ότι κι αν έκανα μετά από κάποια ml υπήρχε μαυρίλα στο βαμβάκι η οποία δεν οφείλεται σε κάψιμο του (δουλεύω στα 8-13watt).
Σε ένα ποστ ανέφερε συμφορουμίτης πως δουλευε σχετικά ψηλά για τα δικά μου δεδομένα (17-22watt) όμως το βαμβάκι του ήταν πεντακάθαρο μετά από πολλά ml. Το δοκίμασα και βουαλά - μετά από 20 ml, ίχνος βρωμιάς.
Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος; Κάνω κάτι λάθος; Την μουτζούρα στο βαμβάκι την έχω και με καρααραιωμένα υγρά όχι μόνο πχ στο tribeca, αν και δεν αντέχω να ατμίσω tribeca στα 20watt για να δω διαφορές.
Σήμερα το πρωί μετά από 3ml over the rainbow με nakamichi, και ni200 στα 0,13 (10-12watt) υπήρχε εμφανής ένδειξη μουτζούρας στην αντίσταση και στο βαμβάκι. Αναπλήρωσα με σχεδόν σκέτη βάση, δηλαδή κάτι αραιωμένα καπνικά που κρατάω για τον orchid, και έδωσα πόνο (25-30watt), μετά από 2 σχεδόν τανκάκια (σε αυτά τα βατ το πίνει το υγρό σαν νεράκι) το βαμβάκι φαινεται άσπρο μέσα από τις σπείρες της αντίστασης και η αντίσταση δεν φαίνεται να έχει υπολείματα υγρού.
Η μέχρι τώρα εμπειρία μου δεν μου επιτρέπει να βγάλω συμπεράσματα για το τι κάνω λάθος (μήπως υπερτροφοδοσία;) το σίγουρο είναι πως δεν είναι σωστό να πρέπει να ατμίζω στα 20+ για να διατηρώ το βαμβάκι μου καθαρό, δεν θα το κάνω ούτως η άλλως...
Δεν με πειράζει να αλλάζω βαμβάκι (και κάθε μέρα δεν τρέχει τίποτα) αλλά νομίζω πως κάπου σφάλω.

Την υπερτροφοδοσία τώρα την σκέφτηκα για να είμαι ειλικρινής οπότε και θα συνεχίσω τις δοκιμές με χαμηλά βατ και πολύ κλειστά υγρά να δω τι θα γίνει.
Αν έχει κάποιος καμιά ιδέα ας την πει.
Ευχαριστώ,
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 06, 2015, 17:36 »

Και μια φωτό από το σημερινό τεστ. Νομίζω φαίνεται το βαμβάκι.
Το ξέρω πως η αντίσταση μου έχει τα χάλια της :-)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 06, 2015, 17:44 »
Τι γλυκερινη ειναι (VG - PG) , ποσο καθαρη ειναι , ποσο αραιωμενη ειναι , ποσο αρωμα εχεις βαλει στα πόσα ml , πιο αρωμα εχεις βαλει , πιο βαμβακι , τι βαμβακι , πόσο βαμβακι , τι συρμα , πιο συρμα , τι διαμετρο .......μου ξεφυγε κατι ;;;
Ααααααααα...........και ποσα ml


Στο τελος , ενα βασικο κεφαλαιο ειναι φυσικα και τα Watts.


Σιγουρα τα Watts εχουν μεγαλο ρολο στο θεμα , αλλα επειδη δεν ειναι το Α και το Ω του θεματος , θα πρεπει να υπολογισουμε και τα υπολοιπα

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 06, 2015, 17:57 »
Εγω να πω την αληθεια δεν εχω δοκιμασει με πολλα βατ, σταθερα παντα ατμιζα απο 6-10 βατ περιπου. Τις τελευταιες μερες μου χει καρφωθει στο μυαλο οτι το βαμβακι μου μαυριζει ευκολα και μονο και μονο που το σκεφτομαι μου φαινεται οτι αλλοιωνει και την γευση (ευκολα εννοω πως με 5-10μλ)
Καυφου, 28αρι Kanthal,2.5 διαμετρο, 7 σπειρες μικροκοιλ με ιγο ανοιχτες σπειρες, Nakamichi - KGD βαμβακι, και υγρα DIY 50/50 Umami βαση, ατμος αρωματα...
Αν το ιδιο βαμβακι το πλυνεις φαινεται οκ, αλλα αν ειναι να μπω στην διαδικασια σε καθε γεμισμα να το κοιταω, το αλλαζω κιολας
Δεν εχω ιδεα αν τα πολλα βατ, αποτρεπουν αυτο το αποτελεσμα, αλλα θα το δοκιμασω αν τυχον ειναι ετσι. Αλλιως δεν ξερω τι αλλο να κανω...

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 06, 2015, 18:00 »
Τρικαλινέ τάπες όλα. :thumpup: :laugh1:

Ολα μετράνε αλλά το πιο βασικό κατά τη γνώμη μου είναι το άρωμα και η ποσότητα ανά ml.
Άτμισε σκέτη βάση και θα δεις την αντίσταση και το βαμβάκι ή το φυτίλι να αργούν πάρα πολύ να
μαυρίσουν.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 06, 2015, 18:12 »
Νομίζω είχε συζητηθεί παλιότερα για το φιτίλι, λιγότερα watt από ένα όριο, σημαίνει πως δεν υπάρχει αρκετή εξάτμιση, οπότε περισσότερα κατάλλοιπα.. Αλλά δε δίνω τόση σημασία γιατί πράγματι νομίζω παίζει πιολύ μεγαλύτερη σημασία το υγρό, και καθώς αλλάζω πολά στο ίδιο βαμβάκι δεν μπορώ να το παρατηρήσω.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 06, 2015, 18:32 »
Nαι εχει γινει και πιο παλια η συζητηση.
Προσωπικα εχω δει οτι με σκετη που λεει και ο Papoys , δεν μαυριζει ουτε το συρμα , ουτε το βαμβακι , αρκει να εχει σωστη αραιωση και να μην ειναι σκετη για παραδειγμα.


Συγκεκρημενα με τη Βανιλια του Atmos Lab , εχω αρκετα καταλοιπα.
Με σκετη γλυκερινη , σχεδον διπλασια ml.
Με το Fotia Αtmos Lab ............. μανα μου γλυκια.......


Tα watts σε μενα δεν ειναι ποτε σταθερα , γιατι ατμιζω μονο με μηχ/κα.  Δεν εχω VV/VW..... ;D
Oποτε μπορω να μιλησω μονο για ml και οχι για το ποσα Watts αντεχει το στησιμο μου........ ;D

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 06, 2015, 18:55 »
δεν νομιζω να παιζει ρολο το ανεβασμα στα watt  για να διατηρησεις οσο το δυνατο καθαροτερο βαμβακι .. και που νομιζω ειναι πιο ευκολο να το μαυρισεις με ανεβασμενα γκαζια .. αν δεν εχεις και καλη τροφοδοσια υγρου ...   εγω νομιζω οτι τα υγρα και ιδιαίτερα τα αρωματα κανουν την ζημια στο συγκεκριμενο θεμα ...  ενα πραγμα που παρατηρησα ακομα ειναι οτι αν ειναι πολυ ανοιχτες οι σπειρες και εχουν εμφανη κενα μεταξυ τους το βαμβακι μαυριζει πιο γρηγορα ... ακομα παρατηρησα οτι εκτεθημενες ακριανες σπειρες χωρις να ειναι σε βαμβακι δινουν ευκολα μαυρισμα και καψιμο ... δεν ειπα στο αερα να ειναι αλλα να μην εχουν αρκετο βαμβακι ... ( το μαυρισα μια μερα και το FF)  ..


Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 06, 2015, 21:00 »
Επειδή (όπως παρατηρήσατε) δεν ήμουν σαφής.
Οι δικές μου διαπιστώσεις διαφέρουν και γιαυτό ψάχνω το λάθος μου.
Ας πάρουμε ένα από τα αγαπημένα μου υγρά. bebeca mist αραιωμένη 1 προς 1 με DIY 75-25 vg/pg after-8 pure στα 6mg/ml.
Στήσιμο με ni200 32αρι, 9-10 ανοιχτές σπείρες σε 2,4μμ (γύρω στα 0,13Ωμ). Για βαμβάκι kgd ή nakamichi.
Κάνω 2-3 τανκ (γύρω στα 12-13ml) στα 9-13watt και το βαμβάκι βγαίνει μαύρο στο σημείο της αντίστασης. Και σίγουρα δεν έχει παίξει καμένο.
Αλλάζω βαμβακοαντίσταση (ίδιο setup) ανεβάζω στα 22-25watt (άντε και λίγο πιο πάνω για λίγο) κάνω 20ml βγάζω το βαμβάκι και δεν έχει ούτε ίχνος μαυρίλας. Επειδή η αντίσταση δεν έχει μάκα δεν την αλλάζω αλλά βάζω νέο βαμβάκι. Ομως πέφτω πάλι στα watt (δεν αντέχω τα πολλά έτσι κι αλλιώς) γύρω στα 15 (ίδια αντίσταση, ίδιο υγρό) και μετά από 10ml εμφανής μαυρίλα στην αντίσταση και στο βαμβάκι. Λιγότερη από όταν ήμουν στα 10-11watt αλλά καμία σχέση με το πως ήταν το βαμβάκι όταν άτμιζα στα 20+.
Ολα αυτά με Τηλέμαχο, όπου το λάθος στήσιμο είναι πολύ δύσκολο και σε συνδιασμό με το rdna το καμένο δεν παίζει.

Για πολύ ή λίγο βαμβάκι δεν παίρνω όρκο. Ομως δεν νομίζω να έχω υποτροφοδοσία.

Το στήσιμο της φωτό απο πάνω το συνεχίζω για το τελευταίο ml του τανκ στα 10watt. Να δω τι θα γίνει μέχρι να τελειώσει.

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 13, 2015, 12:41 »
Η αντίσταση δεν παίζει ρόλο?  Μια αντίσταση 0,5Ω στα 5V θέλει 50W (Νόμος του Ωμ), ενώ στα 2Ω θέλει 12,5W.
Το πάχος του σύρματος, και η διάμετρος της σπείρας τι σημαίνουν για το άτμισμα?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 13, 2015, 12:50 »
Σε ηλεκτρονικά mod η αντίσταση δεν παίζει ρόλο στην ισχύ του ατμίσματος. Ναι μεν όπως λες 0.5Ω στα 5V είναι 50W αλλά και 0.5Ω στα 2.5V είναι 12.5W.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 13, 2015, 12:53 »
Γνώμη μου πως ΚΥΡΙΟ ρόλο στο μαύρισμα παίζει το ποσοστό αρώματος.
Ιδού το αποτέλεσμα 15 ml υγρού με 22% άρωμα.


Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 13, 2015, 18:36 »
Ανάλογα το άρωμα αλλά ναι βοηθάει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 13, 2016, 23:13 »
Ναι αλλά ο άνθρωπος ειχε το.ιδιο υγρο σε ολα τα πειραματα...  Αρα διαπιστωνει οτι η μοναδικη παραμετρος που αλλαζε ηταν τα watt. Χμμμ... Αρα με τοσο χαμηλη αντισταση με χαμηλα βατ ζοριζόταν περισσοτερο η αντισταση; ενω με τα ψηλα δουλευε καλυτερα; και τι σημαινει αυτο για την οξειδωση των μεταλλων; Ενας χημικος παρακαλω!

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Πολλά watt, καθαρό βαμβάκι - Λίγα watt, βρώμικο βαμβάκι
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 13, 2016, 23:19 »
το μεγαλο ποσοστο ειναι το αρωμα..το απατσι της ατμος ας πουμε σε μια ωρα ατμισματος νομιζεις οτι εχεις να αλλαξεις αντισταση βαμβακι καμια 20αρια μερες.τα βατ εχουν ενα μικρο ρολο στα καταλοιπα που μπορει να αφηνει το υγρο λογο ελειπης εξατμισης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 175 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181401 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 57 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34375 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60354 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16633 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138758 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085896 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63