vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;

Αποσυνδεδεμένος pefkiotis

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 03, 2015, 23:32 »
Από προσωπική εμπειρία έχω δει ότι αν δώσεις σ ένα καπνιστή απλόχερα συσκευές συνήθως δε το εκτιμάει. Εγώ έδωσα κάποτε ένα μηχανικό singelei σ ένα φίλο και ένα kayfun και μου την είπε κιόλας μετά από μερικές μέρες ότι πήγε χαμένος ο φορτιστής που γύρισε στο τσιγάρο και τον ξόδεψα

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 03, 2015, 23:35 »
Παρ' ότι κι εγώ έχω δημιουργήσει ατμιστές, παρατήρησα οτι αυτοί που απέτυχαν ήταν αυτοί που κάτι τους πρόσφερα....

Καταλήγω πλέον στο συμπέρασμα οτι όταν ο άλλος έχει αποφασίσει και άνεργος να είναι, θα βρει τον τρόπο να αποκτήσει τουλάχιστον τα απαραίτητα. Πως είναι δυνατόν να βρίσκει τα περισσότερα που χρειάζονται για το κ.τ. και όχι τα λιγότερα για το η.τ.? Απλά το "δεν έχω" είναι μια καλή δικαιολογία (για τον εαυτό του και μόνο) για να μην προσπαθήσει.

Ακόμη και την βοήθειά μου έχω αρχίσει να περιορίζω, διότι βλέπω αδιάβαστους να εμφανίζονται ως ξερόλες και με ένα μήνα στο χώρο να με πρίζουν με αμφιβολίες στα λεγόμενά μου. Συστήνω κάτι και στη συνέχεια με αναγκάζουν σε συγκριτικά με σχεδόν όλα τα αντίστοιχα μοντέλα. Αντί να διαβάσουν, να ψαχτούν, να πειραματιστούν και να βοηθάω κι εγώ, τα θέλουν όλα έτοιμα. Δύσκολα πλέον θα προσφέρω τη βοήθειά μου, εκτός αν μου ζητηθεί. Και πάλι ανάλογα... :hmmm:

Λυπάμαι για τα παραπάνω γιατί με πολύ ενθουσιασμό θέλω να προσφέρω προκειμένου να απομακρύνω κάποιον από το κ.τ.. Τελικά όμως αν δεν το θέλει πραγματικά ο ίδιος.....

Από την άλλη χαίρομαι που βλέπω τόσους συνατμιστές να έχουν διάθεση να βοηθήσουν και να προσφέρουν ακόμη κι από την τσέπη τους  :)

Αποσυνδεδεμένος rodokanator

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 03, 2015, 23:54 »
Προσωπικα εχω φτιαξει καμποσα μοντακια πληρωνοντας τα υλικα απο την τσεπη μου και εχω χαρισει παλαιοτερα ατμιστικα υλικα σε ατομα που θελω να βοηθησω να κοψουν το καπνισμα.Οσοι το εκτιμησουν και κανουν σοβαρη προσπαθεια εκτιμωντας το κοπο και τα εξοδα μου εχουν παντα βοηθεια απο εμενα.Οι υπολοιποι που παρατανε αυτα που τους εφτιαξα ή εδωσα  :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: και παιρνουν το πακετακι τους πολυ απλα βγαινουν χαμενοι και δεν ξανασχολουμαι μαζι τους.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 04, 2015, 00:00 »
Όχι.
Με την ίδια λογική που δεν θα χάριζα μια βίβλο ή ένα διαρκείας της ομαδάρας ή κουπόνια οικονομικής ενίσχυσης του κόμματος.

Εκτός αυτού, σε πολλές περιπτώσεις θα κατέληγε δυσφήμηση στο άτμισμα λόγω μη εκτίμησης του δωρεάν.

Την γνώμη μου θα την πω μόνο αν ερωτηθώ ή προκληθώ.
Με μεγάλη χαρά και ευχαρίστηση θα δώσω εξοπλισμό που δεν χρησιμοποιώ, αν μου ζητηθεί.

Η μετάβαση στον ατμό, είναι πολύ σοβαρή κι απ' ότι δείχνουν οι μέχρι στιγμής έρευνες, σωτήρια απόφαση, για να την κάνω εγώ δωράκι.

EDIT
Τα ως άνω σε άτομο που δεν έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον διακοπής καπνίσματος.

Σε περίπτωση που "ο άλλος" παλεύει με ελλιπή εξοπλισμό λόγω οικονομικής ανέχειας, δεν απαντώ, προσωπικό δεδομένο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2015, 00:52 από microchip »

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 04, 2015, 00:13 »
Από προσωπική εμπειρία έχω δει ότι αν δώσεις σ ένα καπνιστή απλόχερα συσκευές συνήθως δε το εκτιμάει. Εγώ έδωσα κάποτε ένα μηχανικό singelei σ ένα φίλο και ένα kayfun και μου την είπε κιόλας μετά από μερικές μέρες ότι πήγε χαμένος ο φορτιστής που γύρισε στο τσιγάρο και τον ξόδεψα
Συμβαίνει συχνά. Και μάλιστα συνοδεύεται με την άποψη ότι το άτμισμα βλάπτει περισσότερο από το κάπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 04, 2015, 00:14 »
Οπου συμφωνώ και έχω κάνει κάτι παρόμοιο ..ήδη έχω κάνει like.

..σε γενικές γραμμές όμως έχω χαρίσει πάρα πολλά "πραγματάκια" που έχω αντικαταστήσει με νεότερα (..σίγουρα όχι πάρα πολύ μεγάλης αξίας, καθώς εκείνα τα πουλάω έστω και σε πολύ καλύτερες τιμές από ότι πραγματικά αξίζουν) ..σε φίλους και συναδέλφους ..και αναλόγως την φιλία - συμπάθεια που έχω με κάποιον από αυτούς, έχω πάει και μαζί τους για να κάνουν την "καλύτερη δυνατόν αγορά" {..είτε για να μην τους πουλήσουν "κάτι άλλο", είτε (..άν έχω κάποια γνωριμία) ..για να τύχουν μιάς κάποιας έκπτωσης}.

..σε μερικούς δε από αυτούς (..τους πιό "κολλητούς"), έχω κάτσει και δείξει - στήσει αντίσταση {..όταν περνάνε σε επισκευάσιμους (..που συνήθως εγώ τους προτρέπω)}, καθώς επίσης τους έχω δώσει σύρματα, υγρά και βαμβάκια (..μικροποσότητες και μόνο για δοκιμή), μέχρι να καταλήξουν.

Ευτυχώς τυχαίνει και ήταν (..οι επιλεγμένοι), "κάποιου επιπέδου" ..έμαθαν γρήγορα και τώρα ατμίζουμε παρέα!!

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 04, 2015, 00:19 »
Συνήθως οι περισσοτεροι από εμας ξεκινανε από τον εργασιακο τους χωρο και συγγενείς αλλα και φιλους.

η δικη μου εμπειρια είναι ότι στην δουλεια μου δημιουργησα τουλάχιστον 10 ατμιστες.

στην αρχη τους βοηθησα παρα πολύ προσφεροντας δικα μου πραγματα που δεν χρησιμοποιουσα αλλα ηταν ακρως λειτουργικα.


και αυτό ηταν μονο η αρχη.μετα καλομαθε η γρια στα συκα και αρχισαν να απαιτουν κιολας ειτε για υγρο ειτε για συρμα αλλα ακομη και για το στησιμο αντιστάσεων.

και όταν αυτό δεν ηταν εφικτο να γινει στραβομουτσουνιαζαν κιολας.


εβαλα χ μεγαλο και τα παρατησα εννοείται και τους αφησα και ξαναγυρισαν στο περιπτερο.


εχω που εχω τα δικα μου (παιδια σκυλια υποχρεώσεις) θα εχω και ολους αυτους τους χαβαλέδες-τσαμπατζηδες.


από εδώ και περα η μονη βοηθεια που δινω είναι να συστηνω πολύ ευχαρίστως μαγαζια να πηγαινουν εκει και να τους πρηζουν.στο φιναλε είναι και η δουλεια του.και από αυτην ζουνε.




ποσο δικαιο εχεις ? μακραν το καλυτερο ποστ σε αυτο το θεμα ...


, καλο ειναι να βοηθαμε αλλα ο κοσμος δεν εχει μπεσα πλεον παιδια , δε σεβετε .δεν εκτιμα και απαιτει με περισιο θρασος απο ενα σημειο και μετα ...

το εχω βιωση αυτο και ακουσα και πολλες κουβεντες κιολας χωρις να φταιω..

εγω 1 χρονο πριν αρχισα σιγα σιγα να σκεφτομαι να περασω στο ηλεκτρονικο τσιγαρο , εκανα ενα καφε , γκουγκλαρα ηλεκτρονικο τσιγαρο , μπηκα σε 3-4 μαγαζια και αποφασισα να παρω ενα σετακι που μου εκατσε στο ματι γιατι δεν ειχα ιδεα τη ειναι , πως ειναι και τη κανει ...

οπως το πηραμε αποφαση οι περισσοτεροι και ανοιξαμε τα στραβα μας μονοι μας ας το κανουν οσοι πραγματικα θελουν να ξεφυγουν απο το τσιγαρο...

στο φβ ξερουν να μπαινουν οι περισσοτεροι και εχουν γινει μαστερ ... να ψαχτουν για κατι πιο ουσιωδες στο ιντερνετ κανουν πως δεν ξερουν .... στη ζουλα να τη βγαλουν παλι.


πλεων δεν κανω καθολου κουβεντα για το ατμισμα πουθενα, αντιθετως το κοβο κιολας αν οι ερωτησεις γινονται κουραστικες, δειχνοντας ενα καταστημα να πανε να δοκιμασουν ...


οπως ειπε και ο γιωργος , εχουμε οικογενειες , δουλιες , προβληματα να λυσουμε , θα πληρωνουμε και για τα παιχνιδακια τον τσαπατζιδων και να ερχονται μετα απο καιρο και να πουλανε και πνευμα κιολας ...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2015, 00:33 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 04, 2015, 00:22 »
Δεν ήθελα να το ποστάρω, γιατί ξέρω την τύχη των μεγάλων ποστ (ΔΕ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ) αλλά επειδή τα έστειλα σε πμ σε συνατμιστή, θα τα κάνω copy κι όποος θελει θα τα διαβάσει. Δύο πράγματα λοιπόν, πως ξεκίνησα το άτμισμα (που τα έχω ξαναπεί) και τι έγινε σήμερα και με έπεισε να γράψω το θέμα.

Εγώ τον Οκτώβρη του 2010 πήρα ένα cigarrete look χωρίς νικοτίνη στη μάνα μου, γιατί ήξερα πως ήθελε να το κόψει. Ένα χρόνο μετά, αφού αυτή τα κατάφερε στο δίμηνο μου το δίνει στα γενέθλιά μου. Φυσικά δε δούλευε πλέον, της το είπα και συνέχισα να καπνίζω. Χωρίς να έχει ιδέα, πήγε στο φαρμακείο και πήρε καινούργιο, και μου λέει αν θες μου είπαν πως έχουν και με νικοτίνη. Το έκανα δύο εβδομάδες χαλόντας τα διπλά λεφτά από τα τσιγάρα για να της κάνω τη χάρη και να μην την απογοητεύσω. Βλέπω σε μπαρ τύπο με ego, ο οποίος δε μου λέει τίποτα πέραν του ναι το έκοψα. Πάλι για να μην απογητεύσω αυτόν που προσπάθησε να με βοηθήσει, ψάχνω στο internet αναζήτηση ηλεκτρονικό πούρο, βρήκα τελικά κάτι που του έμοιζε με αυτό του τύπου στο μπαρ (alter ego) και τελικά έφτασα εδώ.

Πάμε στο σήμερα, κάνω δώρο σε μία συνάδελφο ένα istick και έναν subtank γιατί μου έλεγε ότι θέλει να το δοκιμάσει. Δύο συνάδελφοι ακόμα το βλέπουν και λένε "βρε λες;" για στείλε βρε Γιάννη κανένα link. Τους στέλνω, βλέπουν τιμή, μου λένε οκ θα το δω, και έρχονται η μία με ένα ego-T κι η άλλη με ένα elipse μαϊμού. Εκεί έχω την απόφαση, ή τσοντάρω, ή δοκιμάζουν αυτό που τους έδωσε ο ξάδερφος που προφανώς δεν τα κατάφερε, και το χάσαν το παιχνίδι παντοτινά.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 04, 2015, 00:26 »
... δεν είμαι οικονομικά ευκατάστατος. ...
...υπήρχαν περίοδοι που κόλαγα με σελοτέιπ ραγισμένο CE4...
...άτμιζα υγρά που θεωρούσα (και ήταν!!) άθλια.
Αλλά η χαρά του κόβει κάποιος το τσιγάρο... ...τελικά μπορώ να τσοντάρω και να του το φτάσω σε κόστος γελοίο για να μην το ξεκινήσει λόγω δυσχερειών.

... σε πολλές περιπτώσεις θα κατέληγε δυσφήμηση στο άτμισμα λόγω μη εκτίμησης του δωρεάν.
...Με μεγάλη χαρά και ευχαρίστηση θα δώσω εξοπλισμό που δεν χρησιμοποιώ, αν μου ζητηθεί.

Η συμφωνία έρχεται μέσα από τις φαινομενικές αντιθέσεις...
Νομίζω πως αυτό είναι και το νόημα του νήματος:

-Θα δίνατε εξοπλισμό που δεν χρησιμοποιείτε πια;
-Βεβαίως και ευχαρίστως.

-Θα δίνατε εξοπλισμό που χρησιμοποιείτε ακόμα;
-:o  >:(
- Θα το κόψει...

Οι παλιοί το έκοψαν με μια ego. Με τις διαρροές των ατμοποιητών, με τα χίλια προβλήματα, τα οποία όμως θεωρούσαν φυσικό επακόλουθο μιας αλλαγής ζωής.
Οι νέοι, βομβαρδισμένοι με πληροφορίες, δυσκολεύονται πιο πολύ. Γι αυτούς είναι ανεπίτρεπτο το στάξιμο.

Όποιος θέλει να το κόψει, θεωρεί δώρο το οτιδήποτε μικρό.
Όποιος δεν θέλει, γκρινιάζει.

Κι ας έρθουμε στα υγρά, που δεν είναι ακριβώς ο εξοπλισμός που εννοεί το νήμα, πλησιάζει όμως στην ψυχολογία της πατάτας που έβαλε ο Καποδίστριας να φρουρούν:
Πρέπει να έχω δώσει πάνω από λίτρο diy.
Σε όσους ανέφερα ότι είναι αγορασμένα ένα χρόνο πριν, δεν...
Σε όσους δεν το ανέφερα, περιμένουν με λαχτάρα την επόμενη συνταγή.

Συμπέρασμα:
διαφορετικά βλέπει τη "δωρεά" ο παλιός, που έχει φάει ψωμί και αλάτι με κάτι που τώρα μπορεί στους άλλους να φαίνεται ξεπερασμένο,
διαφορετικά τη βλέπει ο νέος, κι αυτό εξαρτάται και από τη διάθεσή του και από τον τρόπο που θα του το θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 04, 2015, 00:52 »
Σωστός ο συγγραφέας ως συνήθως.
Διόρθωσα.
Αντελήφθην να κάνεις δώρο χωρίς να υπάρχει πρόθεση διακοπής από τον ευεργετημένο.
Θέλει προσοχή η ανάγνωση του πρώτου μηνύματος.
Και σε αυτό το νήμα.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 04, 2015, 01:06 »
Προσωπικα εχω φτιαξει καμποσα μοντακια πληρωνοντας τα υλικα απο την τσεπη μου και εχω χαρισει παλαιοτερα ατμιστικα υλικα σε ατομα που θελω να βοηθησω να κοψουν το καπνισμα.Οσοι το εκτιμησουν και κανουν σοβαρη προσπαθεια εκτιμωντας το κοπο και τα εξοδα μου εχουν παντα βοηθεια απο εμενα.Οι υπολοιποι που παρατανε αυτα που τους εφτιαξα ή εδωσα  :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: και παιρνουν το πακετακι τους πολυ απλα βγαινουν χαμενοι και δεν ξανασχολουμαι μαζι τους.
Ποσο με καλυπτουν τα γραφομενα σου, μια απο τα ιδια αν και ενω λεω δεν ασχολουμαι ξανα ολο και κατι τυχαινει και ....... δεν μπορω να γυρισω την πλατη μου αν δεν κανω και 2η  και 3η προσπαθεια.
Και να ηταν μονο αυτα; Εχω ''σκασει'' λ7 που πηγαν χαμενα αλλα ευτυχως οχι τα περισσοτερα.
Οπως και να χει δεν ειναι κακο να βοηθας (με τον τροπο του ο καθενας)

Αποσυνδεδεμένος Nassos

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #26 στις: Απριλίου 04, 2015, 01:09 »
Μόλις ξεφορτώθηκα τις ego που είχα όταν πρωτοαρχισα μου κόπηκε και η όρεξη για ΄΄δωρεές΄΄. Τώρα βέβαια με τόσους ατμοποιητές που έχω μαζέψει σκέφτομαι να κάνω κανένα δωράκι ακόμα στο μοναδικό άτομο, από τα τέσσερα, που συνεχίζει το άτμισμα :). Νομίζω ότι και τα καλύτερα να δώσεις σε κάποιον που δεν έχει αποφσίσει να κόψει το κ.τ. είναι πεταμένα λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #27 στις: Απριλίου 04, 2015, 01:25 »
Σωστός ο συγγραφέας ως συνήθως.
Διόρθωσα.
Αντελήφθην να κάνεις δώρο χωρίς να υπάρχει πρόθεση διακοπής από τον ευεργετημένο.
Θέλει προσοχή η ανάγνωση του πρώτου μηνύματος.
Και σε αυτό το νήμα.

Ο έτερος συγγραφέας, αν και μη οπαδός ομαδάρας (υποθέτω) απέδειξε πειραματικά ότι και τα κάπως μεγάλα διαβάζονται από μερικούς έστω...

Κι όσον αφορά τα παραπάνω ποστ, μόλις θυμήθηκα ότι η πρώτη μου ego (2011) πήγε σε "ειδικό" μετά από κάποια χρήση από τον λαμβάνοντα, ο οποίος, αφού καθάρισε τον φορτιστή, την έκανε πάλι καινούργια...

Αυτό είναι: αν ο λαμβάνων φερθεί με την ίδια ευλάβεια με τον χαρίζοντα, το "μαραφέτι" ξανανιώνει...

Μην ξεχνάμε ότι αν κάποιος εξοπλισμός φαίνεται πλέον άχρηστος/άκαιρος για μας μπορεί να είναι βασικό εργαλείο για κάποιον που όχι μόνο δεν μπορεί να αγοράσει κάτι επειδή δεν έχει (πες αλεύρι...) αλλά δεν ξέρει λόγω μη πληροφόρησης...

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #28 στις: Απριλίου 04, 2015, 03:15 »
Νομίζω οτι η απάντηση κάθε φορά είναι: εξαρτάται...
Πχ. αγόρασα ένα πολύ καλό starter kit (με επώνυμη vv μπαταρία + ατμοποιητή με airflow και τα παρελκόμενα) στον αδερφό μου. Αλλά κακά τα ψέμματα, μέτρησε οτι ήταν αδερφός μου και φυσικά το οτι ασχολήθηκε ζεστα με το θέμα από την αρχή (το πάλεψε  κανά μήνα με ego και CE5).

Έχω υλικό που κάθεται αχρησιμοποίητο, αλλά είναι αυτό που λέμε "τα έβγαλε τα λεφτά του". Το καταλαβαίνω οτι για κάποιον που τώρα αρχίζει μπορεί να είναι σημαντικό, αλλά δεν θα χάριζα μια ego μπαταρία 2ετίας που έχει φύγει το χρώμα από πάνω. Ομοίως και με τους ατμοποιητές της σειράς. Γιατί κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα κάνουν σωστά τη δουλειά τους και ο χρήστης αργά ή γρήγορα θα απογοητευθεί.

Ακόμη, εγώ προσωπικά θυμάμαι τον εαυτό μου να δίνει δεύτερες ευκαιρίες σε η.τ. (και) λόγω χρημάτων που δαπανήθηκαν. Πχ. όταν ένα σετ ego-T έκανε 100 ευρώ ανεχόμουν το στάξιμο και εκτιμούσα αναγκαστικά την αξία της χαρτοπετσέτας. Αν ήταν τζάμπα, θα πονοκεφάλιαζα και θα το άφηνα στην άκρη. Αυτό βέβαια είναι καθαρά υποκειμενικό.

Τέλος, δεν μου άρεσε η νοοτροπία αρκετών γνωστών και φίλων που ήταν στη λογική "ρε καλή φάση είναι αυτό, δεν μου δίνεις ένα;" (λες κι εγώ τα παίρνω χονδρική). Αυτό έγκειται στον άνθρωπο σαφώς. Αλλά το να το λες αψήφιστα χωρίς καν να έχεις πάρει την απόφαση να φύγεις από το κ.τ. δεν βγάζει κάπου.

Καλώς ή κακώς, για να είναι αποδοτικό και αποτελεσματικό το η.τ. απαιτεί τουλάχιστον μια συνειδητή απόφαση και (δυστυχώς) ένα σχετικό αρχικό κεφάλαιο (που υπό προϋποθέσεις εκμηδενίζεται με τον καιρό και με δεδομένο οτι για να ευχαριστηθείς σήμερα το η.τ. θες κι έναν αξιοπρεπή εξοπλισμό - όχι no name starter kit των 10 ευρώ). Δεν μπορώ να δώσω κανένα από τα δύο. Μπορώ να δώσω μια συμβουλή, μπορώ να προτείνω, μπορώ να τσοντάρω υποβοηθώντας. Από κει και πέρα κάθε αρχή και δύσκολη.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 04, 2015, 03:33 »
Θα προσφέρω τον χρόνο μου, κάποια υγρά και περίσσιο εξοπλισμό.
Πιστεύω πως η βασική αγορά πρέπει να γίνει από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο σαν ελάχιστη κίνηση πρόθεσης και απόφασης.
Αυτά για κάποιον που ελαφρώς ψάχνεται ή υποψιάζομαι πως είναι μόνο η δική μου στάση που τον κάνει να το ψιλοσκέφτεται.
[Αν μιλάμε για άνθρωπο που θα το ήθελε πολύ αλλά δυσκολεύεται, μπορεί να το δω αλλιώς.]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63157 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3725 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1006 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem