vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

387 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Tem, panoskapa, Milarepa, Jorge, jtheogr, camber, sakissalonika

Twitter

Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Όταν ξεκίνησα το άτμισμα ήθελα πραγματικά να κάνω εκστρατεία για να μπορέσω να πείσω φίλους και γνωστούς.

Στη συνέχεια και αφού μεταφέρθηκα στην κατηγορία του ενθοσυσώδη ατμιστή, όταν έλεγα σε φίλους μα δοκίμασε και πάρε, κάποια στιγμή μου έλεγαν άντε φέρε ένα από τα δικά σου. Υπήρχε η δυνατότητα, έδινα καμιά παλιά ego, αλλά μπορεί να έβαζα και κάτι παραπάνω για να τους πάρω έναν καινούργιο ατμοποιητή πιο σύγχρονο σε σχέση με τον παλαιό δικό μου ego-T όμως.

Νέοι γνωστοί τώρα που με βλέπουν να αλλάζω συσκευές σε μία συχνότητα, μου ζητάν να προτείνω για να αγοράσουν, αλλά γνωρίζοντας το φόβο του νέου ατμιστή να ξοδέψει το κάτι παραπάνω στην αρχή, και μη θέλοντας να μην το ξεκινήσει, τσοντάρω το κάτι τις μου στην αγορά.

Τέλος αρκετές φορές αν βλέπω έστω μια υπόνοια του θέλω να το κόψω, ασχέτως γιορτών θα πάρω ένα πακετάκι σε κάποιον που θεωρώ πως έχει τη θέληση να τα καταφέρει.

Γενικώς και για να μην το τραβάω, ήθελα να μάθω κατά πόσο παλιότεροι ατμιστές μπαίνουν στην διαδικασία να βάλουν το χέρι στην τσέπη, με σκοπό κάποιος φίλος τους να καταφέρει να μπει στο άτμισμα.




αλλαγή τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2015, 12:37 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το άτμισμα;
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 03, 2015, 22:46 »
Στο χώρο που δουλεύω με έχουν μάθει και έρχονται αρκετοί για πληροφορίες . Ωστόσο γνώμη μου οτι εαν κάποιος δεν ειναι έτοιμος να δώσει 70-80 ευρώ για αρχή δε θέλει πραγματικά να το κόψει  και αργά η γρήγορα θα βρει τη δικαιολογία να το παρατήσει .

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το άτμισμα;
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 03, 2015, 22:47 »
Nα κοψει το καπνισμα εννοείς;

Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το άτμισμα;
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 03, 2015, 22:47 »
ουουουουουο εχω πλερώσει πράμα !  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος pefkiotis

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το άτμισμα;
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 03, 2015, 22:49 »
πολύ γενική ερώτηση. Ανάλογα ποιος είναι τι άνεση οικονομική έχει πόσο γνωστός είναι. Σε γενικές γραμμές θα ήθελα να βοηθήσω κι άλλους να το μάθουν

Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 03, 2015, 22:51 »
Και εγώ το ίδιο κάνω! Δώρα, ατμοποιητές, μπαταριοθήκες και υγρά... ατελείωτη η λίστα!
Η ευχαρίστηση που παίρνω όμως, όταν βλέπω καπνιστές 25+ χρόνων να κόβουν το κάπνισμα...
απερίγραπτη!

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 03, 2015, 22:55 »
OXI, ούτε τσάμπα δεν θα το έκανα...


Ο καθένας κάνει την επιλογή του και ο εαυτός του, είναι ο εαυτός του! Κανείς δεν μπορεί να γίνει εγώ και τούμπαλιν...
Λογικό δεν είναι;


Το να πω τα υπέρ και τα κατά του και τα συγκριτικά σε σχέση με το συμβατικό τσιγάρο και αν πραγματικά Θ Ε Λ Ε Ι να το κόψει από μόνος/μόνη του/της και να δώσω μερικές περαιτέρω συμβουλές, ΟΚ, ναι...
Μέχρι εκεί όμως...

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 03, 2015, 22:56 »
H πρώτη μου αγορά ήταν 4 egoειδή πακετα για εμένα, τη μαμα :tongue_smilie: , τον αδερφό και την πρώην μου.
Απ' αυτούς καπνιζουν ακόμα η μαμα, ο αδερφός και για την πρωην μη με ρωτήσεις....

Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος.
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 03, 2015, 22:59 »
Συνήθως οι περισσοτεροι από εμας ξεκινανε από τον εργασιακο τους χωρο και συγγενείς αλλα και φιλους.

η δικη μου εμπειρια είναι ότι στην δουλεια μου δημιουργησα τουλάχιστον 10 ατμιστες.

στην αρχη τους βοηθησα παρα πολύ προσφεροντας δικα μου πραγματα που δεν χρησιμοποιουσα αλλα ηταν ακρως λειτουργικα.


και αυτό ηταν μονο η αρχη.μετα καλομαθε η γρια στα συκα και αρχισαν να απαιτουν κιολας ειτε για υγρο ειτε για συρμα αλλα ακομη και για το στησιμο αντιστάσεων.

και όταν αυτό δεν ηταν εφικτο να γινει στραβομουτσουνιαζαν κιολας.


εβαλα χ μεγαλο και τα παρατησα εννοείται και τους αφησα και ξαναγυρισαν στο περιπτερο.


εχω που εχω τα δικα μου (παιδια σκυλια υποχρεώσεις) θα εχω και ολους αυτους τους χαβαλέδες-τσαμπατζηδες.


από εδώ και περα η μονη βοηθεια που δινω είναι να συστηνω πολύ ευχαρίστως μαγαζια να πηγαινουν εκει και να τους πρηζουν.στο φιναλε είναι και η δουλεια του.και από αυτην ζουνε.



Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 03, 2015, 23:03 »
Στην αρχή ως ενθουσιασμένος απλά έλεγα έλα πάμε μαζί να σου δείξω.Τώρα απλά λέω πήγαινε στο τάδε μαγαζί και επέλεξε αυτό και αυτό.Δε με ενδιαφέρει να προσελκύσω άλλους στον χωρό και ούτε καίγομαι.Πόσο μάλλον να ξοδέψω για άλλους επειδή βαριούνται οι ίδιοι να ανοίξουν τα μάτια τους.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 03, 2015, 23:14 »
Δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, να βάλω το χέρι στην τσέπη μου, προκειμένου κάποιος να δοκιμάσει την τύχη του στο άτμισμα. Καμιά φορά αναρωτιέμαι για πόσο καιρό θα ενταπεξέρχομαι οικονομικά κι εγώ ο ίδιος!!! Μπορώ όμως πάνω στη συζήτηση να τον βοηθήσω σε δυο τρία πράγματα που ξέρω. Από κει και πέρα αποφασίζει ο ίδιος, όχι εγώ. Λυπάμαι αλλά δεν έχω σπόνσορα ακόμη για να μπορώ να κάνω τέτοια δώρα.
Ναι, έχω χαρίσει όμως μερικά πραγματάκια λόγω μετάβασής μου στους επισκευάσιμους και στα mods.
Και ξέρετε κάτι; Είναι δύσκολο να το παίζω δάσκαλος και μαθητής μαζί.

Αποσυνδεδεμένος stafis

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 03, 2015, 23:19 »
Εγώ για μερικούς που ΔΕΝ καπνίζουν,άνετα γινόμουν χορηγός να το αρχίσουν.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 03, 2015, 23:22 »
Έχω πληρώσει αρκετά για να κόψουν το κάπνισμα άτομα που αγαπώ. Πάλι όμως πιο φτηνά μου βγαίνει από τις τράκες που μου έκαναν όταν κάπνιζα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 03, 2015, 23:23 »
Αυτή τη στιγμή έχω ακριβώς ό,τι χρειάζομαι για να μη χρειαστεί να ζητήσω τσιγάρο. Αν είχα στοκάρει σίγουρα θα χάριζα. Όμως η μετάβαση στο η.τ. προϋποθέτει συνειδητή απόφαση. Στην περίπτωση αυτή, τα χρήματα που ξοδεύεις για να ξεκινήσεις τα έχεις αποσβέσει σε 10-15 ημέρες το πολύ, από τα έξοδα για κ.τ., έτσι δεν είναι? Κανείς δεν ξεκινάει το η.τ. επειδή του αρέσει η συσκευή ή η γεύση. Αυτό έρχεται αργότερα, μετά την απόφαση και το προσωπικό ψάξιμο. Η προσωπική μου εμπειρία... :)


Και να σημειώσω, ότι καμιά φορά πρέπει να πληρώσεις για να πεισθείς να πραγματοποιήσεις κάτι. Αποτελεί κι αυτό ένα κίνητρο. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2015, 23:28 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Θα πλήρωνες για να κόψει άλλος το κάπνισμα;
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 03, 2015, 23:24 »
Κάτι που έπρεπε ίσως να πω από την αρχή, δεν είμαι οικονομικά ευκατάστατος. Βασικά απέχω πολύ από αυτό, στα χρόνια του ατμίσματος υπήρχαν περίοδοι που κόλαγα με σελοτέιπ ραγισμένο CE4 και άτμιζα υγρά που θεωρούσα (και ήταν!!) άθλια. Αλλά η χαρά του κόβει κάποιος το τσιγάρο, όπως είπε η FaniFox (φαντάζομαι "η", δε μας λες!) είναι μεγάλη! Οπότε βάζω τον εαυτό μου στη σκέψη, "Γιάννη, αν κάπνιζες πόσα θα είχες χαλάσει;" και με στριμώγματα, αγορές από εξωτερικό (που δεν πείθεις εύκολα να πάρει κάποιος νέος πριν το πιάσει στα χέρια του) και DIY (που επίσης δύσκολα το εξηγείς σε νέο!) τελικά μπορώ να τσοντάρω και να του το φτάσω σε κόστος γελοίο για να μην το ξεκινήσει λόγω δυσχερειών.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63124 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3721 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1001 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277746 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem