vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

531 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos, FaniFox

Twitter

DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή

Αποσυνδεδεμένος l4m0

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα,
Εδώ και αρκετό καιρό τα υγρά αναπλήρωσης τα φτιάχνω μόνος μου. Χρησιμοποιώ βάσεις της omami Και γεύσεις της atmos lab. Έχω παρατηρήσει ότι και ο aspire bdc αλλά και ο gemini mini που έχω μετά από 2 μέρες ατμίσματος χάνουν την αρχική γεύση που έδιναν. Μπορεί το ντουμάνι να είναι το ίδιο αλλά σε γεύση είναι πολύ πιο υποτονικά. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι σε έτοιμα υγρά που παίρνω δεν συμβαίνει κάτι παρόμοιο παρά μόνο μετά από 5-6 μέρες. Μήπως κάνω κάτι λάθος στα υγρά που φτιάχνω;; Υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιάχνω υγρά και να απολαμβάνω την αρχική τους γεύση με έναν ατμοποιητή 5-6 ημερών;;
Να σημειώσω ότι ατμίζω περίπου 2-3 ml ημερησίως στα 4mg νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 02, 2015, 21:00 »
Τα έτοιμα υγρά έχουν και άλλα πρόσθετα μέσα τους... Όπως ενυσχητικά γεύσης... Μην περιμένεις τα DIY μας να είναι όπως αυτά. 8)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 02, 2015, 21:08 »
Με ένα επισκευάσιμο θα ατμίζεις καλά για 7-10 μέρες με τα ml που κάνεις και θα έχεις σίγουρα περισσότερα ντουμάνια και γεύση.
Ομοίως και με ένα εργοστασιακό στυλ nautilus.O aspire bdc είναι μετριότατος και σε ντουμάνι και σε γεύση, ο gemini κάπως καλύτερος αλλά και αυτός μέτριος.
Αν οταν χάνεις τη ένταση της γεύσης αλλάξεις αντίσταση στον bdc, επανέρχεται η γεύση ή όχι?
Τι γεύσεις φτιάχνεις απο atmos?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2015, 21:13 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος l4m0

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 02, 2015, 21:59 »
όταν λές επισκευάσιμο μπορείς να μου πεις ποιον ακριβώς εννοείς;;
ναι όταν βάζω καινούριο ατμοποιητή η γεύση είναι όπως θα έπρεπε να είναι.
οπότε δεν έχουν τα υγρά μου κάποιο πρόβλημα; o aspire bdc νόμιζα είναι από τους ατμοποιητές άνω του μετρίου σε γεύση και απόδοση..

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 02, 2015, 22:54 »
τι ποσοστό αρώματος βάζεις στα υγρά που φτιάχνεις ?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 02, 2015, 23:21 »
όταν λές επισκευάσιμο μπορείς να μου πεις ποιον ακριβώς εννοείς;;
ναι όταν βάζω καινούριο ατμοποιητή η γεύση είναι όπως θα έπρεπε να είναι.
οπότε δεν έχουν τα υγρά μου κάποιο πρόβλημα; o aspire bdc νόμιζα είναι από τους ατμοποιητές άνω του μετρίου σε γεύση και απόδοση..
Επισκευασιμο εννοω καποιον οπως ο kayfun lite plus η  ο kayfun 4. Αν τον δοκιμασεις θα καταλαβεις ποσο αδυναμος σε γευση ειναι ο aspire.

Αποσυνδεδεμένος l4m0

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 03, 2015, 02:17 »
τι ποσοστό αρώματος βάζεις στα υγρά που φτιάχνεις ?
1ml/20ml υγρού παίζει ρόλο;; Πιστευω είναι καλά

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Επισκευασιμο εννοω καποιον οπως ο kayfun lite plus η  ο kayfun 4. Αν τον δοκιμασεις θα καταλαβεις ποσο αδυναμος σε γευση ειναι ο aspire.
Ευχαριστώ θα το ψάξω!

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 03, 2015, 04:00 »
Υπολόγισε τις διαφορές, ποστότητα αρώματος, διαφορετική βάση, ενυσχιτικά γέυσης ή άλλα πρόσθετα, ωρίμανση. Βέβαια το πρόβλημα όπως το περιγράφεις, αφού στην αρχή η γεύση είναι μια χαρά, μάλλον είναι θέμα του ατμοποιητή/κεφαλών σου.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 03, 2015, 04:15 »
επισκευασιμος+ βαμβακι= ντουμανι-καλη γευση στα diy.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 03, 2015, 09:15 »
Επειδή με ενδιαφέρει προσωπικα για τα δικά μου diy, εννοείς ότι προοδευτικά χάνεται η γευση απο το γεμισμα του κάθε tank, η εντοπιζεται σε όλη την ποσότητα του υγρού που εχεις αποθηκεύσει;;
Δλδ, κάθε φορα που βάζεις υγρό στο tank, ειναι καλό και τότε ξεκινά η απώλεια γευσης, μεχρι το επόμενο γέμισμα που έχεις πάλι καλή γευση στην αρχή;

Αποσυνδεδεμένος Nassos

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 03, 2015, 09:24 »
Μπορεί και να ΄΄κουράζονται΄΄ οι γευστικοί σου κάλυκες, vapers tongue που λένε. Οταν έκανα έτοιμα υγρά είδα ότι μετά από 2-3 μέρες συνέχεια το ίδιο υγρό έχανε την γεύση του, ή έχανα μεγάλο μέρος από τις ΄΄νότες΄΄ που ένιωθα στην αρχή. Μου συμβαίνει και τώρα όταν κάνω πολλά ml από RY υγρά που φτιάχνω μόνος. ΄Διάβασα ότι το να καπνίζεις σκέτη βάση για 1-2 μέρες και μετά το αγαπημένο σου υγρό, σου επαναφέρει την γεύση. Προσωπικά έχω πάντα κάποιο ελαφρύ, από άποψη γεύσης, υγρό με μήλο που ατμίζω για 2 μέρες και μετά επανέρχεται η γεύση μου στο κανονικό ;) .

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 03, 2015, 13:38 »
Για αυτό ρώτησα και εγώ τον φίλο αν όταν χάνει γεύση και αλλάζει αντισταση του επανέρχεται η γεύση. Αφού απάντησε ναι, τότε δεν φταίνε οι γευστικοί του κάλυκες :)

Αποσυνδεδεμένος l4m0

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 05, 2015, 03:36 »
Επειδή με ενδιαφέρει προσωπικα για τα δικά μου diy, εννοείς ότι προοδευτικά χάνεται η γευση απο το γεμισμα του κάθε tank, η εντοπιζεται σε όλη την ποσότητα του υγρού που εχεις αποθηκεύσει;;
Δλδ, κάθε φορα που βάζεις υγρό στο tank, ειναι καλό και τότε ξεκινά η απώλεια γευσης, μεχρι το επόμενο γέμισμα που έχεις πάλι καλή γευση στην αρχή;


Χάνεται σιγά σιγά, μετά από 2-3 μέρες, απότι έχω καταλάβει είναι οι λόγοι οι οποίοι έχουν προαναφερθεί. Λίγο ο μέτριας ποιότητας ατμοποιητής, λίγο το ότι τα έτοιμα υγρά είναι πιο ενισχυμένα και ακόμα και αυτό που αναφέρθηκε για την συνήθεια στην ίδια γεύση είναι γεγονός. Ίσως γ αυτό τα έτοιμα μου φαίνονται πιο δυνατά σε γεύση, γιατί είναι διαφορετική η γεύση τους από τα DIY μου. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 05, 2015, 04:43 »
Ο ατμοποιητης καθουλου μετριος δεν ειναι ειμαι εδω και 2 βδομαδες με το συγκεκριμενο και απο γευση ειναι 1 κλικ καλυτερο απο kayfun lite plus βεβαια φτιαχνω μονος μου τις αντιστασεις.

Edit μιλαω για τον bdc  ;)


Οι umami θελουν αραιωμα με wfi οι vg ηταν παχυρρευστες οι pg δεν ξερω   ;)   :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2015, 04:51 από Vamire »

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DIY υγρά και απώλεια γεύσης / αρώματος στον ατμοποιητή
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 05, 2015, 08:22 »
Κάποιος φίλος είχε το ίδιο πρόβλημα με aspire bdc.Κάνει castlelong 6mg και atmoslab 70vg30pg και του αρέσουν τα black magic και statex από totally.Χρησιμοποιούσε αντιστάσεις εμπορίου και όταν τον έβλεπα να γεμίζει castlelong στον bdc με έπιανε μια νευρικότητα να σου πω την αλήθεια.του έδωσα έναν driper spiral για το castlelong και μία σοφία για τα diy.Προς το παρών τον βλέπω πολύ ενθουσιασμένο.Έχαναν πολυ ειδικά τα δικα του υγρά στον bdc.(Δεν αμφιβάλλω ότι είναι καλός ατμοποιητής όταν περιποιήσε  ο ίδιος τις αντιστάσεις και ούτε κάνω διαφήμιση στους παραπάνω γιατί απλά δεν την χρειάζονται.)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180693 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34003 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536455 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237601 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15772 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136163 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085362 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35437 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12