vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Έρευνα: Τα υγρά με αρώματα προκαλούν τοξικότητα στους πνεύμονες;

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Μια νεα προσφατη ερευνα που συμπεραίνει ότι τα ατμιστικά υγρά με αρώματα προκαλούν τοξικότητα στους πνεύμονες οξειδωτικές και φλεγμονωδες αντιδρασεις.
Μαλιστα αναφερει οτι τα υγρα με αρωματα φρουτων η γλυκων προκαλουν μεγαλυτερη βλαβη από τα καπνικα. Επίσης αναφέρει ότι με το dripping τα αποτελέσματα είναι χειρότερα.
Ειναι γνωστο οτι το να ατμιζεις ειναι σιγουρα χειρότερο από το να αναπνεεις καθαρο οξυγονο, αλλα αυτο που ειναι ανησυχητικό ειναι η επιμονη των συγγραφεων για τα υποεκτιμημενα ρισκα του ατμίσματος (όπως πχ οι μορφολογικές μεταβολές στα κυτταρα)

Επειδή το κείμενο είναι αρκετά επιστημονικό, εκτενες και αναλυτικό και μπορεί ο καθένας μας που δεν ειναι ειδικός, οπως και εγώ, να βγαλει λαθος συμπερασματα θα παρακαλούσα τον κ.Φαρσαλινό να το σχολιάσει αφου ειναι ο πιο ειδικος απ'όλους μας. Απ'ότι είδα στα references αναφέρεται και μία μελέτη του.

(αν η μελετη εχει σχολιαστεί παρακαλώ τους admins για τα σχετικα)

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Στη δουλεια μου ενας συναδελφος μου ειπε οτι σε ενα φιλο του ο γιατρος του βρηκε νερο στους πνευμονες λογω ητ,παιζει να μπορει να συμβει?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
chris03, pleaseeee!! Αυτό είναι το χειρότερο "ανέκδοτο" που κυκλοφορεί για το η.τ. Το ακούμε από το 2008. Πρόκειται για έναν μύθο. Ποτέ δε βρέθηκε κάτι τέτοιο ως τώρα. Βάλε "νερό στους πνεύμονες" στην αναζήτηση google του φόρουμ και θα ενημερωθείς σχετικά.

Τώρα σχετικά με την έρευνα:
Δε με τρομάζει ιδιαίτερα. Είναι σαν να λέει "Έρευνα: Η κατανάλωση ελαιολάδου ανεβάζει τη χοληστερίνη". Προφανώς την ανεβάζει αλλά θα πρέπει να συγκριθεί με το ζωικό λίπος π.χ. γιατί κάποιοι προσπαθούν να αντικαταστήσουν το ζωικό λίπος με το ελαιόλαδο. Έτσι κι εδώ, θα 'πρεπε να γίνει μια σύγκριση με τα κανονικά τσιγάρα για να καταλάβουμε γιατί επίπεδα μιλάμε.
Το περίεργο είναι ότι έχει δημοσιευτεί από τις αρχές Φεβρουαρίου. Σίγουρα κάπου θα έχει σχολιαστεί ή απαντηθεί, αλλιώς ελπίζουμε να μας βοηθήσει ο κ. Φαρσαλινός να καταλάβουμε κατά πόσο σοβαρή έρευνα είναι, γιατί πολλές ακούστηκαν ως σοβαρές και τρομακτικές στο παρελθόν και αποδείχτηκαν φούσκα. 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Θα έλεγα να μαζεύουμε απορίες, να βρει μια λίστα ο γιατρός όταν μπει:
1) Τι σημαίνει, για τους ερευνητές, καπνικό άρωμα; Είναι αυτά που "αναπαριστούν" άρωμα καπνού ή αυτά που δεν ταξινομούνται σε επιδόρπια, γλυκά κλπ;
2) Τα αποτελέσματα της έρευνας δείχνουν ότι, στην προσπάθεια να γίνει ικανοποιητική προσέγγιση κάποιου αρώματος με αυτήν της φυσικής του οσμής, ανακατεύονται και ουσίες που μπορούν να προκαλέσουν ζημιά (διακετύλιο ή...) ;
3) Η (αυξημένη;) θερμοκρασία είναι δυνατόν να προκαλέσει "παράλληλες" αντιδράσεις, πέρα από αυτές που περίμεναν οι κατασκευαστές;
4) Μήπως πρέπει να γίνει διάκριση των υγρών σε πιστοποιημένα πριν το άτμισμα (ορίστε οι ουσίες που περιέχουν, όλα καλά) και σε πιστοποιημένα και μετά από αυτό (με ανάλυση των... ατμαερίων);

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
αυξημένη θερμοκρασία... δηλαδή;; πόσο;; απο πόσο και πάνω;;
με τι σύρμα;; όλα τα σύρματα;;
σε σύγκριση με τον αερα που αναπνέουμε... ποιόν αέρα;; του βουνού;; της θάλασσας;; της πόλης;; του κέντρου της πόλης;;
Βοήθεια...χάθηκα!!!

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
.. Είναι σαν να λέει "Έρευνα: Η κατανάλωση ελαιολάδου ανεβάζει τη χοληστερίνη". Προφανώς την ανεβάζει αλλά θα πρέπει να συγκριθεί με το ζωικό λίπος π.χ. γιατί κάποιοι προσπαθούν να αντικαταστήσουν το ζωικό λίπος με το ελαιόλαδο..
Sorry για το off αλλά αυτός ο ισχυρισμός αν και ευρέως - σχεδόν καθολικά - αποδεκτός είναι ψευδής και δεν έχει αποδειχθεί κλινικά. Μια χαρά επίπεδα χοληστερίνης είχα όταν ακολουθούσα την κετογονική διατροφή (~65% των θερμίδων να προέρχεται από λίπος κυρίως ζωικό). Και φυσικά δεν είμαι ο μόνος.
Σε αυτό το άρθρο που ήταν και εξώφυλλο του περιοδικού TIME μπορείτε να διαβάσετε για την παραδοχή του λάθους της επιστημονικής κοινότητας για την δαιμονοποίηση του λίπους (ολόκληρο εδώ).

@chris03 προσπάθησε να μάθεις το ονοματεπώνυμο και το τηλέφωνο του υποτιθέμενου φίλου ζητώντας να έρθεις σε επαφή κι έπειτα παρατήρησε πως η οντότητά του θα αρχίσει να ξεθωριάζει προς το τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 27, 2015, 06:06 από zilberto »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Η έρευνα παρουσιάζεται με κάποιες αοριστολογίες και δεν συγκρίνει με κάπνισμα.
Αλλά σίγουρα μας βάζει σε σκέψεις.
Έχω ησυχάσει στο θέμα καρδιαγγειακού (κυρίως μέσω ερευνών Φαρσαλινού) αλλά το θέμα αναπνευστικού και πνευμόνων είναι σοβαρό και νομίζω δεν έχει απαντηθεί πλήρως από τις υπάρχουσες μελέτες.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Συγκρίνει με το κάπνισμα.
Συγκρίνει όμως αν κατάλαβα καλά όταν και όπου υπάρχουν στοιχεία για τον καπνό. Δηλαδή στις νιτροσαμίνες, ακεταλδεϋδη και φορμαλδεϋδη.
Παραδέχεται πως το η.τ. είναι εκατοντάδες φορές ασφαλέστερο σ' αυτές τις ουσίες.


Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
εγω βλεπω παιδια οτι παρα πολυ λενε για τα πνευμονια ,και κανεις δεν βγηκε να πει το αντιθετο,οτι ειναι καλυτερο απο το κανονικο τσιγαρο στο θεμα στα πνευμονια και τι προκαλει...


camper τι να το κανεις αν ειναι σε ολα καλυτερο αλλα στους πνευμονες κανει μεγαλο κακο

Αποσυνδεδεμένος fredy

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Το δύσκολο ήταν να κόψουμε το κάπνισμα και απότι φαίνεται η πλειοψηφία των χρηστών εδώ τα έχει καταφέρει.
Το να κόψουμε το άτμισμα πιστεύω θα είναι πιο εύκολο.

Δεν το έχω επιχειρήσει ακόμα γιατί είμαι άνεργος και με το άγχος και την στενοχώρια δεν έχω την θέληση αυτη τη στιγμή να σταματήσω το άτμισμα αλλα με το που βρω νέα δουλεία θα το πετάξω και αυτό όπως πέταξα και το τσιγάρο.

Να σημειώσω είμαι ατμιστής 7,5 μήνες και δεν έχω κάνει ούτε 1 τσιγάρο στο ενδιάμεσο.

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
fredy μην το εχεις τοσο σιγουρο,αν μπορεσεις μπραβο,το θεμα ειναι αν ειναι καλυτερο σε ολα απο το τσιγαρο ,και αν πειραζει οντως στους πνευμονες,να ξερουμε

Αποσυνδεδεμένος fredy

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
@ BlackAngelGR

Συμφωνώ φίλε, αυτό με τους πνεύμονες είναι ανυσηχητικό.
Μακάρι να ήξερα να πάρω θέση για την έρευνα αλλά μόνο ο Κος. Φαρσαλίνος θα μπορέσει να μας βοηθήσει σε αυτό.

Εγώ αυτο που μπορώ να πω είναι ότι σήμερα ανέβηκα 2 φορές σε αρκετό ύψος σε ένα βουνό και η κούραση που ένιωσα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ένιωθα όταν κάπνιζα, απείρως καλύτερα και ας το έχω κόψει μόλις 7,5 μήνες.
Φαντάζομαι πόσο καλύτερα θα αισθάνομαι μετά απο 2-3 χρόνια.

Αυτό όμως δεν με σταματάει απο το να θέλω να κόψω και το άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
μαζι σου ειμαι καθως ειμαι ποδοσφαιριστης ημιεπαγγελματικης ομαδας ,καπνιζα απο τα 13 μεχρι τα 26,εχει σχεδον 1 χρονο που ειμαι μονο με Η.Τ και νιωθω γευσεις και σε θεμα αντοχη εχω δει διαφορα,η αν ειναι ιδεα μου αυτο αισθανομαι,αυτο λεω,απλα θελω να ειμαι σιγουρος για καποια πραγματα οπως ειναι η πνευμονες,σε ολα τα αλλα ειμαι μια χαρα...

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ αυτο που μπορώ να πω είναι ότι σήμερα ανέβηκα 2 φορές σε αρκετό ύψος σε ένα βουνό και η κούραση που ένιωσα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ένιωθα όταν κάπνιζα, απείρως καλύτερα και ας το έχω κόψει μόλις 7,5 μήνες.
Φαντάζομαι πόσο καλύτερα θα αισθάνομαι μετά απο 2-3 χρόνια.

Αυτό όμως δεν με σταματάει απο το να θέλω να κόψω και το άτμισμα.


Αν είχες κόψει εντελώς και το ατμισμα 7,5 μήνες η διαφορά θα ήταν τεράστια. Ημουν εντελώς ακαπνος παλιότερα για 3 χρόνια και άλλες δύο φορές για 2 χρόνια και η διαφορά με την παρούσα φαση που ατμίζω είναι επίσης μεγάλη.
Ειναι αλλο πραγμα να μη βαζεις τιποτα στα πνευμονια σου.  :yes:


Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
antonisk αυτο ειναι καλυτερο,αλλα καποιους τους αρεσει το ατμισμα,και πρεπει να ξερουν τι παιζει

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557029 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8835 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538316 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60478 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238767 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1556 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz