vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ώρα για αντικατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 19, 2015, 14:03 »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Άκρη βέβαια δεν έβγαλα ως προς το τι να πάρω. Απεναντίας τρόμαξα με αυτά που λέτε...


Εγώ νόμιζα ότι παίρνεις 10 μέτρα σύρμα και φιτίλι, τα κόβεις (εκεί πειραματίζεσαι λιγάκι στο μήκος κτλ) τυλίγεις το σύρμα γύρω από το φιτίλι (πειραματίζεσαι με πολύμετρο για να βρεις μήκος και σπείρες), τα βιδώνεις και τέλος. Εδώ μου λέτε για βαμβάκια και πυράκτωση και οδοντογλυφίδες :D. Το βαμβάκι πως θα περαστεί δλδ μετά από την ήδη τυλιγμένη αντίσταση?


Επειδή λοιπόν δεν σκαμπάζω και πολλά θα πάρω στην τύχη: Kanthal A1 24 AWG / 0.511mm*10m /6.92ohm/m και o Θεός βοηθός...
Και από βαμβάκι θα πάρω αυτό που λέει ο shadockan.


Τώρα τι θα βγει στο τέλος.... βλέπουμε :D








Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 19, 2015, 14:05 »
Πολυ χοντρο συρμα! Παρε παχους 28μμ να σαι μεσα.

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 19, 2015, 14:07 »
Ψαξε κανενα βιντεο στο youtube να δεις πως γινονται οι αντιστασεις. Μη κανεις αγορες αν δεν τα ξεκαθαρισεις πρωτα.

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 19, 2015, 14:28 »
ξεκίνησα από το μηδέν διαβάζοντας αυτά τα δύο νήματα.Αφού τα κατάφερα εγώ, μπορούν όλοι!
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,18533.0.html
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23992.0.html
όσον αφορά στο πώς βάζουμε το βαμβάκι στη έτοιμη αντίσταση και λοιπά απαντήσεις στο πρώτο, βαμβάκια να θες στο δεύτερο.Θα βρεις και συνδέσμους για καλύτερης ποιότητας οργανικό βαμβάκι σε pads από Ιαπωνία.Πχ 80 pads με 12 ευρώ από e-bay KGD που θα σου βγάλουν όλην την ατμιστική σου ζωή...


Στρίβουμε το σύρμα γύρω από το φυτίλι με τη βοήθεια μιας βελονίτσας όταν κάνουμε απλή αντίσταση και χρησιμοποιούμε φυτίλι, όχι βαμβάκι
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16912.0.html

Το βαμβάκι το κόβουμε σε μια λωριδίτσα, αν χρησιμοποιούμε παντς, στρίβουμε λίγο τη μία ακρούλα και περνάμε τη μύτη από την αντίσταση, όπως την κλωστή από τη βελόνα.Μετά σιγά σιγά τραβάμε, πρέπει το βαμβάκι να είναι τόσο ώστε να περνάει από την αντίσταση με μία σχετική άνεση για να μην μπουκώσει όταν εμποτιστεί με υγρό το βαμβάκι και φουσκώσει.

ΠΟΛΥ χρήσιμα τα βιντεάκια του Κώστα στην πρώτη σελίδα του εξής νήματος για αρχάριους και μη http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19696.0.html

Πρώτα διάβασε τα όλα, να δεις περίπου τί θες και μετά προβαίνεις σε αγορές!Μην πάρεις πενηντράρι σύρμα όταν δεν ξέρεις ακόμα τί χρειάζεται αυτό για να δουλέψει.Κάνε τον κόπο και διάβασε λίγο πρώτα για να μην μετανιώσεις τις αγορές σου.Όλοι κάνουμε κάποιο στήσιμο που βολεύει εμάς και όλοι μπορούμε να προτείνουμε κάτι, αλλά όλοι εμείς δεν είμαστε εσύ και αυτό που θα βολέψει εσένα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 19, 2015, 14:35 »
Έχετε δίκιο και ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας. Είδα μερικά βίντεο και κατέληξα στο ότι δεν έχω λόγο να πιαστώ με όλα αυτά. Για να μην σας "πρίζω" περισσότερο και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ τόσο πολύ, θα πάρω τo Mod και θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ τους τρυπημένους 510. Η σκέψη του επισκευάσιμου ήταν για κάτι καλύτερο αλλά είναι αρκετά περίπλοκο και χρονοβόρο για να είναι καλή αντικατάσταση.


Ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 19, 2015, 14:43 »
Παναγιωτη αν θελεις να το πιστεψεις ή οχι καπου πιο περα (αν σε ενδιαφερει να ατμιζεις και εισαι αποφασισμενος να μην γυρισεις πισω ) θα κανεις το βημα στους επισκευασιμους ... Ετσι οπως το εθεσες πριν .. ειδα τον εαυτο μου οταν ειμουν καθετος με τους επισκευασιμους .. ουτε που θα τους ακουμπαγα ... αλλα για καλη μου τυχη μπηκα .... ειδες τι ειπα ?  για καλη μου τυχη


αν σε τρομαζουν ολα αυτα που ακουσες διαβασες ... δεν ειναι τιποτα .. απλα τα βλεπεις τωρα too much  ... σε 5 λεπτα εχεις πλυνει ατμο στριψει αντισταση περνας βαμβακι και εισαι ετοιμος ... δεν ειναι τιποτα ... ειλικρινα δεν ειναι τιποτα

αυτα που σου ειπε η Ιωαννα κανε (για να μην στα γραφω παλι )  δες και τα βιντεο που εκανα στο νημα που σου ειπε η Ιωαννα και θα μπεις στο νοημα .. παρε και ενα κλωνο Kayfun lite plus  που μ κλειστα ματια τον στηνεις και δεν θα χασεις ... βεβαια σου λεω να κανεις τον κυκλο σου και θα δεις το πραγμα θα παει απο μονο του στους επισκευασιμους  και απο ευκολια και απο οικονομια και απο ποιοτικο ατμισμα ...

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 19, 2015, 14:44 »
Σιγουρα ειναι δικη σου επιλογη, αλλα το να προχωρησεις σε επισκευασιμο ειναι ενα μεγαλο βημα με πολλα θετικα (και οικονομικα και ποιοτικα).
Μπορει να σου φαινεται βουνο η ολη διαδικασια αλλα μη πελαγωνεις διοτι πραγματικα πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο. Ο χρονος που χρειαζεται για να στησεις εναν επισκευασιμο ειναι 3-4 μαξιμουμ 5 λεπτα, εφοσον εξοικοιωθεις με αυτο(μετα απο 5-10 στησιματα δηλαδη).
Οσο για το πρηξιμο, γι αυτο ειμαστε εδω! Ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε οποτε το χρωσταμε σε οσους χρειαζονται βοηθεια.
Αντι να κατσεις 3 ωρες στην τηλεοραση ξοδεψε 1 ωριτσα να ριξεις μια ματια σε αυτα που σου ειπε η Ιωαννα και θα σου λυθουν πολλες αποριες.
Οτιδηποτε χρειαστεις ειμαστε εδω.

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 19, 2015, 14:51 »
λεβέντη μου συνέχισε να χρησιμοποιείς τα τρυπημένα κάρτο αφού σε ικανοποιούν. στους επισκευάσιμους φεύγεις απο το άτμισμα και πας στο χόμπι. θα καταλήξεις με ένα σορό άχρηστα πράγματα στην αναζήτηση του  τέλειου στησίματος και της τέλειας γεύσης,   

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 19, 2015, 14:58 »
εννοείται ότι αν ικανοποιούμασταν με τις απλές μπαταρίες μας κι έναν απλό ατμοποιητή και το φχαριστιόμασταν και έφταναν για να μας κρατούν μακρυά από το τσιγάρο, θα ήταν το ιδανικό...
Το παλληκάρι είπε ότι ήθελε κάτι καλύτερο.Άλλο λοιπόν γουστάρω τα κάρτο μου και άλλο θέλω κάτι καλύτερο αλλά βαριέμαι/διστάζω/φοβάμαι να ασχοληθώ.Εννοείται ότι κανείς από μας δε θα προσπαθούσε να τον βγάλει από τη βολή του εάν ο ίδιος δεν είχε εκφράσει ενδιαφέρον να περάσει σε άλλο επίπεδο.Με το να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τα κάρτο σου γιατί παίρνεις αυτό που χρειάζεσαι και σου αρκεί συμφωνώ.Με το να συνεχίσεις με τα κάρτο σου επειδή θέλει μια μέρα από τη ζωή σου να ασχοληθείς  :dontknow:
Ο επισκευάσιμος, εάν δε μπεις στο τρυπάκι μετά να θες να δοκιμάσεις ότι κυκλοφορεί, θα σου αναβαθμίσει την εμπειρία και θα σου γλιτώσει λεφτά.Απο σένα εξαρτάται και από το τί θες.Εμείς εδώ, αν ήταν πρήξιμο δε θα υπήρχε λόγος να συμμετέχουμε στο φόρουμ  ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 19, 2015, 15:00 »
Κράτα τα carto σου και πάρε και έναν επισκευάσιμο.
Έτσι θα συνεχίσεις να ατμίζεις και παράλληλα θα έχεις τον χρόνο να πειραματιστείς με αντιστάσεις, βαμβάκια κτλ.
Πάντως να ξέρεις πως οταν στήσεις αξιοπρεπώς τον επισκευάσιμο, ειδικά αν πας σε kayfun, θα αναρωτηθείς όπως και όλοι μας γιατί έκανες τόσο καιρό να δοκιμάσεις επισκευάσιμους.

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 19, 2015, 15:33 »
Αυτό θα κάνω. (Τελος, γιατί έχω αλλάξει 15 φορές απόφαση :D). Έχω ακόμα 15 510D. Θα πάρω τον kayfun και θα πειραματιστώ. Στην χειρότερη περίπτωση θα πετάξω 30€. Ε δεν γα... δεν θα μπατιρίσω από 30€


Είδα τα video και πήρα μια ιδέα πως γίνεται. Ο λόγος που θέλω την "αναβάθμιση" είναι για κάτι καλύτερο. Οι 510 με ικανοποιούν αλλά έχουν και αυτοί τα δικά τους θέματα. Καιρό τώρα θέλω να το γυρίσω σε επισκευάσιμο αλλά .... κοτεύω.


Kanthal A1 Nichrome Resistance 32 AWG / 0.2mm*50m / 0.46ohm/cm είναι οκ? Το 50m ίσως είναι πολύ αλλά σίγουρα στην αρχή θα πετάξω πολύ πράμα από τα πειράματα. Βαμβάκι θα ρωτήσω εδώ σε ένα καλό φαρμακείο για 100% cotton και αν το έχει σε ρολό. Στο βίντεο αυτός είχε ρολό και μου φάνηκε πολύ βολικό.

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 19, 2015, 15:38 »
Συρμα 0,25mm ή 0,28mm φιλε μου κοιτα. Αυτο που λες ειναι πολυ λεπτο.
Bαμβακι σε φαρμακειο δε θα βρεις. Καλυτερα να πας κατευθειαν σε cotton pads (γιαπωνεζικα ειναι και τα εχουν τα καταστηματα με ηλεκτρονικα τσιγαρα.Απο την αρχη αποδιδουν τη γευση του υγρου χωρις να θελουν στρωσιμο και δεν εχουν υποστει καμια επεξεργασια).

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 19, 2015, 16:11 »
Άρα αυτό: Kanthal A1 Nichrome Resistance 30 AWG / 0.25mm*50m / 29.6ohm/m ?


Στην ουσία θέλω ένα που με 7-8 σπείρες να βγάζει 1.6-2ohm σωστά?



Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 19, 2015, 16:12 »
Παναγιωτη ακου με και δεν θα χασεις ....

λοιπον

kayfun lite plus  κλωνος ή αυθεντικος τα ιδια για μενα ειναι (αν πεσεις σε καλο κλωνο ) μπορει να εχει γεμισμα απο κατω αλλα πιστεψε με θα το συνηθίσεις παρα πολυ γρηγορα

Kayfun V4   κλωνος ή αυθεντικος ειναι πιο advance  αλλα εχει την ιδια γευση για μενα με τον λαιτ αλλα ευκολια στο γεμισμα και σε αλλα ακομα .. σε 2 μερες τον μαθαινεις εχει πολλα βιντεο με στησιματα και γενικα για συναρμολογιση

απο κει και περα
στησιματα .... καθε 30 ml  αλλαγη βαμβακι καθε 100 ml  αλλαγη συρμα αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο .. εγω αλλαζω καθε 30 μλ και συρμα και βαμβακι μερικες φορες συρμα μια φορα στις 15 μερες ...

συρματα βρισκεις μονο απο ατμομαγαζα

συρμα  βαμβακι  σου προτεινω αυτα   28αρι ή 25αρι συρμα

και ενα προγραμματακι online  για να μετρας τις σπειρες σου

απλα εγραψα τι προτεινω προσωπικα

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 19, 2015, 16:27 »
Εχε στο νου σου και αυτες τις ετοιμες αντιστασεις που ταιριαζουν γαντι στον kayfun lite. Τις χρησιμοποιω και εγω καθως βαριεμαι να στριβω, ή καλυτερα "δε το χω"!!!  :))


http://www.ecig.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/joyetech-cs-egrip-rba-coil.html


Και εδω το video από τον camber
https://www.youtube.com/watch?v=ah5ZCdpUYhk&index=3&list=PLmeFIfqEX77zymv5GtqFvgK8rrk4YadVi

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63122 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3721 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1001 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem