vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

374 επισκέπτες, 7 χρήστες
george kotsopoulos, dkostas, Milarepa, sakissalonika, stsoulos, john 7, Tem

Twitter

Ώρα για αντικατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 13, 2015, 19:30 »
Μπορει να εχετε δικιο σε οτι γραφετε , αλλα οι Kayfun V4 εκτως απο γκουμουτσες και ασχημια , εχουν ενα σωρο προβληματα με διαρροες και καποιο προβλημα με τα O-rings.
Οποτε αφου δεν ειναι ατμ/της ο οποιος ειναι στηνεις - φευγεις , συγνωμη αλλα θα διαφωνησω.
Ιδιαιτερα ο Kayfun V4 Tobecco , εχει παρει φωτια το νημα οτι εχει ακριβως αυτα τα προβληματα.
Δικα σας ποστ ειναι..... :dontknow:


Εχω τον Kayfun V4 της Eycotech. Τον αγορασα απο την εταιρεια κατευθειαν και τον πληρωσα οσο εχει εδω Ελλαδα.
40 € με τα μεταφορικα του.
Δεν ειχα ποτε καμια διαρροη ή καποιο αλλο προβλημα ποτε.
Αυτοι που εδω πωλουνται στα 40 € εχουν αγορα καπου στα 15 € το ανωτερο.  Και απο την τιμη ακομα καταλαβαινει καποιος την ποιοτητα του ενα και του αλλου.


Αυτο ομως που ηθελα να γραψω για το φιλο , ηταν κατι αλλο..... ;D


Υπαρχουν στην αγορα ατμοποιητες απο δευτερο χερι σε τιμη 50 - 60 € και ειναι μερα με τη νυχτα μπροστά στον Kayfun V4.
Εχω τον Kayfun lite plus V2 (FT) , Kayfun V4 , αλλα εχω και τον Eviva - Tilemahos.
O Eviva ειναι του Atmistique (oπως ηδη ξερει πολυ καλα ο Kerveros) και τον Τηλεμαχο του Θαναση (GG που επισης ξερει ο Kerveros) και ειναι κατα πολυ ανωτεροι απο τους Kayfun.
Aκομα και απο τους αυθεντικους που επισης εχω περασει αρκετα μεγαλο διαστημα μαζι τους , απο προσωπικη εμπειρια , ειδα οτι οι Τηλαμαχος - Εβιβα , εχουν αυτο το κατι παραπανω , ιδιαιτερα σε γευση.
Ακομα και σαν μεγεθος , και οι δυο αυτοι ατμ/τες , μπορουν να χωρεσουν πολυ υγρο σε σχεση με τους Kayfun. Τωρα θα μου πειτε οτι οι Kayfun χωρανε 4.5ml.
Ναι , αλλα με τι τανκακια και τι μεγεθος εχουν. Με υψος σαν του Εβιβα και του Τηλαμαχου , παιζουν καπου στα 2 ml.


Oποτε για 'μενα αντι να δωσει καπου στα 40 € για ενα Kayfun V4 κλωνο απο Ελλαδα , καλυτερα να δωσει 60 € για εναν Εβιβα - Τηλεμαχο και να εχει και ποιοτητα σωστη και ΤΟΠΙΚΗ υποστηριξη , αλλα και σαν αποδοση καθαρα ανωτερη απο τους δυο Kayfun.


Συγνωμη για το μεγεθος του ποστ.   Η γνωμη μου παντως , αυτη ειναι...... :)

Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #16 στις: Μαρτίου 13, 2015, 19:46 »
Σε ευχαριστώ Γιάννη, είσαι ο 2ος που δίνει Link σε αυτό το online κατάστημα οπότε μάλλον είναι οκ. Για μπαταρία, sorry, αλλά μόνο trustfire protected : http://www.ebay.com/itm/4pcs-Trustfire-18650-3-7V-3000mAh-Rechargeable-Protected-Battery-Case-Box-Set-/261577473492?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3ce73b7dd4 Από αυτόν έπαιρνα 3 χρόνια τώρα μπαταρίες και είμαι ευχαριστημένος.


Δεν θα συμφωνησω με τς μπαταριες αυτες. Μην παιζεις με το κεφαλι σου. Παρε επωνυμες και αξιοπιστες μπαταριες.


http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/lg-18650he2-imr-battery.html
http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/efest-imr-18650-battery-20a-purple-3100mah.html


Εγω εχω αυτες σε ολα τα μοντακια μου.
http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/efest-imr-18650-battery-35a-purple-2500mah-1461.html

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 13, 2015, 19:53 »
Σε ευχαριστώ shadockan, την γνώμη σας εξάλλου θέλω. Με προβλημάτισες με το θέμα της διαρροής πολύ. Αν είναι να σκάσω λεφτά και να το πετάξω στα σκουπίδια σαν κάτι eGo-T που δοκίμασα πριν 3-4 χρόνια και κουβαλούσα και πακέτα χαρτομάντιλα μαζί, προτιμώ να μείνω στους αξιόπιστους 510. Στο θέμα των Ελληνικών που είπες φυσικά και θα προτιμούσα να δώσω τα λεφτά μου (και κάτι παραπάνω) στην Ελληνική αγορά. Απέχω πάρα πολύ καιρό από τις συζητήσεις και δεν ξέρω τι υπάρχει τώρα αλλά τότε, θυμάμαι ότι τέτοιες λύσεις ήταν της κατηγορίας του 100+€, κάτι που δεν έχω για έναν ατμοποιητή μόνο. Εάν ο kayfun έχει διαρροές και δεν υπάρχει κάποια κοντινή στα χρήματα λύση θα παραμείνω στους 510.


Όσο για από 2ο χέρι ίσως να μην τα έπαιρνα ακόμα και αν ήταν δωρεάν. Έχω δει τι φουγάρα κυκλοφορούν εκεί έξω :P (και εγώ δεν είμαι καλύτερος).


Γιάννη, οκ σε πιστεύω, δεν γνωρίζω άλλωστε για να πω το αντίθετο απλά τόσα χρόνια trustfire 16340 protected χρησιμοποιώ. Οι μπαταρίες που μου δείχνεις μπορεί να είναι και οι καλύτερες ever, δεν ξέρω, αλλά καμία δεν είναι protected. Έχεις σε παρακαλώ να μου δείξεις κάτι σε protected?

Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 13, 2015, 20:09 »
Δεν χρειαζεσαι protected μπαταριες για ηλεκτρονικο μοντακι.
Να με διορθωσουν οι συνατμιστες αν κανω λαθος.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 13, 2015, 20:18 »
Φίλε, εγώ σου πρότεινα kayfun lite + αυθεντικό, γιατί με 60 ευρώ θα έχεις ένα ατμοποιητή που είναι χρόνια στην αγορά, από αξιοπιστία είναι σκυλί μαύρο και θα έχεις και υποστήριξη από το μαγαζί εδώ που θα το αγοράσεις. Οι κλώνοι είναι λοτο, είτε θα σου κάτσει και θα παίζει καλά, είτε θα μαζεύεις ζουμιά με τα χαρτομάντηλα και θα ρουφάς μπουρμπουλήθρες :)
Αφού έβγαλες τόσα χρόνια με τον τωρινό σου εξοπλισμό, με τον καυφουν θα βγάλεις μια ζωή...
Δικά σου χρήματα βέβαια, εσύ αποφασίζεις  :thumpup:


Protected μπαταρίες μη πάρεις για ηλεκτρονικό μοντάκι, δεν χρειάζεται και δεν συνιστάται. Πάρε unprotected & IMR.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 13, 2015, 20:56 »
Για τις μπαταριες Πανο , καλυτερα να ρωτησεις στα σωστα νηματα , αλλα με λιγα λογια , οι Samsung 25R - Sony VTC5 - LG HE2/4 - ειναι οι πιο ασφαλείς μπαταριες . To ιδιο ισχυει και για ολες τις IMR και IMR/INR (υβριδικες ομοιες σχεδον με τις IMR)
Ακομα και απο τις protected.
Oι Efest 2500 35 Amps , MXJO 35 Amps και αλλες , ειναι η LG HE2 των 20 Amps.


Οσο για το δευτερο χερι , τωρα πια που εχουμε καθε μερα και απο κατι καινουριο , ολοι τα εχουν στην καλυτερη κατασταση........



Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 13, 2015, 22:30 »
Αύριο θα ξαναρίξω μια ματιά σε όλα όσα γράψατε για να κάνω μετά την παραγγελία αλλά το πιο πιθανό έιναι να καταλήξω σε αυτά που πρότεινε ο Γιάννης, δλδ τον kayfun lite και το Ipv mini. Για τις μπαταρίες αφού το λέτε όλοι θα πάρω unprotected, μάλλον τις samsung που πρότεινε ο Γιάννης. Μια τελευταία ερώτηση μόνο, χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο σε φυτίλι και αντίσταση ο ατμοποιητής ή όλα είναι το ίδιο? δλδ υπάρχουν κατηγορίες?



Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας, ήταν πολύ χρήσιμη και ευπρόσδεκτη :)

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 13, 2015, 22:36 »
Προσωπικά, τον τελευταίο καιρό σαν all day vape equipment έχω το σετάκι που γράφεις παραπάνω, δηλαδή ipv mini- kayfun lite plus (five pawns edition βέβαια αλλά δεν έχει καμία σημασία) και θεωρώ ότι είναι εξαιρετική επιλογή για έναν μέσο ατμιστή και ένα πολύ καλό value for money. Οπότε πάρε το και θα σε ανταμείψει η επιλογή σου.

Μόλις είδα την τελευταία σου ερώτηση. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι θέλεις για το στήσιμο του ατμοποιητή. Είναι μάλιστα πολύ ανεκτικός σε λάθη για κάποιον που μπαίνει στον κόσμο των επισκευάσιμων. Εγώ προτείνω σύρμα Kanthal A1 0.28, 6 σπείρες σε 2,5 mm (1,3 ohm) και βαμβάκι (φυτίλι) fiber freaks v2. Βέβαια σε αυτό το κομμάτι θα πειραματιστείς και με τον καιρό θα καταλήξεις σε αυτό που ταιριάζει σε εσένα. Αυτά από εμένα.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 13, 2015, 22:36 »
Η πρότασή μου

1) KFL+ -> 60€ (εδώ), έχω ήδη 3
2) Cloupor Mini 30W -> 30€ (εδώ), το έχω και με έχει βολέψει πάρα πολύ
3) Μπαταρίες 2xEfest IMR 18650 V3 2500mAh 35A Flat Top -> 18€, δεν θες παραπάνω γιατί μπορείς να φορτίζεις την μία και να ατμίζεις την άλλη, άσε που μπορείς να φορτίζεις και μέσω του box


Σϋνολο 108€.  Βάλε 50€ για υγρά που θες και άλλα 10€ περίπου για βαμβάκια και σύρμα, είσαι στα 160 - 170€.  Μέσα στο budget σου και θα ευχαριστηθείς άτμισμα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 13, 2015, 22:53 »
Μια διαφορετική πρόταση για ατμοποιητή:
Εφόσον είσαι φίλος των κάρτο και τανκ είσαι πολύ κοντά στην λογική του Diver v2:
https://www.atmistique.gr/diver-v2.html

Περισσότερα εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16851.0.html

Φτηνός, καλή κατασκευή, εξαιρετική γεύση, χαμηλές απαιτήσεις σε ρεύμα, τον βάζεις σε όποιο τανκ έχεις ή αγοράσεις. Έχει ένα μικρό μπελά με σύρμα χωρίς-με-χωρίς, αλλά υπάρχουν και έτοιμες φυτιλοαντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 19, 2015, 12:11 »

Μόλις είδα την τελευταία σου ερώτηση. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι θέλεις για το στήσιμο του ατμοποιητή. Είναι μάλιστα πολύ ανεκτικός σε λάθη για κάποιον που μπαίνει στον κόσμο των επισκευάσιμων. Εγώ προτείνω σύρμα Kanthal A1 0.28, 6 σπείρες σε 2,5 mm (1,3 ohm) και βαμβάκι (φυτίλι) fiber freaks v2. Βέβαια σε αυτό το κομμάτι θα πειραματιστείς και με τον καιρό θα καταλήξεις σε αυτό που ταιριάζει σε εσένα. Αυτά από εμένα.


Σε ευχαριστώ. Μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις ποια είναι αυτά που λες εδώ: https://www.fasttech.com/  ή όπου αλλού μπορείς αν δεν υπάρχει εκεί?


Και θα ήθελα και κάποια άλλη γνώμη σχετικά με το σύρμα και το φυτίλι ή αν κάποιος άλλος συμφωνεί με τον dallaskdp.
Αποφάσισα να πάρω αυτό: https://www.fasttech.com/products/1700500 και αυτό: https://www.fasttech.com/products/0/10011256/2135200-authentic-pioneer4you-ipv-mini-5-30w-variable

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 19, 2015, 12:29 »
σύρματα διατομές κλπ πειραματίζεσαι.Εγώ χρησιμοποιώ Kanthal-d και Α1, 23άρι, 25άρι και 28άρι αλλά πρόσφατα πήρα και ss για να δοκιμάσω.Από φυτίλια δεν ξέρω, αλλά τοπ στις συζητήσεις μας είναι τα βαμβάκια KGD και nakamitsi και τα fiber freeks η μία έκδοση βαμβακίζει και η άλλη φέρνει σε pads.Χρησιμοποιώ το KGD και αποδίδει άψογα, αλλά θα δοκιμάσω και το ff κάποια στιγμή έτσι από διαστροφή κι έπειδή με τρώει η τσέπη μου  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 19, 2015, 12:40 »
Μήπως να πάρω από τα έτοιμα φτιαγμένα που έχει κάτι 2.2ohm, όσο δλδ και το 510 που χρησιμοποιούσα, για να μην κάθομαι και παιδεύομαι?

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 19, 2015, 12:50 »
Δεν είναι παίδεμα, θα το δεις.Κι εγώ είχα πελαγώσει στην αρχή και σκεφτόμουν εργαλεία στρυφτίρια κλπ.Όταν έφτασε στα χέρια μου ο κλώνος μου, rda βέβαια αλλά δεν έχει σημασία, πήρα μια οδοντογλυφίδα, έξι τυλιξιές και βουαλά, δούλεψε, έτσι απλά.Ούτε πύρωσα το σύρμα πριν,ούτε μικροκόιλ έκανα,ούτε τίποτα.Απλά κοντά τις σπείρες στην οδοντογλυφίδα και αυτό ήταν.Μετά πύρωμα την αντίσταση πριν μπει το βαμβάκι για τυχόν διορθώσεις.Δύο λεπτά δουλεια.Σύρματα υπάρχουν φθηνά και στην Ελλάδα, πχ vapesin και world of vapers (και 15% έκπτωση φόρουμ)παίρνεις πολλά από λίγο και δοκιμάζεις τί θα αρέσει σε σένα.Αν πάρεις από Κίνα έτοιμες αντιστάσεις και δεν διαλέγεις εσύ το σύρμα σου και σου βγούν μάπα;Εγώ στους εργοστασιακούς προτιμούσα διπλές αντιστάσεις, στον επισκευάσιμο μονή.Εκανα αντιστάσεις 2ωμ γιατί θεωρούσα ότι εκεί θα ήμουν καλύτερα και μετά από δοκιμές κατέληξα στο 1.4-1.6.Καλύτερα να ελεγχεις εσύ το πώς ατμίζεις  :yes: Αν χρειαζόταν σύρμα νον και τσαφ και τέτοια θα σου έλεγα go for it αλλά εδώ δεν έχει νόημα κατεμέ

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 19, 2015, 13:38 »
Για συρματα:
Ζivipf.de


Οι τιμες εδω ειναι χωμα και τα μεταφορικα 3€ με απλο ταχ/μιο.
Σε 10 μερες τα εχεις στα χερια σου.
Η ποιοτητα της FastTech στο θεμα αυτο , δεν ξερει ουτε μπορει καποιος να σου πει οτι ειναι ενταξει.


Για βαμβακι , που ειναι το πιο ευκολο υλικο σημερα :
http://www.sunnyside.gr/product/simply-gentle-organic-cotton-wool-balls-100g.html
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2015, 14:45 από shadockan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63157 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3725 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1006 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem