vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ώρα για αντικατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Ώρα για αντικατάσταση...
« στις: Μαρτίου 13, 2015, 16:42 »
Καλησπέρα σε όλους.


Έχω και χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια περίπου, ισως και παραπάνω, ένα απλό mod box me 510D τρυπημένους με tank. Έφτασε όμως η ώρα να αποχωριστώ το modάκι αυτό που έβγαλε και με το παραπάνω τα λεφτά του. Με το ζόρι κρατιέται τον τελευταίο χρόνο. Μιας λοιπόν και ήρθε ο καιρός για την ετήσια παραγγελία μου για υγρά και ατμοποιητές είπα να κάνω μία γενική αλλαγή.


Αρχικά είπα να το γυρίσω σε επισκευάσιμο ατμοποιητή αλλά δεν βρίσκω κάτι που να με συγκινεί και αφού δεν έχω πρόβλημα με τους 510 και με βολεύουν, μάλλον θα μείνω με αυτό εκτός και αν μου προτείνει κάποιος κάτι απλό και πρακτικό (και να μην κοστίζει ένα μηνιάτικο). Πραγματικά στο θέμα των ατμοποιητών ούτε καν ξέρω τι θέλω. Δεν έχω πρόβλημα να αλλάζω αντιστάσεις και φυτίλια αν και όλοι οι ατμοποιητές στο παρελθόν με φυτίλια τους έπινα το αίμα λόγω ότι τζουράρω απανωτά.


Από mod ψάχνω για ένα box πάλι αλλά ότι είδα μέχρι στιγμής δεν μου γεμίζουν το μάτι. Έπεσα στο τέλος πάνω στο Vamo VV/VW 40W που δεν είναι box αλλά τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μου αρέσουν. Καλό φαίνεται αν και με χαλάει το μεγάλο μέγεθος αλλά μπορώ να κάνω μια υποχώρηση σε αυτό λόγω τιμής. Αυτό που θέλω βασικά είναι να δουλεύει στα 4-5V (4.36V χρησιμόποιώ) να έχει ένδειξη μπαταρίας (γεμάτη / μέση / έρχεται το τέλος). Απλά πράγματα.


Γι αυτό ζητάω τα φώτα σας. Τα βασικά είναι Normal τιμή, πρακτικότητα και ευκολία και φυσικά αντοχή στο χρόνο και να μην θέλω βαλίτσα για την μεταφορά του :D. Αυτό που έχω τώρα παίρνει 2x 16340 αλλά βλέπω ότι οι 18350 και 18650 χρησιμοποιούνται πλέον οπότε μέχρι να έρθει το καινούργιο θα τις ξεκάνω τελείως.


Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει (ειδικά στο θέμα ατμοποιητή)?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 13, 2015, 16:51 »
Eleaf iStick 30W (ή 50W) + Eleaf Lemo Drop (ή SvoeMesto Kayfun V4)


Τι άλλο θα πρότεινα εγώ άλλωστε...;  ^-^

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 13, 2015, 16:54 »
Αυτό έχει built in μπαταρία? Αν ναι, όχι δεν με ενδιαφέρει να το αλλάζω κάθε 3-5 μήνες, προτιμώ να αλλάζω μπαταρίες.


Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 13, 2015, 17:00 »
Built in είναι, αλλά η μπαταρία κρατάει για κανα χρόνο μίνιμουμ στα σίγουρα και η αλλαγή της στοιχίζει €10 - €12. Το 30W έχει μπαταρία 2.200 mAh, ενώ το 50W έχει 4.400 mAh.
ΑΞΙΖΟΥΝ!


Αλλιώς, πολύ όμορφο επίσης και που παίρνει μπαταρία 18650, είναι το IPV Mini...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
https://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/box-mods/istick-50w-4400mah-detail.html

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 13, 2015, 17:20 »
Η πρόταση μου για μοντάκι είναι το cloupor mini 30W.
Παίρνει 18650 μπαταρίες, από αυτά που γράφεις μάλλον φορτιστή έχεις ήδη.
Για ατμοποιητή, αν δεν θέλεις να πας σε επισκευάσιμο (kayfun lite+ αυθεντικό προτείνω), θα πρότεινα ένα ναυτίλο μίνι.
Απλά πράματα, που θα σε πάνε μακριά.

Για το βαμο που λές, έχουν περάσει από τα χέρια μου 2 εκδόσεις v4 & v6, τα ρεύματα που δίνει είναι πολύ χειρότερα από το cloupor.



Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 13, 2015, 17:40 »
+1 στην προταση του ποιητη απο πανω.
Για ηλεκτρονικο mod, αν δεν εχεις θεμα με την εμφανιση των κουτιων που σιγουρα δεν εισαι εξοικειωμeνος, θα σου προτεινα cloupor mini.
Εναλλακτικη επιλογη, αν σου αρεσει περισσοτερο το σχεδιο, το ipv mini.
Για ατμοποιητη, αν θες εργοστασιακο, κοιτα για Naytilus mini ή καποιους απο τους Delta της Joyetech.
Για επισκευασιμο, Kayfun Lite plus αυθεντικο ή αν δεν εχεις προβλημα με τους κλωνους, εναν κλωνο Kayfun v4.

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 13, 2015, 17:56 »
Διαβάζω όλα όσα γράφετε και ψάχνω ταυτόχρονα.


thenetpoet: Το kayfun που λες το κοίταξα αλλά έχει πολλές διαφορετικές μάρκες. Για παράδειγμα το lite plus v2 της ehpro ή το v4 της Tobecco? ή μήπως κάτι άλλο? :D Από την μία και με τους 510 με το τανκ να μείνω δεν με χαλάει αλλά είπα να κάνω ένα... "upgrade" (αν με βολέψει) σε επισκευάσιμο. Αν δεν βρω επισκευάσιμο της αρεσκείας μου θα μείνω με τους 510.


Γιάννη: το ipv το κοίταξα και η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ. Απλά θα πρέπει να μετριάσω τις ποιότητες / τιμή. Το vamo έχει 30$ και αυτό 70$ και σίγουρα το IPV είναι καλύτερο αλλά είναι 40$ καλύτερο? :D Αυτό που έχω έκανε τότε 40$ και μου το είχε φτιάξει ο SEB. Απλό και πρακτικό τότε, χωρίς οθόνες κτλ αλλά την δουλειά του την έκανε και κράτησε 4 χρόνια. Τώρα ψάχνω για κάτι πιο σύγχρονο φυσικά αλλά δεν ξέρω αν αντέχει η τσέπη μου 70$. Θα το κοιτάξω όμως καλύτερα γιατί είναι ωραίο και μου αρέσει.


nemesis: όσο έγραφα το μήνυμα έγραψες κι εσύ οπότε στο θέμα του ατμοποιητή δες την ερώτηση μου στον ποιητή. Για mod αν δω ως άκρα το vamo στα 30$ και το ipv στα 70$, τα 50$ του cloupor είναι η μέση λύση. Δεν έχω θέμα με την εμφάνιση, έχω θέμα με την πρακτικότητα. Δηλαδή θέλω να δένει στο χέρι μου (κάτι που σίγουρα δεν κάνει το vamo). η ομορφιά δεν έιναι θέμα, είναι θέμα όμως η ευκρίνεια της οθόνης και η αντοχή στο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 13, 2015, 18:13 »
Oι Kayfun, ειτε lite plus, ειτε v4, κατασκευαζονται απο τον Svoemesto. Ολα τα υπολοιπα που βλεπεις (ehpro, Tobecco, HCigar κτλ) ειναι κλωνοι.
Ο αυθεντικος lite plus κοστιζει 60€, ενω ο αυθεντικος v4 150€. Η τιμη ειναι ιδια σε ολα τα συνεργαζομενα ελληνικα καταστηματα.
Απο εκει και περα εχουμε τους κλωνους και για τους δυο Kayfun. Τιμες 15-25€ απο Κινα, 30-50€ απο Ελλαδα.
Δες χαρακτηριστικα των δυο ατμοποιητων, αποφασισε ποιον απο τους δυο προτιμας κι αν αποφασισεις να μην πας σε αυθεντικο, ψαχνουμε να σου βρουμε μια καλη υπολοιηση κλωνου.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 13, 2015, 18:26 »
εγω θα σου προτεινω αυτα που τουλαχιστον εχω δοκιμασει .. και ακριβες  αλλα και φθηνες λυσεις

αυτον Kayfun Lite Plus V2 Styled Rebuildable Atomizer  γιατι ειναι παραπολυ καλος μετα το update  και την μεγαλη τρυπα .. εχει μεσα και νανο κιτ (ακριβη λυση ... που λεει ο λογος)
ή
αυτον  Kayfun Lite Styled RTA Rebuildable Tank Atomizer  αυτος εχει παλι bell cap  και αυτος δοκιμασμενος και ειναι πολυ καλος με 2 κουστουμακια (φθηνη λυση)

ή αυτον  Tobeco Kayfun v4 Επισκευάσιμος Ατμοποιητής Κλώνος απο ελληνικο μαγαζι χωρις να περιμενεις(Ελλαδα)  :yes:

απο μοντακι ...  κοιτα τα vamo  και ολα τα βαμοειδες δεν θα σε βολεψουν  λογων ρευματων και μεγεθους (κουμουτσα)

θα σου πρότεινα να παρεις
αυτο  iPV Mini Box Mod 30W απο Ελλαδα και δεν περιμενεις (Ελλαδα)
ή
αυτο  SMY35 35W (το εχω δοκιμασει) ενα review  ειχα κανει εδω (φθηνη λυση)
αυτο  Pioneer4You iPV Mini Variable Wattage (ακριβη λυση δεν θα το ελεγα)

αυτα για να εχεις κατι που να σε βολεψει για καιρο παλι :yes: :yes: :yes: 

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 13, 2015, 18:54 »
Αφού όλοι προτείνετε το kayfun... θα επιλέξω αυτό. Κώστα, όχι δεν είναι ακριβό. Μέχρι 30-40$ για επισκευάσιμο έχω να δώσω. Από εκεί και πέρα το θέμα είναι από που να το παραγγείλω. Προτιμώ να έχω την δυνατότητα να βλέπω ξεκάθαρα την στάθμη του υγρού αλλά αν το Lite styled είναι χειρότερο ή απλά πιο "λίγο" από το v2 θα προτιμήσω την "ακριβή" λύση. Όπως είπα θέλω να πάρω κάτι που να μείνω ικανοποιημένος αλλά και να μου μείνει αλλιώς ποια η διαφορά με αυτό που κάνω τώρα (50 pcs 510 τον 1&1/2 χρόνο).


nemesis: to 150€ είναι απαγορευτικό νούμερο και ας είχε και εγγύηση εφ' όρου ζωής :D



Όσο για το mod οκ το πήρα το μήνυμα... το vamo είναι μάπα. Οπότε κοιτάω για κάτι άλλο, είμαι ανάμεσα στο cloupor mini 30W και στο iPV mini 30W. Η αναμονή δεν με ενδιαφέρει Κώστα. Έχω φροντίσει και έχω 15x 510 ακόμα και το mod μου κρατάει standar ακόμα αν χρειαστεί (έχει φάει πολύ μοντάρισμα το Mod αλλά κρατάει). Θέλω να κάνω σωστή επιλογή που δεν θα μετανιώσω.


Τώρα από τιμές ας πούμε ότι το budget μου είναι για ατμοποιητή επισκευάσιμο 30-40$, για Mod μέχρι 50-60$... βία 70 αν είναι κάτι πολύ καλό. Γιατί μετά θέλω και 50-60$ για υγρά (σκέτη βάση δηλαδή VG 12 mg) και πρέπει να βρω ένα Ελληνικό κατάστημα να μου πουλήσει λίτρο από atmos lab που πήρα πέρυσι και έμεινα ευχαριστημένος. Λογικά κάτι ψηλά για τα αναλώσιμα του επισκευάσιμου και 4 μπαταρίες 18650 που θα χρειαστώ για το νέο mod που θα τις πάρω από εκεί που έπαιρνα και τις 16340. Τις έχει γύρω στα 28$ τα 4 κομμάτια. Σύνολο δλδ γύρω στα 150-170$ εκτός και αν ξέχασα κάτι. Φορτιστή έχω έναν τις Xtar που κάνει για όλες τις μπαταρίες.

Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 13, 2015, 18:58 »
https://www.fasttech.com/products/1700500
https://www.fasttech.com/products/0/10011256/2135200-authentic-pioneer4you-ipv-mini-5-30w-variable


Kαι εισαι τζετ!!
Οσο για το cloupor,καλο αλλα σε συγκριση με το ipv,τα εχω και τα δυο,το ατμισμα του ipv μου αρεσει καλυτερα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Τσιμπα και μπαταρια!
http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/samsung-inr18650-25r.html

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ριξε μια ματια και σε αυτο. Φοραει την ιδια πλακετα με το ipv. :thumpup:


https://www.fasttech.com/products/0/10011165/2145601-authentic-sigelei-mini-30w-vw-variable-wattage
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2015, 19:05 από Γιαννης Κυριακου »

Αποσυνδεδεμένος Kerveros

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 13, 2015, 19:08 »
Σε ευχαριστώ Γιάννη, είσαι ο 2ος που δίνει Link σε αυτό το online κατάστημα οπότε μάλλον είναι οκ. Για μπαταρία, sorry, αλλά μόνο trustfire protected : http://www.ebay.com/itm/4pcs-Trustfire-18650-3-7V-3000mAh-Rechargeable-Protected-Battery-Case-Box-Set-/261577473492?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3ce73b7dd4 Από αυτόν έπαιρνα 3 χρόνια τώρα μπαταρίες και είμαι ευχαριστημένος.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 13, 2015, 19:22 »
Μπαταρίες που τελειώνουν σε ....fire, τις ξεχνάς. Πλέον να έχεις υπ' όψιν σου οτι τα νέα μοντάκια έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις σε αμπέρ και θα πρέπει να έχεις αντίστοιχες μπαταρίες. Κυρίως όμως αξιόπιστες!
 
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που σου προτείνει ο Γιάννης Κυριακού και με τις μπαταρίες.

Ο Kayfun είναι κορυφή και ο κλώνος που σου προτείναν από την fasttech είναι ο καλύτερος, δοκιμασμένος, άριστος και απλούστατος στο στήσιμο. Ο v4 επίσης είναι πολύ καλός, αλλά λόγω των πολλών εξαρτημάτων και ρυθμίσεων φοβάμαι οτι θα σε παιδέψει λίγο παραπάνω χωρίς κάποια σπουδαία διαφορά στο ατμιστικό αποτέλεσμα. Στο σετ από fastteck (επειδή έγραψες οτι θέλεις να βλέπεις το υγρό) βάζεις το διαφανές τζαμάκι από το νάνο στο κανονικό τανκ χωρίς πρόβλημα και βλέπεις κανονικά το υγρό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2015, 19:29 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ώρα για αντικατάσταση...
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 13, 2015, 19:24 »
Δες και τον Eviva απο Atmistique.


Θα δώσει καλύτερη γεύση απο την κατηγορία των ατμο που δεν χρειάζονται σύρμα non resistance στο στήσιμο, τουλάχιστον από αυτούς που έτυχε να δοκιμάσω εγώ (Kayfun/Erlkonigin), καθαρά λόγω της ύπαρξης κεραμικού (αν και στήνεται και χωρίς αυτό).


.Είναι Ελληνικός.
.Tank & Dripping versions.
.Εύκολος στο στήσιμο, με συγκριτικά μηδενική συντήρηση, ακόμη και στα O-rings..
.Οικονομικότερος στην κατανάλωση ρεύματος, συγκριτικά με την παραπάνω προτεινόμενη κατηγορία.
.Ασύγκριτη υποστήριξη απο τον κατασκευαστή, για ότι χρειαστεί.


Μειονεκτήματα του ..


.Το ότι είναι 23mm (βγαίνει δαχτυλίδι 23 σε 22)
.Η τιμή του ίσως, που είναι ανάλογη της μικρής κ ντόπιας παραγωγής του, αν και, για Ελληνικός επισκευάσιμος δεν είναι ακριβός.
.Για κάποιους, ο αέρας του δεν είναι αρκετός (εγώ είμαι σούπερ με αυτό, αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς ατμίζεις).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63168 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3727 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1006 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem